Огляд Valiant Hearts: The Great War

Автор: Олекса Мельник

Увага! Під час читання огляду рекомендовано слухати пісню: Mike Oldfield — Nuclear

Газові атаки, Верденська м’ясорубка, дредноути — це яскраві символи Першої світової війни, одного з найганебніших вчинків людства. Ця катастрофа, що сталася у 1914-1918 роках, забрала понад 10 мільйонів життів і назавжди перекроїла політичну мапу світу. Але про Велику війну не прийнято говорити, адже там „дєди нє ваєвалі“. Однак компанія добра Ubisoft створила гру Valiant Hearts: The Great War, яка дуже доступно і переконливо переповідає найстрашніші епізоди з життя простих людей, чиї долі сплюндрувала ця ненависна війна.

«Ви пройдете через ключові події у війні, переорете знарядами землю, переживете жах газових атак і не раз втратите близьких»

Юбіки не стали робити графонистий мегабойовик про героїв Західного фронту, натомість створили мальовану інтерактивну енциклопедію про війну. Проте гра абсолютно не намагається вас насмішити, хоч тут присутня фірмова юбісофтівська сатира. Це серйозна оповідь у надзвичайно стильній візуальній обгортці.

bcc2236f9bcbca3665e36071cea5e8ac

Життєві шляхи Карла, Еміля, Анни, Марії, Фредді та німецького пса переплелися у вирі подій Першої світової. Їх розкидало по траншеях і штабах, вони зазирнули у самісіньке пекло, створене людьми і намагалися вижити й урятувати одне одного. Це історія саме про них, про простих людей, маленьких кузьок на тілі військової машини. Разом з ними ви пройдете через ключові події війни, переорете снарядами землю, переживете жах газових атак і не раз втратите близьких.

«Надзвичайно динамічний та багатогранний платформер з елементами класичної знайди-клацни пригоди»

Наявність такої кількості головних персонажів позначилася й на ігроладі. Адже за кожного з них можна грати і в кожного є своя особливість. Наприклад, Фредді, вибуховий американець, пробиває собі дорогу навпростець, хвацько виламує двері і ввихається з танками; Анна — відчайдушна медсестра, що не може пройти повз чиїсь страждання, обов’язково допоможе, підлікує і на ноги поставить; Еміль — немолодий французький фермер, який вміє копати, а тому не раз знаходитиме обхідний шлях під землею.

За ґеймплеєм Valiant Hearts — надзвичайно динамічний та багатогранний платформер з елементами класичної знайди-клацни пригоди. За чотири розлогі розділи ви пройдете чимало рівнів з купою головоломок. Треба буде і прокрадатися в тилу ворога, і втікати з табору військовополонених, і вести артобстріл укріплень противника, і шурувати танками у наступ, і навіть боротися за життя поранених у простих але захопливих QTE. А ще є карколомні погоні на міському таксі! Ці можливості грамотно перетасовані, і щохвилини у грі відбувається щось нове. А найбільшого комфорту і занурення у Valiant Hearts можна досягти, якщо гратися з ґеймпадом. Гра чудово заточена під це консольне поріддя і відчувати в руках вібрацію, коли поруч рветься авіаційна бомба, — неймовірно круто.


037552bfeae8ed74b3111f51815ced08

Цікаві факти про Першу світову війну:

– Вояки ПСВ вигадали оригінальну мову — „траншейний сленґ“, що налічувала понад 2000 слів і речень.
– За період війни було надіслано понад 10 мільярдів листів і листівок — це був єдиний зв’язок вояків із рідними. Телефони й радіо використовувалися лише для військової комунікації.
– У роки ПСВ селяни використовували слонів. Оскільки військові викупили більшість коней Англії і відправили їх на Західний фронт, багато фермерів і торговців повинні були знайти альтернативних в’ючних тварин, як, наприклад, екзотичного слона.


Головоломки тут більше схожі на перешкоди, аніж на серйозні випробування. І всі вони абсолютно логічні та нормально вписуються в події гри. Однак, якщо ви застрягаєте через брак уваги або надмірну втому, то гра підкине вам підказочку. Саме тому чимало людей проходять Valiant Hearts за один ігровий сеанс.

«Окремі рівні гри можна інсталювати в музейну експозицію, присвячену Першій світовій війні»

Але справжній потенціал гри ховається в її освітній місії. На початку кожного рівня нам підкидають кілька відретушованих (розфарбованих) світлин часів Першої світової з коротким описом якоїсь події чи явища, крізь які доведеться пройти персонажу в грі. А крім того у Valiant Hearts заховано 100 найрізноманітніших секретів. Це прості речі, що використовувалися вояками усіх націй у тій війні. Знаходячи такі речі, ви отримуєте короткі розповіді про їхнє походження і призначення.

Відтак більше розумієте, що там гинули молоді, жваві, талановиті люди, а не якісь ефемерні статисти. У тих траншеях, на тих фронтах назавжди урвалися долі таких, як ви, ваші друзі і рідні. Якби ви народилися на якихось 100 років раніше, цілком імовірно, що ви б теж там загинули від отруєння, обмороження, поранення в голову чи втрати крові.

b781490040e975f729fe5d8cf6981d4e

Гадаю, окремі рівні гри можна інсталювати в музейну експозицію, присвячену Першій світовій війні. І це буде чудовим унаочненням та значно краще передаватиме атмосферу тих жахливих подій, аніж стара чорно-біла хроніка і документальні фільми.

Не найменшу роль у формуванні атмосфери гри зіграв музичний супровід. Надзвичайно багатий, розмаїтий і доречний. Особливо запам’яталися втечі на міському таксі, синхронізовані з оркестровою музикою. Це, звісно, не музичні рівні із Rayman, але теж цікаво.

Valiant Hearts: The Great War — це не просто гра, а подія, послання, спокута і меморіал. Коли закінчиться останній монолог, і відгримлять усі сюжетні події, ви будете розчавлені, пригнічені і спустошені, але уклінно дякуватимете за цю гру.

95

Перлина

Вдалося

  • цікавитеся історією
  • полюбляєте зворушливу драму
  • людина

Не вдалося

  • не здатні до співчуття
  • із тих, хто переконаний, що анімація — це для дітей

Останні огляди

Огляд Q.U.B.E. 2

88

Автор: Анна Павленко

Q.U.B.E. 2

Огляд Metal Gear Survive

60

Автор: Владислав Папідоха

Metal Gear Survive

Огляд Kingdom Come: Deliverance

70

Автор: Олег Куліков

Kingdom Come: Deliverance

Огляд Fe

77

Автор: Володимир Вітовський

Ретро-огляд Pirates! Gold

Автор: Андрій Нагорний

Pirates! Gold (1993)

Огляд фільму «Астрал: Останній ключ»

60

Автор: Богдан Зіновий

Астрал: Останній ключ / Insidious: The Last Key (2018)

Ретро-огляд Abrams Battle Tank

Автор: Андрій Нагорний

Abrams Battle Tank

Огляд Hello Neighbor

31

Автор: Володимир Вітовський

Hello Neighbor