Чорна Пантера

Огляд коміксу «Чорна Пантера. Книга 1. Народ у нас під ногами»

Автор: Владислав Папідоха @vpapidokha

Чорна Пантера вперше з’явився на сторінках коміксів Marvel понад півстоліття тому. З того часу він встиг чимало пережити, отримав не одну власну серію та полюбився мільйонам американців. Однак для українців король Ваканди донедавна був знайомим тільки за фільмами MCU. Та й ті давали загальне уявлення про героя. Аж ось, видавництво Рідна Мова видало перший том рану Та-Нагасі Коутса на цьому персонажі і з ним є деякі незрозумілості.

У Ваканді неспокійно. Народ незадоволений діями королівської родини та потерпає від свавілля місцевої ради. Король Т’Чалла вертиться мов пантера у вольєрі, та він лідер воєнних часів і поки не знає як об’єднати свій народ, щоб повести його до світлого майбутнього у мирну пору. Так ще й південні сусіди, Ніґанда, не гають можливості та готують усе необхідне для того, щоб розпочати у країні революцію. Розриваючись між десятками різнокаліберних проблем та потерпаючи від морального тиску невдалих рішень минулого, Чорна Пантера розбитий і не знає як виправити ситуацію на краще. У цих подіях бере участь добрий десяток різних персонажів, яких встигають буквально мигцем показати та наспіх проговорити їхню мотивацію.

На момент написання перших випусків Чорної Пантери, Та-Нагасі Коутс був новачком у комікс-індустрії. До цього він уже відзначився як публіцист та літературний автор, за що заробив декілька значущих нагород та став відомим. І це помітно, адже приділяючи надто багато часу розвішуванню рушниць та самокопанню головного героя, він забуває рухати цього воза та нарощувати динаміку, якої тому шалено бракує. Попри те, що сюжет містить багато подій і скаче з місця на місце щодві сторінки, четвертий випуск закриваєш з розумінням того, що ось вона, відправна точка. Тільки у цьому моменті стає зрозуміло, що фігури нарешті розставили і починається гра. Та її доведеться ще зачекати.

Втім, початок вийшов багатонадійним. Наспіх розказана мотивація персонажів, їхня розрізненість та архетипи мотивують пропрацьовувати у голові можливі варіанти розвитку подій. За історією хочеться спостерігати далі, щоб добратися до найсмачнішого: політичних інтриг та повномасштабної громадянської війни. Обіцянками яких, мені й продали цю роботу.

Малюнок у коміксі нормальний. Це один з тих випадків, коли художник видав на-гора настільки стандартно добру роботу, що її немає ні за що хвалити, ні ганити. Хіба передали куті меду з темрявою. Історія не мотивує до м’якої теплої гами зі світлими тонами, але тіней та темряви часом надто багато. Без настільної лампи доводиться вглядатися у панелі, щоб зорієнтуватися. Цікавих дизайнерських рішень небагато, що розчаровує, але не псує враження. Загалом, малюнок мовби навмисне натякає, що тут увесь кайф в історії й саме на ній слід зосередити увагу.

Українське видання «Чорна Пантера. Книга 1. Народ у нас під ногами» майже повторює американське за форматом (25х16.5 см) та наповнене тими ж додатковими матеріалами. Це звичне, за якістю виконання та ціною (250 грн), тверде видання від Рідної Мови, але цього разу надкрутим бонусом йдуть додаткові матеріали. Тут усе: галерея альтернативних обкладинок (більшість з яких на порядок крутіші за оригінальні), коротке інтерв’ю з художником та випуск класичної Фантастичної Четвірки у якому вперше з’явився Чорна Пантера. Його першочерговою задачею, було наочно продемонструвати читачам який великий шлях пройшов образ їхнього улюбленого героя за півстоліття (серія стартувала на 50-річчя героя). Від кумедного африканського короля, який, мов той Крейвен, хоче вполювати всіх, до багатошарового персонажа, який, не без важкості, несе тягар королівської відповідальності. Але який він потішний. Переповнений надміром тексту, дрібними вічними жартиками та наївністю. Він дає перевести подих після комплексної основної історії та з задоволенням посміятися. Кращого бонусного матеріалу годі й вигадати. А ще це перша поява коміксу Золотої доби на наших полицях.

Читаючи «Чорна Пантера. Книга 1. Народ у нас під ногами», я відчував себе немов у самому центрі міських заворушень невідомої мені країни. Довкола гам, крики, усі кудись несуться, проклинають якихось можновладців, воєнні намагаються взяти ситуацію під контроль, а хтось захоплено спостерігає за цими подіями з вікна вищого поверху, п’ючи ранкову каву. І так я зрозумів, що головним недоліком тутешньої історії є я сам. Не знаючи подій, що привели цей світ у стартову точку, я з важкістю розбирав куди все рухалося після сигналу «вперед». Це важка вхідна точка для знайомства з Чорною Пантерою, але хороша історія для обізнаних фанатів. Тільки погортавши кілька додаткових матеріалів у інтернеті, я зміг скласти цю картину в єдиний пазл. Мені складно зрозуміти мотивацію видавництва при виборі конкретно цієї серії для публікації, та хочеться вірити, що це окупиться сторицею з наступними книгами. Вибирайте обдумано і якщо наважитеся, то на всяк випадок прочитайте коротку історію героя, щоб не губитися у цій.

Придбати комікс «Чорна Пантера. Книга 1. Народ у нас під ногами» можна за посиланням.

Останні огляди

ОРА-ОРА-ОРА-ОРА-ОРА! — Огляд JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R

73

Автор: Лук'янчук Орест

Jojo

Культове поєднання — Огляд Cult of the Lamb

80

Автор: Владислав Папідоха

Cult of the Lamb

Але він перетвориться в зірку. Огляд фільму «Їжак Сонік 2»

Автор: Микола Єрьомін

Їжак Сонік 2 / Sonic the Hedgehog 2 (2022)

Ретроспектива Resident Evil. Випуск 08: Resident Evil 4 (2005)

Автор: Андрій Нагорний

Resident Evil 4

COTY — Огляд Stray

83

Автор: Владислав Папідоха

Stray

Найкраще цього року! Огляд аніме «Сім’я шпигуна»

Автор: Дмитро Джугалик

spy x family

Прогулянки Нью-Йорком у пошуках самоствердження. Огляд фільму «Морбіус»

Автор: Микола Єрьомін

Джаред Лето

Ретроспектива Resident Evil. Випуск 07: Resident Evil Zero (2002)

Автор: Андрій Нагорний

Resident Evil Zero

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: