Хто вбив Мішель Пейн?

Автор: Олег Куліков

Хороша історія — це завжди співпраця двох людей: автора, який цю історію вигадав і подав, та сприймача, котрий збирає докупи все побачене і почуте. Це дозволяє авторові вдаватися до одного з найпотужніжих інструментів нарративу — недомовки. Звісно, можна все подати прямо в лоб і ретельно розжувати, але тоді сприймач не докладає жодного зусилля зі свого боку. Та куди цікавіше акуратно розкласти підказки і дати читачу/глядачу/слухачу/ґеймерові самому все зрозуміти.

Безпосередньо у творах не сказано про волошковість Дамблдора чи С-3РО — лише натяки різного ступеня очевидності. Те ж стосується любовного інтересу Корри та істинної сутності Принцеси, яку шукав Тім із Braid. Ніхто не каже відкрито, що Альвін і Яків з Альдерсберґа — це одна і та ж людина, а стрічка Inception не має відкритого фіналу. Втім, це стає зрозумілим, варто лише бути спостережливим і уважно стежити за всім, що відбувається на екрані.

Сьогодні в центрі нашої уваги одна із таких недомовок і в наступних абзацах піде мова про те, хто насправді вбив  Лору Палмер Мішель Пейн?

Офіційна версія

Традиційно все подається так: Мішель Пейн та її малятко вбила трійця нарків, засланих Ніколь Горн з метою усунути Мішель, котра мала нещастя дізнатися про таємничий проект “Вальгалла” (включно з виробництвом і поширенням наркотика “Валькірія”). Чоловік Мішель, славнозвісний Макс Пейн, приходить додому занадто пізно, вбиває нарків і починає люто, невимовно страждати, що через три роки виливається у повномасштабну війну зі злочинним нутром Нью-Йорка та обопільно вигідну співпрацю зі сильними світу цього. Титри.

Окремо на тлі гри виділяється два кошмари Макса, де програються події “Дня, коли почався Біль”. Їх звикли пояснювати просто: журба + провина + синдром уцілілого + три роки емоційного утримання. Звісно, твердження цілком справедливе, проте обмежитися ним єдиним можна лише за умови, що ви пройшли гру із вимкненим звуком.

Ламаний вступ

Вступна сцена насправді викликає чимало запитань.

1. Телефонний дзвінок від Ніколь Горн. В чому його мета? Перевірити, чи нарки виконали свою справу? Навряд їм би вистачило адекватності підняти слухавку і прозвітувати своїй шефині. А якщо дзвінок був призначений для Макса, то як вона філігранно точно дізналася час його прибуття додому?

2. Продовжуємо. Якщо Горн знала, коли Макс повертається додому, чому не підлаштувати знищення усієї родини відразу? Макс — поліцай і неодмінно розпочав би розслідування, котре навіть якщо й прикрити, розворушить чимало неприємного.

3. Пляма крові у передпокої, поруч розбитого дзеркала. Попри весь розгардіяш, це єдиний слід крові на першому поверсі будинку. І тут фортель — у нарізці кадрів, які передують телефонній розмові, показано дитячу кімнату на другому поверсі, якої Макс ще не бачив. Це більш ніж дивно, зважаючи, що в активних сценах гри увага завжди акцентується на тому, що бачить чи де перебуває Макс. (Мова зараз іде про сюжетно важливі ролики, а не геймплейно-націлені, де камера облітає приміщення, показуючи гравцеві, де чигають вороги).

4. Підіймаючись на другий поверх, ми чуємо крики маляти та Мішель. Далі чітко чути три постріли (Мішель вбито трьома пострілами в груди), а тоді — увага! — крики Мішель “No, Max, no!” небувалої енергійності, як для швидковмерлої.

Ці речі занадто вирізняються на тлі загальної сценарної міцності, щоби називати їх просто ляпами. Це сигнали, що вступна сцена — ще одне з видінь Макса.

Що ховає в собі розум?

А тепер розгляньмо власне двійку галюцинацій, де підсвідомість Макса відтворює його минуле. Загострювати увагу на “підсвідомих” інтер’єрах не варто — нам важливіші звуки та порядок дій.

Отже, перше видіння. Макс ( зауважте, у костюмі з краваткою) під скиглення дружини продирається лабіринтами підсвідомості та знаходить доньку мертвою. Далі йде прецікава послідовність:

1. Мішель (істерично): Max, no, please, Max. Why? I didn’t mean to! I’m sorry!

2. Три постріли, які робить Макс у гавайці. Камера не показує, у кого стріляють.

3. Макс (розлючено): Murderer! You killed her!

Безродовість англійської мови спантеличує, до кого і про кого говорить Макс. You killed — це однаково “ти вбив” і “ти вбила”, а слово “її” може стосуватися не тільки Мішель, а й доньки Пейнів.

І тут дивимося на п.1. Мішель виправдовується перед Максом, бо зробила щось погане. Не надто в’яжеться з “комплексом уцілілого”,  згідно якого вся присутня у спогадах провина автоматично центрується на Максові.

Йдемо далі. Видіння №2.

Максим уже тут у гавайці. Проминаючи кімнати, чути Мішель: Who’s there? Max? Max, is that you? Max? (причому останнє звучить особливо злякано, після нього ще і плач додається) Where are you, Max? Please…

Після короткої паузи репліки Мішель набувають аналогічного звучання, як і в першому видінні:

No! Please, Max, no! I’m sorry… Please, don’t, Max, no…

Воу, стривайте! Чого саме Мішель зі сльозами просить Макса не робити?

Видіння розбавляють два крихітні постмодерністські епізоди, де Макс почергово усвідомлює, що він у коміксі та комп’ютерній грі. Та є там дві речі, які все ж привертають увагу — телефонні дзвінки. Макс каже, що голоси здаються йому знайомими. І справді: у першому дзвінку ми чуємо набір слів із уст самого Макса, а в другому — Джека Люпіно, фрази якого мають більше сенсу:

Don’t lose it. It’s Valkyr. The drug. Snap out of it. Try to remember.

При подальшому пересуванні на тлі знову лунають три постріли. Далі знову послідовно:

1. Мішель верещить: Max, no, Max!

2. Три виразних постріли на тлі чорного екрану.

3. Макс (розлючено): Murderer! You killed her!

А далі ми, Макс у гавайці, розстрілює(мо) Макса у костюмі, який був у цій кімнаті раніше за нас і вже стояв над тілом Мішель.

Попри певні дрібниці, в усіх випадках простежується чітка структура, яка робить аргумент “Докори сумління, бо запізно прийшов і не порятував родину” занадто дірявим.

Історія однієї трагедії

Фінальна схема:

1. Мішель зробила щось погане, щось, що могло розлютити Макса. Варіант, яким тицяє гра, — вбивство доньки.

2. Мішель благально звертається до Макса і просить вибачення.

3. Три постріли.

4. Репліка Макса.

Так, тут не пояснено, чому вбили Мішель і як саме (якщо не брати до уваги трьох пострілів у торс). Але стосовно того, хто це зробив (а саме питання нас цікавить — див. заголовок статті) — гра дає конкретний набір підказок.

До всього, для альтернативно обдарованих ця схема навіть закріплена. У Max Payne 2 іде шоу Address Unknown, яке є алюзією на події саме першої гри. Чоловіка на ім’я Джон підставили у вбивстві його дівчини. Зробив це маніяк на ім’я Джон Мірра. Мірра стверджував, що дівчина Джона стала лихою і приєдналася до нього (себто теж стала вбивцею). Зрештою, Джон усвідомлює, що він і Джон Мірра — це одна особа. Хто сказав “Тайлер Дерден”?

Кролик на ім’я Макс

Ще хотілося би звернути увагу на кілька речей, які теж можуть дати уявлення про смерть Мішель Пейн. На цих деталях гра особливо не наголошує, та все ж загальній схемі вони не надто суперечать.

По-перше, у документах, де була інструкція Ніколь Горн подвоїти дозу чинним піддослідним суб’єктам “Валькірії” і відправити їх до дому Пейнів, не сказано ні про кількість нарків, ні про розрахунковий час цих дій.

У домі Панчинелло Макса чомусь не вбивають (найшвидший і найпростіший спосіб), а вколюють йому ультрадозу “Валькірії”. Чим так цінний Макс для Горн? Можливо, тим, що теж був одним із піддослідних. (згадуємо про слова Люпіно в другому видінні)

Повернімося тепер до вступної сцени. Макс приходить з роботи, у передпокої спалахами бачить гармидер у вітальні та дитячій кімнаті, піднімає слухавку, чує “активацію” від Горн, громить дім, лякає дружину і вбиває її. Нарки — витвір уяви. А справу поліція не порушує, бо Горн заминає її своїм впливом. Бо якщо Уоден зумів зам’яти всю ту різню, влаштовану Максом, то що вартувало одне нікчемне вбивство.

Інший варіант — з перспективи Мішель, яку могли отруїти “Валькірією”. В стані афекту вона трощить кімнати, малює лого наркотика на стіні в передпокої та вбиває доньку. Отямившись, сидить у спальні та жахається повернення Макса. Сам Макс, побачивши, що сталося, вбиває дружину (за таких обставин. Потім дізнається про наркотик і зміщує основну провину на нього і вигаданих “нарків”, хоча у підсвідомості закріплена справжня причина всієї трагедії.

Що цікаво, обидві гіпотези можуть співіснувати, хай навіть і не висвітлюючи всіх подробиць “Дня, коли почався Біль”.


Заголовне питання “Хто вбив Мішель Пейн?” має чітку відповідь, яка схована у грі та регулярно наголошується. Вірити чи ні — особиста справа кожного. Проте якщо вже вам захочеться написати у коментарях “маячня” та синоніми, будьте ласкаві спростовувати написане за допомогою вмісту гри (як це зробив ваш покірний слуга), а не ваших емоцій.

Останні статті

Огляд фільму «Вогнеборці»

Автор: PlayUA

Вогнеборці / Only the Brave (2017)

bit’ання з минулого: Flashback (1992)

Автор: Андрій Нагорний

Flashback (1992)

Гривня є! І що змінилося?

Автор: Олег Куліков

Steam, Гривня

Враження від Casual Connect Kyiv 2017

Автор: Віталій Тарнавський

Casual Connect Kyiv 2017

Чи потрібен світу молодий Бонд?

Автор: Володимир Вітовський

Kingsman: Таємна служба / Kingsman: The Secret Service (2014)

Нові локалізації від STS UA. Випуск 3

Автор: STS UA

Приховані ігрові механіки

Автор: Олег Куліков

Half-Life

П’ять елементів Люка Бессона

Автор: Володимир Вітовський

 • creosine

  wow… Шикарне дослідження!

 • jaguar_arx

  Абсо, ти наркоман. :) Можливо версія дійсно має право на існування, але як на мене все пояснюється простіше. Макс звинувачує себе у трагедії на стільки сильно, що просто в своїх кошмарах і спогадах вже уявляє, що він сам убив свою родину. Ось і усе пояснення, як на мене.
  А фразу “Murderer! You killed her!” він кричить сам собі у цих кошмарах.

  • Вова TooL Вітовський

   Або… Сни насправді були реальністю, а реальність – снами, де ми намагалися втекти від відповідальності, шукаючи винного. БУМ #несподіванка #максвбивця #мійпесграєдоту

  • Ggen

   нажаль не грався, але вважаю таке просте пояснення … Макс звинувачує себе у трагедії на стільки сильно, що просто в своїх кошмарах і спогадах вже уявляє, що він сам убив свою родину… є не доцільним, коли вся історія крутиться навколо сильнодіючих наркотиків. Олеже, дякую, цікавенно вийшло.

 • Ця версія… має право на життя. Проходячи гру, я настільки глибоко не задумувався над цим.

 • dasgluk

  Версія непогана. Але жорстока реальність ставить все на своє місце.

  1. Що ж з наркоманами? Саме з інформації щодо їх трупів Макс дізнається про причетність до справи наркотику “Валькірія”. Не важко було б підробити вже існуючі звіти, але неможливо покласти три трупи там, де їх не було. Отже, наркомани були. Чи могли накачані сильнодіючим аналогом ЛСД придурки зробити те, що їм нав’язує офіційне слідство? Легко.

  2. Якщо все ж таки Горн така могутня, що створила кілька неїснуючих трупів, провела їх через морг, патологоанатома, поліцію та похоронне бюро і зам’яла слідство щодо сім’ї Макса, чому вона залишила слід у вигляді наркотику “Валькірія”? Це дозволило Максу рухатися в правильному напрямку і, врешті решт, дійти до самої Горн. Дуже необачний хід, як на таку могутню та хитру людину.

  3. “Активація” Горн? Наскільки я пам’ятаю, “активацією” для наркомана під кайфом міг стати будь-який гучний звук. Це не була контрольована реакція на наркотик, в цьому його небезпека і саме тому влада США відмовилась від його розробки після отриманих результатів досліджень.

  4. Справді, існує версія, що Макс Пейн – перший успішний піддослідний, який навчився користуватися силою “Валькірії” та не відчувати слабкості, звідси маємо буллет-тайм. Але на протязі гри не раз і не два вказується, що Макс не харчується регулярно, наприкінці гри він взагалі хрумкає пончики тижневої давнини. При цьому, як відомо, тяжка залежність наркомана виникає через встроювання наркотику в процес метаболізму. Щоб Макс не відчував ломки, його повинні були регулярно накачувати наркотиком. Але робити це непомітно було неможливо через нерегулярне харчування. А навіть якби і знайшли би спосіб, то навіщо Горн вести ідеального солдата до себе, щоб той вбив її? Логічніше було б просто перестати його накачувати та здати поліції у стані ломки.

  На виході маємо, що над версією, викладено. у статті, ще треба попрацювати. Щодо видінь, то вони просто поглиблюють переживання Макса, замінюючи його непряму вину на пряму та огортаючи це додатковим аудіорядом. Так само робиться у другій грі, коли після відкриття причетності Влада Макс лежить з видінням, у якому складає картинку щодо Влада, зокрема через телевізори, на одному з яких показується сцена розмови Мони та Влада, при якій Макс не міг бути присутній.

  • Oleh Kulikov

   1. Крім слів Макса, трупи ніде не фігурували. Зважаючи на битий пролог, є ймовірність психологічного заміщення. А інформацію про наркотик, який гуляє вулицями міста доволі вільно, можна було і почерпнути з інших джерел.
   Плюс якщо трупи фігурували… Три. Супроти шести з лишнім сотень, убитих Максом. І з цих шести сотень ліцензованих службовців було кілька десятків. Якщо вже Уоден зам’яв стільки, то три для Горн не було би проблемою.
   2. Власне. Тому це або сюжетна дірка, або перше речення вашого п.4 (мотив збереження цінного суб’єкта, хай навіть він і становить для неї смертельну загрозу). Третій варіант гра не вимальовує, а вигадувати самому — невдячна справа.
   3. Це особисто моє припущення, бо в грі воно нічим не підкріплюється. Можна ігнорувати. Про це попереджено в останньому блоці.
   4. Знеболювальне, яке вживає Макс, містить “Валькірію”. Щодо першої частини гарантій не пригадаю, але в сиквелі на це відверто вказують рекламні плакати.

   • Tony Lain

    Час вже писати Сему Ярві листа. Бо дискутувати базуючись на власних припущеннях можна дуже довго.

    • Oleh Kulikov

     І тут та ж біда, не напишеш відкрито — не втямлять…
     Увесь розділ “Кролик на ім’я Макс” — кінцівка, зібрана з деталей, які гра НЕ пояснює і НЕ підкріплює. Як глазур на торті — можна і без неї, але тоді закінчення було би якесь обірване. Себто можна подискутувати (що цілком підкріплено зробив Dasgluk), але це добровільна і не надто продуктивна забава, бо цільова інформація викладена в інших розділах.
     ————–
     А взагалі, це прекрасно, що гра залишає стільки простору для теорій. 13 років з часу релізу — і досі є про що посперечатися.

     • Tony Lain

      От нащо ти сказав про 13 років, одразу відчуваю себе старим )

 • Nyobir

  Спасибі за статтю. Давненько на PlayUA не було жорсткої аналітики)

 • Tony Lain

  А насправді Макс – це комп’ютерна програма яка в запрограмованому всесвіті трощить інші програми з набору пікселей.

  За статтю дякую, погляд має право на життя. Сам особисто Макса вбивцею дружини не вважаю, а розсудити нас можуть тільки хлопці з Ремеді )

 • Surgeon

  Олеже, давай уже обіцяну Кризу ордену)

  • Oleh Kulikov

   Там не лише вона одна має статус “очікується”. Якраз міні-відпустка, позакриваю всі борги :)

 • Ernst_09

  “пройшли гру із вимкненим звуком” не варто так жартувати на віндовсі віста і вище в катсценах немає звуку, виправляється тільки неофіційним патчем.
  Та і узагалі запуск чесно придбаної гри 10 річної давності частенько перетворюється в пекло, на відміну від піраток які часто вже містять всілякі фікси.

 • UsrName

  Непогано, але притягнуто за вуха і остається теорією. З тим же самим успіхом я можу дати ще одну теорію – Макс мертвий: Макса вбивають на початку гри, коли він знімає слухавку. Дуже можливо що це дзвонить Горн, відволікаючи увагу Макса. Його луплять головою о дзеркало, після чого ще прикладають декілька разів о стіну – тому й можна побачити пляму крові на стіні, й побите дзеркало. А далі починається подорож з чистилища до раю… Придумати про 2-3 частину (й є чутка що скоро й 4а буде анонсована) також можна легко, оперуючи дірами в сюжеті, фільмами Лінча, та не слабою фантазією =)

 • Vesuvius22

  моє життя більше не стане таким як було раніше.. ((

 • Alexey Kozhuhar

  круто. моя найулюбленіша гра. пройшов її безліч разів але сюжет до кінця так і не розібрав а тут ще такі думки від вас. дякую, дуже цікаво! от би почути думку Лейка…