Огляд коміксу «Ліга Видатних Джентельменів. Книга 1»

Якби не «Тато» від Сашка Комʼяхова, то можна було би без щонайменшого сумніву казати, що «Ліга Видатних Джентельменів. Книга 1» була найочікуванішим релізом року. Шалено відомий твір, що вийшов завдяки співпраці Алана Мура та Кевіна оʼНілла, здавна був бажаним для українських читачів, але за купою причин, видавництво Vovkulaka довго його затримувало. Та очікування виправдалося, тільки-но я почав знайомство з книгою, адже це щось неймовірне.

«Ліга Видатних Джентельменів» створювалася як шалена суміш з популярних персонажів і творів 19 ст. та уяви Алана Мура. Щоб виправдати це і зробити автентичним, автор обрав Вікторіанську епоху як основне місце подій. МІ5 збирає команду визначних людей, що здатні врятувати Англію від нової загрози. У команду на службі її величності ввійшли Вільгельміна Мюррей, Алан Квотермейн, капітан Немо, Доктор Джекіл та Гоулі Ґріфін (без містера Бонда теж не обійшлося). Хтось добровільно, когось довелося знайти та примусити, але обʼєднані спільною ціллю вони влізли у низку карколомних пригод, де встигли потовкти приїжджих до Лондона азіатів, розкрити таємницю непорочного зачаття і навіть познайомитися з нюансами історії Голмсів.

Суміш всього, що наповнювало мою дитячу бібліотеку, захоплює. Якщо літературні першоджерела членів команди важко проґавити, то персонаж Рози Белінди Кут видавався мені ні до чого не привʼязаним, поки я не почав копати глибше. І ця бездонна яма для пошуку посилань схожа на колодязь: тільки-но підходиш до краю, щоб туди зазирнути, ризикуєш отримати запаморочення та полетіти донизу.

Планета уяви настільки ж стара, як і ми. Разом з усіма вигаданими локаціями, як-от населеною богами горою Олімп, вона була нашим постійним супутником з часів, коли ми спустилися з дерев. Вона здається вкрай важливою, інакше ми б не мали її. — Алан Мур

Жарти, що відсилають до літературних першоджерел героїв чи до епохи, — це візитівка твору. Вони так вправно вписані, що репліки без розуміння контексту не стають пласкішими, а твір загалом не здається порожнім. Складно й уявити скільки всього я проґавив через обмежене знайомство з першоджерелами. Ці додаткові нашарування піднаджують заритися у відомі британські твори 19 ст. і опісля повторно прочитати цю історію. Відчуваю себе доктором Джекілом, з якого намагаються виманити містера Гайда.

«Ліга Видатних Джентельменів» виглядає шалено стильно. Панелі насичені, в міру деталізовані, а барви ледь-ледь приглушені і дуже пасують настрою історії. Особливо круто виглядає «Наутілус» капітана Немо, який місцями перетягує на себе всю увагу. Часом художник, Кевін оʼНілл, відіграється на всю, зображуючи насичені деталями панелі, де попри всі старання не знайти квадратного сантиметру без насильства. Приємні враження забезпечила й добра концентрація візуального гумору. Часом він був неймовірно в лоб, але це були настільки «класичні» жарти, що геть не випадали з контексту і це лиш підсилювало ефект.

Українське видання видалося на славу. Втім, за стільки часу, що було відведено на його розробку, інакше бути й не могло. За своїм форматом та наповненням воно відповідає аналогічному західному, якого мені вже не вдалося знайти на Амазоні в друкованому форматі. Окремий захват викликала робота Олени Лісевич, перекладачки «Ліги» на українську. Не дивуйтесь, якщо завдяки комбінації крутої подачі історії Алана Мура та перекладу Олени ви й не помітите, що прочитали весь том за один раз. Навіть відволіктись випити води не вийде.

Додаткові матеріали, якими забите колекційне видання «Ліги», залишили по собі широку посмішку. Компонувальники й до того відривалися, але лабіринт «Допоможіть Алану Квотермейну знайти наркотик» став контрольним пострілом. А ще до того вам розкажуть про кілька сміливих винаходів епохи, що випередили свій час, похваляться альтернативними обкладинками, суперкоротким переказом історії і навіть дадуть додаткову оповідку про Алана Квотермейна від Алана Мура.

«Ліга Видатних Джентельменів» — це захоплююча пригода, яка крута у відриві від всього літературного бекґраунду, але з ним квітне небаченими досі барвами. Якщо ви боялися братися за неї після кількасторінкових ґайдів в інтернеті а ля «що слід прочитати перед знайомством з твором» — не хвилюйтеся. Безперечно ви впустите щось, але ймовірніше за все опісля ви будете знайомитися з цим списком набагато охочіше, ніж до того. Цей твір однозначно вартий детального знайомства, а острах викликає лише час очікування на продовження, адже пройшло уже пів року з релізу, а жодними анонсами й досі не пахне. Та воно того вартує.

Придбати комікс «Ліга Видатних Джентельменів. Книга 1» можна за цим посиланням.

Disqus Comments Loading...