Текст, який вам не сподобається

Я не вірю, що в 2016 році мені все ще доводиться це писати. Мені не хочеться писати про це. І я чудово знаю, що цей текст вам не сподобається. Але хтось мусить написати про це не тільки на Заході, а і в Україні.

Один мій друг, недурний і добре освічених хлопець, заявив мені, що тусується зі мною, тому що мені цікаві відеоігри. Іншого разу ми дружненько пили пиво з моїм одногрупником-американцем. Алек, який ще не знав про мою любов до відеоігор, довірливо схилившись над гальбою, розповів мені, що всі ґеймерки, яких він зустрічав, були дурепами. Я, звикла до агресії в ігрових чатах, відрубала, що більшість ґеймерів, яких зустрічала я, були не лише дурнями, а і нахабами.

Про дівчат у відеоігровій індустрії вже давно пишуть в респектабельних англомовних медіа. Однак про дівчат в кіберспортивних дисциплінах почали вести мову зовсім недавно. Для українських геймерів дівчат в ігрових чатах часто не існує. Нейтральної реакції після того, як тіммейти виявлять, що ти дівчина, не буває майже ніколи. Мені й моїм подругам доводилося переживати весь спектр хлоп’ячих реакцій після камінг-ауту: від намагання познайомитись і запросити на побачення і до негайних посилів на кухню. В кращому випадку, цензурних. Припускаю, що багатьом дівчатам ця увага подобається. Припускаю, що розлючені коментатори кинуться захищати хлопців, які ніколи не бачили такого дива, як жива дівчина з ігровою мишкою і мають святе право на своє здивування. Припускаю побачити також інших розлючених коментаторів, які порадять мені не озиватись у чаті. Також припускаю, що розлючені коментатори не помітять причинно-наслідкового зв’язку.

cybersport-girls-05

Дозвольте розповісти вам неприємну правду. Зв’язок між ними більш, ніж прозорий. Близько 30% ентузіастів е-спорту — дівчата. І здогадайтесь, що більшість дівчат, які просто люблять відеоігри і кіберспорт, але не хочуть отримувати нав’язливої уваги чи додаткової дози агресії через свою стать, робить в ґейм-чатах?

Проблема, насправді, набагато сумніша, ніж тіммейти, яким нікуди діти свою агресію.

cybersport-girls-02 cybersport-girls-03Пригадайте, як часто ви бачили дівчат серед учасників найпрестижніших турнірів в командних дисциплінах? Б’юсь об заклад, що, м’яко кажучи, не надто. Мудреці знаходяться і тут. Досить звернути увагу на цей неприємний факт, як більшість хлопців, які ще кілька хвилин тому вели з тобою інтелектуальну бесіду про порівняльну політологію, претворюються на торнадо — неконтрольовані, сліпі в своїй люті сили природи, нездатні до будь-якого діалогу. Сліпі сили природи засипають тебе велемудрими, на їхню думку, сентенціями, головним посилом яких буде думка, яку висловив мій одногрупник на початку цього допису. І їх не хвилюватиме, що двадцять хвилин тому в інтелектуальній бесіді про порівняльну політологію вони питали твоєї поради щодо свого дослідження. Тепер вони — безумне торнадо, не здатне усвідомити, як трагікомічно виглядає.

Правда, однак, і тут неприємна. Таку дорогу жінки і дівчата проходили й досі проходять у всіх сферах, які традиційно вважались чоловічими: політика, журналістика, медицина, ІТ. Слухали про те, що нездатні голосувати, нездатні творити Літературу, нездатні викладати в університетах, нездатні воювати, нездатні, нездатні, нездатні. Відеоігрова індустрія не виняток.

Історія в усіх вищеперелічених випадках спростувала “нездатність”. Рано чи пізно це трапиться і з кіберспортом. Досить озирнутись довкола і ви виявите поруч дівчат, які сапортять вас або “тащать” мід. Якщо озирнутися на англомовний сегмент Інтернету, то можна побачити все більше дівчат, які говорять про несправедливе ґетто під назвою “жіночий кіберспорт” і хочуть змагатись нарівні. І часто змушені покинути свої ідеї і мрії через те, що агресія, яка починається в середовищі коментарів твіча і ґеймчатів розкручується тим більше, чим більшого ти намагаєшся досягнути.

cybersport-girls-04

Ґеймерки є різні. Одні грають чудово, інші — погано. Ґеймери, однак, також грають по-різному. Я би дуже хотіла, щоб світ облагородився, й онлайн-ігри принаймні перестали бути найворожішим до жінок онлайн-середовищем, а замість безкінечних рейтингів цицьок стрімерок не тільки в англомовному, а і в україномовному просторі з’явилось більше історій таких дівчат, як Sheever (інтерв’ю— тих, хто просто грає, насолоджується грою, любить гру за те, чого вона навчає, змагальний дух і азарт. Зрештою, робить те саме, що і хлопці. Без додаткової уваги до макіяжу, форм тіла чи кольору губної помади.

Я не очікую таких змін надто швидко, але переконана — вони настануть. Це невблаганна логіка історії, подобається нам вона, чи ні. Дівчата сильні суперниці та готові це доводити. Я знаю, що цей текст вам не сподобається. Як, мабуть, не сподобається і наступний.

Але це не страшно. Ми звикли до агресії в ґейм-чатах.

P.S. Пам’ятайте, що результати досліджень свідчать, що лузери, які не вміють добре грати, з більшою вірогідністю демонструють ворожість щодо жінок. Будьмо котиками. :)


Приєднуйтесь! Ще більше коротких, але цікавих новин у нашій групі Facebook: fb.com/PlayUA.games


Вам це може сподобатись

Приєднуйся до обговорення →
 • Люди просто ідіоти, які завжди знайдуть причину скиглити лаятися і так далі. Гендерна ознака – це тільки одна з таких.

 • Anatoli

  А чим текст мав не сподобатись, на думку авторки? Я вбачаю в цьому гендерний закидон щодо стереотипу про вперте невігластво чоловіків)

  п.с. один з перших чемпіонів світу в кіберспорті (дисципліна – DOOM 2) – дівчина. Отак от.

 • 10/10 за текст

 • Володимир TooL Вітовський

  Добре, що Олекса не дозволив публікувати мою статтю про 8 березня :D

 • Ігор Осарчук

  О.. я мабуть з тих, хто хоче познайомитися з якоюсь дівчиною в грі, що було з ким на пару і бафами покидатися і мід протащити))

 • OK

 • вадім полюхович

  Як на мене, в утопічній ігровій індустрії всі статево сліпі: нема різниці, чи ти хлопець, дівчина, трансгендер, інтергендер і т.д. Але проблема в тому, що такі статті не зближують поточну ситуацію та ідеал, а дуже навіть навпаки.
  Чат можна просто заглушити. На сумнівну статистику типу “всі мої дівчата-геймери були дурепами” можна висловити сумнів у численності вибірки. Із всіх перечисленних проблем є лиш одня суттєва: наявність “жіночого кіберспорту”. Але я не знаю про це багато і, вірогідно, автор теж не спеціаліст в данному питанні.

 • UterSC

  Дівчатка люблять коли їх принижують, уахаха

 • Diroc

  Хммммм…а навіщо узагалі вся ця стаття була написана?заголовок,увесь тон статті.все це називає громаду playua гендерними нацистами.усюди буде дискримінация по будь-яким ознакам.мені прикро(насправді мені начхати) що тобі і твоїм подругам потрапляються неприємні чоловіки,але 1 стаття,чи навіть декілька нічого не зроблять.написанні очевидні факти,які зображуються ніби це свята істина,прихованна від усіх чоловіків.я думаю є багато методів змусити людину повірити в ці слова(щодо толерантного ставлення до жінок).стаття виглядає як скиглення.напевно я не правий,але я не бачу в своїх словах брехні.

 • Dmytro92

  Узагальнення – це не найкращий спосіб щось довести. Потрібно розуміти, що більшість хлопців-геймерів – це неадекватні підлітки, яким кортить привернути до себе увагу, тим більше в інтернеті, де не існує сорому чи відповідальності за свої слова. І це не стосується лише відношення їх до дівчат, варто зайти в більш-менш популярну оналйнову гру, і послухати чи почитати ігровий чат, і не дай боже вступити з кимось в суперечку – наслухатись можна дуже багато чого про себе або чиюсь “мамку”. Тому я б радив автору просто не звертати на це великої уваги. Хлопці ображають і інших хлопців, а не тільки дівчат.

  • За статистикою середній вік ґеймера десь 24 роки, тому казати про те, що “ґеймери – здебільшого неадекватні підлітки”, це те саме, що казати “дівчата не можуть у відеоігри”.

   • Dmytro92

    Ну, як би там не було, неадекватних підлітків багато

   • щоб не казати “дівчата не можуть у відеоігри”, можна сказати “відеоігри не можуть у дівчат”
    wait, what?

 • Mikots

  Велику Силу створення дискусії і/або срачику чую в статті цій… Нарешті статті про сексизм будуть і на ПЮ! Чого доброго, серед наступних буде і про #ГравецьБраму.
  Трошки про те, що сподобалось: тема — в принципі, нормальна. Якщо підходити до її розгляду із холодною головою, то може вийти дуже гарно. От тільки статті пишуть частіше люди, яким на цьому залежить/болить, і в результаті виходить ледь не “мужики — гівнюки”. Відсоток більш-менш неупереджених матеріалів катастрофічно малий.
  Не сподобалось: чому авторка взагалі переконана, що текст не сподобається читачам (це ж бо не тільки в заголовку написано для клікбейту)? Чи це така самокритичність? :) Бо навіть якщо припустити, всі чоловіки зразу стають у бійцівську стійку при прочитанні статті — у нас же тут давно не “виключно сосискова вечірка”.
  Що здивувало: через статтю про гендерну нерівність у ігровій спільноті я вперше проглянув “рейтинг цицьок” стрімерш. І — Іронія.
  Ну і про особистий досвід стосовно теми статті. Я, звісно, не забуваю регулярно “перевіряти свої привілеї” (чи як там його краще перекласти на українську), але тут можу тільки дивитись наче в інший вимір і… хм… співчувати?.. Чи що від мене вимагається у цьому випадку? У офлайні знав декілька знайомих дівчат-ґеймерш і ні я, ні будь-хто із моїх знайомих (серед яких, правда, взагалі дуже мало ґеймерів) не висловлювали ніякого негативу в їхній бік. Далі, єдина онлайн-забавка, в яку граю, налічує дівчат може навіть більше, ніж хлопців, і спілкування там між усіма теж здорове і виховане. Щоправда, та гра повністю текстова і населяють її майже виключно повнолітні — основна частина контингенту, про який, припускаю, веде мову авторка, відсіюється :)) Хоча брешу: зрідка проскакують сексистські жартики. Та якщо хтось на секунду починає говорити гендерно-дискримінаційні речі всерйоз, то одразу сам(-а) стає мішенню підколів.
  Це одне питання до авторки: Галино, в яких іграх ви (ти?) зустрічали таку різко негативну реакцію на вашу стать? Тільки із особистого досвіду. Здогадуюсь зі статті, що “практично в усіх”, але хотілось би конкретніше.

 • 1) Єдине, що ця стаття донесла до мене — бути котиками.
  2) >Пам’ятайте, що результати досліджень свідчать, що лузери, які не вміють добре грати, з більшою вірогідністю демонструють ворожість щодо жінок.
  Запам’ятав, що далі?
  3) Більшість тексту Капітан Очевидність написав, як на мене.
  4) >Текст, який вам не сподобається
  Невже авторка статті вважає, що усі на ПЮ — сексисти?
  5) Піду на кухню.

 • HDV

  не настануть веселі часи доки існує шкільний і студентський(принаймні до магістратури) вік. дзен вам у поміч :-₴
  а, ще, привіт, давай познайомимось, сходимо якось на кухню.

 • Aken Bosch

  Шановний ПЮ, а 0,03 секунди різниці реакції в кіберспорті — важливо чи ні?

  • UterSC

   думаю в доті чи КС ці 0,03 різниці краще, ніж коли їх нема

 • Roman

  Добре буду розмовляти з дівчатами, як з деякими хлопцями з якими вчусь (мат після кожного слова). Якщо це називається толерантність.

 • Дмитро

  Абсолютно ніяких емоцій не викликала стаття і точно причин злитись чи негативно відгукатись нема. Особисто дивлюсь дівчат/жінок які грають на твічі чи ютубі, а в самих іграх просто з фейспалмом слухаю/читаю дибілів, котрі намагаються образити жінку за те що вона жінка (в даному випадку ваше P.S. підходить)))

 • Traveler

  кумедна стаття… в кого є розум той нормально сприймає дівчину геймеразварювальникаводія і т.д. а те що Вас нібито витісняють… ну не всі у цьому світі адекватні

  • Joseph Kozarchenko

   Хай витісняють, але на загальних засадах, а не тому, що в когось геніталії жіночі.

 • Joseph Kozarchenko

  Вам, мабуть коментар не сподобається, подумаєте, що це дуже лютий ґеймер з піною на зубах, “мудрець”, абощо.

  ***Я не вірю, що в 2016 році мені все ще доводиться це писати.***

  А я не вірю, що аргумент штибу ***це ж *** слід сприймати серйозно.

  ***Про дівчат у відеоігровій індустрії вже давно пишуть в респектабельних англомовних медіа.***

  Чхати мені особисто на англомовні медіа, для мене англомовні медіа не є якимось еталоном, особливо в області сльозливих історій на тему “як дівчаткам важко гратися в ігри, пожалійте їх”. Ця жінкоцентричність у західних медіа просто дратує.

  ***Для українських геймерів дівчат в ігрових чатах часто не існує. ***

  Бо їх мало, особливо у тих іграх, які граються хлопці.

  ***Нейтральної реакції після того, як тіммейти виявлять, що ти дівчина, не буває майже ніколи. Мені й моїм подругам доводилося переживати весь спектр хлоп’ячих реакцій після камінг-ауту: від намагання познайомитись і запросити на побачення і до негайних посилів на кухню. В кращому випадку, цензурних***

  Розумієте, панно, тут закладається проблемка. Нейтральної позиції навіть поміж чоловіками нема. Ми, даруйте, словесно обсираємо один одного наліво і направо, суперник ти чи отой нуб, який пересрав партію дотки чи матч в контрі, а може і просто так без ні якої причини. І, знову ж таки даруйте, обсирати вас будуть з будь-якого приводу. І оскільки ображати дівчину найлегше, зачепивши її стать, то атакувати будуть в тому напрямку. І спеціально для вас, особливих дівчаток, ніхто “облагороджуватися” не буде. І повірте, цей абзац пише той, якому самі такі випади в чатах не надто подобаються, але довбати всім мізки, що так не можна, я не буду, бо тим кретинам я не татко і не мамця, і ви також, до речі.

  *** Рано чи пізно це трапиться і з кіберспортом. ***

  Проблема моя не в тому, що ви буцімто не здатні, моя проблема в тому, що ви ниєте. “Ой, лишенько, мене послали на кухню в ігровому лоббі, ой, як негарно, це завадить мені начистити їм сраки в матчі” – Даруйте, але для мене вся стаття зводиться до того. Хочете чогось від відеоіндустрії? Наприклад, більше ігор для дівчат? Зробіть їх, а не нийте. Хочете більше репрезантивності в кіберспорті – досягніть майстерності, а не нийте. Ніхто вас, особливих панночок, обслуговувати не зобов’язаний.

  ***Таку дорогу жінки і дівчата проходили й досі проходять у всіх сферах, які традиційно вважались чоловічими: політика, журналістика, медицина, ІТ***

  Правильно, проходьте ту ж дорогу, показуйте, які класні. Тоді буде повага, а від таких сльозливих статейок лише відраза.

  ***Якщо озирнутися на англомовний сегмент Інтернету, то можна побачити все більше дівчат, які говорять про несправедливе ґетто під назвою “жіночий кіберспорт” і хочуть змагатись нарівні. ***

  а) Щодо кіберспорту, ваш аргумент дійсний лише у тому випадку, коли чоловік чисто з фізіологічної точки зору не матиме переваг над жінкою (або навпаки) в тих чи інших дисциплінах. Тобто, де нема сенсу у розділенні його дійсно не має бути, де є сенс – то буде. Доволі раціональне рішення як на мене. Так не думаєте? Гадаю до поки, ніяких наукових фактів, які виправдовують розділення не має, то можна не розділяти кіберспорт. Думаю буде цікаво.

  б) Тепер, заради аргументу, уявімо ситуацію, чисто теоритично. Допустимо, що в цьому нерозділеному кіберспорті жіночі команди переважно грають лажово проти чоловічих. Які ваші дії? Писати далі про сексистів у кіберспорті чи визнати факт, що дівчата в основному гірше грають?

  *** І часто змушені покинути свої ідеї і мрії через те, що агресія, яка починається в середовищі коментарів твіча і ґеймчатів розкручується тим більше, чим більшого ти намагаєшся досягнути.***

  Чергове ниття. Якщо через кількох ненависників, людина кидає мрію чи ідею, значить то не була мрія чи ідея.

  ***Дівчата сильні суперниці та готові це доводити. Але це не страшно. Ми звикли до агресії в ґейм-чатах.***

  а) Суперечите своєму ж попередньому твердженню. Ви звикли до агресії, але, якогось милого, кидаєте мрії від агресії в твічі.
  б) ***Дівчата сильні суперниці та готові це доводити.*** – прошу дуже, особисто мені по цимбалах, як і, гадаю, більшості з гравців. Бийтесь і здобувайте, поразки гідні люди, а особливо дорослі мужчини здатні визнати.

  ***перестали бути найворожішим до жінок онлайн-середовищем***

  – “The study surveyed around 3,000 Internet users (both male and female), and only 3 percent of respondents said that online gaming was more welcoming toward women, compared to 44 percent who felt it was more welcoming toward men.”

  – 3 тис. користувачів. Це не є достатнім числом, щоб виводити якийсь загальні тенденції для пласту людей, яких сотні мільйонів, які різні за етнічним походженням, громадянством, вихованням і культурою. Даруйте, з такою кількістю опитуваних це “досліження” на сміх курам.
  – 3 відсотки сказали. Ви розумієте, що це доволі суб’єктивно і теж не показує дійсніть? Рахуйте кількість матюків чи образ на секунду, або що, бо то, що комусь там видається… Ну мало що може видаватися. Звичайно, якщо вас обклали трьохповерховим, причепившись до статі, то вам одразу видається, що тільки ви одна бідолашка.

  Даруйте, ваше посилання нікчемне і я не маю підстав йому довіряти.

  ***Це невблаганна логіка історії, подобається нам вона, чи ні***

  В історії є одна логіка. Є людська воля, є дії, і є наслідки тих дій. А ви тут говорите, наче є якийсь чітко визначений шлях прогресу, якась визначена доля і всі йдуть нею, незалежно від дій інших. Ми, мабуть, панно, з паралельних світів, якщо ви вірите в якийсь прогрес чи події, яких ніяк не уникнути.

  ***Пам’ятайте, що результати досліджень свідчать, що лузери, які не вміють добре грати, з більшою вірогідністю демонструють ворожість щодо жінок.***

  Дешева маніпуляція. Людина може бути геніальною у грі і обзивати всіх і вся як забажає. В супереч вашим результатам досліджень. Ви просто хочете добитися потрібної вам поведінки шляхом осоромлення інших.

  ***Будьмо котиками. :)***

  М’яв.

 • George Frost

  годний тролінг

 • Hedera helix

  Не зовсім зрозуміло, яку мету переслідувала авторка. Якщо “підтримала тренд”… Трясця, а чому західні ідеї, коли починають реалізовуватися у нас, починають спотворюватись? Якщо хотіла поплакатися — змалку відомо, що для цього краще підходять подружки. Якщо здійснила “вкидання лайна у вентилятор”… Це їй вдалося, але таким вчинком вона заплямовує інших дівчат, і ґеймерок зокрема.

  Я теж є дівчиною-ґеймером. І ніколи у мене не виникало скарг на те, що хтось бурхливо відреагував на мою стать. Замолоду я багато часу проводила на форумі однієї гри. Там я була не єдиною дівчиною, але найактивнішою. І жоден з інших користувачів того форуму не проявляв ніякої агресії до моєї особи чи моєї статі. Сьогодні оточення також абсолютно спокійно реагує на той факт, що я — ґеймерка. Хоча, може, справа лише в тому, що мені до великої сраки CS i Dota.

  Гм, а чому чоловіки не влаштовують істерики через те, що художня гімнастика – це лише для дівчаток? :D

  • Dmytro92

   Гедеро, останню фразу я повторюю кожен раз, як хтось піднімає цю тему) Але ще не забуваємо про синхронне плавання)

 • BELTROP

  ой та хватить :) мало хто до дівчат ставиться настільки скептично, здебільшого це школярі які задля ПВЗ вивищуються над слабкішими (дівчатами), які в рило не дадуть :) …а з рештою як себе показуєте так до вас і ставляться!

 • Oleg Ursatiy

  Абсолютно підтримую Hedera helix. Взагалі хотів спершу поцікавитись в Галини назву її профілю в Steam, щоб зрозуміти які саме ігри їй подобаються і де виникають такі проблеми з сексизмом, але дочитавши до кіберспорту і доти все стало зрозуміло. Смішно вважати овочів, які грають в кс і доту геймерами, це те ж саме що вважати ним продавчиню кіоска, яка бавиться в ферму на телефоні. Для маркетологів ігрової індострії всі вони, звісно ж геймери, але… І дивно очікувати якоїсь толерантності і культури від школярів-гравців в доту, які марять стати чемпіонами кіберспорту, а під час матчів сиплять жартами про мамку один одного. Я навіть не уявляю про що можна спілкуватись з людиною яка грає лише в кіберспортивні ігри.

  Хороші ігри це не K/D ratio, не DPS, не кулдауни і задротство шмоту. І я не буду розписувати що це, бо вже багато до мене писали і люди що здатні це розуміти (справжні геймери, на мою думку) це розуміють.

  • Oleg Ursatiy

   Тут нічого особистого, існують винятки завжди і, може авторка в щось бавиться крім доти. Якщо так і вона стикалась з сексизмом в інших іграх крім кс і доти то прошу їх перерахувати, бо я дуже сумніваюсь.

  • Той факт, що я цікавлюсь відеоіграми вже більше 15 років не забороняє мені час від часу грати з друзями в CS чи доту. У вашому пості відчувається та ж сама сліпа ненависть, що і в пості автора. Раніше в іграх з опцією онлайн завжди давали дисклеймер – “Game experience may change during online play”. Так, можливо в згаданих вище цяцьках і більше “школоти”, але називати через це усе ком’юніті овочами – вузьколобість і не більше.

   • Oleg Ursatiy

    Читайте уважно, я говорив про людей, які грають лише в доту, чи кс і вважають себе геймерами. В мене самого є хороший друг, який переграв більше 1000 ігор, включаючи настілки, але любить деколи пограти в доту. І він теж вважає людей, яких цікавить лише дота дегенератами. Полазьте по стім акаунтах українських користувачів і побачите що в 90% осіб нема жодної гри крім доти.

 • Oleg Ursatiy

  І взагалі в ЗМІ вважається поганим тоном ставити заголовок статті, який не відображає конкретно зміст та тематику статті. Напишіть наступну статтю таку, може: “На львівькій геймдев конференції 10 доповідачів вбило”, а в тілі статті “те, що до кави не давали вершків”. Тоді ше більше відгуків назбираєте, Галино.

 • Віталій Шукач

  Текст сподобався. продовжуйте заявляти про себе :)

  • Віталій Шукач

   почитав коментарі. вони лише доводять правоту автора :)