Новий старий шоуранер: “Доктора Хто” знову рятуватиме Рассел Т. Девіс
Не секрет, що останні два сезони “Доктора Хто” (Doctor Who) не сильно сподобались прихильникам серіалу (що він, з перервами, але йде з 1963 (!) року). Якщо перша жінка-Доктор Джоді Вітакер насправді багатьом довподоби і чесно зробила все що могла на цій посаді, те що їй доводилось робити під керівництвом шоураннера Кріса Чібнелла назавжди запам’ятається намаганням розрулити одну з найбільших логічних дірок серіалу (яку забула та/або ігнорувала більша частина фендому) шляхом створення ще більшої. Додайте до цього ненайкращі філерні епізоди, істотну кількість компаньйонів зі своїми сюжетами і навіть дуже несподівана поява архіворога Майстра у виконанні недооціненого актора Саші Дхавана не врятувала серіал від фанатського діагнозу “зкотився” й певного падіння рейтингів.
Що б не хотів ще зробити Чібнелл на посаді головного сценариста, натхненника і Карабаса-Барабаса цього серіалу, робити це доведеться швидко, адже окрім вже відзнятого 13 сезону модернової версії “Доктора” у нього та Вітакер залишилось три спецвипуски, що вони вийдуть у 2022 році.
Після того Доктор знов стане кимось іншим, а серіал чимось іншим. Однак, вірогідно, більш знайомим, ніж те що зараз, бо до посади шоураннера повернеться Рассел Т. Девіс. Без цієї людини “Доктор Хто” міг би поступово стати ретро-забавкою і забути про мейнстрімну популярність. Саме він у 2005 році зміг добитись від BBC бодай якихсь фінансування і підтримки на те щоб вдихнути життя у старіючу, напівмертву франшизу, яка як могла перебивалася flash-мультиками рівня “Масяні”, книжками, радіо та коміксами. З моменту попереднього намагання реанімувати Доктора встигло пройти майже десять років: хоча у наполовину американського телефільму 1996 року і Восьмого Доктора є свої шанувальники (я серед них, до речі), повноцінним поверненням серіалу йому стати так і не вдалося — з закриття у 1989 році втікло забагато води. Глядачеві потрібно було абсолютно нове знайомство з Доктором, що Девіс і зробив максимально вміло. Ті, хто ще чекали впізнали улюбленця за новим обличчям Крістофера Екклстона і з нетерпінням раділи кожному натяку на те, що це максимально пряме продовження. Ті, хто почали дивитися серіал з цього моменту отримали більш-менш сучасний серіал-першопроходець, а в перервах наздоганяли лор. У виграші залишились всі. Особливо BBC, яким би і в голову не прийшло б до Дев’ятого Доктора що такі речі як “Шерлок” (Sherlock) можуть стати міжнародним феноменом.
Втім, нового глядача було мало просто познайомити з Доктором Хто. Постійна метаморфоза персонажа та серіала була неминуча і вже після першого свого сезону песронаж Крістофера Екклстона помер і народився новий, Десятий Доктор. Шоковані глядачі, які вже відвикли від такого напочатку були насторожені: як серіал буде рухатись далі без того ж харизматичного головного героя?.. Коли у 2010 році Девід Теннант сам регенерував у нового актора, глядачі не могли так просто відпустити вже його. За рік до того Девіс пішов з посади шоураннера, віддавши її маститому Стівену Моффетту. Втім, його вплив досі періодично вистрибує у франшизі.
Перше що зробив Девіс після анонсу — сказав що досі дивиться серіал і зробив компліменти як Чібнеллу, так і Вітакер. В свою чергу Чібнелл сказав, що не зміг би й сам придумати кращої заміни. Річ тут не лише у вічливості і солідарності сценаристів: “Доктор Хто” це серіал, де чесно намагаються не забувати нічого і нікого. Яку б дурість з мізерного бюджету спецефектами не наробили у 1963-1989 рр. творці ще перших сезонів, як би дивно не виглядав американізований телефільм 1996 року — частина шарму серіалу в тому, що кожен шоураннер на посаді знаходить у цьому масиві щось своє і продовжує, а не просто винаходить велосипед. Важко сказати, що потрібно буде зробити Девісу, щоб не бути кволою копію самого себе 2005 року, але зарано робити висновки.
Врешті решт, Чотирнадцята Докториня ще не відлітала свій срок у синьому ящику. Ще може статися, що відпускати її певним глядачам буде так само важко, як і попередників. Та що там “може”, це вже майже аксіома. Доведена самим часом.
Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA
На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!