Far Cry 5: віра, воля й вогнепальна зброя

Автор: Олег Куліков

Ми звикли, що Far Cry  завжди закидала нас у далекі й незвичні краї — Африку, Океанію чи Гімалаї. Ми звикли, що Far Cry пропонувала нам колоритних лиходіїв — Шакала, Вааса і Пейґана Міна. Ми звикли, що Far Cry завжди розповідала дві історії: на поверхні лежало протистояння — угруповань, ідеологій, цінностей тощо — а під ним ховалася розповідь про те, як вдалині від цивілізації та звичних нам соціальних порядків сучасна людина перетворюється на кровожерливого дикуна, керованого інстинктами, а не розумом.

Втім, час рікою пливе, все змінюється. Зміни зачепили і Far Cry 5. Нова частина іменитої серії продовжуватиме традиції попередниць, але з певними поправками. Вперше події Far Cry розгортатимуться в Сполучених Штатах, втім навіть у такому, здавалося би, знайомому сетингу розробки вибрали цілком доречну для серії місцину — глушину прикордонного штату Монтана. Саме тут, подалі від журналістського людського ока, Джозеф Сід зі своєю родиною вирішив улаштувати рай для білих християн-патріотів із особливо радикальними поглядами.

Мешканці США уже спалахнули у соцмережах зі закликами бойкотувати Far Cry 5. Обрані сетинг і тематика, хай навіть зумисне спотворені для формату відеогри, є великим камінцем у город електорату Трампа — селюків-реднеків, яким лише подавай американський прапор, Біблію та кілька рушниць.  Ubisoft, як і нахабні британці з Rockstar, не бояться шпиняти США: от тільки якщо GTA є їдким висміюванням Америки в цілому (та ще й у певну епоху), то Far Cry 5 зі серйозним виразом обличчя б’є в одне-єдине і вкрай болюче. Вже тільки це перетворює її в один із найбільш інтригуючих проектів наступного року.

Сім’я зла

Far Cry 5, як і попередні номерні частини, ще до першого трейлера показала нам доволі детальний і промовистий бокс-арт зі зображенням головного лиходія. Ним цього разу став Джозеф Сід, також знаний як Отець — лідер екстремістського релігійного культу “Брама Едему”, ноги якого ростуть із християнства. Основні ідейні положення культу суголосі з тим, що останніми роками виголошували американські “праві” політики. Це фундамент із трьох В: віра, воля і вогнепальна зброя. Власне, якщо придивитися до арту, то він відверто імітує фреску “Таємна вечеря” да Вінчі, тільки у центрі не Христос, а Джозеф. Є тут і купа вогнепалу, і Біблія (віра), і американський прапор (воля), щоправда, на ньому замість зірок нашито хрестовидну емблему культу.

Far Cry 5

Джозеф — не корінний мешканець Хоуп-каунті. Він прийшов сюди зі своїми братами та сестрою (котрих він, згідно “сану”, все ж називає своїми дітьми), і почав нав’язувати свої порядки, затягуючи місцеве населення в культ — кого добровільно, а кого силоміць. Знову ж, ось вам і промовисте ім’я лиходія: seed — насіння, сім’я. Йосип, Яків, Іван і сестра їхня Віра прийшли у далекий край, аби засіяти там зерна своєї віри. Красиво ж!

Як ви вже напевно, здогадалися, Отець і троє його Провісників будуть головними нашими ворогами у Far Cry 5. Структура, як бачимо, збереглася:  є ультимативний ватажок, але шлях до нього лежить через трупи трьох “лейтенантів”. Лишається тільки сподіватися, що Провісники будуть не менш яскраві та харизматичні, ніж Бак, Юма, Пол де Плер і Ваас (ви ж сподіваюся, не забули, що Ваас був лише посіпакою, а не наймогутнішим лиходієм?).

Служити і захищати

А нам у Far Cry 5 дістанеться роль помічника шерифа, відправленого арештувати Джозефа Сіда. На превеликий подив, Джозеф не чинить ніякого опору і відразу рушає з вами. Проте традиційно за кілька хвилин все котиться під три чорти, офіцерів, що були з вами, убили чи викрали культисти, а вам доводиться тікати від зграї озброєних культистів. Так і розпочинається чергова війна “один проти цілого світу”.

Ну гаразд, не зовсім один. На додачу до анонсного трейлера, нам показали коротенькі ролики про трьох мешканців Хоуп-Каунті, які все ж вирішили чинити спротив “Брамі Едему”. Пастор Джером обізлився на культ, бо Сід переманив до себе його паству. У Мері Мей Ферґрейв, власниці забігайлівки “Бобер-свистун”, культисти забрали матір і брата. А пілот-самоук Нік Рай особисто ще не постраждав від культу, проте ладен вдатися до рішучих дій, щоби захистити свою сім’ю та допомогти відвоювати рідну землю.

Far Cry 5

Поки невідомо, як воно буде у грі, проте завдяки цим роликам, складається враження, що кожен із трьох другорядних персонажів певним чином нам допомагатиме. Скажімо, Джером постачатиме нам щоразу кращу вогнепальну зброю, Мері Мей подарує лук і забезпечить коктейлями Молотова та ліками, а Нік дозволить скористатися власним літаком (а може й узагалі, завідуватиме транспортом на вимогу). Ясна річ, задля подібної взаємовигідної співпраці та підвищення асортименту доступного спорядження нам доведеться не лише простувати по сюжету, а й виконувати гілки побічних квестів, закріплених за цими персонажами.

Тут є лише один сумнівний момент: наш герой — ніхто. Помічник шерифа не матиме ніякої заготованої історії, ні характеру, ні додаткової мотивації. Зі старту гравець зможе створити собі власного шерифа у відповідному редакторі. Стать, раса, риси обличчя — все на ваш вибір. Питання: для чого це все у грі від першої особи? Відповідь: так тут же буде кооператив на двох гравців! Гру можна буде від самого початку пройти удвох. Того й такий наголос на тому, як виглядатиме ваш шериф. Але дідько, відсутність повноцінного персонажа під корінь зрізає отой другий, найцікавіший пласт історії номерних Far Cry, згаданий у першому абзаці. Хочеться помилятися, але зараз усе скидається на те, що кооператив нашкодить ще одній грі, хай і не так критично, як Ghost Recon: Wildlands.

Надія є

А от обрана локація Far Cry 5 жодних побоювань не викликає. Хоуп-Каунті вбере у себе всі козирні краєвиди Монтани: неозорі лани, густі ліси, скелясті гори та жменю крихітних містечок. Втім, цього разу мапа матиме значно більшу площу — інакше який був би сенс запроваджувати літаки? Причому, літальні засоби не обмежуватимуться одним лише аеропланом Ніка Рая. А от чи поруч із кукурузниками чи трюковими літачками опиняться вертольоти — наразі невідомо. Можливо, все залежатиме від візуальної зручності, адже пілотувати нам усе одно доведеться від першої особи.

Far Cry 5

Також розробники підтвердили розширення автопарку. До вже звичних легковиків, джипів, квадроциклів та вантажівок Far Cry 5 додасть такі милі американцям масл-кари. Металеві згодяться не лише для того, щоби під ревіння рушія чавити культистів, а й для проходження додаткових розваг. Та повноцінних перегонів чекати не варто — лише заїзди на час по заданому маршруту.

Нікуди не дінеться й полювання, хоча замість екзотичної живності нас чекатимуть цілком знайомі нам олені, ведмеді, велика рогата худоба тощо. А от чудовим маленьким чудовиськом, на кшталт медоїда з Far Cry 4 чи борсука у Primal, має всі шанси стати росомаха. Ага, і ще — набридливі орли досі залишаться у серії. Журбинка.

Захопи їх усіх!

До всього, тварини не просто підуть вам на сировину для спорядження чи товар для обміну. Система командування тваринами, показана у Primal, перекочує у Far Cry 5. Наш шериф на початку сюжету здобуде вірного пса, який допомагатиме у розвідці чи бою. По команді, песик зможе тихцем загризти ворога, відволікти увагу чи принести вам щось. У трейлері також було видно, як на культистів нападає ведмідь. І тут постає питання: це наш герой застосував приманку чи сам наказав ведмедикові йти в напад? Якщо другий варіант, то яким чином ми контролюємо ведмедя? Словом божим?

Хай там як, способів нападати на ворожі форпости буде вдосталь. І тут виринув один ще один цікавий момент. У Far Cry Primal  працівники компанії добра створили полегшену версію “покемонів”, заразом найадекватнішу з бачених. Тепер же Ubisoft вирішила зробити свій аналог Nemesis. Почувши дорікання стосовно практично нульової реактивності Wildlands, розробники Far Cry 5 зроблять із культу живу силу: що більше ми завдаватимемо їм збитків, захоплюватимемо аванпостів і взагалі вбиватимемо прислужників Сіда, то збільшуватиметься сила ворогів і вони матимуть кращу зброю та спорядження. Чи буде якось це інтергровано в сюжет, чи це просто буде розвага у відкритому світі — наразі невідомо, але все одно це в рази краще ніж банальна зачистка мапи.

Far Cry 5

І на завершення — у Far Cry 5 знову будуть вишки. Здавалося би, Watch Dogs 2 раз і назавжди закрила цю тему. Що ви кажете? У нетрях Монтани інтернет не ловить, щоби користуватися інтерактивною мапою? Гаразд, тоді беремо Wildlands — гра знайшла гідне і цілком осмислене застосування біноклеві (який, без сумніву, в тому чи іншому вигляді буде у Far Cry 5) для дослідження невідомої місцини.  Але ж ні, ось вам. Причому, вишки у Far Cry 5 — це не радіовежі, а водонапірні башти. Втім, хтозна, можливо Сід і його команда переобладнали їх під радіоточки, якщо нічого вищого поблизу не знайшлось.


Far Cry 5 — безумовно, багатонадійний проект. Так, у ній є кілька сумнівних моментів, проте вони можуть розчинитися у навалі контенту, з яким серія вже навчилася давати собі раду. У зоні найбільшого ризику зараз знаходиться історія: новий підхід до протагоніста вкупі з кооперативом можуть загубити звичну для Far Cry глибину історії. Проте обрана тематика і сміливість розробників змушують з нетерпінням чекати як показу на Е3, так і всіх подальших новин стосовно гри.

Реліз гри заплановано на 27 лютого наступного року, і щось мені підказує, що у 2018-му про Far Cry 5 ми говоритимемо ще довго.

Останні статті

Враження від Games Gathering 2017

Автор: Віталій Тарнавський

Games Gethering 2017

Огляд фільму «Вогнеборці»

Автор: PlayUA

Вогнеборці / Only the Brave (2017)

bit’ання з минулого: Flashback (1992)

Автор: Андрій Нагорний

Flashback (1992)

Гривня є! І що змінилося?

Автор: Олег Куліков

Steam, Гривня

Враження від Casual Connect Kyiv 2017

Автор: Віталій Тарнавський

Casual Connect Kyiv 2017

Чи потрібен світу молодий Бонд?

Автор: Володимир Вітовський

Kingsman: Таємна служба / Kingsman: The Secret Service (2014)

Нові локалізації від STS UA. Випуск 3

Автор: STS UA

Приховані ігрові механіки

Автор: Олег Куліков

Half-Life
 • Yeugeniy Zahorodniuk

  Сумно читати про те, що у гг не буде свого оріджину. Бо в 4-ій частині була шикарна історія сім’ї Ґейлів. Вона не просто доповнювала світ, а була причиною громадянської війни в Кіраті та майже всіх подій в грі. Шкода, що юбі впускають шанс зробити протагоніста невід’ємною частиною світу гри.

  Дякую за чудовий матеріал!

 • Jobitronik

  убили чи викрали культисти, а вам доводиться…?

 • Молодці, що зачепили тему релігійного фанатизму.

 • Alex Kuznetsov

  Взагалі-то Рокстар – американська компанія

  • Oleh Kulikov

   1. Взагалі-то, американською компанією є Rockstar Games. І це видавництво, а не ігротворча студія.
   2. GTA споконвіку розробляла Rockstar North, розташована у Великобританії. Оскільки це основна студія, з якої почав розвиватися бренд, і вона ж тримає на собі всі ключові тайтли (крім RDR). Тому коли мова йде саме про розробників і в заголовку не уточнюється локація студії,одне слово Rockstar стосується саме шотландців.
   Та ж сама ситуація з Ubisoft. Усім відомо, що видавництво французьке, але коли ми говоримо про ігри, то без уточнення філіі (Ансі, Київ чи шведська Massive) однослівне Ubisoft позначає винятково канадську студію.
   ——–
   У 2017 пора би таке вже й самому знати.

 • Nazar Tychkivskyi

  О боже! Знову ця страшна графіка (чи то освітлення).

  • Як на мене графіка виглядає достатньо норм, лиш надіюся не буде такого відчуття як у попередніх фаркраях, що наче все у порядку і деталі і фізика з натяжкою ок, але оточуюче середовище якесь пласитикове.

   • Oleh Kulikov

    По цьому трейлеру не слід робити висновки. Тут не реальна графіка (станом на тепер), а дещо підретушована.
    Навіть не факт, що під час Е3-демці не буде додаткових ефектів.
    Втім, до самого релізу графіка в грі виглядатиме отак, або й краще.

 • Sashko NBy

  Сетинг однозначно цікавий, але той випадок коли абсолютно не хочеться боротись проти ворогів, скоріше приєднатись до них. Ну і від гри сильно віддає таким собі реверансом в сторону молодих ліваків(хоч окремі феміністкі уже встигли обуриться також).

 • Victor Skyba

  Канал скочується до низькосортного, безликого, необ*єктивного лайна. Видаляють неугодні, цензурні коментарі. Зачасту копіюють думки з оглядів інших каналів. Це думка підписника, який більше 6-ти років з вами!
  PlayUA – Shame on you! Не треба так.

  • Oleh Kulikov

   Воу-воу, шановний, стривайте!
   А можна якось підкріпити слова прикладами (особливо стосовно видалення коментарів)? Бо виходить якесь голослівне ниття.

   • Victor Skyba

    Я про коментар з статті про “Чужого”, можемо туди перемкнутись щоб видно було.

    • Oleh Kulikov

     1. Ваш коментар ніхто не видаляв. Він узагалі не з’явився, бо Disqus позначив його, як. спам. Вгамуйтесь.
     2. Ви зараз на сайті, а не на каналі. Це так, між іншим.
     3. Тут мені хотілося написати “От ви берете й виправдовуєте істерики дійових осіб, хоча в самому огляді сказано, чому таке не проходить” тощо, але після вашого речення “ФІЛЬМ НЕ ПРО РОЗКРИТТЯ ПЕРСОНАЖІВ!” це бажання зникло.

     • Victor Skyba

      Тоді виникає питання, якого біса Disqus позначає його як спам? Лайливих слів немає. Спамової розсилки також. В чому справа? Це схоже більше на видалення неугодного коментаря, інші коментарі ж залишаються.
      Я розумію що це сайт) але з самого початку PlayUA позиціонував себе як ігровий канал, звиклося вже так про нього казати. Вірніше не так написано: “Фільм не про розкриття всіх персонажів фільму”. Головні ж персонажі в ньому розкриті достатньо, як на театральну версію.

     • Ми не знаємо, який алгоритм перевірки коментарів на спам у Disqus. Щоб підтвердити заяву про спам, ось скріншот http://prntscr.com/fcxvlb. Якщо є ще потреба підтвердити ці коментарі, зроблю, лише напишіть.

   • Victor Skyba

    Що можете з цього приводу написати?

  • Код червоний! Повторюю, код червоний! Всім адмінам, тримати курсор на кнопці “Видалити об’єктивну критику”!!!

  • “Зачасту копіюють думки з оглядів інших каналів.” – приклади будь ласка)

   • Victor Skyba

    Варто лише переглянути огляд на фільм від “Игромании Кино”.

    • Я подивився ролик з Ігроманії і не розумію про яку копію іде мова. Ви про те, що Фассбендер гарно зіграв свої ролі чи про те, що це дурість виходити на невідому планету без скафандра. Я сподіваюсь, ви не вважаєте Олега настільки нерозумним, що він змушений дивитися Ігроманію, щоб дізнатися про таку очевидну річ як скафандр) Вам фільм може подобатися за інші речі і це нормально, але це не означає, що у фільму немає проблем з логікою. Особисто я Чужого: Заповіт не дивився, але з огляду зрозумів, що цей фільм мені не сподобається, бо я не можу сприймати серйозно фільм, де люди діють не як справжні й розумні, а лише так як написав сценарист для того аби пізніше зробити зав’язку сюжету та кльові сцени. Я навіть не можу заставити себе повірити, що в всесвіті Чужого досвідчений екіпаж може робити настільки критичні помилки, бо з такими рівнем вони б далеко не залетіли.

     • Victor Skyba

      Повністю думка самого огляду збігається з оглядом Ігроманії. Навіть такі деталі як слова “отримати премію Дарвіна” ще більше натякають на вплив упом*янутого огляду) Збіг?) Найважливіше – в деталях.
      Але найбільше розчарування не в цьому. Розчарування в повній відсутності якогось мислення чи аналізу, при створенні огляду. Фраза “Стоп! Що це за цвяшок? Чому цвяшок? Яка за ним історія?” лише переконує: у небажанні автора думати коли він це писав; відсутності бодай натяку на об*єктивність в цьому огляді.

      Хочеться задати питання. Чи редакція розуміє, що собою являє огляд чи рецензія раз таке допускається до публікування?

      І повторюсь: “Король Артур” – 82/100, “Форсаж 8” – 57/100, “Чужий: Заповіт” – 52/100. Яким епітетом це можна назвати?

 • Може в грі все буде реалізовано трохи не так, але от цікава концепція, замінити монтану пустельними краєвидами близького сходу, а християнський фундаменталізм ісламським і отримаємо майже кальку боротьби із терористами ІД.

 • Oleksandr Masnyi

  Дивна ситуація з культом, який захопив владу в містечку,а ми – лише шериф)
  Юбі знову хочуть зіграти карту з Америкою,яку трошки там пече,а трошки там?)
  Добре,що завезуть Немезис і тваринок)буде топчик,якщо буде котяра-шпигун)

 • Yura Nebykov

  Цікаво, коли буде Far Cry: Anti-Putinism :D

  • golfimbul

   напевно, коли гру розроблятиме якийсь шизоїд