“Вдивляючись в екран”: комп’ютерна графіка як мистецтво

Існує цілий список фільмів, у яких комп’ютерна графіка 1990-х з сучасної точки зору вважається радше мінусом для загального сприйняття картини, наприклад “Газонокосар” (The Lawnmower Man). В моєму особистому випадку подібні моменти ніколи не впливали негативно на сприйняття загальної картинки, бо свого часу багато прочитавши про те, з чого стартувала комп’ютерна графіка у кіно і відеоіграх я чітко усвідомив, що це не лише інструмент на кшталт спецефектів (якими, до речі, в професійній тремінології називають речі лише суто фізичні, наприклад піротехніку). Це ще й напрямок мистецтва. В принципі, як пояснення цього вектору добре працюють експериментальні короткометражні фільми студії Pixar. В усьому уьому напрямку для мене особисто є велика недосказаність, тож бачити що сучасне мистецтво повертається до розвитку цієї ідеї надихає і штовхає на цікаві думки.

Останнє загалом стосується персональної виставки Віталія Янкового “Вдивляючись в екран”, яка відкриался 29 травня у вінницькому Архіклубі. Я прийшов трохи раніше офіційного відкриття і застав виставковий зал абсолютно порожнім, як раз у момент коли відео-арт “Після джентрифікації” на проекторі показував сцену де стілець падає і провалюється в текстури. До того що це не артефакт графіки а прийом, який використано цілком усвідомлено може бути важко звикнути, адже в відеоіграх і кіно це дуже рідко не є помилкою.

В цифрових матеріалах є певна специфіка, яка відрізняє їх від роботи з фізичним матеріалом. Саме базове — це масштаб (який може бути будь-який) і порушення законів фізики. Воно може сприйматися по-різному, але можна робити будь-який масштаб, будь-яку фізику і є ще два моменти в плані цієї властивості матеріалів: можливість легкого взаємопроникнення, коли матеріали просто вливаються одне-в-одне, проходять одне-крізь-одне і це теж відрізняє цю роботу від роботи з фізичним матеріалом. Другий момент це поверхні, які можна робити глянцевими, в максимально неприродний спосіб. Це теж одна із властивостей цифрового матеріалу, дуже вільна робота з матеріалами. Це теж відрив від якогось фізичного світу. Мені як раз цікаве це взаємопроникнення, тому що воно створює якісь форми, в які можна вдивлятися. Ну, тобто, прямої логіки в цьому немає: коли форми вливаються одна в одну вони ніби створюють якийсь гібрид ну і це те, чого дуже складно добитися в фізичному матеріалі.

Окрім серії “Після джентрифікації”, що окрім відео-арту вміщує у собі чотири принти, на виставці була представлена серія малюнків “11:00“. Тут теж є явище добре знайоме прихильникам відеоігор: відсутність об’єктів при очевидній з ними взаємодії персонажів.

Коли є самі пристрої то виходить ілюстрація до певної дії, а коли вони прибираються, то тоді іде акцент уже на саму позу, на саме положення рук. Є така практика: з фотографій вирізати якісь елементи, щоб зконцентруватися на чомусь основному ну і тут теж так робиться.

Виставка проходить у рамках некомерційного проекту “Архіклуб: візія” в Архіклубі за адресою м. Вінниця, вул. Магістратьска (кол. Першотравнева), буд. 80 (приміщення спілки архітекторів). Вхід в усі дні проведення безкоштовний. Експозиція триватиме до 6 червня, а 3 червня о 19-й Віталій Янковий буде власноруч проводити екскурсію.

BMAC Zelda

Сподобалася публікація? Підтримай PlayUA

На платформі Buy Me a Coffee ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Buy Me a Coffee отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!

Підтримати

Читайте також

Безкоштовні книжки про українське мистецтво від «Мистецького Арсеналу»

arsenal03

Помер художник, скульптор, музикант та піонер експериментального кіно Майкл Сноу

Michael Snow

Безкоштовні екскурсії та кінопокази в катакомбах: у Вінниці пройдуть Дні європйської спадщини

Вінниця

Книжковий фестиваль VinBookFest 2022 все ж відбудеться у Вінниці

Чому закрили перший кінотеатр Вінниці?

kinoteatrimkotsyubynskogo

“Повернення”: що буде з унікальним кінотеатром посеред Вінниці

“Криптоферма” у Вінниці майнила не біткойни… а ботів для FIFA

VinBookFest 2021: Чим вразила книжкова оаза посеред Вінниці?

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: