Статті

Far Cry 5: віра, воля й вогнепальна зброя

Ми звикли, що Far Cry  завжди закидала нас у далекі й незвичні краї — Африку, Океанію чи Гімалаї. Ми звикли, що Far Cry пропонувала нам колоритних лиходіїв — Шакала, Вааса і Пейґана Міна. Ми звикли, що Far Cry завжди розповідала дві історії: на поверхні лежало протистояння — угруповань, ідеологій, цінностей тощо — а під ним ховалася розповідь про те, як вдалині від цивілізації та звичних нам соціальних порядків сучасна людина перетворюється на кровожерливого дикуна, керованого інстинктами, а не розумом.

Втім, час рікою пливе, все змінюється. Зміни зачепили і Far Cry 5. Нова частина іменитої серії продовжуватиме традиції попередниць, але з певними поправками. Вперше події Far Cry розгортатимуться в Сполучених Штатах, втім навіть у такому, здавалося би, знайомому сетингу розробки вибрали цілком доречну для серії місцину — глушину прикордонного штату Монтана. Саме тут, подалі від журналістського людського ока, Джозеф Сід зі своєю родиною вирішив улаштувати рай для білих християн-патріотів із особливо радикальними поглядами.

Мешканці США уже спалахнули у соцмережах зі закликами бойкотувати Far Cry 5. Обрані сетинг і тематика, хай навіть зумисне спотворені для формату відеогри, є великим камінцем у город електорату Трампа — селюків-реднеків, яким лише подавай американський прапор, Біблію та кілька рушниць.  Ubisoft, як і нахабні британці з Rockstar, не бояться шпиняти США: от тільки якщо GTA є їдким висміюванням Америки в цілому (та ще й у певну епоху), то Far Cry 5 зі серйозним виразом обличчя б’є в одне-єдине і вкрай болюче. Вже тільки це перетворює її в один із найбільш інтригуючих проектів наступного року.

Сім’я зла

Far Cry 5, як і попередні номерні частини, ще до першого трейлера показала нам доволі детальний і промовистий бокс-арт зі зображенням головного лиходія. Ним цього разу став Джозеф Сід, також знаний як Отець — лідер екстремістського релігійного культу “Брама Едему”, ноги якого ростуть із християнства. Основні ідейні положення культу суголосі з тим, що останніми роками виголошували американські “праві” політики. Це фундамент із трьох В: віра, воля і вогнепальна зброя. Власне, якщо придивитися до арту, то він відверто імітує фреску “Таємна вечеря” да Вінчі, тільки у центрі не Христос, а Джозеф. Є тут і купа вогнепалу, і Біблія (віра), і американський прапор (воля), щоправда, на ньому замість зірок нашито хрестовидну емблему культу.

Джозеф — не корінний мешканець Хоуп-каунті. Він прийшов сюди зі своїми братами та сестрою (котрих він, згідно “сану”, все ж називає своїми дітьми), і почав нав’язувати свої порядки, затягуючи місцеве населення в культ — кого добровільно, а кого силоміць. Знову ж, ось вам і промовисте ім’я лиходія: seed — насіння, сім’я. Йосип, Яків, Іван і сестра їхня Віра прийшли у далекий край, аби засіяти там зерна своєї віри. Красиво ж!

Як ви вже напевно, здогадалися, Отець і троє його Провісників будуть головними нашими ворогами у Far Cry 5. Структура, як бачимо, збереглася:  є ультимативний ватажок, але шлях до нього лежить через трупи трьох “лейтенантів”. Лишається тільки сподіватися, що Провісники будуть не менш яскраві та харизматичні, ніж Бак, Юма, Пол де Плер і Ваас (ви ж сподіваюся, не забули, що Ваас був лише посіпакою, а не наймогутнішим лиходієм?).

Служити і захищати

А нам у Far Cry 5 дістанеться роль помічника шерифа, відправленого арештувати Джозефа Сіда. На превеликий подив, Джозеф не чинить ніякого опору і відразу рушає з вами. Проте традиційно за кілька хвилин все котиться під три чорти, офіцерів, що були з вами, убили чи викрали культисти, а вам доводиться тікати від зграї озброєних культистів. Так і розпочинається чергова війна “один проти цілого світу”.

Ну гаразд, не зовсім один. На додачу до анонсного трейлера, нам показали коротенькі ролики про трьох мешканців Хоуп-Каунті, які все ж вирішили чинити спротив “Брамі Едему”. Пастор Джером обізлився на культ, бо Сід переманив до себе його паству. У Мері Мей Ферґрейв, власниці забігайлівки “Бобер-свистун”, культисти забрали матір і брата. А пілот-самоук Нік Рай особисто ще не постраждав від культу, проте ладен вдатися до рішучих дій, щоби захистити свою сім’ю та допомогти відвоювати рідну землю.

Поки невідомо, як воно буде у грі, проте завдяки цим роликам, складається враження, що кожен із трьох другорядних персонажів певним чином нам допомагатиме. Скажімо, Джером постачатиме нам щоразу кращу вогнепальну зброю, Мері Мей подарує лук і забезпечить коктейлями Молотова та ліками, а Нік дозволить скористатися власним літаком (а може й узагалі, завідуватиме транспортом на вимогу). Ясна річ, задля подібної взаємовигідної співпраці та підвищення асортименту доступного спорядження нам доведеться не лише простувати по сюжету, а й виконувати гілки побічних квестів, закріплених за цими персонажами.

Тут є лише один сумнівний момент: наш герой — ніхто. Помічник шерифа не матиме ніякої заготованої історії, ні характеру, ні додаткової мотивації. Зі старту гравець зможе створити собі власного шерифа у відповідному редакторі. Стать, раса, риси обличчя — все на ваш вибір. Питання: для чого це все у грі від першої особи? Відповідь: так тут же буде кооператив на двох гравців! Гру можна буде від самого початку пройти удвох. Того й такий наголос на тому, як виглядатиме ваш шериф. Але дідько, відсутність повноцінного персонажа під корінь зрізає отой другий, найцікавіший пласт історії номерних Far Cry, згаданий у першому абзаці. Хочеться помилятися, але зараз усе скидається на те, що кооператив нашкодить ще одній грі, хай і не так критично, як Ghost Recon: Wildlands.

Надія є

А от обрана локація Far Cry 5 жодних побоювань не викликає. Хоуп-Каунті вбере у себе всі козирні краєвиди Монтани: неозорі лани, густі ліси, скелясті гори та жменю крихітних містечок. Втім, цього разу мапа матиме значно більшу площу — інакше який був би сенс запроваджувати літаки? Причому, літальні засоби не обмежуватимуться одним лише аеропланом Ніка Рая. А от чи поруч із кукурузниками чи трюковими літачками опиняться вертольоти — наразі невідомо. Можливо, все залежатиме від візуальної зручності, адже пілотувати нам усе одно доведеться від першої особи.

Також розробники підтвердили розширення автопарку. До вже звичних легковиків, джипів, квадроциклів та вантажівок Far Cry 5 додасть такі милі американцям масл-кари. Металеві згодяться не лише для того, щоби під ревіння рушія чавити культистів, а й для проходження додаткових розваг. Та повноцінних перегонів чекати не варто — лише заїзди на час по заданому маршруту.

Нікуди не дінеться й полювання, хоча замість екзотичної живності нас чекатимуть цілком знайомі нам олені, ведмеді, велика рогата худоба тощо. А от чудовим маленьким чудовиськом, на кшталт медоїда з Far Cry 4 чи борсука у Primal, має всі шанси стати росомаха. Ага, і ще — набридливі орли досі залишаться у серії. Журбинка.

Захопи їх усіх!

До всього, тварини не просто підуть вам на сировину для спорядження чи товар для обміну. Система командування тваринами, показана у Primal, перекочує у Far Cry 5. Наш шериф на початку сюжету здобуде вірного пса, який допомагатиме у розвідці чи бою. По команді, песик зможе тихцем загризти ворога, відволікти увагу чи принести вам щось. У трейлері також було видно, як на культистів нападає ведмідь. І тут постає питання: це наш герой застосував приманку чи сам наказав ведмедикові йти в напад? Якщо другий варіант, то яким чином ми контролюємо ведмедя? Словом божим?

Хай там як, способів нападати на ворожі форпости буде вдосталь. І тут виринув один ще один цікавий момент. У Far Cry Primal  працівники компанії добра створили полегшену версію “покемонів”, заразом найадекватнішу з бачених. Тепер же Ubisoft вирішила зробити свій аналог Nemesis. Почувши дорікання стосовно практично нульової реактивності Wildlands, розробники Far Cry 5 зроблять із культу живу силу: що більше ми завдаватимемо їм збитків, захоплюватимемо аванпостів і взагалі вбиватимемо прислужників Сіда, то збільшуватиметься сила ворогів і вони матимуть кращу зброю та спорядження. Чи буде якось це інтергровано в сюжет, чи це просто буде розвага у відкритому світі — наразі невідомо, але все одно це в рази краще ніж банальна зачистка мапи.

І на завершення — у Far Cry 5 знову будуть вишки. Здавалося би, Watch Dogs 2 раз і назавжди закрила цю тему. Що ви кажете? У нетрях Монтани інтернет не ловить, щоби користуватися інтерактивною мапою? Гаразд, тоді беремо Wildlands — гра знайшла гідне і цілком осмислене застосування біноклеві (який, без сумніву, в тому чи іншому вигляді буде у Far Cry 5) для дослідження невідомої місцини.  Але ж ні, ось вам. Причому, вишки у Far Cry 5 — це не радіовежі, а водонапірні башти. Втім, хтозна, можливо Сід і його команда переобладнали їх під радіоточки, якщо нічого вищого поблизу не знайшлось.


Far Cry 5 — безумовно, багатонадійний проект. Так, у ній є кілька сумнівних моментів, проте вони можуть розчинитися у навалі контенту, з яким серія вже навчилася давати собі раду. У зоні найбільшого ризику зараз знаходиться історія: новий підхід до протагоніста вкупі з кооперативом можуть загубити звичну для Far Cry глибину історії. Проте обрана тематика і сміливість розробників змушують з нетерпінням чекати як показу на Е3, так і всіх подальших новин стосовно гри.

Реліз гри заплановано на 27 лютого наступного року, і щось мені підказує, що у 2018-му про Far Cry 5 ми говоритимемо ще довго.

Disqus Comments Loading...
Опубліковано
Олег Куліков