Огляд Masochisia

Автор: Олекса Мельник @CHOBUDA

Увага! Читати під музику звідси:

Ми вже казали вам, що ігри — це мистецтво. Але люди часто плутають мистецтво і розваги. Мистецтво існує не тільки для того, щоби розважати. Іноді воно може викликати дискомфорт, зриваючи завісу з усього бруду, який ми намагалися приховати під личиною доброчинців. Саме такою мені запам’яталася Masochsia від незалежної студії Oldblood.

Коли ми отримали від розробників прес-реліз, вони попередили, що Masochisia — дуже похмура гра. Я сприйняв це з усмішкою. Хіба вперше розробники перебільшують якісь властивості своєї забавки? Але після перших хвилин знайомства із Masochisia зрозумів, що похмурішої штуки зустрічати мені не доводилося.

Важко сказати, про що саме ця гра. Комусь здасться, що це проста історія про божевільного, який потерпав від галюцинацій, хтось розгледить тут пост-модерну притчу про добро і зло, а хтось зазирне в глибини власної душі і не зрадіє побаченому.

2015-10-16_00001
Старшому братику не поталанило. А не треба було їсти власне обличчя!

Головний герой Гамільтон прокидається у світі болю і ненависті. Він небажана дитина у сім’ї дуже паскудних людей. Довкола — довічна осінь, звуки дощу приховують крики болю. У саду бродять загадкові кровожерливі постаті, рогатий янгол манить історіями про призначення, а безлика дівчина на ймення Благодать безмовно обдаровує героя за вчинки, від яких волосся встає дибки.

Тут немає нічого гарного, нічого доброго, нічого щоби дарувало бодай якийсь проблиск надії. І коли здається, що вже досить, автор гри закручує гайки і просить розчленувати труп дитини. І це вам не якийсь один клік і ролик. Це марудна справа у кілька етапів, під час якої ви смакуватимете або гидуватимете звуками скреготу пилки по дитячих кістках. Гидко, так, але чомусь важко зупинитися, хоча завжди є вибір вчинити інакше, відмовитися від насильства, не скоритися злу. І це відчуття плину за течією п’янить. Не треба боротися, не треба опиратися, треба просто зізнатися, що ти чудовисько і спробувати з цим жити.

2015-10-16_00018
Янгол Михаїл підозріло схожий на Дідька. Але ж він у піджачку і хрестик при ньому, які можуть бути сумніви?

На хлопський розум перед нам не зовсім гра, а радше інтерактивна новела з доволі стильними ілюстраціями. Ігроладу трохи схожий на тиць-клац-пригоди, але його тут, як кіт наплакав. Більшість часу доведеться просто читати діалоги доволі цікавого змісту та іноді пересуватися по невеличкій території гри. І добре, що Oldblood не розтягували гру міні-іграми чи розлогими локаціями. Вийшов цілісний, бадьорий і самодостатній мистецький твір.

Чи страшна Masochisia? Важко сказати. Скрімери деколи спрацьовують, а більше лячних моментів нема, тим паче, що в грі неможливо вмерти. З іншого боку, гра викликає потужну огиду до персонажів гри і до самого себе, що згодом переростає у якусь подобу жаху. Знаєте, неприємно усвідомлювати, що тобі може подобатися насильство над живими істотами.

2015-10-16_00011
Це добропорядний татусь, а не те, що ви подумали. І як вам взагалі такі думки у вашу довбешку приходять?

Наприкінці Masochisia набирає шалених обертів, виникає запаморочення, з’являються відповіді на запитання, а потім, мов грім з ясного неба, гра проломлює четверту стіну, виходить у реальний світ і починає прямий діалог з тобою, гравцем у тебе на компі, у твоїй операційній системі. Це відчуття схоже на те, що я пережив не раз на виставах курбасівців у Львові. Вони вивертають перед вами душу, оголюють свої тіла, а потім нагло кажуть, що бачать вас тут у цьому приміщенні, знають, що вирічалися увесь цей час на них. І ти вже не один із багатьох у залі, ти самотній, голий-голісінький перед невсипущим всевидячим оком, яке знає про все, що ти вчинив.

Десь так я зрозумів пережите за три години похмурої і безнадійно жорстокої історії про Гамільтона, якого не любили батьки у грі Masochisia.

85

Відмінно

Вдалося

  • любите історії про маніяків
  • садист
  • психічно врівноважена людина

Не вдалося

  • боїтеся покопирсатися в собі
  • лякаєтеся скрімерів
  • виходячи з кімнати, 49 разів клацаєте вмикачем

Жанри

Компанії

Платформи

BMAC Zelda

Сподобалася публікація? Підтримай PlayUA

На платформі Buy Me a Coffee ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Buy Me a Coffee отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!

Підтримати

Останні огляди

Тетріс кам’яної доби. Огляд настільної гри «Прадавні Історії»

Автор: PlayUA

Тетріс кам'яної доби. Огляд настільної гри «Прадавні Історії»

Некерований ремейк. Огляд System Shock (2023)

77

Автор: Владислав Папідоха

System Shock Remake

Феєрія кольорів. Огляд фільму «Русалонька»

Автор: Андрій Присяжний

Русалонька / The Little Mermaid (2023)

Топ Ґанн. Огляд фільму «Вартові галактики 3»

Автор: PlayUA

Вартові Галактики 3 / Guardians of the Galaxy Vol. 3

Без особливостей і хиб — Огляд Star Wars Jedi: Survivor

85

Автор: Владислав Папідоха

Star Wars Jedi: Survivor

Огляд книги “Натисни Reset: Вигорання та відновлення в індустрії відеоігор”

Автор: Микола Єрьомін

Мальопус

Не завжди виходить спригнуть воврємя — Огляд фільму «Люксембург, Люксембург»

Автор: Владислав Папідоха

Люксембург, Люксембург

Ремейк по-українськи. Огляд Sherlock Holmes The Awakened

81

Автор: Олег Куліков

sh3re screenshot 2023.04.07 12.21.18.98

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: