web analytics
dns 00

Що таке DNS-записи та які вони бувають

Автор: PlayUA @playua

Вебмайстрам під час керування своїм доменом періодично доводиться зустрічатися з різними DNS-записами — такими як A, AAAA, NS, CNAME та іншими. У цій статті хостинг-провайдер і реєстратор доменних імен Cityhost.ua пояснює, за що відповідають різні типи записів та як їх налаштовувати.

Домени існують і функціонують завдяки DNS (Domain name system) — системі доменних імен. Це набір кореневих DNS-серверів, основним завданням яких є перетворення доменів в IP-адреси.

Доменні імена створюються для того, щоб людям було легше їх запам’ятовувати та писати в пошуковому рядку. Згадайте, чи любите ви запам’ятовувати номери мобільних телефонів. Чи легше надати контакту ім’я? Так працює і ця система.

DNS-сервери отримують запити у вигляді доменів, шукають у базі даних збіги з певними IP-адресами та перенаправляють користувачів на сайти за цими адресами. Крім того, ці сервери використовують додаткові DNS-записи, які містять інформацію про домен. Користувачі можуть додавати та редагувати їх в панелі управління.

За замовчуванням в домені та всіх піддоменах вже є базові записи типу A (AAAA) та NS (після перенесення домену на хостинг). Без них домен не буде функціонувати належним чином і користувачі не зможуть переглядати сайт.

Далі поговоримо про кожний запис окремо та розкажемо, для чого вони використовуються і як працюють.

NS-записи

Клієнт зазвичай у першу чергу стикається саме з цим типом записів. Запис NS (Name Server) вказує на сервер, який підтримує роботу домену. Він змінюється при перенесенні домену до іншого хостинг-провайдера.

Якщо інформація про сервер імен не вказана або написана неправильно — браузер не зможе знайти сайт.

Для відмовостійкості постачальники послуг використовують щонайменше два NS-сервери, тому зазвичай ви бачите два-три записи.

Записи A й AAAA

Запис A використовується для перетворення домену в IP-адресу, що дозволяє браузерам знаходити сервери та сайти, які вже розміщені на них.

Якщо сайт не має запису типу A, то до нього неможливо під’єднатися за протоколом HTTP/HTTPS, і браузер його не побачить.

Запис CNAME

Цей запис розшифровується як canonical name і дозволяє перенаправлення з піддоменів на домени.

Зазвичай він використовується для перенаправлення із застарілого формату домену www.name.ua на стандартний формат name.ua. Його також можна використовувати, коли потрібно створити перенаправлення з субдомену на домен, наприклад, коли розділ сайту на субдомені все ще перебуває в розробці і ви не хочете, щоб читачі бачили його.

Щоб створити запис cname:

  • натисніть кнопку “Додати запис” у розділі DNS;
  • виберіть тип запису CNAME;
  • введіть ім’я субдомену у відповідне поле;
  • введіть основний домен, на який ви хочете перенаправити.

Важливо відзначити, що після створення запису CNAME для певного субдомену ви більше не зможете створити інший DNS-запис для нього.

Докладніші інструкції зі створення записів шукайте у статті Типи DNS-записів домена: NS, A, AAAA, CNAME, TXT, ALIAS, SRV

MX-записи

Вказують на поштовий сервер, який використовується для домену. Кожен клієнт може налаштувати поштові скриньки на власному домені, щоб не користуватися загальнодоступними сервісами для листування.

Важливими для таких поштових скриньок є MX-записи, що визначаються в налаштуваннях домену і вказують на IP-адресу поштового сервера, який буде обробляти повідомлення.

Якщо вказати в цьому записі кілька серверів і надати їм пріоритет, то більше пристроїв зможуть обробляти поштові повідомлення, що підвищить надійність поштового сервісу.

Запис MX також важливий для надсилання повідомлень. Якщо цей запис не вказано для домену, інші сервери не зможуть отримувати листи, відправлені з нього.

TXT-запис

Багатофункціональний текстовий запис, який може бути прочитаний як людиною, так і комп’ютером. Використовується для запису додаткової інформації про домен.

Він може містити інформацію про електронну пошту адміністратора, цифровий підпис, що підтверджує право на володіння доменом, та інші дані.

Саме за допомогою TXT-запису створюються підписи DKIM, DMARC і SFP, що підвищує довіру поштових сервісів до вашого листування і знижує ризик потрапляння в спам.

Записи ALIAS

Псевдонім (ALIAS) — це запис для основного домену, який використовується для перенаправлення між доменами в різних випадках:

  • Перенаправлення зі старої адреси на нову.
  • Використання скороченої версії домену в рекламній кампанії.
  • Коли власник сайту купує брендові адреси в різних доменних зонах, щоб зменшити можливість кіберсквотингу.

Записи ALIAS, на відміну від CNAME, можуть створювати редиректи не лише для субдоменів, а і для доменів.

SRV-записи

SRV-записи створюються для того, щоб визначити місцезнаходження сервера за іменем хоста і номером порту; вони необхідні при створенні таких сервісів, як IP-телефонія, електронна пошта, проксі-сервери і служба миттєвих повідомлень.

Їх можна використовувати для об’єднання декількох серверів під одним доменом із призначенням пріоритетних значень для кожного. Це допомагає підвищити відмовостійкість системи, оскільки в разі виходу з ладу одного сервера його функції виконуватиме сервер з нижчим пріоритетом.

Важливо зазначити, що система DNS оновлюється не миттєво, тому потрібен час, щоб створені вами записи почали функціонувати — це стосується всіх типів записів.

TMNT Donatello

Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA

На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!

Підтримати

Останні статті

Тренуємося у CS2 на своєму VPS сервері

Автор: PlayUA

sidata 01

Усі досягнення S.T.A.L.K.E.R. 2 — що потрібно для проходження на 100%?

Автор: Олег Куліков

stalker 2 achievements 03

УСЯ українська музика у S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl (Radio MIX)

Автор: PlayUA

stalker radio

Чорна п’ятниця: найкращі пропозиції для геймерів

Автор: PlayUA

playstation 5 pro

Артефакти та інші скарби Зони у S.T.A.L.K.E.R. 2

Автор: Андрій Присяжний

p.ua.s.t.a.l.k.e.r.2 артефакти

Українська музика в S.T.A.L.K.E.R. 2: від Мозгового до ZWYNTAR

Автор: Андрій Присяжний

s.t.a.l.k.e.r. 2 heart of chornobyl

Apple iPhone 16 Pro Max: занурення у світ нових можливостей

Автор: PlayUA

iphone 16 pro max 02

S.T.A.L.K.E.R. 2, Lego Horizon, Farming Simulator 25 — Порадник Ґеймера: Листопад 2024

Автор: PlayUA

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl