Огляд Stronghold Crusader 2

Автор: Роман Береговий

vghfЗа останні роки стало модним прогнозування краху певних серій та жанрів ігроіндустрії. Однією з найулюбленіших жертв такого залякування став жанр стратегій в реальному часі (RTS), бо він не схильний до казуалізації та є переважно ПК-ексклюзивом. Тоді як велетні, на кшталт серій Total War та StarCraft впевнено це спростовують, у їх „менших братів“ бувають проблеми. Про одного такого й піде мова, адже хоча серія Stronghold має славну й довгу історію, останнім часом вона переживає геть не найкращі часи…

Екскурс в історію

У час свого розквіту Stronghold увірвалася на ринок стратегій, як беззаперечний новатор. Так саме в Твердині вперше з’явився параметр популярності Лорда серед населення, та різні стадії обробки сировини. Завдяки таким особливостям та ухилу до реалізму Stronghold сподобалася багатьом стратегам.

Після оригінальної гри в світ явились перші хрестоносці, з адоном Stronghold Crusader Extreme. На цьому фантазія розробників скінчилася. Далі пішли посередні Stronghold 2, Stronghold Legends, Stronghold Kingdoms та Stronghold 3, що були просто трохи графічно поліпшені, але якихось суттєвих змін з собою не принесли.

І тут на сцену виходить Stronghold Crusader 2, зроблена на кошти гравців, які розщедрилися на Кікстартері, повіривши обіцянкам розробників про чудову гру.

ss_3c0c7fd69f9d564eb7db57973cf68f4f651a2868.1920x1080

dsefrНе так сталось…

Що ж ми отримали після ДВАНАДЦЯТИ РОКІВ очікування? Щось, що можна зрозуміти, але не до кінця. Розробники годували нас байками про купу нововведень, та що ж вони дійсно зробили, бо як відомо обіцяти може кожен (політики наприклад, або я, коли кажу, що зараз врешті відірвусь і винесу сміття) та далеко не кожен дотримується обіцянок.

Та почати все ж хочеться з чогось доброго (благо є з чого). Отож дядьки з Firefly Studios таки покращили графіку. Правда. Вони перенесли гру в повноцінне 3D, та ще й не поскупились на гарну фізику, тож ворожий, або й твій, замок тепер перетворюватиметься в руїни згідно з законами фізики.

Порівняно з іншими іграми серії картинка дійсно пішла вперед, та якщо придивитись до конкурентів, вона виглядає трохи… гмм… середньовічною чи що.

Квадрантні колеса

Як відомо, інколи краще не вводити чогось нового, що буде явно гірше, ніж старе. Firefly Studios не могли не знати про це, але чогось таки перестарались. Так, минулі частина завжди приваблювали гравців своїм суворим реалізмом та хардкорністю. Потрібно було завжди виводити баланс податків та раціонів, розваг і кар та інших параметрів, щоб тримати слуг під контролем. Що ж ми маємо в Stronghold Crusader II? Тотальне спрощення всього, що тільки можна. Зник цілий клас будівель, що відповідав за залякування, або заохочення населення, релігія залежить від свічок…

Безперечно це може привабити чимало нових гравців та все ж залишає після себе гіркий післясмак. Також забрали трохи юнітів. До речі, кваплюся засмути тих, хто зачаровано дивився на кораблики в трейлері й мріяв побути адміралом. Кораблі в грі є, та лише як декорації.

drfvgdtggf

Якийсь заголовок

Щодо ігроладу, то він став більше зосереджений на онлайнових баталіях (не можу вигадати іншої причини такого спрощення менеджменту поселення). Замість соковитих побоїськ на екрані просто сходяться щільні групки юнітів. Благо, динаміка битв лишилася на тому ж рівні, що особливо помітно на мапах з багаточисельними ворогами. Дуже порадував кооперативний режим (одне з дійсно цікавих нововведень) і його виконання. Граючи в коопі, ви з товаришем отримуєте під контроль спільну фортецю і юнітів. Грати в це доволі цікаво, щоправда частенько виникають суперечки за контроль та хто винен у програші. Але зрештою це приносить цілком нові враження від гри, бо з’являється можливість розділити між собою ґеймплей на частини (полководець і економік). Тож кооператив може подарувати вам чимало додаткових годин гри в товаристві друга.

Висновок

Перед нами урізана ігроладно, але покращена графічно, та все ж та сама Stronghold Crusader що й дванадцять років тому. Однак попри всі старання розробників надавити на ностальгію трохи не вистачає хардкорності. Тим не менш гра сподобається тим, хто тільки-но знайомиться з серією. Не зважаючи на численні спрощення, гратися однаково цікаво, свою частку вносить і кооператив. Тож грати чи ні в Stronghold Crusader 2 — вибір за тобою, а я пішов розбудовувати чергову твердиню.

65

Приємність

Вдалося

 • любите стратегії
 • хочете побувати в ролі феодала

Не вдалося

 • грали в оригінал і не любите спрощеннь
 • не любите "середньовічну" графіку

Жанри

Компанії

Платформи

Останні огляди

Огляд Seven: The Days Long Gone

49

Автор: Владислав Папідоха

Seven: The Days Long Gone

Огляд фільму «Вогнеборці»

Автор: PlayUA

Вогнеборці / Only the Brave (2017)

Огляд Need for Speed Payback

59

Автор: Михайло Петрунів

Need for Speed Payback

bit’ання з минулого: Flashback (1992)

Автор: Андрій Нагорний

Flashback (1992)

Огляд Destiny 2

83

Автор: Роман Береговий

Destiny 2

Огляд Super Lucky’s Tale

68

Автор: Володимир Вітовський

Super Lucky's Tale

Огляд Star Wars: Battlefront II

61

Автор: Роман Береговий

Star Wars: Battlefront II

Огляд фільму «Ліга Справедливості»

50

Автор: Олег Куліков

Ліга Справедливості / Justice League (2017)
 • InKviZ

  Слава богу, що я не купив цю стратегію, спершу пограв у піратку щоб оцінити. Як для мене стара версія краща…

  • Олександр Xray_StyleZ Величко

   Треба, напевне, спробувати спочатку піратську копію, а потім вже визначитися. Невже вона настільки оказуалилася?

   • Pavlo Schur

    там просто мало оновлень. на ті гроші що пропонує стім вона не варта.

   • InKviZ

    Та не те щоб оказуалилася, але те відчуття, що тут щось не те… присутнє…

 • Павло

  Авторе, вичитай будь ласка описки)

  • Помилково опубліковано нередаговану версію. Тепер усе значно ліпше.

   • Олександр Xray_StyleZ Величко

    Вибачаюся за офтоп. Олексо, а “ретроогляди” на старі ігри будуть? Перша Stronghold доволі таки хороший варіант, якщо що.

    • Все залежить від бажання наших авторів. Захочуть — зроблять. Я полюбляю оглянути якісь старі іграшки. А оригінальну Stronghold досі вважаю однією з найкращих стратегій.

 • Ernst_09

  але ж Total War не RTS.. (ну хіба що бої в реальному часі, але бої в Total War не є основою)

  • TRTWeeK

   ошибаетесь, Сударь

 • Pavlo Schur

  як на мене то 6-7 заслуговує. тільки за оновлення місій. все решта як і було.

 • Хех… пам’ятаю як проходив першу “Цитадель”, то було епічно, як я не міг пройти Свиню коли треба було штурмувати його замок до його повернення. І най кращий момент це був штурм замку Вовка. Надіюсь, що ця частина залишить в мене лише добрі спогади.

  • Чому Stronghold перекладають, як цитадель? Це ж твердиня, якщо треба перекладати. А цитадель — не переклад, а заміна одного іншомовного слова іншим.

   • Як можна було здогадатися, я грав на російській локалізації, і так як там було написано, так і в’їлося в пам’ять

 • Володимир Геймер

  Хороша стратегія!
  Варто зіграти!

 • Bodzik Lesung

  З точки розробника мені не дуже сподобалось їхнє творіння.
  Елементарні баги з підказками на ріхних скрінах при першому вході в гру.
  Не дуже хороша оптимізація. Багато проблем з ландшафтом, коли він то зникає, то перетворюється на воду.
  Проблеми з “вибиранням” об’єктів..
  На картах з людиною і 7а ботами після певного часу стає дуже туго, все починає підвисати.
  На мінімальних налаштуваннях графіки гра виглядає дуже убого (в цьому режимі тіні дають масу артефактів і краще б їх не було зовсім). На високих краще, але продуктивність падає крутіше від 3ої кризи.
  Обмеження на 125 юнітів і щось 200 будівель на великих картах зовсім ображає, так як у класичному стронхолді це був сам сік в масових побоїщах.
  Багато гравців жалілись на застрягання юнітів у/на стінах (як і в попередніх стронхолд 2/3).
  І це все повторюється у багатьох людей. (це все лише за першіі 30хв гри знайдено)