Mafia III: Що цей ніґер собі дозволяє?

Автор: Олег Куліков

5 серпня 2015 року людство побачило дебютний трейлер Mafia III, і певна його частина хотіла запитати “А де ж, власне, Mafia?”, але натомість ледь не блювонула. Минув рік і три місяці, до релізу гри залишились лічені години, а віз і досі там. Десятки трейлерів, інтерв’ю та інших матеріалів, що їх розробники випустили за цей рік, остаточно показали — це не в ґеймерів склалося помилкове перше враження,а гра дійсно є білою вороною чорною вівцею в родині.

Уже не вперше гра, яка могла би бути хорошим самодостатнім продуктом, потерпає від свого заголовка. Логіку видавця зрозуміти легко: покупці легше клюють на відомий бренд і можуть не відразу прогледіти підміни начинки. Не сперечатимусь, Mafia III попри всі нещодавні тривожні дзвіночки може вийти пристойною. Відверто кажучи, я сам хочу, щоби вона виявилася крутою. Проте одна річ — експлуатувати славне найменування, і зовсім інша — брати гучний заголовок і при цьому розтоптати, наплювати та підтертися репутацією серії.

А саме це Mafia III і зробила.

Проблема найменування

У студії Hangar 13, здається, все доволі просто: для того, щоби гра називалася Mafia III, там повинні бути італійці. Злочинці-італійці. Про це промовисто говорять щоденники розробників, де в ігротворців слово mob звучить в рази частіше, ніж mafia. І що тут такого, запитаєте ви? У Північній Америці слово mob півтори сотні років тому позначало зграйки кишенькових злодіїв, в роки “сухого закону” його вживали до емігрантів-контрабандистів (серед яких були здебільшого євреї, ірландці та вкрай мало італійців), а з 30-их років минулого сторіччя на позначення будь-якої організованої злочинності. Але разом з тим поняття mob i mafia ніколи не ототожнювали.

Mafia 3 / Mafia III

Мафія — це не зграя італійців у шикарних костюмах, які наймають собі шісток та ведуть підпільну кримінальну розбудову.

Мафія — це концепція, яка має глибоке історичне коріння і традиції. Навіть залишивши осторонь пафосне слово “сім’я”, це неймовірно закрита і самоконтрольована спільнота з довгим переліком правил і складною ієрархією. Мафія частіше була стримувальною силою, аніж активним зловмисником. Не кажучи про те, що в цій структурі перебувало чимало звичайного люду із цілком мирним родом діяльності.

Але ні, для Hangar 13 мафія — це тиражний mob конкретної національності.

Ангелик з драбиною

А тепер погляньмо на оригінальну дилогію.

Mafia: The City of Lost Heaven

Перша Mafia для багатьох до смерті залишиться найбільшою ґеймерською любов’ю. Справа не лише у доволі вимогливій боївці, характерному керуванні тогочасними тарантасиками, прискіпливості поліцаїв та горезвісній гонковій місії. Хай би як Даніель Вавра не називав свій сценарій “дитячим мазюканням, зліпленим зі штампів”, саме історія Томмі Анджело вразила усіх наповал.

Mafia II хоч і здобула свій шмат шанувальників, подібної любові не зазнала — дякуємо 2К за активне орудування ножицями, в наслідок якого ми втратили гору ігрового вмісту, а згаданий Даніель Вавра покинув створення гри на півдорозі. Але менше з тим, зараз не про це.

Хоча персонажі обох ігор кардинально різні, так само як і рівень продуманості історій, обидві “Мафії” говорять про одне і те ж. Томмі Анджело — заручник обставин, який мимоволі ввійшов у спільноту і почав уживатися в ній, там же завівши друзів, сім’ю тощо. Віто Скалетта — приземлений мудак, який хотів лише статусу і матеріальних благ. Але обоє погано закінчили з однієї причини — вони порушили правила. Один вдався до неузгодженої кримінальної діяльності, яка поставила під ризик всю Сім’ю, інший зв’язався з наркотиками, чого “православні” мафьозо собі не дозволяли. Ясна річ, їх слід було скарати. Адже правила ці існують не просто так, і не прожила би мафія достатньо довго, якби дивилася на порушників крізь пальці. Якщо мафію уявити організмом, то Томмі та Віто, так би мовити, — віруси, ідеологічно ворожі елементи, котрі цей організм мусить знищити, аби не злягти в труну.

Mafia 2 / Mafia II

Дві різних історії, але один ідейний стрижень — традиції слід шанувати, а правил дотримуватися, інакше вам гаплик, моральні виродки. Італійське походження та мафіозність — це вже додаткові атрибути.

Чорна робота

Mafia III упевнено посилає під три чорти. Недовчений метис-бидляк мститься італійцям і збирає власну банду. Та-дам! Оплески! Завіса! Звісно, нам обіцяють врахування расових стереотипів того часу, приниження жінок, чорношкірих, а тим паче чорношкірих жінок. І наш герой, Лінкольн Клей, теж зазнаватиме принизливого ставлення через свій колір шкіри. Але що з того, якщо у його пошрамованій довбешці одна тільки помста, страшніша, ніж у Гоголя?

Можна було би припустити, що гра з плином сюжету змусить бурмила Лінкольна змінити свою точку зору і співпрацювати з мафією. Але це неможливо, бо а) з ворогами, неіталійцями і зрадниками (привіт, сивочолий Віто) мафія має свої регламенти стосунків — і якщо розробники взялися за відтворення атмосфери Нового Орлеану та тогочасних соціальних дрібниць, то і це мали би неодмінно врахувати; б) у грі ж буде не мафія, а mob з бандитів-італійців — продуману соціальну систему перетворили на тиражних ворогів.

Mafia 3 / Mafia III

Сподіваюся, Mafia III виявиться хорошою грою, за якою не шкода буде провести тиждень-другий, побавитися у віртуального туриста і навіть щиро порекомендувати її іншим. Однак будьмо чесними, своє обличчя вона вже заочно втратила, не кажучи про репутацію. Mafia III порушила правила, знехтувала традиціями і зробила це без поваги. А мафія такого не пробачає.

Останні статті

Враження від Games Gathering 2017

Автор: Віталій Тарнавський

Games Gethering 2017

Огляд фільму «Вогнеборці»

Автор: PlayUA

Вогнеборці / Only the Brave (2017)

bit’ання з минулого: Flashback (1992)

Автор: Андрій Нагорний

Flashback (1992)

Гривня є! І що змінилося?

Автор: Олег Куліков

Steam, Гривня

Враження від Casual Connect Kyiv 2017

Автор: Віталій Тарнавський

Casual Connect Kyiv 2017

Чи потрібен світу молодий Бонд?

Автор: Володимир Вітовський

Kingsman: Таємна служба / Kingsman: The Secret Service (2014)

Нові локалізації від STS UA. Випуск 3

Автор: STS UA

Приховані ігрові механіки

Автор: Олег Куліков

Half-Life
 • UterSC

  Олег вийшов в тираж

  • Oleh Kulikov

   Тобто?

   • UterSC

    тобто Ніколас Кейдж

 • Van’a Koval

  Правда не враховано ще одного варіанту, можливо в грі буде продемонстрованно саме механізм побудови справжньої мафіозної структури. Так би мовити нам у спрощеному вигляді покажуть, як дане угрупування формується, складаються його правила. А оця помста – просто тиражна зав’язка сюжету.

  • Oleh Kulikov

   “побудови мафіозної структури”? Ем, що? Лінкольн Клей, вихований чорними бандюками, будуватиме класичну соціальну структуру, в якій місце лише італійцям? Так, звісно.
   ———-
   До всього, це ще з миті анонсу оголосили, що основне, чим займатиметься Клей — підриватиме злочинну імперію пастожерів і будуватиме свою. Ы так само швидко повідомили про помсту як кікстартер подій гри. Але не робіть помилку Hangar 13 і не ототожнюйте mob та mafia.

   • Van’a Koval

    ну я чисто припустив, з серією мафія не знайомий тому перепрошую за моє невігластво

 • Дякую за статтю.

  >Звісно, нам обіцяють врахування расових стереотипів того часу, приниження жінок, чорношкірих, а тим паче чорношкірих жінок.
  Якраз те, що людям буде цікаво у 2016 році. Всюди расисти/сексисти/вегани/апачі і т. д., якщо розумієте про що я.

  Сумно трохи. Коли я ще в далекому хз якому році чув чутки про те, що триває розробка Мафії 3, то уявляв я її собі інакше. Трясця, я уявляв її щось на кшталт першої та другої Мафії (менше б безглуздого катання на авто), адже гра із заголовком Мафія має бути про Мафію, а не гопників, так? Я полюбив перші дві частини саме за історію ( а також те, як вона подана) і атмосферу (та саундтрек). Тепер боюся, що історія у третій частині буде нудна дуже. У них навіть логотип гри набагато нудніший.

  • sixshooter

   Ага, логотип нудніший і волпейпери теж нудні.

   • Oleh Kulikov

    Та чого? Ці слова мають сенс. Для лого першої частини вибрали красивий шрифт, у другій силует вмалювали у просвіті між ІІ. А в третій частині все дженерік.

    • sixshooter

     Прикольно буде, якщо гра все ж таки вдасться. Тоді сумний логотип можна буде пробачити. Так, я оптиміст)

     • Oleh Kulikov

      Ну, особисто я хочу, аби вона вдалася і аж настільки вірю: https://uploads.disquscdn.com/images/2ffa47aaddf834e9545bb9ab2c693144ab5661e48f56412fad18da757b804b7d.png

     • Ти ж сам на стрімах казав, що не варто купувати гру до її виходу

     • Oleh Kulikov

      Казав і казатиму.
      Втім, навіть якщо я й виявлюсь лохом, то краще унаочню це на стрімі, аби хтось отримав +1 до купівельної обережності. We Happy Few No Man’s Sky тому приклади.
      Але вкотре повторюсь, щодо цієї гри все ж є певні обґрунтовані сподівання.

   • Ну так взагалі, що ж поробиш

   • Vhirran

    Я ще розумію оцінювати гру по скріншотам чи трейлерам, але по лого і воллпейперам? Ви серйозно?

 • Shockwave-peter

  Супер, підтримую автора. Саме через головного героя й відходу від, фактично, всіх ідей серії Мафія, я не збираюсь купувати цю гру. Наступна гра серії мусить бути про чорношкіру дівчину з Ґарлему.

 • sixshooter

  Все цілком вірно, з усім погоджуюсь. Однак після другої частини, щодо використання гучного імені-бренду заради заманухи в мене вже не підгорає. Надіюся хоча б на гідний геймплей, тим більше у такому крутому і улюбленому для мене сетингу, як Новий Орлеан і 70-ті.

 • ХОРОБРЕ СЕРЦЕ

  А я купив повне видання надіюсь буде краще ніж набридлива Гта-)

 • Bohdan Moskalsky

  Що, що, але пограти я захотів лише бульше.

 • Михайло

  Стрім по ній буде?

  • Oleh Kulikov

   Безумовно. Десь на вихідних Михайло застрімить початок, а з понеділка, коли додому приїду, буде кілька тематичних стрімів. Огляд визначних місць, заїзди по борделях тощо )

   • Михайло

    Зрозуміло, дякую за оперативну відповідь!

 • Роман Коваленко

  Як на мене ви занадто придираєтесь до визначень якихось не зрозумілих слів і зовсім трішки розповідаєте про саму гру. І з визначень цих слів робите висновок про те чи повинна гра називатися “Mafia 3”

  • Oleh Kulikov

   Ви не повірите, в цьому й полягав задум. Але ой, про що ж я, для цього слід було б уважніше читати матеріал.
   Якби ви це дійсно зробили, то ще в першому абзаці помітили би, що текст було написано до виходу Mafia 3, тому вже вибачте, якщо там зовсім трішки про гру і багато про її тематичну основу та, як ви сказали, незрозумілих слів.
   ———
   Про гру розповідатиму сьогодні, 10 жовтня, о 21:00 на стрімі. Ласкаво прошу :)

 • Oleksandr Masnyi

  мафія 1 – мафія 2 – мафія 3(порівнюю)просто,щоб було ясно,чому чорношкірий підвів цю серію
  вдарив,втікає,поліція,бійка – вдарив,отримав у відповідь,може і поліція – чвак,чвак,чвак,бдиш
  гонкова місія(привіт,Кіцмань) – керування більш-менш – куди дмухнув,туди й вийшло
  відкритий світ(в 2 екземплярах) і місії – відкритий світ + місії – відкритий світ + 20-25 разів захоплення точок і вбивств(привіт,Юбісофт,в тебе це хоча б різноманітніше) + місії
  втік або перестріляв – втік,арештували або підкуп на місці – втік або підкуп через диспетчера(брєєєєд)
  квадратні,але різні – різні – начебто і технологічно нормальні,але ж 15-20 однакових морд на 4 квадратних метрах
  музика для кожного району + для кожної місії – повторення пройденого,але різноманіття – три радіостанції по 4 пісні
  зброя під своїми назвами(х2) – аутомат 52
  і таке враження,наче головний герой трилогії один – Віто Скалетта – все ж таки до успіху він прийшов

  і ще одне,якось дивно,що при хорошій музиці виходять досить хріновенькі проекти і приколи з блокуванням роликів на ютубі

 • Oleksandr Masnyi

  Тут ще проблема ось в чому – ця гра пробує істи на стільці гта і ассасинів одночасно, але це ж мафія