Світ спортивних симуляторів — місце неординарне і переважно незрозуміле для пересічного ґеймера. Тим не менше там також діють свої власні закони та неписані правила, слідуючи яким, жанр повільно та обережно розвивається, пройшовши довгий шлях від квадратного м’яча та паличок «гравців» сивої давнини, до картинки, що перевершує справжні трансляції.
Безумовно, прогрес жанру напряму залежав від популяризації самого спорту номер один у світі, що за останні двадцять років неслабо додав у кількості глядачів та порядків цифр у бюджетах. Одним із якщо не переломних, то без сумніву визначних моментів в історії розвитку футболу, став чемпіонат світу 1994 року у Сполучених Штатах, коли «сокер» пробився на новий для себе ринок. Звичайно, це не єдине, чим запам’яталась першість світу в Америці. Для знавців та просто шанувальників футболу в пам’яті насамперед залишився драматичніший фінал між Бразилією та Італією, що закінчився по нулях, і в серії пенальті Бразилія стала першою в світі командою, що вигравала кубок світу чотири рази (а Італія боялась вертатись додому).
Не дивлячись на непрофільність сокеру в США, рекорд відвідуваності кубку світу 1994 року і досі не вдалось побити, а багато речей, без яких ми не уявляємо цей турнір та світовий футбол в цілому, з’явились саме на ньому. Сокерний бум у США знайшов відображення у масовій культурі. Американський ринок рахувався головним у індустрії, тому популяризація футболу у країні не могла не позначитись і на іграх.
Особисто я мало слідкував тоді за спортивними подіями, а футболом зацікавився лише у 98 році, разом з успіхами київського “Динамо” у Лізі Чемпіонів. Футбол «комп’ютерний» здавався мені тоді складним жанром, при тому що графічна винагорода була невеликою. Але спробувавши на одному з «пробних» картриджів AWS Pro Moves Soccer, я зрозумів, що був неправий, а такі забавки заслуговують принаймні на ще одну спробу. Наступною справою я дістався гри Striker, що на деякий час розважила мене, але недостатньо. Шукаючи за порадою друзів гру серії FIFA, я натрапив на футбол з іншої серії, що також збереглась по сьогодні.
АЛЬТЕРНАТИВНИЙ ФУТБОЛ
International Superstar Soccer Deluxe стала другою грою в серії, заснованої у 1995 році видавництвом Konami. Статус другої за популярністю, ISS та Konami забезпечили собі одразу з оригінального релізу, коли за всіма відгуками уступили головним конкурентам з Electronic Arts. З того часу, налічуючи більше трьох десятків релізів, від вдалих до відверто провальних, ISS відносно успішно існує як альтернативна серія для всіх тих, кому по тій чи інший причині не сподобався головний футбол сучасності. Потрібно зазначити, що Deluxe можна без сумнівів віднести саме до вдалих спроб.
Гра розроблялась у співпраці двох студій Konami, місцевої з Осаки та німецької Factor 5, яка також виступила співвидавцем для європейського релізу. Цікаво, що Factor 5 звинувачувалась у порушенні авторських прав ще з часів, коли розробники займались хакінгом.
На час виходу на Sega, сиквел міг скористатись всіма перевагами пізнього релізу, адже гра вийшла у грудні 1996 року, коли на світ з’явився не один конкурент, а можливості старіючої консолі були відомі по максимуму. Водночас із тим, серія від Electronic Arts встигла загарбати відчутну частину ринку, а на полицях лежала вже четверта гра – FIFA Soccer 97, що крім того була другим релізом, де використали справжні імена футболістів та футбольних клубів – а це далеко не останній фактор для фанатів як справжнього спорту, так і його ігрової іпостасі. Тому для розробників було архіважливо зробити акцент на графічну складову, та власне на швидкий та азартний ґеймплей. Наскільки це вийшло, розберемось нижче.
На відміну від оригінальної гри, що вийшла лише на SNES, Deluxe дісталася також Sega та PlayStation. Годі й говорити, яка з них вийшла гіршою, але, справедливості заради, потрібно зазначити, що версії з потужніших приставок не були надто кращими. Версія для Sony виглядала максимум як ремастер.
ГРАФІЧНІ ПЕРЕВАГИ ДВОМІРНОСТІ
Насправді, графічно для рівня шістнадцятибітки, ISS Deluxe був на доброму рівні, та виглядав, як це страшно не звучить, візуально кращим за всі FIFA, що виходили на Genesis/Mega Drive. Але потрібно враховувати, що конкуренти пропонували так званий ізометричний вигляд на поле, тоді як поле в ISS Deluxe показувалось практично збоку, без натяків на об’ємність. Проте анімація футболістів та більші фігурки, сприяли ліпшому графічному вигляду гри.
Традиційно, слабкий звук на Sega відчутно псував загальне враження від версії, нечасі коментарі диктора звучать як приступи гикавки, а решта озвучення знаходиться десь на рівні фонового шуму.
Оформлення як у грі, так і у меню, виглядає спірно, переважно бідно, місцями є вкраплення «під трансляцію». Початкова заставка претендує щонайменше на десятку найневдаліших інтро в історії відеоігор.
НАЙКРАЩИЙ ГРАВЕЦЬ
Гра не приховувала асоціацій із нещодавнім кубком світу, тому головним турніром тут є саме світовий чемпіонат, зроблений по аналогії зі справжнім. Звичайно, не без відмінностей: залежно від версії, у грі відсутні деякі команди, які пробились у фінальну частину першості — особисто я не знайшов Саудівську Аравію та Болівію, хоча не те, щоб хтось від цього постраждав.
Окрім міжнародного кубку, розробники додали міжнародну лігу, назвавши її «світовою серією» (мабуть, по аналогії з бейсболом). Охочі можуть повправлятись у сценарних матчах, де потрібно відіграти певну кількість м’ячів за другий тайм. Тобто програма мінімум для спортивного симулятора тих часів у грі присутня.
Звичайно, всі склади команд у грі повністю вигадані, хоча інколи за зовнішнім виглядом і можна здогадатись, з кого малювали того чи іншого гравця. До речі, тут присутній і супер-гравець з першої частини гри — Allejo, що став мемом у Бразилії як міфічний гравець з неймовірними здібностями. ISS користувався великою популярністю у країнах Південної Америки, де на базі сиквелу зробили неофіційні версії гри з внутрішніми чемпіонатами Аргентини, Бразилії, Перу тощо.
СЕСІЙНА РАДІСТЬ
Ґеймплей ISS Deluxe позбавлений революцій, що на краще — таким чином гра принаймні розважить тих, хто втомився від конкурентів, та вирішив спробувати щось інше. Все ж таки це футбол, а тому все має бути просто. Керування зрозуміле та пояснене перед грою: кнопка «А» відповідає за розгін, «В» це пас, «С» — довгий удар та навіс, або підкат чи відбір м’яча, «Z» — удар, чим довше тримаєте, тим сильніший удар. Хрестиком відповідно регулюються переміщення обраного на даний момент гравця. Комп’ютер самостійно перемикає гравців в залежності від ходу гри.
Навіть на середньому рівні складності, комп’ютер складатиме непогану конкуренцію, матчі мало нагадають сумнозвісні проходи до точки, де відпускалась кнопка удару і ставався гарантований гол, як у ранніх іграх з серії FIFA. Але тут теж є свої перевірені способи вигравати.
Можна також грати і проти людського суперника, бо у грі присутній стандартний мультиплеєр. Любителі налаштування кольорів форми, також знайдуть таку можливість, хоча гра на це не дуже розрахована, можливості зберігатись немає, а тому ваші кастомізації проживуть до закінчення ігрової сесії, або відключення електрики у районі міста. Грати на проходження за одну спробу не обов’язково: гра пропонує систему паролів, для бажаючих зберегтись до наступного разу.
ОЧКИ ТА КУБКИ
Аркадність ISS Deluxe не заважає, при бажанні налаштувати гру команди під себе – обрати тактику, проводити заміни, змінювати схему розташування гравців, визначати порядок пробивання пенальті тощо. Годинка-півтори часу —і ви виграєте міжнародний (як він тут називається) кубок, а більше тут немає що робити.
ВИСНОВКИ
На відміну від головного конкурента, ISS Deluxe з першої хвилини пропонує більш аркадний та динамічний ґеймплей, а також інші графічні рішення. На жаль, окрім цього, не очікуйте нічого більшого. Впродовж довгого часу, Konami ледь не принципово показувала всім, як саме потрібно економити, та що гравцям потрібно, а що ні. Така політика закінчилась тим, що ціла ігрова серія втратила здатність поборотись за звання кращої ще на старті, хоча і в 1996 році навіть склалось враження, що така конкуренція можлива, а ISS Deluxe показав, що футбол, це не обов’язково EA Sports. Але замість того, щоб зробити правильні висновки та запропонувати справжню боротьбу, японці обрали позицію розвитку альтернативної футбольної серії.
+ ПЛЮСИ:
+ Яскрава та гарна графіка
+ Аркадність
– МІНУСИ:
– Відсутність будь яких ліцензій
– Мала кількість контенту
– Слабеньке оформлення
This review (excluding images and otherwise registered trademarks or other intellectual property that has been used here for non-profitable purposes of making this review) is copyrighted to Andy Nagorny © 2015-2016. All rights reserved.
International Superstar Soccer is an official registered trademark of Konami Co., Ltd. Game and its images are officially registered properties of its respective owners. All rights reserved.
Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA
На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!