Німецька студія Piranha Bytes відома передусім своєю рольовою серією “Готика”. У далекому 2001 році їм вдалося створити культовий світ для поціновувачів рольових ігор. Однак, розробники не спромоглися йти в ногу з часом і новими технологіями. Заключна гра “готичної” трилогії через низку причин перетворилася на цілковитий провал. Після втрати прав на франчайз, “піранії”, довго не мудруючи, сіли робити те, що вміють найкраще. Їхня нова гра Risen майже у всьому була схожою на попередницю – від керування до рольової системи. Однак справляла враження, що самі розробники так і не второпали, за що ґеймери світу полюбили “Готику”. Не вдалося їм зачарувати гравців і сиквелом. Risen 2 чомусь “переїхав” у піратський сетинґ, загубивши по дорозі зручну боївку, однак збагатившись цікавою рольовою системою. І ось “піранії” випускають Risen 3: Titan Lords, про яку ми сьогодні і поговоримо.
Відеоогляд
Яблучко від яблуні…
Перш ніж сідати за проходження Risen 3, слід затямити дуже важливу річ: це гра від Piranha Bytes. Відтак вона в усьому неминуче буде схожою на “Готику”. Починаючи з камери від третьої особи й бездонного інвентаря і закінчуючи магічними закляттями та іменами ніпів. Як і в попередніх іграх “піраній”, головний герой – це пристосуванець, і основне для нього – це задоволення приземлених потреб і просування кар’єрною драбиною в обраній фракції. У другій і третій частинах це дещо пом’якшено, але яблучко від яблуні недалеко падає.
За морями, за горами…
Отож сюжет у Risen 3 обертається довкола двох подій: вторгнення тіней із потойбічного світу і втрата героєм власної душі. Новому безіменному доведеться закривати портали, крізь які на світ вилазять тіні, водночас шукаючи способу повернути власну душу, що застрягла у потойбіччі. Мандруючи чималим ігровим світом, який складається із декількох островів, герой познайомиться з силою-силенною ніпів. Деякі з них навіть будуть цікавими. Майже усі персонажі мають якісь проблеми, які нашому героєві випаде вирішувати, а тому на відсутність квестів скаржитися не доведеться. Відвідає він і деякі знайомі локації з Risen 2. Між островами герой мандруватиме на шлюпі, а згодом – на власному кораблі. Останній, до речі, є не тільки транспортним засобом. Випаде героєві і з морськими чудовиськами повоювати, і абордажі ворожих суден здійснювати. На островах світу Risen 3 є декілька дрібних поселень, але дещо бракує тут великого міста на кшталт Хорініса з другої “Готики”.
Частенько безіменний герой потраплятиме у ситуації, що змусять згадати попередні ігри студії. Тут розробники навіть дещо перестаралися, відтворивши у новій грі цілі сцени з “Готики”. Так, біля входу до корчми на одному з островів героя стріне розбишака на ім’я Мо, який вимагатиме грошей за вхід. Вартовий з ордена Мисливців на демонів поскаржиться, що у його кімнати раптом з’явилися нові двері. А дивак на ім’я Мад невпинно вештатиметься за героєм, доки той не дасть йому прочухана. Таке самокопіювання наштовхує на думку: або розробники свідомо навіюють шанувальникам “Готики” теплі спогади, або натякають таким чином на те, що повернули собі права на “готичний” франчайз.
Бо піратська слава кровію омита…
Рольова система у Risen 3 майже не відрізняється від попередниці. Звичні для ролівок очки досвіду тут замінені Славою, яку герой здобуває у боях і виконуючи квести, і яку можна витрачати на покращення характеристик. Кожна характеристика відповідає однойменній групі навичок, які герой може вивчити або вдосконалити. На вибір є такі групи:
- навички ближнього бою, що відповідають за вміння користуватися різально-рубально-штрикальними залізяками;
- навички дальнього бою, що відповідають за влучність та вміння обходитися з метальними ножами, арбалетами й мушкетами;
- міцність – відповідає за шкалу здоров’я, витривалість до різних пошкоджень, вміння залякувати, лікуватися, а також вживати великі об’єми алкоголю;
- дух – відповідає за все, що стосується магії та алхімії. Також впливає на тіньове бачення – новомодну ігрову фішку, яка допомагає гравцям не проґавити різні цікавинки;
- мисливство – навички, що дозволяють знімати шкури та трофеї зі впольованих істот;
- крадійство – навички, що відповідають за вміння цупити предмети, прокрадатися, торгуватися і тренувати мавпеня.
Велика трійка – за безіменного бійка
Як завжди, єдине, що обмежує розвиток героя – це фракція, до якої вам закортить приєднатися. Як і у попередніх іграх “піраній”, деякі з навичок доступні тільки за умови членства в одній з трьох фракцій. А саме Вартових, Мисливців на демонів та Піратів Вуду. Детально про кожну з них можна довідатися із відео, яке “піранії” опублікували незадовго до релізу. Зазначимо лише, що розробники не полінувалися надати героєві особливої зовнішності в залежності від обраної фракції. Так Мисливці на демонів неодмінно пострижуть макітру Безіменного наголо.
Щоб шаблі не брали, щоб кулі минали…
Бойова система у Risen 3, на відміну від попередниці, не викликає бажання уникати боїв. Якщо вивчити поведінку супротивника у бою, то можна майже з кожної сутички виходити без подряпин. Більшість атак можна блокувати, а від решти – ухилятися за допомогою перекиду або телепортування. Вивчення навичок, на яке безіменний витрачатиме чимало грошей, дозволить навчитися швидше махати мечем, наносити більше пошкоджень та контратакувати. Плюсик розробникам можна поставити і за магічне карате з використанням різноманітних чарів. Виглядає це бойове мистецтво до біса видовищно.
А от стріляти з рушниць та мушкетів дещо нудно. Особливо дивно виглядають бої проти стрільців. Такий ніп стоятиме непорушно, очікуючи на кулдаун пострілу. В теорії, він мав би в цей час перезаряджати рушницю, але розробники якось забули створити анімацію перезарядки.
Любо глянути
Про що ще слід розповісти? Ну так, про графіку й музику. В цьому «піранії» залишилися вірними собі. Незалежно від того, де опиниться герой – на тропічному острові Кіла, чи сірому від вілканічного попелу Каладорі – краєвиди постійно милуватимуть око. Не забули розробники і про насиченість локацій. Якщо вам вдасться знайти якусь приховану галявинку, сховану в горах печеру, чи острівець неподалік від бухти, будьте впевнені – ви обов’язково натрапите на щось цікавеньке. На перших етапах проходження яскраві, майже токсичні барви тропіків можуть видатися аж занадто насиченими. Та до цієї особливості швидко звикаєш. Добряче попрацювавши над ігровим світом, розробники, здається, забули, що за вікном – 2014-й. Сучасні гравці вже встигли звикнути до реалістичних анімацій облич ніпів. Тому картонна міміка персонажів у Risen 3 виглядає добряче застарілою. Та PiranhaBytes ніколи не тямили у цьому, а тому шанувальників “Готики” це навряд чи здивує.
Музичне оформлення гри складається з приємних мотивів, що добре пасують фентезійній грі. А от звукам й озвученню можна було б приділити трохи більше уваги. Як і в минулорічній Assassin’s Creed IV: Black Flag, звуки лязгання мечів чомусь нагадують звучання ударів в’язальних спиць одна об одну. Голос головного героя у англійській локалізації є занадто пафосним і грубим, і нагадує таку собі суміш голосів Бетмена і Соліда Снейка. Це дивно, бо в оригінальній німецькій версії Безіменний звучить зовсім інакше. Ніпам часами також бракує переконливості. Та все це – провина скоріше локалізаторів, аніж «піраній».
Вердикт
Risen 3 – це саме та гра, яку й слід було очікувати від німців з PiranhaBytes. Трохи шороховата, де-не-де дивакувата чи сирувата, але вона вдало продовжує традиції першої ігрової трилогії “піраній”. Граючи у неї, іноді здається, що розробники й самі не втямили, за що ґеймери-рольовики так полюбили “Готику”. Її світ не кидає гравцеві виклику, не змушує відчути себе найбезпораднішим чужаком, якому потрібно справами довести на що він здатний. Причина цьому – новомодне віяння «героїзму», яке змушує розробників раз за разом вселяти нас у надкрутих героїв, здатних долати ворогів однією лівою. А ще, гра не дуже стимулює досліджувати, дертися у важкодоступні місця мапи, адже максимум, що герой знайде у схованій скрині – сотня-дві золота.
Для шанувальників “Готики” Risen 3 стане приємним сюрпризом, викличе чимало теплих спогадів і дозволить ще раз стати Безіменним. Обирати з-поміж трьох фракцій, досліджувати величенький світ, вчитися воювати і знайомитися з новими друзями. Для усіх інших Risen 3 – це просто непогана ролівка, за якою зовсім не шкода провести кілька, чи кілька десятків, вечорів. Ба навіть пройти її вдруге за іншу фракцію, інакше прокачуючи безіменного героя.
Вдалося
- любите попередні ігри від PiranhaBytеs
- небайдужі до файних ролівок
- ам подобається досліджувати фентезійні світи
Не вдалося
- ролівки – не ваш жанр
- вам не сподобалися перші дві «Готики»
- ви – ідеаліст, і не терпите недоліків
Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA
На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!