Огляд фільму “Бетмен проти Супермена: Світанок справедливості”

Автор: Олег Куліков

Неочікувано низькі оцінки, шквал обурення від прихильників, а тепер уже й петиція з проханням позбавити Зака Снайдера режисерського крісла “Ліги Справедливості” — всі ці речі спонукають назвати “Бетмена проти Супермена” провалом. В жодному разі. “Світанок справедливості” — це не поганий фільм. У когось він може викликати розчарування, у когось — захват від краси побаченого, ще в декого (включно з автором цих рядків) — нестримну й концентровану лють. Проте поганим фільм не назвеш.

А все тому, що “Бетмен проти Супермена” — це не фільм.

Це розжирілий трейлер до “Ліги справедливості”. Це двогодинні відеошпалери для робочого столу. Це парад просраних можливостей. Що завгодно, але не фільм.

Темна пляма на ковдрі

Пора вже визнати: Зак Снайдер хоч і майстер вражаючого візуалу, кожен кадр якого сміливо можна ставити в рамочку, не вміє виразно розповісти історію. “300” і “Вартові” вдалися якраз тому, що режисер просто не чіпав першоджерело і ретельно слідував його букві: самі комікси уже слугували розкадровками стрічок, а репліки перекочовували теж ледь не буквально. Не зіпсувати вже готовий твір — завдання значно легше, ніж самостійно зліпити з купи яскравих сцен і образів доладну історію.

Огляд фільму Бетмен проти Супермена: Світанок справедливості | Batman v Superman: Dawn of Justice

Місиво — слово дещо неприємне, але саме воно найкраще характеризує “Бетмена проти Супермена”. Хаотично розкидані сцени, нещадно обрізані персонажі та вагон сценарних неоковирностей ховає під собою  жменьки чогось глибокого і прекрасного, мов Саша Ґрей. Чого там, “БпС” навіть заспойлити неможливо, бо як би не хотілося протидіяти мережевим критиканам, у трейлерах справді показано фактично весь фільм. Втім, облишмо поки сумне, адже є у новій роботі Снайдера справжнє диво, за яке можна крізь пальці дивитися на інші недоліки.

Бетмен. Найкращий Бетмен в історії кіно (хоч і в далеко не найкращому костюмі).

Афлек безумовно божить. Як і в Дедпула-Рейнольдса, бажання втілити персонажа і любов до нього настільки сильні, що ти втискаєшся у крісло від побаченого. Навіть без голоса Кевіна Конроя, Бен Афлек є зразковим втіленням Кажана. Не просто детектив чи борець зі злочинністю — справжній Темний Лицар, кожна поза, слово і вираз обличчя якого випромінює неймовірну, надлюдську могуть. Він пізнав гіркоту втрати батьків і названого сина, розчарований від марноти свого хрестового походу і вже втомився бути надміру поблажливим до тих, із ким бореться — та все ж не може відступити, не може бути осторонь.

І як Афлек став ультимативним Бетменом, так і Джеремі Айронс зобразив відповідного Альфреда — людину, котра здавна замінила батька для Брюса, стала особистим лікарем, інженером і повноцінним бойовим товаришем. Такий Альфред не здатен бути просто прислугою, хай і з розширеними повноваженнями. Він тримається із Брюсом-Бетменом на рівних, бути їдким і саркастичним, де потрібно — як свій у дошку дядько, а не ряджений домоуправитель. Ця парочка просто змушує стікати слиною в очікуванні окремого фільму про Бетмена. Тим паче, що після цього гіркого досвіду Афлек-режисер безумовно намагатиметься викластися на повну.

Огляд фільму Бетмен проти Супермена: Світанок справедливості | Batman v Superman: Dawn of Justice

Загалом, крутих моментів у “Бетмені проти Супермена” не бракує. От тільки одна біда — нам не дають ними насолодитися. Мрієш, аби гострі перепалки Альфреда й Брюса тривали довше, аби дали більше часу познайомитися з Діаною — а дзуськи, карнавал не чекає! Подивився кілька секунд на персонажа чи сценку — все вистачить, чекай нових фільмів. Неодноразово ловиш себе на думці, що та чи інша сцена є огризком значного довшого й кращого фрагменту. І взагалі, що “Бетмен проти Супермена” — це строката ковдра, зшита з кількох окремих стрічок. Відразу на думку приходить “Відьмак” — цілком навіть пристойний серіал, який за чиїмось велінням нарізали у мерзотний “фільм”. Зі “Світанокм справедливості” аналогічна історія.

Всі у програші

Втім, усвідомлення масштабів катастрофи настає далеко не відразу. Спершу Зак Снайдер і Ганс Ціммер тішать наші очі та вуха сценою, котру за довгі роки нам показували не раз — смерть подружжя Вейнів. Здавалося би, скільки можна, всі давно по горло ситі бетменівською origin story — та візіонер Снайдер мало того що робить із неї заставку на стартові титри (а не функціональну сцену), так і наповнює її вражаючою красою. І все було би чудово, якби не одна жахлива деталь — але про неї згодом.

Ще більше надії подарувала і битва Супермена та Зода, подана з точки Зору Брюса Вейна. Цим справді потрібним, важливим і тонко зробленим фрагментом Снайдер надолужив те, за що шпиняли “Людину зі сталі” — показав-таки жах звичайних смертних, котрі стають свідками і водночас жертвами поєдинку богів. Їхній світ, звичний уклад життів руйнується, поки двоє іншопланетян лічать одне одному ребра — для людства це якраз і стало переломною точкою у сприйнятті Супермена. Для Брюса Вейна так само — після цієї сцени він отримав достатньо мотивації для заголовного протистояння.

Огляд фільму Бетмен проти Супермена: Світанок справедливості | Batman v Superman: Dawn of Justice

З цього моменту “Бетмен проти Супермена” міг стати геть іншою, безумовно, кращою стрічкою. Варто було лише дати конфліктові розгорітися природнім шляхом, а не вводити Лекса Лютора з його в кінець кострубатою лінією.  Посварити героїв просто для того, щоби посварити, а потім дати їм підставу помиритися — ось як виглядає позиція Лекса. Начебто цього абсурду мало, так його лиховісний план настільки заплутаний і складний, що хочеться вигукнути: “На біса тобі це? Ці двоє і так ладні роздерти одне одного, стій собі збоку та насолоджуйся”. Можливо, десь і є в Лекса адекватніша мотивація, але вона залишилася у чорновій, не порізаній ножицями версії фільму — на виході йому дали занадто мало часу на розкриття. Втім, не лише йому.

Опісля можна лише загинати пальці на моментах, котрі можна було би вирізати на користь важливіших сюжетних ліній. От скажімо, Діана. Вона присутня у фільмі лише тому, що її слід було ефектно показати і зробити її співзасновницею Ліги Справедливості. Проте цінності для ключової історії вона не несе жодної. Так само і Думздей — це лише підстава нашим героям побрататися, а глядачам — побачити традиційну фінальну битву. Видіння Брюса, камео інших членів Ліги, навіть лінію Лекса можна було викинути, пустивши звільнений хронометраж на щось доцільніше.

Скажімо, викинути Лекса і Думза, а натомість більше часу присвятити Діані, котра “випробовує” обох титульних героїв. Викинути Діану та видіння, і показати Лекса, для якого богоборницька боротьба зі Суперменом стає нав’язливою ідеєю, що він зважєуться на створення Думздея. Не на застосування, а саме створення — і не просто маніпуляціями зі Зодовим ДНК, а канонічними методами: постійним вбивством і воскрешанням якогось бідолахи, котрому вживили чужинські гени. Хай Думздей в принципі дуже різко контрастує із першою половиною фільму, можна сцена “вбити-воскресити-повторити” компенсувала би все сповна. Ну і на крайняк можна було би взагалі зрізати усі сторонні лінії, присвятивши фільм суто боротьбі Бетмена проти Супермена.

Огляд фільму Бетмен проти Супермена: Світанок справедливості | Batman v Superman: Dawn of Justice

О, власне, Брюсові  видіння. Зауважте, не просто сни, не марення, а саме видіння. Хай Бетмен там розкішно надирав зади, ці фрагменти — найлютіші тизери подій майбутніх фільмів. Зокрема, появи Дарксайда, якого досить неоковирно тицяють під носа нам кілька разів (це без урахування уже засвіченої додаткової сцени з Лексом). Так само неоковирно знайомлять нас із трійцею інших супергероїв, і набридливе “месіанство” Супермена підкреслюють. У певну мить знову ледь не волаєш: “Гаразд, алюзії на Христа, Дарксайд, перегуки з 11 вересня, знову Дарксайд, знову християнство… Я зрозумів уже! Може, вистачить, і подивімося кіно?”

Оце закладання фундаменту для майбутніх фільмів та цілого кінематографічного всесвіту DC — це один бич “Бетмена проти Супермена”. Керманичам Warner Bros. заманулося в межах одного фільму зробити те, для чого марвелівцям знадобилося півдесятка стрічок. І отримали ми не сиквел “Людини зі сталі”, не окремий фільм про Бетсика і Супчика, а буквально двогодинний трейлер до “Ліги справедливості”, котрого фан-сервіс цікавить більше, ніж кінематографічна історія.

Втім, найгіршим виявилося навіть не це.

Останній цвях

У заставці з убивством батьків Брюса є один ледь помітний, але вкрай важливий момент: Томас Вейн надумав ударити грабіжника, дати йому відсіч. Це, будьмо чесними, посилає під три чорти саму основу Бетмена. Саме бажання вберегти сім’ю, а отже й відсутність опору з боку Томаса Вейна стали одним із ключових чинників у формуванні особистості Брюса-Бетмена. Перекрій цю дрібничку — і все, Темний Лицар, борець зі злочинністю може йти на смітник, поступившись місцем якомусь кровожерному месникові (Карателю, привіт).

Огляд фільму Бетмен проти Супермена: Світанок справедливості | Batman v Superman: Dawn of Justice

І якщо наведена сцена лише посіяла сумнів, то те, як Снайдер зображає власне протистояння Бетмена проти Супермена, остаточно переконує: Зак банально не розуміє того матеріалу, з яким працює. Не розуміє, що зробило з титульних героїв ( і решти персонажів) настільки важливих фігур поп-культури, персонажів новітньої міфології людства.

Бій Бетмена проти Супермена, яким би красивим він не був і як би не наближався до малюнку Френка Міллера у The Dark Knight returns — це всього лише бійка. Тоді як у Міллера билися не мішки плоті й кісток, а ідеології. Одісей у черговій своїй інкарнації, закутий у металеву броню, ставав на герць із богом і перемагав — завдяки своїй кмітливості, силі духу. Він ладен був іти на що завгодно, аби отримати гору тут і зараз, бо хай він смертний, хай вдруге йому не досягнути перемоги, але в цю мить він був готовий вчинити неможливе і поставити небожителя на місце.

Тому й комікс Міллера став класикою — його Бетмен і Супермен билися, бо розбіжність їхніх світоглядів не залишала їм іншого вибору. Снайдер міг би обернути це протистояння таким же чином, нарощууючи напругу перед фінальним двобоєм — все ж вдалося йому зародити неприязнь між персонажами. Але тут гоп! — влітає Лекс зі своїм хитродупим планом і начисто позбавляє героїв ідеологічного підгрунтя їхньої боротьби. Тут навіть не вийде втішитися розумному зауваженню з боку авторів фільму, що матерів Бетмена і Супермена звуть однаково. Не вийде, бо цією красивою. але безглуздою побиванкою Снайдер втулив смачного ляпаса бездоганному Бетменові, в кінець отупив свого Супермена (зауважте, як мало про нього згадано в цьому тексті — розповідати по суті нічого) та забив довжелезного цвяха у кришку труни як цієї стрічки, так і своєї репутації екранізатора коміксів.

Вже не має значення, хто винен у появі кінцевої версії фільму — Снайдер з Ноланом, Девід Ґоєр чи управлінці Warner Brothers. Суті це не змінить, так само як і додаткових півгодини режисерської версії не зможе перетворити мішанину “про все на світі” на доладну оповідь.

Огляд фільму Бетмен проти Супермена: Світанок справедливості | Batman v Superman: Dawn of Justice

Гучний успіх “Дедпула” не в останню чергу спричинила його самодостатність. Там ніхто не ставив на перший план розкладання рушниць для численних сиквелів, не упивався створенням нового всесвіту чи скрупульозним вплітанням у вже існуючий. Ось вам цілісна, повноцінна історія — а різні ґіківські приємнощі йдуть уже бонусом.

Так само і “Бетмен проти Супермена” був би значно кращим, якби таки розповів історію про двобій Кажана і ÿберменша. Або винятково про закладання підвалин Ліги Справедливості. Або про боротьбу Супермена з Думздеєм чи Лексом Лютором (окремо). Або про ménage à trois Бетмена, Супермена і Диво-Жінки. Якусь одну історію, а не їх невпорядкований набір.

Втім, як не дивно, крихти крутості, побачені у фільмі, здатні подарувати задоволення. Фрагменти цікавого світу та привабливих персонажів пробуджують бажання чекати сольного “Бетмена” від Афлека, фільми про Диво-Жінку, Флеша й Аквамена. Порізані й обсмикані тут, ці персонажі мають що показати в особистих стрічках. Навіть “Ліга Справедливості”, якщо завчасно розкриє всіх героїв і не розпорошуватиметься на фан-сервіс, може неабияк здивувати.

А от про “Бетмена проти Супермена” варто просто забути.

42

Журбинка

Вдалося

 • відеоряд
 • Бетмен від Аффлека

Не вдалося

 • сценарій
 • конфлікт Бетмена і Супермена

Останні огляди

Огляд Seven: The Days Long Gone

49

Автор: Владислав Папідоха

Seven: The Days Long Gone

Огляд фільму «Вогнеборці»

Автор: PlayUA

Вогнеборці / Only the Brave (2017)

Огляд Need for Speed Payback

59

Автор: Михайло Петрунів

Need for Speed Payback

bit’ання з минулого: Flashback (1992)

Автор: Андрій Нагорний

Flashback (1992)

Огляд Destiny 2

83

Автор: Роман Береговий

Destiny 2

Огляд Super Lucky’s Tale

68

Автор: Володимир Вітовський

Super Lucky's Tale

Огляд Star Wars: Battlefront II

61

Автор: Роман Береговий

Star Wars: Battlefront II

Огляд фільму «Ліга Справедливості»

50

Автор: Олег Куліков

Ліга Справедливості / Justice League (2017)
 • Sparrow

  Те відчуття, коли фанатська теорія на основі дорелізних матеріалів краща за готовий офіційний продукт.
  https://www.youtube.com/watch?v=8hXNRUXQju4

  • Vrmndt

   хуйня якась а не теорія. Таке враження шо хтось добряче курнув перед тим як складатим такі теорії.

 • jaguar_arx

  Я комікси не читав, але з усіх фільмів по коміксам, які я бачив, я зрозумів, що комікси – це мішанина різних версій і варіацій, історій і всесвітів, з перезапусками і альтернативними всесвітами. Тому не дивно що і фільми виходять мішаниною. Або як сказав Олег “місивом”. І мене в цьому фільмі ні краплі не збентежило те, що збентежило Олега. У фільмі не сподобалось дві речі. Жодного пояснення звідки в бетмена ті видіння (або я пропустив якось це пояснення), та музика. Особливо музика в кінці фільму під час бійок бетмена з суперменом, та усіх героїв проти думздея. Музика як на мене огидна і псує враження від фільму досить сильно.

  • Oleh Kulikov

   Місиво в межах серії чи багатолітньої біографії одного персонажа — це нормально.
   Місиво в межах одного фільму — аж ніяк. І тут неважливо, про комікс-муві йдеться чи про біографічну стрічку. Це проблема винятково трійці “Сценарій+режисура+монтаж”, яка типу як від жанрових особливостей залежати не має.
   ——-
   Пояснення видінь нема. Вони у фільмі тому що сонечко зелене вигідно линяє.

  • UterSC

   Хм, на мій погляд якраз музика таки неперевршена. Цей синтезований оркестровий крик під час появи чудо-жінки просто неймовірно крутий.

   • jaguar_arx

    Мене від тієї музики постійно хилило в сон. Я під час фільму засинав кілька разів на кілька секунд :) таке лайно. не могли щось жвавіше придумати. От мені подобається як Harry Gregson-Williams музику до фільмів пише. Ще сподобалось як для Tron: Legacy написали музику Daft Punk. Еніо Моріконе звичайно просто класика того як треба музику для фільмів писати. Ну багато прикладів можна згадати.

 • Olexandr

  “Бом-бом-бом, зробили не так, як мені хотілось” – Ось який висновок з цього “огляду” =.=

  Більше об’єктивності не завадило б імхо

  • UterSC

   Хрум-хрум-хрум – ось який висновок з вашого коменту

   • Olexandr

    І щоб то означало? о.о”

  • ᛏᛖᛊᚴᚱᚨᚨᛚ ᛎᚱᚢᛗᛁᚾᛁᛃ

   об’єктивності не існує. будь-яка людина завжди висловлює власну, суб’єктивну, думку.

 • UterSC

  Згідний практично з усім.

  Але в мене закралася така думка, що цей фільм не сприймається великою мірою тому, що ми бачили трилогію Нолана, де логіка і мотивація не викликають таких фейспалмів, де історію дають обдумати, зрозуміти.

  Фільм треба було ділити на дві частини з таким же хронометражем, можливо тоді було б краще.

  • Oleh Kulikov

   За винятком The Dark Knight Rises.
   Навіть без порівняння з попередніми двома фільмами, це був ще той фестиваль ідіотії.

   • UterSC

    Так, завершення трохи підкачало, АЛЕ там чумовий Бейн, персонажі розкриті, мотивація зрозуміла, немає цієї “кліповості” і загалом все на рівні. А після БпС виходиш з кінотеатру і не розумієш, що ти дивився.

 • Show

  Я абсолютно не погоджуюсь з оглядом автора. Персонажів він розкрив чудово, фільм нє самодостатнім, адже для цього потрібно було бачити Людину зі Сталі. Лекс хотів їх стравити, бо після паскудних відносин зі своїм батьком, у нього змінилась ідеологія з приводу всемогутніх. Сни Бетмена нам ”тонко” анонсували що може бути у майбутньому, адже Флеш не міг так просто з’явитись. У цьому протистоянні не потрібно шукати ідеологічного бою, адже Бетмена зтравили до останнього. Його просто перебирала лють від того що існує примарна загроза, проти якої він безсилий (як і сам Супермен не здатен нічого зробити проти лібералів, що не могли сприйняти його з доброї сторони).Лютор виступив в ролі маніпулятора, що змусив піти Супермена у бій, і перетнув межу Брюса. Запискою ”Ти дав померти своїй сім’ї” він похитнув Вейна неначе маятник, і на десерт : ” Коли Томас Вейн відбивався, Брюс лише стояв і дивився, як вбили його батьків. Це лише додало б йому мотивації стати Бетменом. Саме тому після своїх кошмарів він захотів врятувати Марту. І як ви вже здогадались – фільм мені сподобався (значно більше, ніж хвалений ”Дедпул”).
  P.S. Френку Міллеру фільм сподобався

 • Tony Lain

  Ось и ПЮ вирішили застрибнути на потяг ненависті і перелічити штамповані булетпоінти інших критиків в своїй рецензії. Але однобічне висвітлення не позбавляє фільма гарних моментів заради яких люди йдуть в кінотеатр вдруге:

  – геніальний саундтрек (особливо Is she with you… )

  – Довершені перші 20 хвилин фільму, які можна передивлятись скільки завгодно

  – гарна гра Ґенрі Кевіла, який зображує Супермена у пошуку своєї ідентичності

  – геніальна сцена з майбутнього, що натякає на кризу Injustice

  – Нонконформістське зображення Джессі Айзенбергом сучасного Олексу Лютора, який мотивується психологічними проблемами свого дитинства помноженими на успадковані гроші і геніальність

  – Найкращу в історії сцену бійки Бетмена проти злочинців яка просто зійшла з трейлерів Arkham Knight

  Цей список можна продовжувати і продовжувати. Він не робить БпС гарним цілостним фільмом, але не поганим фільмом це точно – десь 8/10

  • Sparrow

   Бетмен драматично заносить руку з криптонітовим списом над чолом Суперена і тихо промовляє “Тобі срака…”. Проте у Лоїс Лейн є залізний аргумент, який порушує злагодженість переконань Темного Лицаря. “Не бий його, він добрий” – жалібно промовляє журналістка. Світ Бета перевертається в мить – о як я помилявся, як помилявся… Тепер жбурну спис на підлогу, біс із ним. “Ти жбурнув спис недостатньо моцно, – каже Лейн. – Давай втопимо його в цій калюжі”…. Далі буде… (продовження див. в кінотеатрах; у головних ролях: калюжа, спис, Лейн, Супермен).
   https://media.giphy.com/media/CjXsDkRRCxof6/giphy.gif

   • Tony Lain

    Як раз один з кращих моментів в фільмі, в якому Бетмен, накручуючи себе на те що Супермен не людина, а космічний монстр/бог, розуміє що перед ним людина в якої є земна матір і навіть дівчина ) Що не відміняє того що Лоіс ТП(особливо зі списом) і як ще Супер не задовбався її рятувати.

  • ХОРОБРЕ СЕРЦЕ

   Підтримую)))

  • Що значить повторити інших критиків? А неможливо припустити, що люди вгледіли одні й ті ж недоліки?

   Особисто я вірив у фільм до останнього. Коли почали з’являтися перші ніщивні рецензії і навіть коли побачив 30% на томатах, я продовжував тримати на думці прислів’я про фломастери, але коли подивився сам…

   Словом, місиво. Коротко кажучи, жодна з тем, ЖОДНА не була розкрита. Все обривалося і обривалося. І так, маючи бекґраунд у вигляді першоджерела за спиною можна вгледіти перелічені вами плюси, але сам фільм їх не доносить. Це ще один Sucker Punch від Снайдера, який потребує плюсом мінімум години Directors Cut версії, де можна згладити і закрити всі сценарні провали.

   • Tony Lain

    Можливо, але після багатьох рецензій – ця дуже другорядна.

    І я не захищаю понівечиний ножицями монтажеру контініум фільму, я намагаюсь донести що в ньому багато гарного теж.

    Ворнери захотіли наздогнати марвел і напхали п’ять фільмів в один, з іншого боку ми отримали п’ять фільмів за ціною одного)

    Чекаємо режисерську версію від Снайдера

 • snumryk

  Дуже гарний глибокий огляд. Якість текстів невпинно росте)

 • ХОРОБРЕ СЕРЦЕ

  Курва знову мені прийдеться захищати честь не Відьмака, а тепер БПС. Зібрались тут фанати Марвелу і починають умнічати. Ви вже дістали своїм Дедпулом і Месниками хочете куча екшену і пафосу дивіться на здоров’я фільми Майкла Бея.

  • Мені здається ви повного огляду не читали, а просто глянули на оцінку і останній абзац) Взагалі, рекомендую глянути цей запис стріму починаючи з 17:09 і послухати 7-10хв. В цьому моменті якраз розмовляють про BvS, DC, Marvel, тощо.

   https://youtu.be/Ezz9q7YsnPA?t=1029

   • ХОРОБРЕ СЕРЦЕ

    Я добре прочитав огляд, просто вже дістало що всі порівнють з Марвел. Є там свої моменти, але якщо не звертати на це капець як увагу т офільм дуже хороший. Плюс це на мою думку самий достовірний фільм по коміксам як його відтворили всі сцени і пасхалки гарно проблені подивіться порівняння) Просто мало йшли людей які знають про DC задля того щоб тільки екшенбув і піпл нажаль це хаває. DC помаленько відроджується і не хоче повторяти зразу одинаковий шлях Марвел тут своя специфіка

 • creosine

  Шкода що критикан не дивися фільму… Я в захваті! Розстроїв тільки педофлеш ( .

 • Ggen

  як боженька написав

 • Юрій Борис

  Розкинь свої рамки ширше, аматор:
  https://www.youtube.com/watch?v=ogAIpLNcUE4&nohtml5=False

 • Сталевий 🔰 Криворіжець

  А мені фільм сподобався, до біса рецензії.