web analytics

Жаба в колодязі не знає нічого про море: приховані деталі першого трейлера Assassin’s Creed Shadows

Автор: Микола Єрьомін

Ubisoft, схоже, не заспокояться, доки франшиза Assassin’s Creed не матиме ігор в усіх можливих історичних сетингах (козаки-асасини коли?). Нова гра серії нарешті дісталась  феодальної Японії , про що спільнота просила в розробників роками. І хоча історичні моменти в трейлері нової гри частині авдиторї здадуться настільки ж фентезійними, як умовна Sekiro: Shadows Die Twice, це радше через те, що гра обрала далеко не найбільш оспіваний у популярній культурі поза Японією історичний період існування цієї держави.

Що в новій грі реальна історія, а що — стилізована вигадка, розбиратимемо в цій статті.

Сенґоку

Історичну добу, де розгортатимуться події Assassin’s Creed Shadows, з легкістю можна назвати однією з найбуремніших в історії Японії. Більшість істориків сходяться на тому, що період Сенґоку почався у 1467 році, а закінчився у 1615-му. Майже 150 років Японія була поглинута громадянськими війнами, розбратом, боротьбою за владу й намаганнями хоч якось консолідувати землі.

Дія Shadows почнеться з 1579 року, тобто під час уже пізнього Сенґоку, або ж як його ще називають, Адзучі-Момояма. До влади прийшов легендарний Нобунаґа Ода, якого вважають одним із трьох людей, які об’єднали Японію. Триватимуть події гри щонайменше до 1581 року, але цілком можливо, що ми побачимо, як Ода буде змушений покінчити життя самогубством, що сталося у 1582 році.

Що ми побачимо однозначно (і вже бачимо частково в трейлері), то це атаку військ Оди на провінцію Іґа. На той час там була свого роду республіка Іґа Сококу Іккі, де також була одна з найбільш відомих школ нінджюцу — Іґа-Рю. Протистояння нінджя й самураїв є одним із центральних мотивів гри. За словами креативного директора Shadows Джонатана Дюмонта, творча група дійсно з’їздила в Іґа, щоб не лише дослідити місцевість, а і як найкраще передати  атмосферу префектури.

Ясуке

Сенґоку став трансформативним періодом для самураїв як соціально-військової групи в Японії. Вперше за кілька століть самураями могли стати не лише люди, які ними народились, а й ті, хто взяли до рук зброю і довели свою приналежність до цього класу в боях, дефіциту яких не було точно.

Одним із таких саморобних самураїв був Ясуке — абсолютно реальна постать з історії Японії, походження якого досі викликає питання в істориків. Перший африканець (ймовірно, з Мозамбіку), згаданий у японських літописах, потрапив до Японії завдяки новоналагодженим зв’язкам із європейцями. Так чи інакше, він дійсно був правою рукою Нобунаґи Оди й дійсно з’явився у Японії саме в 1579 році.

Що відомо про Ясуке (як його, до речі, нарік особисто Ода, справжнє ім’я африканця історія не зберегла), то це те, що він дуже швидко навчився японській мові й культурі. Тож те, що Ясуке сипле японськими прислів’ями на кшталт «Жаба в колодязі нічого не знає про море» (тобто людина мало знає про те, що відбувається у світі поза її «бульбашкою») теж не повинно нас дивувати. До речі, жаби й нінджя мають істотний перетин в японській культурі. Письменник і майстер нінджюцу Масаакі Хацумі серед вмінь нінджя поруч із бойовими мистецтвами, прихованою вогнепальною зброєю (содетеппо) й іншими «земними» компетенціями згадує без зайвих пояснень, що нінджя… їздили верхи на велетенських жабках. Що б це не означало.

Крім катани, Ясуке використовує важку булаву канабо і з двох протагоністів є сильнішим, але й неповороткішим. За словами керівника розробки Шарля Бенуа, можливість грати як за самурая, так і за нінджя/шінобі народилася з того факту, що змішати ці два соціальні класи в один було б неправдоподібно з точки зору японської історії . А от узяти Ясуке й змусити його працювати з нінджя — хороший сюжетний хід і спосіб урізноманітнення ігрової динаміки.

Наое

На відміну від Ясуке, Наое не має чіткого історичного прототипу. Але якщо ви знаєтесь на нінджюцу чи цікавитесь цією темою, то мали чути про куноїчі — жінок-нінджя, які проходили геть іншу підготовку, орієнтовану передусім на скритність і маскування. Все той же Масаакі Хацумі багато пише про те, що нінджя часто мімікрували під звичайних селян, маскуючи зброю під сільськогосподарське приладдя. Відбувалося це з двох причин. По-перше, під час Сенґоку почалася катанаґарі — масова конфіскація зброї в тих, хто не мав законного права нею володіти. По-друге, що це за нінджя, якщо їхня зброя не прихована?

Традиційні для серії каптур і прихований клинок в наявності, хоча останній має у Наое цікаву варіацію — лезом слугує перероблене танто. Ця традиційна самурайська зброя ближнього бою є аналогом сучасних тактичних ножів.

Хоча Наое є винаходом творців гри, її батько — Наґато Фуджібаяші — є цілком реальною історичною постаттю. Відомо про нього не так багато, але це одна з ключових постатей у формуванні культури, філософії й методології нінджя.

Європейський вплив

Поява в Японії вогнепальної зброї як вплив європейців — окрема й цікава тема. Ще у фільмах Акіри Куросави один револьвер перевертав усю битву з ніг на голову (хоча це було не в 15-16 століттях, а вже в 19-му, коли на імпортну зброю був жорсткий мораторій і вона була рідкісною контрабандою).

Чи будуть європейці в цій грі частиною антуражу, чи досить істотними ворогами й/або ситуативними союзниками, сказати важко, але те, що конфлікт культур неминучий, очевидно вже з кількох кадрів. Підтверджено, що в грі будуть португальські торговці (їх кораблі видно в порту в Сакаі) та єзуїтські місіонери. З останніми особливо цікаво — реакція більшості японців (зокрема на державному рівні) щодо християнства була виключно негативною, і період Сенґоку відомий ще й гонінням християн, хоча цим займався скоріше не Ода, а його наступник, Хідейоші Тойотомі .

Справжні локації

Однією з основних локацій гри буде вже згадана провінція Іґа. Красиві ліси ховатимуть у собі нінджя, а змішуватись із натовпом воїни тіней будуть на вулицях уже згаданого Сакаі, Осаки, Кобе й Кіото. Серед відтворених історичних локацій — «японський Мачу-Пікчу», величезна кам’яна фортеця Такеда, що у місті Асаґо. Вочевидь вона стане локацією великої й напруженої стелс-місії, адже чи не третина трейлеру відбувається саме тут.

Кіношні нінджя в реальній Японії

Асистент директора з кінематографічного дизайну гри, Акім Мілн у відео-розборі трейлеру зауважив наступне:

…Це справжня данина поваги старим фільмам про нінджя, коли ми бачимо, як вона [Наое] маячить на задньому плані, але ми не до кінця певні в тому, що ми бачимо.

Це цікава ремарка, враховуючи, що в Японії взагалі нема такого жанру кіно, як фільми про нінджя. Цей феномен популярної культури завдячує своїй появі на світ Америці й… Ізраїлю. Саме ізраїльський продюсер і режисер Менахем Ґолан у 1981 році створив маленьку революцію фільмом «Вихід нінджя» (Enter the Ninja). Хоча самі стереотипи про нінджя вже давно ходили в західному кіно (наприклад, у фільмі про Джеймса Бонда «Живеш тільки двічі» побачити їх можна було вже в 1967 році), архетип і жанр з цього образу зробив саме Менахем Ґолан. Пізніше саме його легендарна контора Cannon Films найбільше доклалася до цього жанру. Крім продовжень Enter the Ninja, в яких майстерність демонстрував зірка жанру Шо Косуґі, Cannon зробили ще одну істотну франшизу під назвою «Американський нінджя» (American Ninja).

Трошки про ігролад

Акім Мілн хизується, що вся хореографія боїв, виконана протагоністами в трейлері, дійсно буде в грі. Аналогічно, розкрив кілька подробиць  і Джонатан Дюмонт, запевнивши, що використання гаків-кішок (каґінава) буде істотною її частиною. Він же в інтерв’ю IGN підтвердив, що розміри ігрового світу будуть приблизно схожі на Єгипет з Assassin’s Creed: Origins (наш огляд). Ну і на манір Syndicate ви зможете вільно перемикатися між двома протагоністами й самостійно обирати, яким способом проходити ту чи іншу місію. Хоча й унікальні місії для кожного з героїв теж будуть.

Обіцяють також можливість зламати в грі майже що завгодно навколо (аж до цілого ринку!), хоча попереджають, що краще старатись такого не робити.

Звісно, що до 15 листопада 2024 року (коли гра вийде на ПК, Amazon Luna, macOS, PlayStation 5 та Xbox Series X/S) ми ще побачимо й ігроладний трейлер гри. Обов’язково розберемо і його, як буде нагода.

BMAC Zelda

Сподобалася публікація? Підтримай PlayUA

На платформі Buy Me a Coffee ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Buy Me a Coffee отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!

Підтримати

Останні статті

Найкращі знижки з Фестивалю симуляторів у Steam

Автор: Єрмаков Кірілл

Фестивалю симуляторів у Steam

Тепловізори: Видимість у світі темряви

Автор: PlayUA

thermal imager 01

Чоловічі кросівки: вибір і стиль для будь-якого випадку

Автор: PlayUA

sneakers 01

Мультивсесвіт фансервісу й саморефлексії — Враження від фільму «Дедпул і Росомаха»

Автор: Володимир Бортюк

deadpool wolverine poster header

Дива сучасних кухонь: як вибрати ідеального помічника для приготування їжі

Автор: PlayUA

microwave 01

«Декстер: Первородний гріх» дедалі більше обростає сюжетними подробицями

Автор: Микола Єрьомін

dexteroriginalsin2024

ГІ*НО: враження від бети Concord

Автор: PlayUA

Concord

Барселона позаду. Наступна зупинка — Хунгароринг!

Автор: Андрій Присяжний

max rockatansky 3