Спробуй покажи Yu-Gi-Oh! Огляд настілки «Концепт»

За часів пандемії COVID-19, у всьому світі спостерігалося значне зростання продажу настільних ігор. Мільйони людей були змушені ізолюватися від зовнішнього світу, тож звичні для багатьох розваги стали їм недоступними. І щоб урізноманітнити своє дозвілля, багато сімей відкрили для себе світ настільних ігор. У той же час, при загальному підйомі продажів, патіґейми (ігри для компаній), зі зрозумілих причин, переживали не найкращі для себе часи. Зібратися пограти у настілки великою компанією стало розкішшю. Та зараз часи геть інші і жанр знову на підйомі, що зокрема яскраво демонструє нещодавно виданий в Україні видавництвом Розум «Концепт».

Вперше «Концепт» видали ще в 2014 році. І на той час, він був певною мірою  інноваційним продуктом, отримав безліч гарних відгуків від критиків, а також номінацію  на «Spiel Des Jahres», де боровся за головний приз з «Розкішшю» та грою про перегони верблюдів «Camel Up». Майже через 10 років Концепт з’явився і на українському ринку, що мене, як шанувальника класики, дуже тішить.

«Концепт» — сучасний погляд на гру в шаради. Гравці діляться на пари і по черзі намагаються пояснювати один одному різні слова або вирази за допомогою різнокольорових фішок та кубиків, розміщуючи їх на ігрове поле з безліччю піктограм. Піктограми розділені на групи та типи: тут є кольори, різні форми, погода, частини тіла, елементи побуту і культури та інші предмети, які допоможуть вам пояснити майже будь-що.

Наприклад, пояснюючи «бджолу», можна поставити фішку головного концепту на піктограму з тваринами та комахами, потім за допомогою кубиків показати, що загадана істота літає, а також вказати її кольори: жовтий та чорний. Гравці скоріш за все зрозуміють хід ваших думок і точно назвуть бджолу. Просто, чи не так? Дійсно просто, поки ви не спробуєте пояснити гравцям вираз “Наївний як дитина” або карткову гру “Yu-Gi-oh!”.

Теми для пояснень написані на ігрових картах, по 9 варіантів на кожній, розділені на три категорії: просту, середню та експертну. Гравцям, які пояснюють слова, заборонено розмовляти з іншими і вся взаємодія повинна відбуватися виключно через ігрові компоненти. Учасник, який вгадав загадане слово, отримує переможні очки, а активні гравці, які це слово пояснювали, теж отримують невелику нагороду за старання.

Поміж інших ігор для компанії, в які мені доводилося грати, «Концепт» займає особливе місце. Мабуть, назва гри дуже точно описує її суть — це справді концепт, проста геніальна ідея, яку можна сприймати не лише як настільну гру, а як гнучку ігрову систему, яку можна безкінечно експлуатувати в тому вигляді, в якому вам заманеться. Навіть автори гри в правилах натякають вам, що ви можете забути про переможні очки і просто грати заради власної втіхи.

Можете грати з обмеженням часу, поодинці та командами, кооперативно, вигадавши свою систему розподілу переможних очок тощо. Всі ці варіанти будуть працювати, адже система настільки проста і гнучка, що може дозволити вам робити з нею абсолютно все, що завгодно. Ви можете навіть не користуватися ігровими картами, вигадуючи слова для пояснення самостійно. Історії з життя, спільні знайомі, фільми, пісні та меми – все це неодноразово фігурувало в наших партіях у «Концепті» за останні 9 років гри в неї.

До речі, набір слів на картах української локалізації дуже гарний і охоплює досить широку аудиторію. Очевидно, редактори провели масштабну роботу. Слова, прислів’я, елементи масової культури, відомі персонажі кіно та музичної індустрії, — цього всього в достатку. І найголовніше, все це відповідає реаліям сучасності. Подекуди складається враження, що деякі завдання не зовсім правильно категоризовані, проте це доволі суб’єктивний момент, який ніяк не впливає на загальне враження від локалізації цієї настілки.

«Концепт» викликає чимало емоцій за столом. За роки активного впровадження цієї гри в різні компанії, я не пригадую моментів, щоб хтось помітно нудьгував або не був залучений до ігрового процесу. Пояснювати слова дуже цікаво, але не менш цікаво їх відгадувати. Як показала практика, навіть не беручи участі у грі, спостерігати за процесом зі сторони теж дуже приємно.

При практично повній відсутності правил, поріг входу, як для патігейму в «Концепті» все ж таки досить високий. Початківців приголомшує кількість інформації на ігровому полі, особливо враховуючи різні варіанти трактування піктограм. Розробники гри зробили непоганий аркуш-підказку для спрощення взаємодії з ігровим полем, проте він не особливо допомагає і спочатку доведеться трохи піднапрягтися та потерпіти, поки ці піктограми не стануть для вас звичнішими. Через деякий час, розібравшись у ігровій системі, ви будете здивовані, побачивши які терміни можна осмислено зобразити за допомогою всього декількох.

Старі ігри не стають поганими, від того що виходять нові.

Настільна класика — саме те, чого не вистачає українському ринку і зараз цей гештальт поступово закривається ініціативними ідейними видавцями. Це чудова тенденція і я дуже сподіваюся, що це лише початок та з часом ми побачимо більше релізів штибу «Концепт».

Придбати настільну гру «Концепт» можна за цим посиланням.

Автор: Михайло Малютенко

 

 

Disqus Comments Loading...
Опубліковано
PlayUA