web analytics
Блексед

Огляд графічного роману «Блексед. Десь серед тіней. Арктична нація»

Автор: Владислав Папідоха @vpapidokha

Історією про суспільство антропоморфних тварин — давно нікого не здивуєш. Цей прийом широко використовувався як в казках, які розповідали нам у дитинстві батьки, так і в сучасному медіа, згадайте не такий давній «Зоотрополіс». Та що як дещо переграти все і вдатися до зооморфізму, надавши людям типових тваринних зовнішніх рис? Саме так вирішили творці графічного роману «Блексед», який добрався до України, силами видавництва Рідна мова.

На перетині культур

«Блексед» — це сучасна класика франко-бельгійської школи, що може здивувати вас за першого знайомства. Адже твір створено двома іспанцями, хай навіть для французького ринку, і події описаної історії розгортаються у США післявоєнного періоду (десь 50-60-ті роки минулого століття). І передана ця атмосфера вони настільки круто, що часом здається, немов автори аж ніяк не іспанці і все життя провели в якомусь Бронксі. Однак достатньо мигцем глянути на першу сторінку, щоб зрозуміти, що це європейський твір. Багаті деталями локації, невелика кількість словесних звуків, плавна передача рухів та  незвичайна, для американських творів, палітра відразу кидаються в очі.

Часом, заходячи до власної контори, я відчуваю, ніби опиняюся серед руїн стародавньої цивілізації. Не через те, що там панує безлад, а, ймовірніше,  тому, що все це мені нагадує залишки цивілізованої істоти, якою я колись був.

Сповнений барвами життя

Художнику Хуанхо Гуарнідо взагалі таланту не займати. «Блексед» — виглядає заворожливо, смачно і так багато, що часом губиш нитку повісті, розглядаючи наповнення офісу головного героя. Його малюнок дещо зернистий, шорсткий, але це дозволяє читачу відчути себе у ролі дослідника старих бобін з кіноплівкою. Ти кадр за кадром переглядаєш давно загублену перлину нуару, ігноруючи багаточисельні склейки та прогалини, і відчуваєш, як ціла епоха проноситься через твоє серце. Ні нам, ні авторам-іспанцям ця культура не є рідною чи близькою, але завдяки їхньому твору, ми можемо привідкрити собі шпаринку в цей дивовижний світ. Щоправда виходить як з вікном у особливо вітряний день, ти його тільки-тільки привідкрив на кілька сантиметрів, а ставні вирвало у тебе з рук і до мурашок обвіяло холодним повітрям з голови до ніг.

Попри те, що ці дві історії розвиваються у геть різних містах, йому чудово вдається передати  обидва. Переглядаючи малюнки, ти мимоволі розумієш, що віриш у зображуване. Складається враження, немов художник об’їздили щонайменш десяток американських міст різного калібру, перед роботою. І це прекрасно.

Балансуючи на межі дозволеного

Та не малюнком єдиним «Блексед» полонить ваше серце. Історія Хуана Діаса Каналеса, у першому альбомі, «Десь серед тіней», на перший погляд, проста і доволі типова для американського детективу з харизматичним головним героєм, Блекседом, і злісним босом злочинного угрупування. Проте це тільки так здається. Саме тут автор вправно заграє із згаданим вище зооморфізмом. Тутешні головні герої — звіроподібні люди, які поводяться відповідно до свого зовнішнього вигляду. Директор-морж — кіпішливий старий товстунець, який дуже яскраво переживає череду неудач, кремезна горила — вправний боксер, а рептилії — холоднокровні безжалісні істоти. Та навіть ці додаткові нашарування не роблять оповідку діамантом, що сколихне серце найдосвідченішого літературознавця. Це відмінний нуарний твір: він глибший, за пересічного представника жанру, тутешній головний герой не всесильна машина вбивства, автори не соромляться, часом невиправданого, насилля та імпульсивних дій, а розв’язка легка, різка і, по суті, не залишає простору для роздумів. Хочеться негайно продовжити знайомство з серією і ось воно прямо перед вами.

«Арктична нація» — помітно глибша історія, де автори заграють з гострими суспільними темами того часу, що знаходять відголосок і в сьогоденні. Зокрема, це расизм. У маленькому промисловому містечку після війни закрили чималий авіаційний завод, що позбавило велику кількість людей заробітку. За декілька років тут вибудувався власний аналог ку-клукс клану, що агітує “чистих” жителів притісняти кольорових бідняків, які, за їхніми словами, потенційно небезпечні члени суспільства. Крім того, автори проходяться тонкою кригою питань “посиленої роботи” настоятелів католицької недільної школи з дітьми. Навіть жарту на тему змішуванню незмішуваного знайшлося місце. Та все це стає тільки додатковими нашаруваннями поверх важкої сімейної драми, що знаходиться в серці цього детективного клубка, з яким вовтузиться Блексед. Після такого гучного акорду складно й уявити, що приховують у собі, ще не опубліковані українською, три наступні альбоми серії графічних романів «Блексед».

Згадуючи про саме видання, видавництво Рідна мова зробило все, щоб якість паперу та друку відповідали крутості наповнення. Перед нами графічний роман форматом 23х30,2 см та об’ємом 112 сторінок. Це достатньо велика книга, що розміром дещо більша за аркуш А4 і дещо схожа габаритами з «Волею». Українське видання більше за американське, яке ви можете знайти на Amazon, десь на 10%. До того ж для американського ринку кожен альбом виділявся у окремий том, ми ж отримуємо відразу два. На мою думку, ці зміни на краще, для речей гатунку «Блекседа» не шкода місця на полиці та й чудові малюнки пана Гуарнідо так буде простіше роздивлятися. Огріхи верстки чи перекладу мені на очі не траплялися. Також читачі, що оформили передзамовлення, отримали 5 листівок, які можна відправити комусь як мініподарунок або ж використати у якості закладки.

Сила графічного роману «Блексед» в комплексності. Захоплюючий малюнок, що врізається в пам’ять, переплітається з захоплюючою історією, яка, завдяки вправності автора, просто протікає через вас, залишаючи зерна для роздумів. Це відмінна точка знайомства з європейською школою коміксотворення, що, моментами, побуджує бажання глянути декілька фільмів відповідного жанру чи навіть вивчити французьку, щоб поринути в цей світ з головою. Придбати «Блексед» однозначно варто, особливо згадуючи, що за нього просять порівняно невисоку ціну в 250 грн.

Придбати графічний роман «Блексед. Десь серед тіней. Арктична нація» ви можете за посиланням.

TMNT Donatello

Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA

На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!

Підтримати

Останні огляди

Виправдовує всі очікування. Огляд S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля

87

Автор: Владислав Папідоха

S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля

Настільний мінімалізм — Огляд настілки «Білий Замок»

Автор: Малютенко Михайло

Білий Замок

Іграшкова копія пам’ятного оригіналу. Огляд LEGO Horizon Adventures

65

Автор: PlayUA

lego horizon adventures 01

Тут недодали, там перегнули — Огляд Call of Duty: Black Ops 6

74

Автор: Владислав Папідоха

Call of Duty: Black Ops 6

Ергономічна еволюція чи повернення до витоків? — Огляд трекболу Logitech MX Ergo S

Автор: Володимир Бортюк

5 fix

Інтерактивна енциклопедія — Огляд настілки «Слідами Дарвіна»

Автор: Малютенко Михайло

Слідами Дарвіна

Найкращий час для вриву. Огляд World of Warcraft: The War Within

93

Автор: Віталій Тарнавський

world of warcraft screenshot 2024.08.25 13.08.59.11

Не купуй новий монітор поки не подивишся це відео — Огляд монітора Prologix GM2424HD

Автор: Володимир Бортюк

prologix gm2424hd ty 01