web analytics
The Talos Principle

Огляд The Talos Principle

Автор: PlayUA @playua

Одного літнього ранку, коли я був молодшим, я вирішив вийти покопати м’яча на асфальтованому майданчику школи, біля якої я проживав. Дорогою я знайшов десятигривневу купюру, яку батько дозволив мені залишити собі на морозиво. На той час одного “Івана Мазепу” в магазині можна було виміняти на два непоганих різновиди холодного десерту, тож це був джекпот. Таким чином, можливість придбати морозиво з’явилась у мене тоді, коли я займався взагалі іншими справами.

Щось подібне сталось і з хлопцями з Croteam. Експериментуючи з новими ґеймплейними механіками для нещодавно випущеної в світ Serious Sam 4, розробники створили ряд головоломок, щоб урізноманітнити гру. Однак згодом вирішили, що створені ними пазли з легкістю можуть стати основою для окремого проекту. Так воно й сталось, і в 2014 році світ побачив головоломку The Talos Principle, яка є проектом діаметрально протилежним пригодам Серйозного Сема.

The Talos Principle — Story Trailer

The Talos Principle

The Talos Principle – це тривимірна головоломка, суть якої полягає в розчищенні шляху до сигілів (предметів, які ви збиратимете впродовж цілої гри) за допомогою різних засобів на кожній із локацій. Коли справу зроблено, ви забираєте сигіл та біжите в інше місце робити те ж саме. Збирати ці “cигіли” необхідно для того, щоб із їхньою допомогою відкривати доступ до наступних світів та нових предметів у грі. Зібравши всі сигіли для конкретної задачі, вам необхідно ще й скласти їх докупи в межах іншого різновиду головоломок, що є місцевою варіацією тетрісу. Вже після цього ви зможете рухатись далі.

Основними перепонами гравця на шляху до сигілів є щось на кшталт силових щитів-дверей, які перешкоджають вільному переміщенню персонажа в межах кожної головоломки. Також перекривати шлях може декілька різновидів дронів або турелі. Виходити з положення гравець буде, усіляко використовуючи та комбінуючи ряд пристроїв: деактиватори (знешкоджують силові перепони, дронів і турелі), коробки (дозволяють класти на них інші предмети або застрибувати на ці коробки самому), конектори (слугують методом передачі силових променів до їх приймачів, що в свою чергу дозволяє відчиняти силові двері) тощо. Якщо у вас виникають складнощі з розв’язанням певного завдання, ви можете його облишити й повернутись пізніше.

Ігровий простір The Talos Principle складається з трьох тематичних світів (Стародавня Греція, Древній Єгипет та Середньовіччя) та локації, яка об’єднує переходи в ці світи. Кожен світ, у свою чергу, складається з храму (таке собі меню), де можна у вільному порядку обирати одну із семи “кімнат” із пазлами цього ігрового світу. Також у кожному храмі є дві секретних кімнати, доступ до яких можна отримати тільки завдяки зібраним предметам.

Одна з них відкривається за допомогою сокири, яку гравець матиме змогу роздобути в процесі гри. Вирішивши завдання у такій секретній кімнаті, ви розбудите “посланця”. Посланці можуть натякнути вам на вирішення тієї чи іншої головоломки, якщо ви у них цього попросите. Інший же різновид додаткових локацій відкривається за допомогою зірочок, а їх у свою чергу можна отримати за вирішення ускладнених завдань. Зазвичай для вирішення задач, спрямованих на здобуття зірочки, вам необхідно трішки вийти за межі звичайної ігрової логіки. Якщо вам таки вдасться зібрати зірочки, відкрити три додаткових рівні та зібрати всі білі сигіли на них (сигіли погруповані за кольором у відповідності до того, які світи, чи предмети вони відкривають), то зможете обрати додаткову альтернативну кінцівку, завершуючи гру.

Слід відзначити, що головоломки бувають дуже складними (а зі збиранням зірок ще складніші), тому грі б не завадила можливість отримувати чіткіші підказки, ніж непрямі натяки посланців. Однак, таких в грі не передбачено – автори вирішили помучити звивини гравців, або ж підняти рейтинг каналів із проходженнями на Youtube.

Утім, попри всю свою складність головоломки майже ніколи не заганяють гравця в ситуацію, коли вже неможливо їх розв’язати, а якщо раптом так стається, то гра повідомить про це й запропонує відмотати поточний пазл на початок (ця функція доступна, навіть якщо ви не зайшли в глухий кут і самостійно вирішили почати все заново). На кожній локації з головоломками розставлені таблички-вказівники до того чи іншого сигілу, і якщо ви вже взяли сигіл, то його закреслять на табличці. Нумеровані кімнатки, що ведуть до локацій з головоломками в храмі, перестають світитись, якщо ви зібрали там вже всі сигіли. Після розв’язання певної загадки гравцеві майже завжди дозволяють спокійно вийти з поточної місцини альтернативним шляхом, не змушуючи його пробиратись крізь терни вирішеної головоломки в зворотньому напрямі. Всі знайдені записи додаються в журнал, щоб ви могли прочитати, або прослухати їх знову. Одним словом – всі аспекти зручності для гравця продумані до дрібниць.

Ще одним аперкотом в бойовому арсеналі The Talos Principle є сюжет. Розпочинається гра з того, що головний персонаж, який є роботом, опиняється серед якихось храмових руїн, антураж яких відповідає давньогрецькому стилеві. Ми чуємо голос Елогіма (одне з біблейських найменувань Бога; але разом із тим на івриті це слово може означати й множину, “боги”), який закликає нас “увійти в його храм, якщо ми достойні” та мотивує розв’язувати головоломки та збирати сігіли, щоб допомогти прийдешнім поколінням та здобути безсмертя. Після ознайомлення гравця із навколишнім світом, Елогім пропонує подорожувати створеними ним світами і вимагає лишень одного – не підійматись на височенну Башту, що стоїть на ділянці, де гравець перебігає між ігровими світами. В подальшому гравець просувається сюжетом: слухаючи голос Елогіма, який часом до нього звертається, знаходячи голограми, що дозволяють прослухати голосове повідомлення невідомої жінки з минулого тощо. Також можна читати різноманітні записи в комп’ютерних терміналах, що густо розкидані на ігровій мапі й тут же “есемеситись” із програмою-архіватором – місцевим аналогом Siri, який, доволі розумно відповідає гравцеві на, щоправда, наперед заготовлені варіанти реплік. Ще почерпнути певну інформацію можна з коротких повідомлень на стінах в різних місцях гри, залишених роботами, які намагались розв’язати головоломки ігрових світів у минулому. Повідомлення ці намальовані у вигляді QR-кодів і це є цікавим художнім штрихом. Часом гравець знаходитиме фарбу й зможе залишати власні повідомлення для прийдешніх поколінь на основі отриманого ігрового досвіду. В грі передбачено три різновиди кінцівок і ще й декілька можливих варіацій, щонайменше, однієї із цих кінцівок. Особисте враження від сюжету – цікаво та інтригуюче, однак про те, чим все може закінчитись, здогадуєшся вже десь посередині гри.

The Talos Principle насичена різними філософськими ідеями та посиланнями. Гра, ясна річ, не дасть розуміння того, що таке християнство, іудаїзм тощо. Однак автори почерпнули велику частку натхнення в авраамічних релігіях, щось взяли із єгипетських та грецьких міфів, а щось додали від себе. Гра порушує питання сенсу людського життя, змісту випробувань в ньому, того, що робить людину людиною, і де починається “жива” свідомість (останнє крізь вже знайому завдяки масовій культурі призму штучного інтелекту). Через ігрові записки та повідомлення автори висловлюють багато цікавих думок, які є співзвучними з моїми власними, що виникали в мене протягом життя. Якщо оцінювати не сам сюжет (його драматургічну складову), а конкретно порушені питання, висловлені ідеї та залишені посилання, то The Talos Principle — напрочуд насичена та сильна гра.

Вона немаленька – я витратив на проходження коло 26 годин.Гадаю, якщо взагалі не збирати зірок й хутко-хутко вирішувати головоломки, то можна було б скоротити цей час на 10-12 годин. І приблизно на стільки ж довше її доведеться проходити, якщо ви захочете відкрити всі можливі закінчення й узагалі не будете підглядати за вирішенням пазлів в інтернеті.

Отож, що ми маємо в підсумку. The Talos Principle — це головоломка з добре продуманими пазлами, цікавими думками, насиченим філософським тлом, непоганим сюжетом, відмінною технічною реалізацією та симпатичною графікою. Тим не менш, гра доволі складна для сприйняття. Я б радив не грати в неї “запоєм”, а розтягувати й грати під настрій, час від часу. В іншому випадку вона може вас виморити. The Talos Principle випробує мозок того, хто таки збереться в неї зіграти, складними головоломками, а серце нелегкими питаннями стосовно людського буття. Однак водночас вона тренуватиме духовну та інтелектуальну складову особистості гравця й точно ознайомить його з чимось новим та цікавим.

Автор: Максим Голик

TMNT Donatello

Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA

На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!

Підтримати

Останні статті

Тренуємося у CS2 на своєму VPS сервері

Автор: PlayUA

sidata 01

Усі досягнення S.T.A.L.K.E.R. 2 — що потрібно для проходження на 100%?

Автор: Олег Куліков

stalker 2 achievements 03

УСЯ українська музика у S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl (Radio MIX)

Автор: PlayUA

stalker radio

Чорна п’ятниця: найкращі пропозиції для геймерів

Автор: PlayUA

playstation 5 pro

Артефакти та інші скарби Зони у S.T.A.L.K.E.R. 2

Автор: Андрій Присяжний

p.ua.s.t.a.l.k.e.r.2 артефакти

Українська музика в S.T.A.L.K.E.R. 2: від Мозгового до ZWYNTAR

Автор: Андрій Присяжний

s.t.a.l.k.e.r. 2 heart of chornobyl

Apple iPhone 16 Pro Max: занурення у світ нових можливостей

Автор: PlayUA

iphone 16 pro max 02

S.T.A.L.K.E.R. 2, Lego Horizon, Farming Simulator 25 — Порадник Ґеймера: Листопад 2024

Автор: PlayUA

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl