web analytics
П’ятниця 13

Як серія «П’ятниця 13» стала конвеєром: ретроспектива

Автор: PlayUA @playua

Це матеріал від дописувача. Авторську орфографію та пунктуацію збережено.

Багато користувачів інтернету вважають, що саме франшиза «П‘ятниця 13» змусила людей боятися цієї дати, немов походу до стоматолога. Це не зовсім так. Перші задокументовані відомості про цей день були вже у 19 столітті. Тоді люди вважали п’ятницю нещасливим днем, а тринадцять — нещасливим числом. Історик та фольклорист Дональд Досі казав, що «Два показники невдачі врешті решт злилися, аби створити один суперневдалий день».

А ось популяризацією феномена світ вдячний франшизі «П’ятниця 13» з Джейсоном Вургізом в якості головного лиходія.

Чому ж ця серія фільмів вважається культовою, та як проривний слешер перетворився на безглуздий треш?

Гайда розбиратися ;)

Епізод 1: початок

Перша частина, яка вийшла у 1980 році, значно розширила та популяризувала жанр слешер-фільмів. Самі подумайте:

  • події фільму відбуваються у віддаленій місцині, де жертв ніхто не знайде;
  • головними героями стають підлітки, у яких на умі лише алкоголь, секс та веселощі;
  • дівчата модельної зовнішності не дуже люблять закритий одяг, а також не блищать інтелектом.

У майбутньому саме ці речі стануть кліше для фільмів жахів, де маніяк полює за жертвами.

Зараз здається, що герої ведуть себе як звичайно, а хтивість — найкращий друг підлітків. Але тоді, у кінці 20-го століття, моральний орієнтир персонажів не витримував жодної критики. Тому у їхніх смертях винним був не маніяк, а вони самі. Ну а що, якби читали книжки, пили чай та говорили про культуру, тоді б точно залишилися в живих.

Ще одна цікавинка. Франшиза має стійку асоціацію із Джейсоном Вургізом — здоровезним убивцею у хокейній масці з мачете. Проте еволюція маніяка до цього образу зайняла не один фільм.

У першій частині Вургіза в цілому і не було. Потрошителем була збожевола мати Джейсона. Справа у тому, що колись давно її син потонув у Кришталевому озері, біля якого і відбуваються події. Вожаті, які працювали тоді у таборі, не врятували хлопчика. Не загинути від рук жінки вдалося лише одній дівчині, але вже у кінці стрічки відбувся карколомний сюжетний твіст, у результаті якого труп маленького Джейсона нападає на неї та затягує до води.

Епізод 2: Джейсон каже “привіт”

Друга частина побачила світ через рік. Виявилося, що кінцева моторошна сцена на воді була лише сном героїні. На жаль, частково пророчим. Тут вбивцею вже є Джейсон, але його зовнішній вигляд можна порівняти із першим костюмом Пітера Паркера у трилогії “Людини-Павука”. Замість маски на голові був мішок, а ультимативної сили він не мав. Джейсон був незграбним, часто падав та навіть боявся бензопили. Зійдемося на думці, що так було потрібно. Якщо казати про якість сиквелу — він не лякав, як перший фільм, був тягучим. До того ж автори не відповіли на питання, яке бентежило глядачів — як хлопчик, який загинув у воді, залишився у живих, виріс, злетів з котушок та почав мстити за смерть матері? Всі сподівання були на третю частину.

Епізод 3: тепер у 3D

Третя частина вийшла вже у 3D. Це для нас фільм у такому форматі є звичайним, а тоді відповідний напис був гарним маркетинговим ходом. “Третя частина у 3D” — просто зніс голови. До того ж фільм мав величезну кількість сцен, де герої тикають прямісінько у екран — то мечем, то палицею, то йо-йо зараз впаде тобі на голову. Загалом, експлуатували як могли.

Саме тоді з’явився той Джейсон Вургіз, до якого звикли фанати жахастиків — величезний чоловік у хокейній масці. Він досі отримував каліцтва, але лише косметичні. Тепер вбити його – складна задача.

На дату виходу триквелу стався пік слешерів на великих екранах. Тоді дебютував ще один невмирущий злодій — Фреді Крюґер у власному фільмі “Кошмар на Вулиці В’язів”. Весу Крейвену, батьку таких франшиз, як “Крик” та “Схили мають очі” вдалося додати новизни до жанру, який ніби є дебютантом, але вже із валізою кліше. Які, до речі, пішли саме із третього фільму про Джейсона. На відміну від інших маніяків у кіно, Фреді розмовляв. Та й не тільки розмовляв, а жартував, іронізував над власними жертвами. Мовчазні вбивці вже остогидли народу, тому Крюґер був немов ковток води у спекотну погоду.

Епізод 4: фінальний розділ

Творці “П’ятниці 13” вирішили, що час діяти, та зняли четвертий фільм, який мав стати останнім для франшизи. Джейсон приходить до тями у морзі, вбиває декількох лікарів та йде за свіжим м’ясцем.

Квадриквел фанати досі вважають кращим серед усіх фільмів. На це є вагомі причини. Наприклад, Джейсон перестав бути грушею для биття. Так, він отримує удари, падає, але тепер швидше аналізує ситуацію та приходить до тями. Інший момент: головні герої. У триквелі вони були сірою масою, за якою не дуже цікаво спостерігати. Чекаєш лише моменту, наскільки віртуозно вони стануть черговими жертвами. Четверта частина, навпаки, більше часу приділяє персонажам та їх характерам. Вони цікаві, а сюжет має інтригу: хто доживе до кінця.

Фінал фільму був оригінальним: хто дивився, той згадає. У історії Джейсона поставили крапку, але все одно залишили зачіпку на майбутнє.

Епізод 5: ви дійсно гадали, що це кінець?

Студія Paramount вирішила, що ховати дійну корову — нерозумне рішення. П’ята частина отримала підзаголовок “Новий початок”, що натякав на щось незвичайне. Для фанатів новий головний герой не став сюрпризом — історія 10-річного хлопчини Томмі, який вбив Джейсона у четвертій частині, продовжується.

Так ось, він встиг вирости та потрапити до божевільні. Туди навідується Джейсон та починає вбивати людей. Саме ця частина має несподіваний сюжетний поворот та задумку: Джейсон, немов Джокер, є ідеєю, а не постаттю. Але вийшло не дуже.

Епізод 6: “Шазам!”

Джейсон був мертвим, але воскреснув через удар блискавки. Варто продовжувати?

Автори вирили собі яму. У кінці четвертої частини була вже готова задумка принаймні на один фільм, яку можна було б розвинути. Але шансом не скористалися та почали знущатися над трупом Джейсона. Історія Томмі не розвивалася, а навпаки активно стагнувала.

Джейсон, у свою чергу, став ще сильнішим, потужнішим та швидшим.

Епізод 7: я вже втомився писати

Сьома частина познайомила глядачів з новою героїнею Тіною, яка володіє телекінезом. Саме вона своїми силами повернула Джейсона до життя. Хочеться сказати, що Вургіз тут виглядає найкрутіше: розбита маска, розірваний одяг, кістки стирчать на спині — дуже лячно та круто. Але були мінуси, серед яких дурнувата кінцівка. Конвеєр розганявся все швидше і швидше. А це 1988 рік — перша частина вийшла у 1980-му.

Епізод 8: я не витримую

Аби трішки розрухати франшизу, дію із Кришатлевого озера перенесли до Мангетена. Більше нема чого сказати. Знову натяки на ОСТАТОЧНУ смерть героя, але нічого подібного. Корова продовжує носити, хоча і підгниле, але молоко.

Епізод 9: поки що не вигадав назви

Права на Джейсона перейшли від Paramount до New Line Cinema, які знімали фільми серії “Кошмар на Вулиці В’язів”. Дев’ята частина (!) встановила новий рівень ультимативності персонажа — маніяк зацікавив спецслужби та навчився переселятися у тіла людей. А хокейна маска вросла в обличчя. А вбили його магічним кинджалом. А далі трапився кроссовер із Фреді Крюгером.

Епізод X

Через шість років виходить фільм “Джейсон Х”. Уряд зрозумів, що цього паскудника не можна вбити та відправив у космос. Там його заморозили на сотню років, але археологи знайшли труп та оживили. Стрічка вже позиціонувала себе не як слешер, а як трешова комедія. Джейсон стає кіборгом, протистоїть роботу-ніндзя та штучному величезному монстру, схожому на динозавра. Якщо хочете угарнути із друзями — найкращий вибір на вихідній день.

Останній епізод: кроссовер та перезапуск

У 2003 році вийшов кросовер “Фредді проти Джейсона”. Стрічка була невдалою, але запам’яталася глядачам самою ідеєю протистояння двох вбивць. А у 2009 році світ побачив перезапуск франшизи. Який також не був проривним та швидко загнувся.


Висновок. Франшиза “П’ятниця 13” заклала фундамент слешерів на наступні десятки років. Серія фільмів могла запам’ятатися вдалою, якби студійні босі не вижимали останні соки з Джейсона Вургіза, тим самим штампуючи прохідні стрічки кожен рік. Кросовер не врятував положення, як і ремейк. Залишилося тільки передивлятися перші частини зі словами “Раніше було краще”. Гадаємо, що на четвертій частині можна зупинитися, щоб не псувати враження.

Автор: Микита Гапонов

Якщо ви маєте бажання опублікувати в нас свою статтю, надсилайте її на [email protected].

TMNT Donatello

Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA

На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!

Підтримати

Останні статті

Тренуємося у CS2 на своєму VPS сервері

Автор: PlayUA

sidata 01

Усі досягнення S.T.A.L.K.E.R. 2 — що потрібно для проходження на 100%?

Автор: Олег Куліков

stalker 2 achievements 03

УСЯ українська музика у S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl (Radio MIX)

Автор: PlayUA

stalker radio

Чорна п’ятниця: найкращі пропозиції для геймерів

Автор: PlayUA

playstation 5 pro

Артефакти та інші скарби Зони у S.T.A.L.K.E.R. 2

Автор: Андрій Присяжний

p.ua.s.t.a.l.k.e.r.2 артефакти

Українська музика в S.T.A.L.K.E.R. 2: від Мозгового до ZWYNTAR

Автор: Андрій Присяжний

s.t.a.l.k.e.r. 2 heart of chornobyl

Apple iPhone 16 Pro Max: занурення у світ нових можливостей

Автор: PlayUA

iphone 16 pro max 02

S.T.A.L.K.E.R. 2, Lego Horizon, Farming Simulator 25 — Порадник Ґеймера: Листопад 2024

Автор: PlayUA

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl