web analytics
На драйві / Baby Driver (2017)

Огляд фільму “На драйві”

Автор: Олег Куліков @AbsoKulikov

22 роки тому тоді ще безбородий Едґар Райт почув пісню, яка здалася йому найкращою композицією для автомобільної погоні. Особливо якщо би вона звучала у вухах водія, який жити не може без музики. 22 роки цей задум чекав свого часу, поки Едґар Райт з кожним фільмом перетворювався в одного з найкреативніших режисерів та сценаристів нашої доби. І нарешті світ побачив Baby Driver, або ж — укотре дякую нашим локалізаторам — “На драйві”.

Не звертайте увагу на число внизу сторінки, точніше, на другу цифру; там запросто могла би стояти і цілком заслужена “сотня”.  Адже “На драйві” — найкращий фільм не просто цього літа, а й чинного року (станом на 24 серпня, звісно), і безумовно один із найкращих бойовиків за всю історію кінематографу. Тому сміливо зупиняйтеся на цьому реченні, йдіть у кіно, а тоді вже повертайтеся, дочитуйте цей текст і називайте мене довбиком, а друге речення цього абзацу — неймовірним перебільшенням.


Фільм не витрачає часу на розгін і вже стартова сцена фонтанує енергією та молодечим запалом. Щойно вмикається Bellbottoms  у виконанні The Jon Spencer Blues Explosion — та сама пісня, яка колись стала зародком ідеї фільму — “На драйві” оголює свою істинну суть. Що часто роблять люди, коли чують улюблену композицію? Так, смикаються в такт, підспівують, підтанцьовують, тобто мозком і тілом вливаються у скелет пісні. І от за лічені секунди це робить головний герой, його червона “Subaru”, монтажні склейки… іншими словами, усе, що є у фільмі. Але навіть коли закінчується вступна погоня, єднання з музикою не припиняється і Едґар Райт підсуває нам найяскравіші стартові титри у своїй кар’єрі (слова з пісні, вшиті  у графіті, вивіски і навіть вуличні ліхтарі — заздалегідь попереджую, бо їх майже ніхто не помітив — це просто шик).

На драйві / Baby Driver (2017)

“На драйві” — не фільм, де події розгортаються під вдало підібрану музику. Це стрічка, ідеально допасована і  акуратно побудована поверх ретельно підібраного саундтреку. Це не кримінальна комедія, як описують стрічку рекламники, а екшн-опера (ще би там більше співали, і варто було би вжити страшне слово “мюзикл”). Трясця, тут навіть просте приготування сніданку майстерність режисера перетворює у хореографічну постановку. І в саундтреку є навіть Snoop Dogg!

Цеглинки, з яких складається тутешня історія, — суцільні кліше. Тут вам і “банда з клаптів”, і поважний кримінальний авторитет, і “остання справа — і я зав’язую”, і красуня, яка змінює життя головного героя, і ще купа всього. Втім, саме в цьому й уся сіль: нових сюжетів уже сотні років як не існує, зате вмілі розповідачі з однакових, усім доступних на ринку цеглин здатні збудувати небачені раніше споруди. Едґар Райт, який не повторив нещодавньої помилки Ґая Річі та не дозволив нікому лізти до свого сценарію, звів справжній палац.

У центрі фільму — автовундеркінд Бейбі, який з дитячих років працює на кримінального авторитета, чи то пак повертає йому борг. Втім, Бейбі має одну особливість — через пережиту в дитинстві автокатастрофу, окрім статусу сироти він здобув ще постійний шум у вухах. Тож аби заглушити цей шум, він постійно слухає музику. Бейбі не просто меломан, він меломаніяк — без музики не тисне на газ, має різні плеєри з різними плейлистами під різний настрій плюс ще й сам міксує треки,використовуючи тишком записані фрази своїх “колег”.

На драйві / Baby Driver (2017)

В чиїхось інших руках на Бейбі навісили би ярлик аутиста і носилися з ним, як з писаною торбою, тільки через те, що в нього вмерла мама, проблеми зі слухом та примусове плавання в кримінальній сфері. Райт же спільно з актором Енселом Елґортом роблять цього персонажа дійсно крутим, живим і разом з тим вразливим. Він кохається у музиці, дбає про свого глухонімого опікуна, потроху відкривається свого новому коханню… а попереду в нього ще стільки змін.

Знаєте, фрази на кшталт “розкриття персонажа”, героїв (не) розкрито” тощо часто лунають ледь не з кожної дірки (навіть у нас на PlayUA). Та й повальній більшості випадків мовці не тямлять суті цього процесу. Розкриття персонажа — це не коли нам повідомляють про нього все, що тільки можна, деталі його дитинства, з ким він жив, їв, спав тощо. Персонажа розкрито, якщо: 1. Ми знаємо, чим умотивовані його думки, слова та вчинки. 2. Під кінець історії персонаж змінюється і починає думати/робити/казати те, чого ніколи не вчинив би на старті фільму. 3. Нам показують, що спричинило оту зміну, де, як і чому персонаж “скинув стару шкіру”. Всього лише цих три простих речі.

І Райт у своєму сценарії робить те, що повинен — не завалює нас експозицією, а в теперішньому часі ліпить персонажів. Залежно від пріоритетів комусь дістається більше часу на перетворення, комусь менше, але робота з персонажами однозначно заслуговує доброго слова. Хороша композиція, відточені діалоги та розкішна акторська робота вкупі роблять справжні дива. Кевіну Спейсі вистачає лічених секунд, аби його Док просто чавив харизмою. Джон Гемм у ролі Мужика, хай спершу здасться вам прохідним персонажем, до кінця стрічки здивує вас не раз. Ну і Джеймі Фокс, який після того жахіття, пережитого у “Високій напрузі”, довгий час світився лише у фільмах поміркованої гівнистості та кліпах хіп-хоп виконавиць з непропорційно великими дупами, просто царює на екрані та показує, що може вмілий актор у талановитого режисера з хорошим сценарієм.

На драйві / Baby Driver (2017)

На тлі цієї шеренги богатирів мляво дивиться лише Дебора, кохана дівчина Бейбі. Втім, закидати, що її персонаж надто бідний порівняно з іншими, не хочеться, бо вона сама це декларує. Зійшовшись з Бейбі на ґрунті любові до музики, та ледь знайшовши пісню з власним іменем дівчина прямим текстом каже: “Це не про мене”, а потім звертається до Бейбі, мовляв, “Кожна пісня про тебе”. Райт і не заперечує, що Дебора — лише копняк, щоби спонукати Бейбі шукати нове життя, втілення всіх його прихованих бажань, ідеальна жінка для такого хлопця, але більшого місця в цій історії вона не заслуговує.

Та зважаючи, якою насиченою вийшла стрічка, це цілком закономірно. Тоді як зараз у розважальному кіно панує мода на перевантаження персонажами, сюжетними лініями, нарізкою якихось заготовок (дякуймо нескінченним сиквелам та кіновсесвітам), “На драйві” — звір із Червоної Книги, набитий подієвістю та змінами тону під саму зав’язку. Щойно ви звикли до безтурботного і яскравого тону стрічки, як поступово насуваються хмари, тон стрічки стає все серйознішим, а ставки зростають. Райт не соромиться чорний гумор перетворювати в чорнуху і навпаки. Ба більше, він добре знає, що окремі жарти працюють лише тоді, коли їх промовляють у дупній безвиході. Отаке тасування хвацьких, карколомних, напружених, романтичних, моторошних, шалених, зворушливих і ще різних там сцен не дає відвести очей від екрану. Аж не віриться, що фільм триває менше двох годин, стільки всього у ньому є.

Ну і екшн, який у “На драйві” в силу специфічної манери постановки знаходиться десь на рівні стратосфери. Під час роботи над сценарієм Райт брав за приклад гонконгські бойовики з Джекі Чаном, де традиційно було щонайменше 5 чітко виділених екшн-сцен. “На драйві” має їх дещо більше, проте все одно кожна з них — справжня цукерочка, бенкет хореографів та декораторів, та щей не забуваймо про ідеальне допасування до музики. В такі моменти в Едґарові прокидається рідкісний фетишист, який зі шкіри пнеться, щоби зробити найбільшу втіху для глядача — першокласне розважальне кіно.

На драйві / Baby Driver (2017)

Тут за канонами жанру треба перетворитися на сволоту і з мікроскопом в руках вишукувати “недоліки”. Та як я й казав у “Перших враженнях”, лише останні хвилини фільму можуть здатися комусь занадто солодкавими. Втім, менш якісними вони не стають.

“На драйві” — не швейцарський ножик, в якому має бути ледь не все на світі, що є в кінематографі. Це бойовик, і як для бойовика фільм просто не має слабких сторін. Це шикарно написана та оригінально поставлена історія, котра просто розривається від яскравості, енергії та карколомного ентузіазму.. Це приготований з точністю до секунди високооктановий коктейль з музики, насильства, жартів, екшну, драми та кохання.

Задля таких фільмів будують кінотеатри. Задля такого ми і дивимося кіно.

І якщо історія забуде цей фільм, то до сраки таку історію.

97

Чудово!

Вдалося

  • музика і все, що на ній тримається
  • сценарій, діалоги, персонажі
  • постановка, акторська гра
  • простіше кажучи, вдалося ВСЕ

Не вдалося

  • *на фоні звучать цвіркуни*
TMNT Donatello

Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA

На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!

Підтримати

Останні огляди

Не купуй новий монітор поки не подивишся це відео — Огляд монітора Prologix GM2424HD

Автор: Володимир Бортюк

prologix gm2424hd ty 01

Пекло, у яке хочеш повертатися. Огляд KILL KNIGHT

83

Автор: Барлет Ярослав

kill kight

Сильніший за власне розбите серце. Огляд фільмів «Джокер» і «Джокер: Божевілля на двох»

Автор: Микола Єрьомін

Джокер: Безумство на двох

Стильна ультратонка бездротова механіка — Огляд Logitech G915 X LIGHTSPEED

Автор: Володимир Бортюк

logitech g915x review yt 01

Породжена бажанням. Огляд ремейку Silent Hill 2

88

Автор: Володимир Вітовський

silent hill 2 remake keyart

Ану посунься, Civilization. Огляд Ara: History Untold

72

Автор: BenderUA

Ara: History Untold

Команда PlayUA перемогла у командному заліку KMAMK GT3 Sprint Championship 2024. Огляд фінального етапу

Автор: Андрій Присяжний

x3

IMAX 3D вдома? — Огляд ноутбука Aspire 3D 15 SpatialLabs Edition

Автор: Володимир Бортюк

a15 3d body2