[Трішки спойлер] 5 хвилин нового Бетмена: що показали у сцені, якої нема у фільмі

Судячи з усього, нового “Бетмена” (The Batman) ми подивимось вже після перемоги України у війні з Росією (які фільм взагалі нормально не побачили, що не може не радувати), проте у світі нуарний блокбастер Метта Рівза вже впевнено зібрав $609 мільйонів і продовжує рухатись у тому ж напрямку. Підігрівають цікавість до фільму і новоявленої франшизи (окрім серіалу про ґотемську поліцію який десь на стадії сценарію перетворився на дещо інше “зелене світло” вже дали окремому серіалу про Пінгвіна у виконанні Коліна Фаррелла) різноманітні цікавинки, що їх підкидає як приз за розгадані загадки «сайт Загадника» rataalada.com. Якщо досі це переважно були ексклюзивні фото з майданчику та концепт-арти, то після релізу фільму його творці вирішили вже розщедритись по повній: ціла вирізана сцена!

В принципі Warner Bros. роблять так з фільмами DC не вперше: замість сцени після титрів у “Бетмен проти Супермена: Світанок справедливості” (наш огляд) в Інтернеті ще до кінця прокату з’явився фрагмент, якого в фільмі не було — контакт Степпенвульфа з Лексом Лутором. Але це був малесенький шматочок на менше ніж хвилину.

В порівнянні з цим подаруночок від Метта Рівза нагадує таку традиційну для американських коміксів промоцію як нульовий випуск журналу: часто менший за обсягом, але справжній комікс, який розкриває щось цікавеньке, що не вмістилося в основну серію. Такий собі пролог. Це я веду до того, що сильно хвилюватись з приводу спойлерів якщо вам дуже хочеться хоча б на п’ять хвилин у Ґотем де похмуро і дощить (а головне — мало росіян) не варто. Окрім того що ми вже знаємо або припускаємо з трейлерів тут є лише один вагомий момент, який не розкрили до цього. Один-однісінький.

Тож, якщо ви хочете-таки пережити один мікро-спойлер…

Так, це той хто ви думаєте. Чутки про те що ірландський актор Баррі Кеоґан, зірка фільмів “Вічні” (Eternals) і “Убивство священного оленя” (The Killing of a Sacred Deer) дійсно грає тутешню інтерпретацію Джокера повністю підтвердились. Цікаво, що на кадрах з трейлеру, де Кеоґан імовірно є серед поліцейських все одно дуже може бути він — за підтвердженими даними щоб зплутати навіть членів знімальної групи в тому що коїться Рівз дійсно зняв Кеоґана у ролі поліцейського Стена Меркеля в кількох сценах, яких навіть немає в справжньому сценарії фільму. Як відомо, не сильно допомогло, але тим не менш.

Одже, головна новинка цієї сцени — його величність, архіворог Бетмена. Візуально версія очевидно натхненна варіантами Джокера з творів Брайана Азарелло і Лі Бермехо (що не дивно, бо саме їх твором є Batman: Noel, який є одним з основних джерел натхнення Метта Рівза в цьому фільмі). Але є у цьому без перебільшення гротескному монстрі ще кілька сторінок з історії коміксів про людину-кажана. Зокрема проглядається тут і Джокер з альтернативної стімпанківської Землі-19, комікса Брайана Оугустіна та Майка Міньйоли “Ґотем у газовому світлі” (Gotham by Gaslight), від якого тут навіть зуби. До речі, настільки спотвореним клоуна-лиходія ми бачили до того лише у останній серії серіалу “Ґотем” (Gotham), де намагались максимально чесно показати, що буде з людиною, якщо вона встигла скупатись у кислоті.

Оскільки дія фільму офіційно відбувається у 2019 році, то перша поява Джокера у всесвіті Метта Рівза датується десь так 2018 роком: лиходій приязно називає візит Бетмена до нього роковинами, порівнюючи стосунки з романтичними. Насправді, звісно ж, Бетмен прийшов не для того, а щоб проконсультуватись з серійним вбивцею як зловити іншого серійного вбивцю. Якщо вам спадає на думку “Мовчання ягнят” (Silence of the Lambs), то тут є два відчутних “але”. По-перше, письменник Томас Гарріс, якому ми завдячуємо Ганнібалом Лектером вперше використав подібний сюжет ще у першій же книзі циклу, “Червоний Дракон” (The Red Dragon). Першу, маловідому екранізацію цього роману, “Мисливець на людей” (Manhunter) Рівз як раз і вказав виданню Variety як натхнення для цієї сцени. По-друге він його не те що б вигадав, а сильно розвинув з реального випадку відомого американського серійного вбивці Теда Банді, який консультував ФБР щодо тоді ще неспійманого “Вбивці Ґрін Рівер” Гері Ріджвея. Як і у випадку Джокера, Банді давали папку з матеріалами справи які, втім, довелося забрати, бо маніяк почав використовувати їх трохи не за призначенням. До речі, Бетмен знехтував досить елементарним правилом безпеки коли видав папку Джокеру, бо в ній є один з хрестоматійних матеріалів для відмичок — скріпка. Те що Джокер не скористався цією нагодою є цікавим нагадуванням про те, що в коміксах тікати з Аркхемської психіатричної лікарні не є для лиходія ані трохи складною задачею, але він може залишатись там роками, бо це комфортне для нього середовище. Або, як варіант, там кілька скріпок.

Нагадати ця сцена може також і серіал від Девіда Фінчера “Мисливець за розумом” (Mindhunter), який теж розповідає про справжніх серійних вбивць, але є тут і ще один привіт Фінчеру — понівечені пальці Джокера, які в такому варіанті, скоріше за все, не придатні для ідентифікації особи за відбитками пальців, реверанс в сторону класичного вже нео-нуару 1995 року “Сім” (Se7en).

Розкривати кореляцію цієї сцени з фільмом вже точно буде спойлером, але мені хочеться додати  що українців, можливо, чекає зовсім особливе розуміння його тематики після повномасштабного російського вторгнення.

Disqus Comments Loading...
Опубліковано
Микола Єрьомін