Блексед

Огляд графічного роману «Блексед. Десь серед тіней. Арктична нація»

Автор: Владислав Папідоха @vpapidokha

Історією про суспільство антропоморфних тварин — давно нікого не здивуєш. Цей прийом широко використовувався як в казках, які розповідали нам у дитинстві батьки, так і в сучасному медіа, згадайте не такий давній «Зоотрополіс». Та що як дещо переграти все і вдатися до зооморфізму, надавши людям типових тваринних зовнішніх рис? Саме так вирішили творці графічного роману «Блексед», який добрався до України, силами видавництва Рідна мова.

На перетині культур

«Блексед» — це сучасна класика франко-бельгійської школи, що може здивувати вас за першого знайомства. Адже твір створено двома іспанцями, хай навіть для французького ринку, і події описаної історії розгортаються у США післявоєнного періоду (десь 50-60-ті роки минулого століття). І передана ця атмосфера вони настільки круто, що часом здається, немов автори аж ніяк не іспанці і все життя провели в якомусь Бронксі. Однак достатньо мигцем глянути на першу сторінку, щоб зрозуміти, що це європейський твір. Багаті деталями локації, невелика кількість словесних звуків, плавна передача рухів та  незвичайна, для американських творів, палітра відразу кидаються в очі.

Часом, заходячи до власної контори, я відчуваю, ніби опиняюся серед руїн стародавньої цивілізації. Не через те, що там панує безлад, а, ймовірніше,  тому, що все це мені нагадує залишки цивілізованої істоти, якою я колись був.

Сповнений барвами життя

Художнику Хуанхо Гуарнідо взагалі таланту не займати. «Блексед» — виглядає заворожливо, смачно і так багато, що часом губиш нитку повісті, розглядаючи наповнення офісу головного героя. Його малюнок дещо зернистий, шорсткий, але це дозволяє читачу відчути себе у ролі дослідника старих бобін з кіноплівкою. Ти кадр за кадром переглядаєш давно загублену перлину нуару, ігноруючи багаточисельні склейки та прогалини, і відчуваєш, як ціла епоха проноситься через твоє серце. Ні нам, ні авторам-іспанцям ця культура не є рідною чи близькою, але завдяки їхньому твору, ми можемо привідкрити собі шпаринку в цей дивовижний світ. Щоправда виходить як з вікном у особливо вітряний день, ти його тільки-тільки привідкрив на кілька сантиметрів, а ставні вирвало у тебе з рук і до мурашок обвіяло холодним повітрям з голови до ніг.

Попри те, що ці дві історії розвиваються у геть різних містах, йому чудово вдається передати  обидва. Переглядаючи малюнки, ти мимоволі розумієш, що віриш у зображуване. Складається враження, немов художник об’їздили щонайменш десяток американських міст різного калібру, перед роботою. І це прекрасно.

Балансуючи на межі дозволеного

Та не малюнком єдиним «Блексед» полонить ваше серце. Історія Хуана Діаса Каналеса, у першому альбомі, «Десь серед тіней», на перший погляд, проста і доволі типова для американського детективу з харизматичним головним героєм, Блекседом, і злісним босом злочинного угрупування. Проте це тільки так здається. Саме тут автор вправно заграє із згаданим вище зооморфізмом. Тутешні головні герої — звіроподібні люди, які поводяться відповідно до свого зовнішнього вигляду. Директор-морж — кіпішливий старий товстунець, який дуже яскраво переживає череду неудач, кремезна горила — вправний боксер, а рептилії — холоднокровні безжалісні істоти. Та навіть ці додаткові нашарування не роблять оповідку діамантом, що сколихне серце найдосвідченішого літературознавця. Це відмінний нуарний твір: він глибший, за пересічного представника жанру, тутешній головний герой не всесильна машина вбивства, автори не соромляться, часом невиправданого, насилля та імпульсивних дій, а розв’язка легка, різка і, по суті, не залишає простору для роздумів. Хочеться негайно продовжити знайомство з серією і ось воно прямо перед вами.

«Арктична нація» — помітно глибша історія, де автори заграють з гострими суспільними темами того часу, що знаходять відголосок і в сьогоденні. Зокрема, це расизм. У маленькому промисловому містечку після війни закрили чималий авіаційний завод, що позбавило велику кількість людей заробітку. За декілька років тут вибудувався власний аналог ку-клукс клану, що агітує “чистих” жителів притісняти кольорових бідняків, які, за їхніми словами, потенційно небезпечні члени суспільства. Крім того, автори проходяться тонкою кригою питань “посиленої роботи” настоятелів католицької недільної школи з дітьми. Навіть жарту на тему змішуванню незмішуваного знайшлося місце. Та все це стає тільки додатковими нашаруваннями поверх важкої сімейної драми, що знаходиться в серці цього детективного клубка, з яким вовтузиться Блексед. Після такого гучного акорду складно й уявити, що приховують у собі, ще не опубліковані українською, три наступні альбоми серії графічних романів «Блексед».

Згадуючи про саме видання, видавництво Рідна мова зробило все, щоб якість паперу та друку відповідали крутості наповнення. Перед нами графічний роман форматом 23х30,2 см та об’ємом 112 сторінок. Це достатньо велика книга, що розміром дещо більша за аркуш А4 і дещо схожа габаритами з «Волею». Українське видання більше за американське, яке ви можете знайти на Amazon, десь на 10%. До того ж для американського ринку кожен альбом виділявся у окремий том, ми ж отримуємо відразу два. На мою думку, ці зміни на краще, для речей гатунку «Блекседа» не шкода місця на полиці та й чудові малюнки пана Гуарнідо так буде простіше роздивлятися. Огріхи верстки чи перекладу мені на очі не траплялися. Також читачі, що оформили передзамовлення, отримали 5 листівок, які можна відправити комусь як мініподарунок або ж використати у якості закладки.

Сила графічного роману «Блексед» в комплексності. Захоплюючий малюнок, що врізається в пам’ять, переплітається з захоплюючою історією, яка, завдяки вправності автора, просто протікає через вас, залишаючи зерна для роздумів. Це відмінна точка знайомства з європейською школою коміксотворення, що, моментами, побуджує бажання глянути декілька фільмів відповідного жанру чи навіть вивчити французьку, щоб поринути в цей світ з головою. Придбати «Блексед» однозначно варто, особливо згадуючи, що за нього просять порівняно невисоку ціну в 250 грн.

Придбати графічний роман «Блексед. Десь серед тіней. Арктична нація» ви можете за посиланням.

BMAC Zelda

Сподобалася публікація? Підтримай PlayUA

На платформі Buy Me a Coffee ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Buy Me a Coffee отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!

Підтримати

Останні огляди

Затягне і не відпустить — Огляд Balatro

90

Автор: Барлет Ярослав

balatro

Огляд Pepper Grinder

77

Автор: Барлет Ярослав

pepper grinder

ЗАМІНИВ МЕНІ ПК — Огляд ноутбука Acer Predator Helios 16 (PH16-71)

Автор: Володимир Бортюк

predator helios 16 review site a 01

Справжнє виживання — Огляд настілки Resident Evil 3: The Board Game

Автор: Владислав Папідоха

Resident Evil 3: The Board Game PlayUA

Шедевр в жанрі контролю територій — Огляд настілки «Ель Гранде»

Автор: Малютенко Михайло

Ель Гранде

Огляд Alone in the Dark (2024)

74

Автор: Владислав Папідоха

Alone in the Dark (2024)

Огляд фільму «Дюна. Частина 2»

Автор: Владислав Папідоха

Дюна. Частина 2 / Dune: Part Two

Справа життя і смерті. Огляд Banishers: Ghosts of New Eden

73

Автор: Володимир Вітовський

Banishers: Ghosts of New Eden