web analytics

Наступне відео

Розпакування колекційного видання S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl Ultimate Edition

stalker 2 uboxing site v01

Нескінченні кошмари. Огляд Returnal

Автор: Віталій Тарнавський @erleke

У 2021 році куди не кинь оком стомленим, десь та й щось перенесли. На щастя, фінська студія Housemarque, яка роками займалася створенням різноманітних (і дуже крутих) аркад, потішила спільноту своїм першим великим проектом — Returnal. Розробники роками йшли до цього проекту, і зрештою вибили для нього місце одного з головних ексклюзивів PlayStation 5. Однак чи впоралися вони з таким тягарем відповідальності, однозначно відповісти важко, бо Returnal — гра, яка неабияк задирає планку для свого гравця.

Mors Principium Est

У центрі історії — космонавтка Селена, яка зазнає аварії на незнайомій планеті Атропос. Вирушила вона сюди на пошуки джерела таємничого сигналу, більш відомого як “Біла Тінь”. Але крім розбитого корабля і неможливості надіслати запит на допомогу, Селена стикається зі ще однією дивиною — на просторах ворожого світу всюди валяються мертві копії її самої. Виявляється, що вона не може не тільки залишити Атропос, а й померти. Дотримуючись знайомої шанувальникам жанру механіці смерті та відроджень, розробники пропонують з’ясувати долю загиблої цивілізації та нарешті вибратися з цього нескінченного циклу.

Проте відразу зауважу, що сюжет — не те, за чим варто йти в Returnal. Хоча довгий час у трейлерах і рекламних матеріалах нам подавали цю гру як космічний і психологічний трилер, насправді тут цього жахливий мінімум. Розкидані аудіозаписи і таблички, які розповідають про занепад попередніх мешканців планети та пригоди різних “зацикльованих” Селен, спершу дуже інтригують, але зрештою виявляються взагалі непотрібними. А от “психологічні” сегменти від першої сегменти хоча і виглядають дуже круто й атмосферно ховають за собою надміру плоску й передбачувану історію, просто подану переускладнено, щоби спонукати плодити фанатські теорії.

На щастя, Returnal акцентує увагу на зовсім інших речах.

Як багато хто вже знає, Returnal — це суміш стрілянки і rogue-like з усіма його плюсами і мінусами. Кожен раз після смерті ми починаємо свій похід з нуля, без усього того, що вдалося знайти в процесі попереднього забігу. За винятком особистого ігрового досвіду й ігрових навичок. Локації в Returnal генеруються випадковим чином і перші кілька годин в кожному біомі дійсно сприймаються практично завжди по-новому. Але чим довше ти граєш в новий ексклюзив Sony, тим частіше помічаєш, що локації складаються з набору заздалегідь заготовлених арен з противниками, кімнат з апґрейдами і невеликих коридорів між ними. Тому вже через десяток забігів ти просто монотонно пилососиш локації в пошуках ресурсів, артефактів, зброї та іншого — тим паче що найцінніші трофеї відразу позначені на мапі, тобто навіть “пошуки” часто перетворюються на просту пробіжку між маркерами. Ефект новизни зникає і залишається лише рутина, яку рятує лише динаміка бойових моментів.

Під час забігу Селена може знаходити артефакти, що дають ті чи інші бонуси, такі як банальне збільшення вихідної шкоди, зменшення вхідної шкоди або поліпшення регенерації. Не скажу, що навколо цих артефактів можна якось намагатися зібрати свій білд, зважаючи на їх невигадливість та мале різноманіття. Втім, оскільки негативних бонусів ці предмети не дають ніяких, то їх можна просто брати наосліп і особливо не думати про наслідки

Негативні ж ефекти дає інший тип спорядження — паразити. Ці іншопланетні форми життя часом дають круті апґрейди, але натомість накладають на гравця штрафи. Наприклад, можна істотно збільшити свою шкоду в ближньому бою за рахунок збільшення часу відновлення ривка. І тут вже варто подумати, а чи варта гра свічок. Потрібно самому вирішити, чи не перекриє негативний ефект від паразита його переваги.  На щастя, в грі передбачені можливості безболісного позбавлення від паразитів із втратою всіх ефектів.

Ще одним негативним ефектом в Returnal є збої. І отримати їх теж простіше простого: досить відкрити прокляту скриню, взяти проклятий ключ від дверей або підібрати зіпсовану смолу, яка в грі є засобом відновлення здоров’я. Збої накладаються не зі 100% шансом, тому періодично можна випробовувати долю, проте якщо ж гравцю не пощастить, то в його арсеналі з’явиться “приємний” пасивний ефект в дусі “вибачте, але ваша шкода зменшена на 50%”. І для того, щоби позбутися збою, потрібно буде виконати певну умову, яка генерується випадковим чином в момент отримання негативного ефекту — вбити Х супротивників у ближньому бою, відкрити кілька скринь, змайструвати якийсь предмет тощо. І повірте, який-небудь сильний збій з крутим негативним ефектом і досить складною умовою позбавлення може істотно зіпсувати задоволення від гри.

Embers of a Dying World

Місцева фауна вкрай ворожа до героїні, а тому в арсеналі гравця буде величезна кількість зброї. Точніше, її буде всього десяток одиниць, починаючи від стандартних пістолета-рушниці-гвинтівки і закінчуючи всілякими позаземними кислотострілами і ракетометами. Проте кожна зброя крім основного режиму стрільби має ще альтернативний. Він набагато потужніший, але має гігантський час відновлення і генерується випадковим чином із загального пулу для кожного типу зброї. Ну і логічно, що кожен знайдений пістолет, гвинтівка абощо матимуть пасивні бонуси, згенеровані випадковим чином. Якихось відверто неграбельних речей я не зустрічав, хіба що дробовик, але можливо це я просто кривий і не зміг ним нормально користуватись. Ну і як приємний бонус, в арсеналі Селени є великий меч, який у перші години гри вбиває всіх з одного удару.

Боївка в Returnal вкрай динамічна. При попаданні на будь-яку велику арену всі входи і виходи з неї закриваються і Селена виявляється замкнена серед представників позаземних істот. Єдиний шлях до порятунку — це перебити всіх супротивників. Для цього потрібно постійно стежити за обстановкою, вчасно ухилятися від тонни снарядів, відстрілювати супостатів, збивати енергетичні щити в ближньому бою і намагатися не отримувати шкоди. Загалом наша героїня доволі слабка і без належних покращень та артефактів вона зляже від кількох ворожих влучань. На щастя, за вбивство певної кількості противників Селена підвищує свій рівень адреналіну і отримує непогані бонуси, але варто разок зловити випадковий снаряд, і всі ці адреналінові бонуси підуть по одному конкретному місцю. Вертикальність ігрового процесу приємно доповнює перестрілки і вносить ще більше хаосу в і без того шалену динаміку.

Є в грі й бос-файти —  ось вони є справжнім ковтком свіжого повітря в задусі рутинних забігів локаціями, щоправда підпалити п’яту точку вони можуть неабияк. Якщо битви зі звичайними супротивниками на аренах трохи схожі на Doom Eternal, то ось бій з босами — це чистісінький bullet-hell (що не дивно, зважаючи на попередні ігри цих розробників). Після перемоги над кожним босом Селена отримає нову здатність, яка залишиться з нею навіть після смерті і відкриє шлях у нові зони планети. Інша справа, що коли спочатку вам вистачає просто дійти до боса, то в другій половині гри сутичці передує збір ключів у різних кутках локації. Це саме по собі здається невиправданим і штучним розтягуванням ігрового часу, а якщо зважити, що в разі смерті від рук боса вам доведеться збирати ключі заново, то під кінець гри усе частіше хотілося замість “розтягування” казати “марнування”.

А от візуально Returnal виглядає вельми і вельми непогано. Технологічність не революційна, але картинка цілком приємна. Дизайн деяких декорацій – це те, за що художникам можна потиснути руку. Атмосферу покинутої ворожої планети вони передають просто чудово. Рядові противники, на жаль, не можуть похвалитися будь-яким крутим візуалом, проте величезна кількість тентаклів мені дико імпонують, зізнаюся чесно.


Що ж ми маємо в результаті? Returnal — це насправді крутий шутер з величезною кількістю механік і високим рівнем динаміки бойових моментів. Перед нами унікальний зразок гри від Sony, в якій немає кінематографічно сюжету, відкритого світу і традиційної прокачування, але є величезна кількість різноманітних цікавих механік, бадьорий ігролад і по-справжньому важка похмура атмосфера.

Багато-хто зараз каже, що гра непривітна, заскладна і виправдовує вкладених зусиль у другій половині (чого там, навіть я сам іноді так думав), але таким уже був задум розробників. І круто, що вони змогли прогнути свою лінію до кінця.

Ну і хай там що, коли після багатьох спроб і невдач таки вдається здолати здоровезне хтонічне створіння, яке до цього змусило тебе спалити все в кімнаті — це безцінні відчуття. Більшість ААА-ігор для широкого загалі їх вам не подарують.

80

Відмінно

Вдалося

  • динаміка
  • атмосфера
  • звукове оформлення
  • кульки-світюльки

Не вдалося

  • історія
  • різноманіття локацій та бонусів
  • уникнути недоречного продакт-плейсменту

Жанри

Компанії

Платформи

TMNT Donatello

Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA

На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!

Підтримати

Останні огляди

Виправдовує всі очікування. Огляд S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля

87

Автор: Владислав Папідоха

S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля

Настільний мінімалізм — Огляд настілки «Білий Замок»

Автор: Малютенко Михайло

Білий Замок

Іграшкова копія пам’ятного оригіналу. Огляд LEGO Horizon Adventures

65

Автор: PlayUA

lego horizon adventures 01

Тут недодали, там перегнули — Огляд Call of Duty: Black Ops 6

74

Автор: Владислав Папідоха

Call of Duty: Black Ops 6

Ергономічна еволюція чи повернення до витоків? — Огляд трекболу Logitech MX Ergo S

Автор: Володимир Бортюк

5 fix

Інтерактивна енциклопедія — Огляд настілки «Слідами Дарвіна»

Автор: Малютенко Михайло

Слідами Дарвіна

Найкращий час для вриву. Огляд World of Warcraft: The War Within

93

Автор: Віталій Тарнавський

world of warcraft screenshot 2024.08.25 13.08.59.11

Не купуй новий монітор поки не подивишся це відео — Огляд монітора Prologix GM2424HD

Автор: Володимир Бортюк

prologix gm2424hd ty 01