Одного дня працівники EA прокинуться у світі, де їхній футбольний симулятор уже не приносить і чверті тих прибутків, які компанія заробляла раніше. Ймовірно, це стане для них початком кінця. Втім, такого точно не трапиться в 2023 році, адже зміна назви на EА Sports FC 24 (PS5, Xbox Series, ПК) для однієї з основних серій EA пройшла успішно. То як це вдалося зробити і що взагалі здобули розробники, позбавившись пут FIFA? Доволі очевидний план EA мало кого влаштує, але він працює і дозволяє знову поринути у світ механік, які потребують патчів, карток і вуличного футболу.
Прийми мене, якщо зможеш
На диво, EA вирішила себе максимально убезпечити або, якщо сказати інакше, зробити так, як і завжди. Ґеймплейно FC 24 справді зробила малюсінький крок уперед… Чи може назад… Або вбік… Тому якщо ви очікували чогось феєричного при зміні назви, то навряд відчуєте новий досвід. Захищати EA ніхто не збирається, але якщо подумати, таке рішення здасться доволі логічним. Адже якщо ризикнути в настільки відповідальний момент, то можна втратити набагато більше, ніж здобути. Тому ігролад тепер уже нової серії за всіма канонами копіює свою попередницю. Звісно, FC 24 робить це не настільки очевидно, намагаючись прикритися деякими новими особливостями. Найвиразніше вони проявилися в режимі Ultimate Team. Спочатку може здатися, що старі незбалансовані прийоми типу “німецького навісу” знову доступні, але виконати їх все ж не так просто, як до патчів у FIFA 23.
Перша доволі специфічна механіка — відстрибування м’яча від гравців. При потужних передачах чи перехопленнях іноді він просто відбивається від ніг, наче від дошки. Сюди можна також закинути доволі незвичні анімації відбору. Дуже часто це призводить ледь не до гольових моментів, від чого можна запустити ґеймпад на орбіту нашої планети. Можливо, це наслідки вдосконалення HyperMotion, а можливо, оновлена система перків (PlayStyles). Перший варіант цілком логічний, адже нові анімації рухів доволі часто потребують удосконалень, як це було за часів FIFA. А от другий аспект куди захопливіший… Так чи інакше, дещо оновлений ґеймплей FIFA 23 точно потребує невеликого патчу.
Ультимативна команда
То що ж таке PlayStyles? Це вже було. За часів FIFA у кожного гравця існував набір певних пасивних вмінь, який дозволяв виокремити відповідні особливості стилю. У FC 24 чомусь цей аспект вирішили банально переназвати, додати нових пасивних здібностей і зробити з них “фічу”. Втім, насправді PlayStyles працюють. Окремі “золоті” перки насправді виокремлюють індивідуальні вміння гравців. Хочете весело фінтити? Шукайте здібність Trickster. Потрібна швидкість на кшталт минулорічних Lengthy-футболістів? Купуйте картку Rapid. І таких варіантів десятки, деякі з них доволі нечесні. Я особисто дуже люблю Trivela чи Finesse Shot, які дозволяють забивати насправді видовищні голи з-за меж штрафного майданчика.
Багато суперечок було про жіночі ліги в Ultimate Team. Чи потрібні вони там? Ну, зайвими вони точно не є. Ніхто не забороняє створити повністю чоловічий склад, але оминати увагою дівчат не варто. На диво, EA змогла непогано все збалансувати, навіть попри те, що жінки мають аналогічні до чоловіків показники. Їхні рейтинги опираються першочергово на результати у власних лігах. Варто визнати, що нові картки додають різноманіття, зокрема потребу вивчати можливості комбінування. Також створити синергію між чоловічими й жіночими гравцями не так уже й просто, адже, як було сказано, всі жінки виступають у своїх лігах. Щонайменше десяток жіночих карток – це справжній скарб й інтегрувати їх у команду виявилося навіть захопливо. Хай і ненадовго.
Еволюції карток складно назвати чимось поганим, але й дають вони не так уже й багато. Цю родзинку FC 24 дуже складно зображати з позитивного боку, адже вона навіть близько не наближається до можливостей eFootball. Тут є лише два етапи удосконалення, які просто підвищують показники гравця. Еволюціонувати можуть лише картки певних гравців, тому збільшити максимальну швидкість Неймару не вдасться. Це хороша спроба надати цінності гравцям запасу або непопулярних футбольних ліг, але не більше. Ці картки підійдуть хіба для старту в Ultimate Team.
Є кілька приємних аспектів, які додають балів грі. Наприклад, тепер не треба купувати картки для зміни позиції гравця. Якщо нападник може відіграти лівого чи правого вінгера, для його активації потрібно просто перемістити картку на відповідне місце в команді. Хоча всі актуальні режими залишилися, варто похвалити EA за те, що вони не поховали Moments. Цей режим для ґрайнду, де потрібно виконувати прості завдання на полі за певних умов (забити гол низом, вдало пробити штрафний тощо), ще й навчить новачків основним прийомам у грі.
Якщо мова зайшла про ґрайнд, то вибивання винагород у першому ж сезоні здалося дещо повільнішим, але більш продуктивним. Раніше так швидко на пак 2х 85+ розраховувати майже не варто було. Економіка в крамниці Ultimate Team була дещо дивною, адже EA впустила гравців (передзамовлення розширеного видання та підписка EA Play Pro) за тиждень до релізу, тож гравці просто притримували свої картки.
Новий тип основного меню – доволі незвичне нововведення. У FIFA підпункти можна було перемикати кнопками на ґеймпаді, а знизу з’являлися відповіді режими для вибору хрестовиною. У FC 24 треба заходити в кожен підпункт, поки не доберешся до потрібного типу контенту. Схема FIFA була банально зручнішою.
Піди гратися на вулицю
Volta – найбільше розчарування FC 24. Не через те, що вона банально копіює свою попередню версію (ґеймплей, уміння, перки), а через те, як себе люди там поводять. Звісно, гравці покидали такі матчі й у FIFA 23, але цього року відбулося справжнє божевілля. Лише 2-3 матчі з десятків мені вдалося дограти нормально. Це те, що залишило найгірші спогади від футбольного симулятора EA цього року. В аркадному режимі Volta докинули нових розваг. Хоча б він грається, як і завжди, весело. А ще супротивники там майже не покидають змагання.
Кар’єри менеджера і гравця доволі органанічно роз’єднані в меню, але це не позбавляє відчуття дежавю. Ці режими також отримали мінорні оновлення з додаванням нових тактик чи типів тренувальних вправ. Системи типу удосконалення вмінь гравця змінили вигляд, але не основну суть. План тренувань для команди виглядає доволі зручно, але розповідати про подібні деталі навіть не хочеться. Втім, провести Мудрика до вершини АПЛ сам футбольний бог велів.
EA вибрала для FC 24 уже перевірену стратегію, яка мало чим відрізняється від того, що було при зміні числа в назві FIFA. Розробників можна зрозуміти, адже ризикувати при ребрендингу не дуже хочеться. При цьому деякі рішення, зокрема ґеймплейні, не вражають настільки, щоби можна було сказати, що гра перевершує свою попередницю. Так, в Ultimate Team розробники намагалися експериментувати, додавши жіночі ліги чи еволюцію карток, але навряд такі новини потішать тих, хто чекав на інші режими, де змін катма. Варто чекати наступний великий ґеймплейний патч і можливо FC 24 зможе показати щось краще, ніж незвичні відстрибування м’яча. Volta розчаровує – вона максимально така ж, що й торік. Якщо ви були фанатом серії FIFA, тоді нова ітерація футбольного симулятора EA вас влаштує, але, на жаль, не подарує феєричних вражень.
Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA
На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!