Життя як енциклопедія трюків: помер легендарний каскадер Джеймс Вінберн

Іноді для того щоб потрапити в історію кіно достатньо однієї сцени. Хоча сумарно на рахунку каскадера Джеймса Вінберна, який помер після швидкої хвороби 19 листопада 2022 року (про що стало відомо значно пізніше, чотири дні тому) більше ста робіт в кіно на різних посадах, на численних комік-конах частіше за все питали про один-єдиний день, який став вирішальним у кар’єрі. День коли знімалася кінцівка культового фільму Джона Карпентера “Гелловін” (Halloween).

Загальновідомо, що серійного вбивцю Майкла Маєрса в фільмі грали щонайменше вісім людей, тож питання яке довго хвилювало прихильників — де хто?.. За останні три хвилини екранного часу легендарного лиходія це три людини. Встає і загрозливо рухається у напрямку Лорі основний Маєрс фільму Нік Кастл, намагається її придушити потім і “світить” справжнім обличчям Тоні Моран, а далі і до кінця фільму (не враховуючи дихання, яке теж озвучив Нік Кастл), на одну з найбільш важливих сцен Майклом стає саме Джеймс Вінберн. Для того, щоб ці кадри вийшли саме такими як треба, з каскадером особисто працював режисер Джон Карпентер. Для Голівуду це не є стандартною процедурою, адже між цими професіями є ще проміжна ламка — координатор трюків. Втім, оскільки “Гелловін” був фільмом малбюджетним цю функцію теж виконував Вінберн, який напряму прцював з акторами фільму, консультуючи їх як падати, висіти та “вбиватись” без зайвих травм. У сорокаоднорічного на той час Вінберна на той момент був карколомний досвід в цьому напрямку.

Починаючи з 1970 року Вінберн працював як каскадер на телебаченні та в кіно, а вже з 1976 року ще й як координатор. Після “Гелловіну” він з’явився як каскадер у ще двох фільмах Карпентера у 1980-1981 рр., “Туман” (The Fog) та “Втеча з Нью-Йорку” (Escape from New York). В доробку каскадера за 1980-ті роки також культові “Трон” (Tron), “Меч та чаклун” (The Sword and the Sorcerer) та серіал “Лицар доріг” (Knight Rider), де Вінберн робив неймовірні автомобільні трюки за Девіда Гассельгоффа.

Після успіху фільму 1989 року “Бетмен” (Batman) Вінберн також був офіційним Бетменом в кількох парках розваг, роблячи трюки наживо. Приблизно тоді ж Вінберн також пройшов до певної міри вже традиційний повний кар’єрний шлях від каскадера до режисера фільмів, проміжними стадіями якого є координатор трюків та режисер другої групи. У 1988 році він повноцінно дебютував як режисер фільмом “Вівтар зла” (Evil Altar), а у 1991-1993 рр. зняв ще два фільми, останній з яких, “Копи з Маямі-Біч” (Miami Beach Cops) був ще й поставлений за його власним сценарієм.

Хоча не забував Вінберн про каскадерську працю і у 1990-ті (зокрема робивши трюки у відомій комедії “Голий пістолет 2 1/2”), вік почав даватись взнаки, тож він все більше працював координатором. Востаннє — на фільмі 2005 року “Мойсей: Занепалий у місті янволів” (Moses: Fallen. In the City of Angels).

Починаючи з 2000-х років Вінберн почав часто з’являтись як почесний гість на різноманітних конвентах, фестивалях та подіях, де не лише залюбки спілкувався з фанами, а ще й роздавав інтерв’ю. Якщо вас цікавлять каскадерські трюки або знімальний процес загалом на будь-якому бюджеті, ці інтерв’ю — справжній скарб фактів про кіно, досвіду та професійних касадерських секретів. Навіть у віці більш як 80 років Вінберн з неймовірною точністю і в деталях розповідав про свою працю.

Останньою роботою Вінберна у великому кіно стала одна з головних ролей у незалежному фільмі жахів 2014 року “Острів відьом” (Island of the Witches), але на екрані каскадер та актор востаннє з’являвся всього місяць тому, у інтерв’ю відзнятому кілька днів до його 85-го дня народження. Навіть за три невеличкі хвилини інтерв’ю Вінберн встиг розказати багато, а значно більші з осбягом інтерв’ю та панелі каскадра з численних фестивалів просто-таки переповнені цікавою інформацією.

Читайте також

Майстер неможливого: Помер культовий режисер Альберт П’юн

albertpyun

Помер Кевін Конрой, легендарний голос Бетмена

Бетмен

Розбір фільму «Гелловін. Кінець» як артгаусної стрічки

Гелловін. Кінець

Майкл Маєрс уже не той. Огляд фільму «Гелловін. Кінець»

Гелловін. Кінець

Пророчі VR-жахи 30 років потому. Огляд фільму «Газонокосар»

The Lawnmower Man

Джон Карпентер хоче екранізувати Dead Space і писати музику для відеоігор

“Гелловін. Кінець”: несподіванки сюжету та саундтреку

Halloween Ends

Бен Аффлек зіграє Бетмена в другому “Аквамені”

Бен Аффлек

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: