Помер Сер Клайв Сінклер, винахідник ZX Spectrum

Для певних кількох поколінь, чиї молодість та/або дитинство застали 1980-ті та/або ранні  1990-ті, восьмибітний комп’ютер ZX Spectrum та його численні клони (у тому числі досить розповсюджені у СРСР) стали першим знайомством з комп’ютером і, як результат, комп’ютерними іграми. 16 вересня 2021 року відійшов у вічність у віці 81 рік винахідник цього комп’ютера та ще багатьох цікавих речей — англійський винахідник та бізнесмен Сер Клайв Сінклер.

Видатний винахідник не мав вищої освіти і освоював електроніку самотужки у віці 18 років, заробляючи чим доведеться: від продажу зібраних цікавинок до миття посуду у місцевому кафе, також пишучі статті у спеціалізовані журнали та інструкції щодо електроніки. 25 липня 1961 року Сінклер заснував свою першу компанію Sinclair Radionics, яка згодом перетворилася на Sinclair Electronics Ltd. Починаючи з карманних радіо, компанія почала виробляти цілу низку мініатюризованих електронних пристроїв: годинники, телевізори, комп’ютери тощо.

 

Sinclair Research, фактично лабораторія технічної творчості заснована Сером Клайвом Сінклером крім низки комп’ютерів та електроніки досить плідно (хоч і не завди успішно з комерційної точки зору) працювала над мрією Сера Клайва про компактний персональний транспорт. Електромобіль Sinclair C5 (1986; на фото) та складний влосипед A-bike (2006) — лише невелика частина спроб та помилок винахідника у цьому напрямку. Аноносований у листопаді 2010 року двоколісний електричний прилад Sinclar X-1 на жаль, так і залишився прототипом, хоча бум  електричного транспорту тоді вже розпочався. Як показує практика, почекавши ще 10 років Сер Клайв застав би появу електросамокатів, у хвилю яких це чудо вписалося б.

Як і у випадках багатьох видатних винахідників, Сер Клайв Сінклер значно випереджав свій час щодо ідей того, як буде виглядати майбутнє, передбачивши не лише мініатюризацію електроніки, а ще й підключення мініатюрних девайсів до більших комп’ютерів та їх синхронізацію. А навіть ті його винаходи які, як Sinclair C5, не користувалися попитом у свій час, наразі є взірцями інженерії та творчої думки в техніці, надихаючи вже нові покоління на створення майбутнього, яке Сер Клайв намагався наблизити ще тоді.

Культову популярність Сінклеру принесла лінійка комп’ютерів ZX, а особливо її легеднарний представник ZX Spectrum. Каталог ігор та програм для комп’ютерів цієї марки досі неможливо навіть підрахувати: можливість самотужки щось написати і розповсюдити на звичайних компакт-касетах сприяла стрімкому поширенню будь-чого. Ком’юніті поціновувачів цього агрегату досі настільки велике, що періодично досі продукує піксельний арт та міді-музику на “Спектрумах”, роблячі справжні витвори мистецтва.

Ось так, наприклад, виглядає створена за допомогою “Спектрума” музика польского chiptune-музиканта Mister Beep з не менш саморобним анімованим кліпом від колективу ентузіастів Life on Mars, засновним на кадрі фільма Акіри Курсоави “Ікіру” та старих фотографіях Чикаго (скачати твір у вигляді файлу для Spectrum можна тут). Подібній атмосферній творчості чомусь сприяв саме ZX Spectrum, змагання з піксель-арту на якому досі вражають результатами.

Читайте також

Ubisoft відклали тестування Ghost Recon Frontline

Ghost Recon Frontline

Джон Карпентер дасть послухати саундтрек “Гелловін вбиває” онлайн і поспілкується з усіма охочими

Halloween Kills

Голосування за нового моба для Minecraft почнеться у суботу

Minecraft

Castlevania Advance Collection змусить вас пустити сльозу ностальгії

Castlevania Advance Collection

Нову подію в Rocket League присвятили Гелловіну та Бетмену

Rocket League

Для Call of Duty створюють новий античіт

Call of Duty: Vanguard

Дивіться The International 10 з українськими коментаторами!

The International

Fallout 3 нарешті позбулася Games for Windows Live у Steam

Fallout 3

Популярне

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: