web analytics

DIRT — Ретроспектива 1/5 [Colin McRae Rally]

Автор: Володимир Вітовський @vovatool

Хороші серії ігор завжди приємно згадувати, а культові – залишаться у нашій пам’яті назавжди. Однією із таких є Colin McRae Rally, яка була еталоном жанру впродовж десятиліття. Свою історію серія розпочинає ще у 90-х, коли з’явилася перша частина цих перегонів. Окрім своєрідного реалізму, який намагалися запропонувати гравцям розробники із Codemasters, забавку наділили пристойною як на той час графікою. Починаючи із малого, серія здобувала дедалі більшу популярність, адже давала змогу гравцям стати професійними ралійними гонщиками. Проте починалося все не з гри, не з розробників, навіть не з ідеї, а людини…

Легенди житимуть вічно

Колін МакРей (1968-2007 рр.) – професійний шотландський гонщик, який пов’язав життя з ралі, продовживши справу свого батька. Чемпіоном світу був лише раз у 1995 році, ставши наймолодшим володарем цього титулу за всю історію WRC, але завжди давав гідний бій суперникам, вигравши у безлічі етапів. Потрібно наголосити, що Subaru завдячують йому своєю світовою славою, адже завдяки МакРею назва цього автомобільного бренду стала популярною після здобутих кубків конструкторів за 1995, 1996 та 1997 роки.

DIRT — Ретроспектива 1/5

Те, що Codemasters для свого дебютного проекту в жанрі автосимулятор вирішили використати ім’я саме Коліна МакРея не було випадковістю, адже гонщика добре знали всі прихильники WRC. На жаль, його життя обірвалося доволі несподівано через авіакатастрофу. Разом із МакРеєм у приватному гвинтокрилі загинув його п’ятирічний син та ще двоє друзів сім’ї. Важко уявити обсяг цієї трагедії. Перебуваючи за штурвалом, Колін, імовірно, зробив усе, щоб запобігти катастрофі, але уникнути біди було неможливо.

Хоча після смерті Коліна  Codemasters розірвали контракт із родиною МакРей, останньою частиною серії з іменем легендарного гонщика була Dirt 2, де на його честь створили пам’ятний ролик та серію етапів, які назавжди залишаться нагадуванням для всіх фанатів серії. Спочивай з миром, друже!

Вдалий старт – запорука успіху

Створюючи свій перший автосимулятор, Codemasters зосередилися на реалізмі, зокрема системі пошкоджень. Будь-який необережний контакт автомобіля з узбіччям призводить до серйозних пошкоджень агрегату. Перед заїздом авто можна полагодити та налаштувати відповідно до власних вподобань, аби на трасі почуватися впевнено. Colin McRae Rally хизувалася наявністю реальних ралійних треків, кожен із яких можна детально оглянути на мапі ще до заїзду.

colin_mcrae_rally_custom_icon_by_thedoctor45-d5781alОскільки реліз забавки відбувся у далекому 1998 році для першої PlayStation і ПК, рівень графіки для нинішнього покоління гравців здаватиметься дуже низьким, але тоді більш реалістичного автосимулятора годі було шукати. Ефект бруду, який час від часу вилітає з-під коліс, або води (при наїзді на калюжу) наче переносили нас у світ ралі. Автомобілі виглядали доволі реалістично та й на дорозі поводилися не гірше, хоча іноді може з’являтися відчуття, ніби ми керуємо шматком масла на сковорідці.

Звуки оточення також заслуговують особливої уваги, адже рев автомобільного мотору можна порівняти лише з трансляцією WRC, принаймні такі асоціації виникали майже двадцять років тому. Кожне зіткнення супроводжується характерним ударом, який означає лише одне – хлопче, ти в халепі! Під час заїзду нам допомагає штурман, який вказує складність повороту, наявність трамплінів абощо, тобто попереджає про можливі труднощі. До озвучення Colin McRae Rally, для більшого реалізму, був залучений тодішній штурман Коліна Макрея — Нікі Ґріст.

dirt3-1305928739-4dd6e423aee9f

Сама гра наділена декількома режимами, але найбільше мені імпонує вид навчання «Ралійна школа». У наступних частинах забавки його більше немає, а він міг стати своєрідною фішкою серії, де простому смертному наочно пояснювалися б особливості керування ралійним автомобілем. Обравши Чемпіонат, ми можемо пройти шлях пілота та виграти омріяний кубок. Режим Раллі не був дуже популярним, адже слугував лише бонусом для тих, хто бажав пройти певні етапи заново. Також власники гри могли окремо позмагатися наввипередки з часом, обравши улюблену трасу. Така схема зберігалася аж до Colin McRae Rally 2005, де нам вперше запропонували пройти цілу кар’єру гонщика, а не окремий сезон.

Кількість автомобілів, починаючи з першої частини, була невелика, проте у кожній новій забавці збільшувалася. Для вибору доступні вісім авто (з повним та переднім приводом), а також шість додаткових, які можна розблокувати при проходженні та введенням спеціальних кодів. Найпопулярнішою серед усіх автівок була Subaru Impreza, яку на той час пілотував сам Колін МакРей. У першій частині Colin McRae Rally основний акцент був зроблений не на автопарк, а реалізм.

Доброякісний конвеєр

Керованість авто у Colin McRae Rally 2.0, яка фактично нічим не відрізнялася від попередниці, залишилася такою ж. Проте власники ПК змогли позмагатися між собою у мережевому режимі через інтернет, який був ексклюзивом для цієї платформи. Розробники вирішили трохи покращити графіку, додали трас, декілька автомобілів, а також можливість гри на одному моніторі декільком гравцям. Після виходу третьої частини стало зрозуміло, що серія починає перетворюватися у конвеєр, проте якість продукту, на диво, лише зростала.

colin_mcrae_rally_3_custom_icon_by_thedoctor45-d5780t0Colin McRae Rally 3 стала класикою серед автосимуляторів, особливо завдяки новому рівню графіки та оновленій системі пошкоджень. Під час заїзду автомобіль починає вкриватися пилюкою, а навколо траси є стільки різних декорацій, що вже тоді всі говорили про фотореалізм забавки. Глядачі, які раніше були лише картонними декораціями, вперше ожили.

Виглядають автомобілі просто неймовірно навіть сьогодні, але керування розробники все ж змінили. Засніжені або траси після дощу надзвичайно непередбачувані, тому гравцеві потрібно проявити неабияку зосередженість, аби не те що виграти гонку, а хоча б доїхати до фінішу.

Налаштування авто у третій частині спростили, а щоб полагодити агрегат, потрібно обирати, що саме гравець бажає відремонтувати, адже до наступного заїзду у механіків завжди залишається обмежена кількість часу. Відео, які демонстрували кожен етап, додавали певної атмосферності перегонам.

2016-01-22_00009

Четверта частина увібрала у себе всі найкращі якості попередниці. Ніби нічого особливого, порівняно з Colin McRae Rally 3, у ній не було, але вона стала своєрідною довершеною версією всього того, чим клопоталася Codemasters попередні роки. Високий рівень графіки та специфічне керування авто у забавці просто волали: „Кращої за мене немає!“ А потім була Colin McRae Rally 5 – остання частина, яка вийшла для PlayStation 2. Дивно, але в новій частині популярних перегонів, окрім режиму кар’єри, не було абсолютно нічого нового. Розробники знову додали нові траси, навіть цілий регіон, схему пошкоджень авто, але загалом нам наче намагалися продати величезне доповнення за ціною гри.

Тільки вперед!

colin-mcrae-DiRT-iconКолін МакРей ще встиг випробувати DiRT – гру, яка отримала безліч нагород та продалася півмільйонним накладом лише за перший тиждень. Потужність нового покоління консолей дозволила Codemasters реалізувати безліч ідей, а головне — вийти за межі ралі. Саме тому гра втратила частку Rally у назві, адже стала більш аркадною через нові режими та спрощене керування.

Але це не розчаровувало, бо вперше у житті ми побачили гідного конкурента для Need For Speed за доволі тривалий час. Про першу Dirt поговоримо наступного разу, адже вона заслуговує особливої уваги. Було б дуже цікаво подивитися на розвиток серії, якби Колін МакРей був досі живим. Хай там як, а Dirt стала своєрідним трампліном для Codemasters, після якого на світ з’явилися ще дві прекрасні серії перегонів Grid та F1.

Жанр автосимуляторів зараз переживає не найкращі часи, а враховуючи спроби деяких компаній заповнити цю нішу, можна сказати, що і найгірші. Позмагатися з поліцейськими на суперкарах весело, але естетичного задоволення від подібного виду перегонів не отримаєш. Тому мені дуже приємно усвідомлювати, що у певному розумінні Codemasters повернулися до власних витоків та створили Dirt Rally.

DIRT — Ретроспектива 2/5

TMNT Donatello

Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA

На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!

Підтримати

Останні статті

Тренуємося у CS2 на своєму VPS сервері

Автор: PlayUA

sidata 01

Усі досягнення S.T.A.L.K.E.R. 2 — що потрібно для проходження на 100%?

Автор: Олег Куліков

stalker 2 achievements 03

УСЯ українська музика у S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl (Radio MIX)

Автор: PlayUA

stalker radio

Чорна п’ятниця: найкращі пропозиції для геймерів

Автор: PlayUA

playstation 5 pro

Артефакти та інші скарби Зони у S.T.A.L.K.E.R. 2

Автор: Андрій Присяжний

p.ua.s.t.a.l.k.e.r.2 артефакти

Українська музика в S.T.A.L.K.E.R. 2: від Мозгового до ZWYNTAR

Автор: Андрій Присяжний

s.t.a.l.k.e.r. 2 heart of chornobyl

Apple iPhone 16 Pro Max: занурення у світ нових можливостей

Автор: PlayUA

iphone 16 pro max 02

S.T.A.L.K.E.R. 2, Lego Horizon, Farming Simulator 25 — Порадник Ґеймера: Листопад 2024

Автор: PlayUA

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl