Рожевий — колір пост-апокаліпсису. Принаймні, цьогоріч. Скільки його буде у RAGE 2, з якої власне ця тенденція і розпочалась, дізнаємося дещо згодом, а от Far Cry New Dawn яскравих барв не соромиться. Рожеві квіти, рожеві роги білосніжних оленів, рожеві могили та покинуті автівки, рожеві вогні у галюцинаціях — знаєте, а маленький клаптик штату Монтана став значно приємнішим місцем після ядерного удару.
“Бонусні” Far Cry завжди були чимось значно більшим, ніж просто повторною переробкою уже бачених матеріалів. І якщо Blood Dragon була просто відбитою на всю голову пригодою, яка передусім контрастувала з історією третьої частини, то Primal і New Dawn випробовували нові механіки і системи для своїх старших сестер.
Far Cry New Dawn слугує прямим продовженням п’ятої частини, але має коротшу кампанію, меншу мапу, менше квестів, менше пам’ятних місцин, менше найманців… але за 11 годин, проведених у New Dawn, я отримав більше, ніж за 35 у Far Cry 5. І мова тут зараз не про кількість, а про якість та різноманіття контенту. Far Cry New Dawn не лише зберегла в собі всі чесноти FC5, а неймовірним чином змогла виправити ключові недоліки своєї попередниці. Крім одного.
Прощання з безхребетністю
Однією з найсуперечливіших рис Far Cry 5 стала різка зміна пріоритетів, порівняно з попередніми частинами — розваги у відкритому світі ставили вище, ніж цілісну сюжетну кампанію. Тому як свого часу було в Primal, після прологу гравець може йти куди-завгодно, робити що-завгодно, вивчати які-завгодно перки і захоплювати регіони в довільному порядку. Розважайтеся, шановні, а “сюжетні завдання” самі вас знайдуть, коли треба буде.
New Dawn посилає це все під три чорти і повертає звичний уклад речей. Основним стрижнем гри знову є нормально структурована кампанія, і гра знову складається з низки головних завдань, між якими гравці за власним бажанням можуть відволікатися на звичні полювання/збір ресурсів/захоплення аванпостів. Причому, до честі розробників, вони гарно це обіграли в рамках ігрової мапи: локації основних завдань часто розташовані далеко одна від одної, а всі важливі побічні квести (яких у грі аж 11) здебільшого знаходяться якраз поміж точками А (ви тут!) і В (вам сюди!).
“Вільна” структура Far Cry 5 породжувала й іншу, значно серйознішу проблему. Якщо у третій та четвертій частинах була чітка межа (другий острів чи високогір’я Кірату), після якого з’являлися і сильніші вороги, і крутіша зброя, то безхребетність вседозволеність FC5 геть нас цього позбавила. Впродовж усієї гри ми билися із геть однаковими ворогами та й наше озброєння доволі швидко сягало своєї стелі.
І тут Far Cry New Dawn показує нам показує нам свій козир — скалярність ігрового світу. Все у грі (складність завдань, сила ворогів, потужність зброї) має 4 рівні “крутості” з відповідним і всім знайомим кольоровим позначенням від сірого до золотого (на жаль, довелося пожертвувати зеленим). Зброя початкового рівня — напівіржаві пукалки, а от “фіолетова” і тим паче “золота” має і втричі більшу шкоду, і обвіси, і можливість застосовувати спеціальні набої, і виглядає, немовби позашлюбне вогнепальне дитя Шаленого Макса та Вєрки Сердючки.
Вороги, яких ми зустрічаємо на початку гру — це просто бидло немите в подертому дранті. Їхня поліпшена версія вже носить мінімальний натільний захист, передові ж бандюки повністю запаковані в захисне спорядження, і перш ніж ваші кулі дістануться до плоті, слід буде пробити їхню міцнючу броню.
На папері начебто нічого особливого, проте на практиці ми отримали колосальний поступ для серії. Якщо раніше перешкоди, що їх вам підкидає гра, вичерпували себе десь на півдорозі чи раніше, то New Dawn підвищує оберти аж до самого фіналу. Пройшов кілька сюжетних завдань → о, ворожі патрулі стали сильнішими → час поліпшувати арсенал → а ось і сюжетки стали на рівень складніші → (коло замикається).
В таких ситуаціях справді помічними стають кооп або ж найманці, які теж зазнали змін. Тепер зі собою можна брати лише одного найманця, а рандомних добровольців із випадково генерованими рисами не залишилося — ось вам 8 колоритних помічників, серед яких трапляться і дівчинка, яка не народилася би без вас у Far Cry 5, і бабуся-снайперка, і кабанчик, і навіть головний герой п’ятої частини.
На шляху до Процвітання
Через 17 років після ядерної катастрофи природа зуміла відновитися і навіть набула нових барв. А от недобитки людства залишилися такими, як і були. Поки хтось збирався у комуни і шукав ресурси для відбудови своїх наземних домівок, покидьки і мародери організувалися у Розбійників, які з часом розрослися до національних масштабів. Близнючки Міккі та Луїза, бачені вами у трейлерах та на постерах гри, — ватажки місцевої філії Розбійників, а нам у свою чергу дістанеться роль одного зі захисників знедолених мирян — Капітана, якого часто кличуть просто Кеп. Що ж, усіляко краще, ніж Підшерифник Помічник Шерифа, як було у п’ятій частині.
Втім, в них є чимало спільного — вони однаково німі, довільно-статеві та ведуть справи з тими ж людьми. New Dawn повертає нам не лише мапу та ігроладні можливості, а й багатьох персонажів попередньої гри, добряче понищених за останніх 17 років. Снайперка Ґрейс осліпла і може тепер хіба що чистити гвинтівки. Пастор Джером пізнав непозбувну бентегу. Розтелепа Херк не просто зумів переспати з жінкою, а запліднив особливо войовничу розбійницю, став татком і скинув немовлятко своєму двоюрідному братові. От паскуда, чи не так?
І хоча більшість часу ми будемо безпосередньо зменшувати чисельність Розбійників у Хоуп-Каунті, все ж доведеться упівока пильнувати за комуною під назвою Процвітання. Як і годиться, певний фундамент для розвитку поселення ми закладемо на старті кампанії, а потім збір ресурсів і поліпшення Процвітання залишаться добровільною справою. Втім, стривайте, не зовсім. Якщо лабораторію з вибухівкою чи гараж (дозволяє крафтити транспорт) можна не поліпшувати від слова “зовсім”, бо транспорту валом у відкритому світі, то картографічний відділ (відкриває фаст-тревел на вже відвідані локації), медпункт (збільшує кількість вашого здоров’я) та зброярню поліпшувати до ведеться обов’язково.
І щоби гравець взагалі не пролетів усю гру за вечір, розробники розвели ресурси для крафтингу по різних кутках. Для зброї, транспорту та споживчих предметів вистачає ретельно обшукувати трупи та локації — там буде необхідне добро. А от процвітання поліпшує лише етанол, і вибір тут обмежений — або викрадайте фури з ним (чесно, воно того не варте), або захоплюйте аванпости.
З ними, до речі, пов’язана ще одна приємна знахідка Far Cry New Dawn. У попередніх іграх серії ворожі бази мали варіативну складність: десь ворогів більше, десь вороги сильніші, десь більше сирен, десь є собаки тощо. Втім, якщо так подивитися, то різниця між найпростішим та найскладнішим аванпостом не була аж такою суттєвою.
А от у New Dawn всі ворожі бази мають одну сирену і найслабших розбійників за замовчуванням. Кілька хвилин справи — і от ви ви вже маєте 100 етанолу, точку для швидкого пересування… і вибір: задовольнитися цим, або розграбувати (ще трішки етанолу в скарбничку) і покинути це місце. Розбійники тоді знову розгорнуть свою базу, проте цього разу вони вже будуть на рівень сильніші, їх буде більше, сирен стане дві, а нагорода за захоплення бази теж зросте. І так можна нарощувати “м’язи аванпосту” кілька разів.
Завжди тішить, коли ігротворці самі дають можливість гравцям вирішувати, наскільки складне випробування вони собі бажають. І оновлена система аванпостів — черговий доказ цього, з чотирма рівнями складності на всі смаки. Перший і другий рівні — це фактично легкий фарм етанолу, а на третій рівень рекомендується йти, коли ви маєте хоча би одну “фіолетову” зброю.Найскладніший аванпост очевидно заточений під двох гравців; втім, і самотужки можна впоратися, якщо озброєння належного рівня.
Втім, окрім аванпостів і простого дуркування у відкритому світі, New Dawn підкидає ще одну кооперативну розвагу — експедиції. По суті, це окремі мапи з чітким завданням: знайти пакунок, викрасти його, дістатися точки евакуації та дочекатися рятівного вертольота, відбиваючись від ворогів. Ці місії доведеться проходити навіть соло-гравцям, бо без них не бачити вам “золотої” зброї (хіба що ви її придбаєте — так, на жаль, у цій грі є мікроплатежі на ресурси та найкрутіший вогнепал). На щастя, вони теж мають керовану складність плюс пробігти їх по одному разу варто бодай для того, щоби побачити панування Розбійників не лише у Хоуп-Каунті, а й у пустелях Арізони, парку розваг у Луїзіані, острові-в’язниці Алькастрас тощо.
Після Far Cry 5, яка з ігрової варіації “Серця Пітьми” (як це було в усіх номерних юбісофтівських Far Cry) перетворилася на просто хороший екшн у відкритому світі, здавалося, що не бачити нам вже більше нормально структурованої кампанії та хоч якихось помітних нововведень.
Втім, маленька і передусім розрахована на кооперативні побігеньки New Dawn змогла не просто відкотити ряд невдалих рішень попередниці, а й показала два переломних нововведення, які просто неодмінно повинні бути у Far Cry 6.
Єдине, що засмучує, — це мала тривалість гри, яка шкодить тутешній історії (Міккі та Лу мають в собі значно більше потенціалу, як на такий скромний хронометраж) та порівняно мала кількість контенту для соло-гравців. А загалом же, коли після FC5 хотілося відспівати серії поминальну, то New Dawn цілком виправдала свою назву і не просто довела, що надія є, а й заклала перші цеглинки для “Far Cry нового покоління”
Огляд актуальний для ПК. Час проходження: 11+ годин. Пройдено усі основні та побічні завдання на стандартній складності, захоплено усі аванпости (2 з них максимального рівня), експедиції пройдено по одному разу.
Вдалося
- система рівнів
- ⅔ кампанії
- експедиції
- усе, що тішило вас у FC5
Не вдалося
- хронометраж
- мікроплатежі
- боси
Жанри
Компанії
Платформи
Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA
На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!