Навала тотальних перевидань, ремастерів та HD-римейків за останніх півроку досягла свого апогею. Ігри минулого покоління та “невмируща класика” з підтягнутими писочками стоять поруч на полицях цифрових/роздрібних крамниць та приваблюють до них повернутися. Або зіграти вперше — тут уже в кого який ґеймерський досвід.
І все ж, залишивши осторонь мотиви розробників та видавців, слід визнати факт — не одній тисячі ґеймерів приємно знову зіграти в улюблену гру, хай то придбану на GOG.com в первозданному вигляді, чи новітнє перевидання. А все тому, що в цій хвилі відновлюються не просто старі, а хороші старі ігри.
От і ми (себто Олекса, Юра та Олег) вирішили укласти власний перелік ігор, які неодмінно заслуговують на перевидання, проте його не отримали. Поки що.
Олекса Мельник
Я зневажливо ставлюся до людей, які ностальгують. Для таких навіть створили спеціальну соцмережу — Однокласники, — то ви знаєте, якого штибу люди там ошиваються. Але все ж іноді на осінь, або за підвищеного атмосферного тиску замість ревматизму я відчуваю приступи ностальгії за безхмарними гральними деньками, коли я лише починав пізнавати безмежну множину ігрових всесвітів. Коли такий приступ підкрадається, здоровий глузд мені нагадує: ті ігри були класні тоді, зараз вони сприйматимуться зовсім інакше, не грай у них, не псуй собі платинові спогади.
Проте січень 2015 року змусив думати інакше. Тепер я знаю спосіб вгамувати свої сезонні поривання гратися у стародавню класику — HDULTIMATEREMASTER! Саме так! Ось мої три кандидати на поліпшене перевидання:
Peter Jackson’s King Kong: The Official Game of the Movie — цей шедевр царини „за мотивами“ свого часу вразив мене високою якістю виконання та значною художньою цінністю. Мало того, що гра передала враження від стрічки, вона ще й доповнила їх. Ви не просто дивитеся режисерську версію «Кінґ Конґа» Пітера Джексона, ви переживаєте її в шкурі велетенської горили Кінґа Конґа та в особі сценариста Джека Дріскола поперемінно.
Захоплива пригода у незвичному світі з велетенськими комахами та доісторичними ящерами. Тут можна було відчути велич і могуть Конґа, коли він відривав крила гігантським кажанам і розвалював голови тиранозаврам, а також перейнятися страхом і прагненням до виживання Джека, коли той відстрелювався від птеродактилів.
Пропоновані поліпшення:
Мінімум: зробити доступною для придбання, додати підтримку сучасних роздільностей екранів, впровадити кілька ачівок.
Максимум: додати HD-текстури, трохи ефектів освітлення і збільшити чекпойнтів на рівнях.
Дилогія Dino Crisis — ця одноклітинна сурвайвал-стрілянка від третьої особи бере початок аж у 2000 році, коли вийшла перша частина серії. Тут вам і подорожі в часі, і динозаври, і дослідження покинутого маєтку наукового комплексу.
Перша частина була певною мірою схожа на першу Resident Evil і зосередилася на пошуках порятунку з острова Айбіс, на який завітали динозаври після невдалого експерименту. Друга частина відправляє спецпризначенців у минуле, аби врятувати вчених, яких закинуло туди разом з військово-науковим комплексом.
Дилогія дарувала цілий комплекс вражень, що порівну містив і страху від небезпеки бути зжертим, і радощів відкриття від досліджень ігрового середовища та придбання нової зброї. А музичний супровід другої частини довго не вилазив із мого плейлиста.
Далі і без того не сильно популярна серія зганьбилася абсолютно придуркуватою третьою частиною, де треба було відстрілювати динозаврів у футуристичному сетинґу. Ну, маячня!
Пропоновані поліпшення:
Мінімум: портувати на мобільні пристрої.
Максимум: перемалювати статичне тло в HD, переробити моделі персонажів та елементи 3D-оточення, додати збереження в будь-якому місці.
The Thing Video Game — ця іграшка, випущена через 20 років після однойменного фільму, продовжила оригінал. Ми потрапляємо на материк вічної мерзлоти, аби зустрітися віч-на-віч із космічною мерзотою.
Американський військовий у товаристві вірних побратимів мусить з’ясувати, що сталося на далекій науковій станції в Антарктиді і перемогти пробуджене позаземне зло. Особливістю цього жахально-виживального шутера був кооператив зі штучним інтелектом. За головним героєм могли бігати до чотирьох бійців — стрілець, медик, інженер. Кожному із них гравець міг віддавати накази і отримувати тактичну перевагу на полі бою. І це не якесь покрокове лайно, а справжній екшен від третьої особи, де думати треба швидко, а виживати ще швидше. Як і Кінґ Конґ Пітера Джексона, ця гра стала чудовим ігровим втіленням всесвіту кінострічки.
Обов’язкова до проходження усім шанувальникам бадьорих виживань у дусі Resident Evil.
Пропоновані поліпшення:
Мінімум: адаптувати гру до запуску на сучасних системах, додати підтримку високих роздільностей.
Максимум: перенести забавку на рушій Unity і перемалювати текстурки, внести режим кооперативного проходження по мережі або локально, портувати на мобільні пристрої, додати збереження в будь-якому місці.
Юра Лупул
The Operative: No One Lives Forever — зарелізений далекого 2000-го року шпигунський бойовик зі stealth-елементами додав чимало прогресивних механік у жанр і зібрав вельми позитивні рецензії та визнання критиків і гравців. Чудовий гумор, багато шпигунських ґаджетів, цікаві персонажі, прекрасний музичний супровід та атмосфера. Monolith Productions свого часу дали жару. 2 частини NOLF та одне сюжетне доповнення підтримали планку, але провальність політики видавця призвела до його банкротства і наразі незрозуміло, хто володіє правами на франчайз.
В моєму особистому топі кандидатів на remaster, серія NOLF посідає 1-е місце. Я би віддав половину ігрової бібліотеки за можливість ще раз взяти під контроль Кейт Арчер і показати хто в домі Джеймс Бонд, адже в даний час гру не продає жодна цифрова крамниця, сумжурбинка.
BloodRayne — одне з найсильніших ігрових вражень дитинства. Рудоволоса вампірка з вражаючим тілом роздає пендалі культу нацистів в найкращих слешерних традиціях. Чудова механіка бою, різноманітна вогнепальна зброя та непогана, на той час, система взаємодії з навколишнім середовищем створили неперевершений кривавий вінегрет.
Дві частини гри вельми вдало продалися, що давало надію на продовження, але студія Terminal Reality вже не існує, а екранізації Уве Бола добили цікавість публіки до франчайзу. Що з правами на торгову марку теж не відомо, але мене не покидає думка, що хтось таки прокинеться і відреставрує Рейн нам з вами на втіху. Хвала сервісу GOG, який дає можливість придбати обидві оригінальні частини, але хочеться відповідності гри сучасним візуальним вимогам. Топ 2 у моєму списку найбажаніших ремастерів.
Syphon Filter — серія шпигунських бойовиків, виходила в 1999 році ексклюзивно для PlayStation. Гра вийшла майже одночасно з Metal Gear Solid, що негативно відобразилося на старті її продажів, але з часом гра привернула до себе заслужену увагу. Ходили чутки, що саме ця серія надихнула Тома Кленсі разом з Юбіками на створення Splinter Cell.
Чудова історія агента ФБР Ґейба Лоґана, якого робота закидує в найвіддаленіші куточки світу для боротьби з міжнародним тероризмом. Феноменальна на свій час картинка, чималий арсенал зброї та дійсно захопливий сюжет змусили Соні клепати наступні частини з регулярністю хлібопекарень і, як на диво, жодна з них не була провальною.
Гра доступна в PSN у своєму першородному вигляді, але я впевнений, що якісний ремастер серії привернув би увагу і сьогодні, склавши конкуренцію чинним флагманам жанру.
Олег Куліков
Усі ці базові перевидання, ремастери та римейки — неймовірно прекрасна річ для ігрової індустрії, бо вона допомога кращим іграм минулого актуалізовуватися та залишатися у формі. Зовсім як у випадку з кіно, літературою чи музикою. Бо ж якби не численні перевидання, то ми би не знали творчості Шевченка, Шекспіра, Вівальді та багатьох інших.
Інша важлива функція ремастерів, про яку невтямки скигліям — це фільтрація. Хороші ігри не застарівають ігроладно, і їх можна без проблем переграти через 10 чи 20 років. І перевидання — один зі шляхів отакого природного відбору.
До слова, дякую Олексі та Юрі, що згадали PJKK та NOLF — це суттєво зменшило муки при виборі власних кандидатів на перевидання.
Shenmue (дилогія) — одна з тих небагатьох ігор, які заслужено носять легендарний статус. Мастодонт, який довгий час був найдорожчою грою в історії, розорив своїх творців та канонізував обридлі багатьом QTE. Позажанровий мутант, де в різних пропорціях намішано пригодницьку гру, ролівку та урбаністичний sandbox. І це не кажучи про зашкалюючий рівень інтерактивності та кінематографічності, який робить Shenmue дико приємною для споглядання. Бо ж убивство, жага помсти, інтриги, таємниці, погоні, бійки, *уаззааа!* та *кіяяя!*
Внутрішній голос підказує, що ймовірність повноцінного римейку доволі мізерна, адже дві гри такого обсягу зжеруть 100-150 млн. зелених, а відбити їх не зможуть ну ніяк (власне, саме з тієї причини не бачити римейку Final Fantasy VII). Та все ж мінімального портування на сучасні консолі чи ПК, гадаю, дочекатися ми ще встигнемо. Принаймні, подібний крок (викупити права у ледь живої SEGA, зробити HD-перевидання дилогії та відсипати грошей на третю частину) захмарно підняв би репутацію будь-якого видавця чи платформотримача. Особливо Microsoft, котра планомірно крокує шляхом праведним плюс вже мала досвід видання Shenmue 2.
The Longest Journey — визнана перлина в жанрі point-and-click adventure. Історія про молоду художницю Ейпріл Раян, котра могла мандрувати між двома світами — технологічним Старком та магічною Аркадією — стала зачином неймовірної історії, продовженої у Dreamfall: The Longest Journey та Dreamfall Chapters. І от саме історія — від стрижневих тем до дрібних реплік — досі залишається однією з найпотужніших в ігровому світі, а Раґнар Торнквіст проробив копітку працю гідну слави Толкіна чи Кінґа.
У багатьох своїх аспектах TLJ прекрасна і сьогодні — сценарій філігранний, озвучення розкішне, ігролад цілком пристойний, загадки логічні та помірно складні. Але от графіка… Очі кров’ю не стікають, та все одно неприємно. Все ж достойна гра вартує достойного вигляду, тим паче через стільки років. До того ж, робота би знайшлася і кодерам, бо версія, доступна для купівлі у Steam чи GOG, досі непривітна зі сучасними операційками.
Thief 2: The Metal Age — бо злочином буде не оновити найкошернішу представницю stealth-ігор. Зразкове продовження, яке виправило недоліки та примножило переваги оригіналу, Thief 2 до блиску відполірувала всі ключові елементи скрадалок: величезні та гіперплутані мапи, адекватна механіка світлотіні та звукового тла, універсальний “робочий” арсенал та повна свобода дій у межах локації. Однак окрім ігрових принад, “Крадій” ще неймовірно тішить стилістикою (стімпанк! камери стеження! здоровецькі роботи!!!) та справді цікавою історією, де славнозвісному Ґарретові належить повернути спокій у місто та впоратися з культом Механістів, котрі з превеликим задоволенням нестимуть прогрес і завдаватимуть просвітлення всім, кому не лінь.
Власне, Thief 2 й досі залишається найкращим вибором, якщо ви бажаєте ультимативної stealth-утіхи. І навіть про вбогу графіку (а вона була застарілою навіть на свій час) забуваєш уже за годину гри. Хоча гаразд, мінімальне ретушування все ж би знадобилося — щоби графонофілів не розлякати. А от ачівок бракує. Бодай тому, що нестерпно хочеться похизуватися, який же ти про (пройшов гру, нікого не стривоживши), майстер (пройшов гру без убивств) чи ÿберніндзя (пройшов гру, взагалі нікого не приголомшуючи). І є ж такі люди!
Справдяться наші сподівання чи ні — час покаже. А поки будемо перегравати в оригінали, куштувати нові забавки та чекати нових перевидань.
Залишилося тільки почути від вас, ремастери яких ігор ви би хотіли побачити?
Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA
На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!