Оригінальна Project CARS особлива хоча би тим, що розробку профінансували ґеймери та пильнували за перебігом розробки — і це було ще до популярності Kickstarter. Гра продалась добре, навіть проявила себе як життєздатна кіберспортивна дисципліна. Втім, всесвітньої любові в любителів автосимів гра отримати не змогла, оскільки фізика у Project CARS дивна й описати її можна як “складніше — не означає реалістичніше”. А ще ж були неінформативний Force Feedback, до керування на ґеймпаді звикати приходилося довго, неінтуїтивний інтерфейс, а у кар’єрі змагання на картах наче не мали кінця. Словом, правити Slightly Mad Studios мали що.
Трохи про власний досвід з Project CARS 2, оскільки декому це важливо. Грав я на ґеймпаді, з увімкненими та вимкненими ABS, ASR і системою стабілізації. Ті з вас, хто вважає, що індикатор оптимальної траекторії — для нубів, можуть радіти: на момент написання огляду індикатор поламаний і більшу частину їзди тягнеться десь під трасою. Якщо траєкторія все ж попаде в поле зору, не факт, що її вам буде з того якась користь, тому простіше вивчати трасу й точки гальмування самому. Так, це довше, однак Project CARS 2 — це явно не та гра, яка дбає про ваш час.
БРИКЛИВІ ЗАЛІЗНІ КОНІ
Які би можливості не додавали в автосимулятор, найважливішою завжди буде фізика. Під час розробки гри Slightly Mad Studios залучили пілотів з McLaren, Porsche, Mercedes і навіть Ніколаса Гемілтона, брата Льюїса Гемілтона, наразі триразового чемпіона Формули 1. Звучить непогано, але якщо ви грали в оригінал і сядете за Project CARS 2, ви одразу зрозумієте, якої студії це рук діло. Тобто, риси ті ж, але зміни все ж відчутні й кожне авто поводиться по-іншому, ніж її копія в передній частині.
Для прикладу, якщо взяти Ginetta серії GT4 з оригінальної Project CARS, з увімкненою стабілізацією та стандартними налаштуваннями, то на будь-яких поворотах суперкар поводився дуже гарно, а самої стабілізації майже не відчутно. З вимкненою системою стабілізації Ginetta трималася на трасі, звісно, гірше, однак зберегти контроль було легко навіть на ґеймпаді. Ginetta у Project CARS 2 поводиться дещо по-іншому. Стабілізатор глушить авто, це чутно й по звуку і помітно візуально, а машина добряче втрачає у швидкості. Без стабілізації на середніх поворотах контроль втрачається легко і втримати машину на ґеймпаді доволі важко.
Чи реалістично це? Можливо. Але також, можливо, це зроблено для того, щоби гравець більше витрачав час на налаштування спорткару. Ось так виглядають налаштування в оригінальній грі, а ось так у Project CARS 2. Красивіше, чи не так? А якщо ви не хочете вникати у всі ці повзунки, можна звернутися до власного інженера, який пояснить, що до чого і які показники варто змінити.
Налаштування авто дійсно впливають на його поведінку і, для прикладу, працюючи з інженером, я покращив власні результати майже на 3 секунди. Потенційно міг би ще, але я без цього мав 2-й результат… мав 2-й, але в результаті став передостанній. За 2 хвилини до кінця практики мою Ginetta розвернуло і я вирішив завершити сесію, оскільки результат же був хорошим. Та річ у тім, що поки ви в сесії, час ботів відповідає тому, який вони проїжджають разом із вами, однак якщо дочасно закінчити сесію, навіть за секунду до кінця, гра генерує новий час і тому, у моєму випадку, перевага лідера збільшилась із кількох десятих до майже 5 секунд. Ймовірно, гра генерує час для ботів іншої складності, хоча інколи результати такі, що гравцеві їх фізично неможливо побити. Звісно, можна просто зачекати: 2 хвилини — не так уже й багато, однак у кар’єрі GT4 практика іде цілу годину, а кваліфікація — 30 хвилин. Змінити можна тільки тривалість самої гонки, що дивно, бо в оригіналі можна було редагувати всі сесії. Тому якщо ви покажете найкращий результат у перших 10 хвилин і хочете зберегти його, вертайтесь у бокси і просто чекайте ще 20.
Повернімося до фізики, оскільки у Project CARS 2 з’явилися снігові траси та Rallycross. Якщо ви були чемпіоном у Dirt 4 або Rally, у Project CARS захистити свій титул так легко вам не вдасться. І не тому, що реалізована фізика гірше — вона тут просто інша, складніша і, тим не менше, однаково фанова. Звісно, заради одного лише Rallycross купувати гру не варто, бо контенту для подібних заїздів мало, але те, що зроблено все достойно — факт, а звук у відповідних авто, навіть кращий, ніж у вже згаданій Dirt.
Щодо снігових трас, вони просто не придатні для гри з ґеймпадом та вимкненою системою стабілізації. Ви не те що на поворотах не зможете проїхати, а й на прямих. З активною стабілізацією все доволі комфортно, однак не покидає відчуття, що з кермом буде простіше і фановіше. І річ не в тому, що на ґеймпаді гірше керування — його навпаки покращили й повороти стали плавнішими — просто на подібних трасах не вистачає тієї швидкості й точності, яку може надати кермо, от і все.
ВІДРАЗУ ДО СПРАВИ
В оригінальній Project CARS кар’єра була доволі посередня й багатьом здалася нудною, бо не мала ніякої прогресії, колекціонування тощо. Усе серйозно: є календар, у ньому ваші змагання, а між ними можна взяти участь у інших заїздах. Розбавляв усе це аналог твіттера, але ненадовго. Також якщо починати кар’єру із самого початку, то картинги, наче не закінчувалися, а ті хто купували гру, явно не по картинги заходили. Ну й інтерфейс: він був дико незручний, незрозумілий і можна було ненароком вийти з чемпіонату, якщо грати на ґеймпаді.
Project CARS 2 більшості проблем позбувся, хоча змагання серйозності не втратили. Календар і твіттер пішли в смітник, а загрузнути у картингових чемпіонатах уже не вийде, оскільки одразу зрозуміло, скільки буде чемпіонатів і якщо вам забагато, можна цю кількість ще скоротити. Тепер під час чемпіонату, незалежно від дати, будуть відкриватися окремі заїзди типу історичних, вуличних тощо. Результати також впливатимуть на стосунки з компанією-виробником спорткару, і якщо ви потрапили в топ-10, вам відкриються нові випробування. Інтерфейс став зручнішим та інформативнішим; просто гляньте, як виглядає пошта в цих іграх (скріншот PC, скріншот PC2). Можливо, організація кар’єри не сильно змінилася, але те, що твориться в самих заїздах, це вже інша справа.
АВАРІЙНА СИТУАЦІЯ
Project CARS 2 отримала гігантське меню налаштування заїздів. Для прикладу, кожна гонка можете бути повністю під вашим контролем у боксах, на прогрівочному колі, у старті з руху та після картатого прапорця, через що чемпіонат набуває більшої серйозності й повністю заглиблює вас у нього.
Щоби гравці, отримавши таку свободу, поводилися відповідно, Slightly Mad Studios повністю змінили системи штрафів. У попередниці з цим була біда, особливо в мультиплеєрі, оскільки якщо ви вилетіли з траси чи хтось вас вибив, гра завжди сповільнювала спорткар на 5 або 10 секунд, а це лише збільшувало кількість аварій. У Project CARS 2 все дуже реалістично. За проїзд через пітлейн, перевищення швидкості, аварії, покидання позиції, небезпечну їзду тощо, дають відповідні штрафи без сповільнення авто. Зрізи рахуються лише тоді ,коли ви отримали перевагу або зробили обгін і, навіть у цьому випадку, вам буде надано команду трохи пригальмувати або віддати позицію назад і лише після невиконання будуть штрафи.
Звучить усе кльово, чи не так? Жаль, що працює криво. Інколи час кола анулюється просто так, зріз або обгін може зарахуватися за черкання поребрика, на прогрівочному колі, якщо в’їде у вас бот чи гравець, штрафувати можуть обох. Що найцікавіше, ботам інколи начхати на деякі правила й вони можуть зробити обгін ще до старту гонки. Щодо ботів, тепер можна змінювати їхню агресивність, а складність піднялася з 100 до 120, однак їх не адаптували під усі умови, тому в сніг їздять вони жахливо, не залежно від рівня, а в дощ, як і в оригіналі, боти не дуже конкурентноспроможні.
ЗИМОЮ І ЛІТОМ ПІД ОДНИМ БОЛІДОМ
Перша частина непогано здивувала ґеймерів динамічною зміною доби та погоди. Якщо ви хотіли 24 години Ле-Мана — без проблем, гра це дозволяла, а от з Project CARS 2 розробники пішли ще далі. По-перше, тепер гра дозволяє обрати пору року. Найбільше, звісно, виділяється зима, але до всього вже сказаного можемо лише додати, що зимовий Nordschleife — це краса, як і інші засніжені траси. По-друге, до великої кількості погодних умови додали ще сніг, снігопад та заметіль. А по-третє — у грі є технологія Live Track 3.0.
Live Track 3.0 — це щось типу симулятора стану траси. Звучить дивно, однак із цією технологією на трасу впливає гігантська кількість речей. Коли починається дощ, поступово з’являються калюжі й динамічно збільшуються. Після дощу траса сохне й на неї впливає розташування сонця, промені, гума спорткарів тощо. Навіть, якщо хтось виїде на ґрунтовану поверхню — це вплине на чистоту траси, тому початок сесії й кінець буде відчуватися трохи по-іншому. Щоби краще зрозуміти, просто подивіться ці відео: відео #1, відео #2, відео #3.
ЛІЦЕНЗОВАНИЙ МУЛЬТИПЛЕЄР
Найбільша проблема мультиплеєру автосимуляторів — дуже важко заставити всіх поводитися адекватно, тому часто буває, що ваша гонка завершується вже на першому повороті, бо комусь захотілося зробити “буц!”. Щоби якось зменшити кількість неадекватів, Slightly Mad Studios додали гонкову ліцензію, яка є аналогом відкритого MMR. Впливають на ліцензію ваша культура їзди та результати. Можна подумати, що з ліцензією з’явився автоматичний підбір гравців, але ні, у Project CARS 2 потрібно створювати лобі самому і вже там робити обмеження за рейтингом гонкової ліцензії. Подібна система — наче й непогане вирішення проблеми, однак, важко сказати чи працює вона правильно, оскільки зі штрафами якось не вийшло.
Наскільки кращим став мережевий код, оцінити важко, деякі баґи наче поправили, однак бувають неточності в часі, старт поза стартовою решіткою тощо. Втім, усе це не сильно критично, бо самі заїзди плавні. У сесії тепер можуть брати участь і боти. Насправді такий пункт був і в оригіналі, але він не працював — і недарма, оскільки якщо повністю заповнити лобі ними, у Project CARS 2 починається жахіття, бо вони пропадають, дриґаються, стоять на місці, хоча в заліку показані їхні результати. Радує, що налаштування лобі такі ж багаті, як у самітних заїздах. Можна навіть відключити траєкторію для всіх, яка хоч і поламана, але в нічних заїздах дуже навіть полегшує життя.
Як уже було згадано вище, перший Project CARS непогано вистріли для розробників як кіберспортивна дисципліна, тому в цій частині одразу вшитий потрібний функціонал. Хочете прийняти участь у чомусь серйознішому, просто заходите в потрібну вкладу та долучаєтесь от і все. Детальніше оцінити організацію, нажаль не в змозі, оскільки я явно гравець не з цієї ліги, але те що розробники серйозно взялися за цей напрямок — це точно.
ЛЮБИТИ ВУХАМИ, А НЕ ОЧИМА
Графічно гра не сильно зробила крок уперед. Різниця між обома частинами серії помітна, але вона надто мала, і цього року в плані графіки Forza Motorsport 7 перевершила всіх. Крок був зроблений у деталях. Для прикладу, піт-стоп нарешті виглядає як піт-стоп, а не банальна зупинка перед одним чуваком (відео). Попри різницю в системних вимогах, оптимізацію Project CARS 2 має чудову: навіть на слабких відеокартах гра завжди видає понад 30 fps.
Планки якості саундтреку розробники не понизили і знову видали приємну інструментальну музику. Треків усього 13, однак вони грають лише в меню та завантаженнях і набридати не встигають. Словом, якщо ви не збираєтесь купувати гру, усе одно рекомендую послухати хоча би Race to Win (Instrumental) або The Long Road.
Над звуками спорткарів розробники провели колосальну роботу. Описувати їх немає сенсу, просто послухайте самі, як звучать McLaren’и у різних іграх (відео). Жаль, що над рештою звуку так не попрацювали, бо є чимало моментів, які ріжуть вухо, принаймні тертя об метал жахливий, а калюжі… послухайте самі в порівнянні з Forza 6: Apex (відео).
Якщо чесно, Project CARS 2 заставляла горіти щоразу, коли влітав у мене бот, щоразу, коли давали нечесний штраф, щоразу, коли якийсь лайнюк вибивав із траси, щоразу, коли розвертало або я не вписувався в поворот. Десь була провина гри, десь був винний я, однак попри усю злість, я все одно задоволений грою, оскільки ця гра по-справжньому занурює вас у автоспорт. У ній багато налаштувань, гра намагається симулювати кожний заїзд від початку до кінця та змушує завжди вчитися, розбиратися в налаштуваннях авто, думати про концентрацію тощо. Так, Project CARS 2 їсть багато часу і гра явно не для всіх, однак якщо ви цікавитесь автоспортом загалом або маєте хороше кермо, Project CARS 2 не варто пропускати.
Вдалося
- організація заїздів
- інтуїтивний інтерфейс
- нові дисципліни
- Live Track 3.0
Не вдалося
- добре реалізувати систему штрафів
- генерація результатів ботів
- зробити ботів придатними всюди
- збалансувати часозатратність
Жанри
Компанії
Платформи
Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA
На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!