Кожен огляд патіґейма – велика відповідальність для мене. На відміну від багатьох інших жанрів настільних ігор, вони особливо сильно залежать від компанії, її настрою та інших факторів, які не завжди вдається передбачити, а ще рідше виходить контролювати. Тож я намагаюся випробувати гру в максимально можливій кількості компаній.
У випадку з новою грою «Топ 10», локалізованою компанією «Ігромаг», ще до тестових партій, на етапі ознайомлення з правилами, було зрозуміло, що у моїх руках справжній шедевр у жанрі ігор для компаній.
Усі учасники отримують випадкову картку із числом від 1 до 10. Ведучий раунду зачитує текст із картки завдання: «Ви створили новий парфум «Chanel №13» завершіть лозунг «Парфум який пахне..» Спектр варіюється від найгіршого до найкращого. Якщо вам дісталася картка з цифрою 1, можливо ви відповісте «гнилою рибою», якщо у вас картка з числом 10, це може бути «чорною смородиною, м’ятою та динею з ароматичною чуттєвістю кардамону, мускатного горіха і легким акордом Капуччино». Іншим гравцям яким, наприклад, дісталися карти 5 або 6, доведеться придумати щось посереднє. Коли всі варіанти будуть озвучені ведучий раунду повинен розкрити всі карти в порядку від найменшого до найбільшого числа, намагаючись по можливості не помилятися. Помилки перетворюють наші жетони одноріжок на какунці. Якщо всі єдиноріжки перетворяться на какунці — ми програли! Якщо ж одноріжки ще залишилися, починається наступний раунд. Геніально просто.
Коли видавець настілок випускає на ринок новий патіґейм, перше про що вони повинні подбати — прості і зрозумілі правила. На щастя, у «Топ 10» із цим все просто чудово. Їхнє вивчення з нуля займає всього кілька хвилин, гра дуже легко масштабується і, незалежно від кількості гравців, займає п’ять раундів (або менше, якщо гравці не дуже добре справляються з поставленими завданнями).
Перша асоціація, яка виникає у досвідчених патігеймерів, це гра «Довжина Хвилі», яка з’явилася дещо раніше «Топ 10» і теж була локалізована в Україні. У ній використовується схожа механіка спектру, проте головним фактором привабливості був пластиковий циферблат, який гравцям потрібно було крутити у пошуках правильної відповіді. І хоча «Довжина хвилі» явно виглядає привабливіше ніж «Топ 10», все ж таки вона навіть близько не може зрівнятися з емоціями і драматизмом, на які виявилася здатна «Топ 10».
У «Топ 10» всі учасники беруть активну участь у грі, незалежно від того чи ви ведучий раунду, чи ні. Тут важлива репліка кожного учасника, кожен гравець робить свій творчий внесок у перемогу (або поразку) рівною мірою. Вам доведеться вчитися розуміти хід думок інших гравців, змінювати свої асоціації на ходу і найімовірніше багато тренуватися, перш ніж вам вдасться перемогти. Хоча, відверто кажучи, перемога чи поразка у цій грі відіграє зовсім незначну роль. Я бачив партії, які були програні майже миттєво, а також партії, які були виграні майже без помилок. Як би там не було, це завжди було дуже весело.
Адже секрет успіху не в тому, щоб дати найсмішнішу чи найрозумнішу відповідь, а в тому, щоб дати капітанові досить ясну інформацію, яка дозволить йому все правильно зрозуміти. Перш ніж я озвучу свою репліку, я повинен послухати, що кажуть інші, щоб інтерпретувати своє число на карті. Якщо ж хтось уже озвучив свою версію, тепер треба подумати, можливо це вісімка? Чи може взагалі шістка? Наприклад, якщо у мене сімка, мені точно варто дати це зрозуміти ведучому раунду, але головне не перестаратися, щоб ті, хто має вісім чи дев’ять, мали місце для маневру. Тріумф і радість наповнює кімнату щоразу, коли ведучий розігрує раунд без жодної помилки. І це заслуга не лише ведучого, а й показник бездоганної роботи всіх гравців за столом. Оце справжня командна робота.
У «Топ 10» мене особливо вражає кількість завдань та їхня різноманітність. Усього завдань 500 штук, вони не банальні, а досить винахідливі, і варіюються від дурних та смішних до серйозних і навіть місцями філософських.
«Ви президент України, яке нове міністерство ви збираєтеся заснувати насамперед? Від абсолютно непотрібного, до дуже важливого.»
«Встаньте з-за столу і пострибайте від дуже низького до високого стрибка.»
«Під час швидкого побачення ви кажете «Я чемпіон з..» завершите фразу, від чогось ганебного до дуже вражаючого.»
Деколи навіть читаючи ці завдання я вже починаю смакувати майбутні відповіді від друзів. Всі завдання дуже різноманітні і в особливо розкутих групах, де немає особливих бар’єрів у спілкуванні, майже кожне завдання приносить велику кількість позитивних емоцій.
Цей проєкт чудово показує себе практично в будь-якій віковій групі. Юні гравці цілком здатні інтерпретувати інформацію на рівні з дорослими, проте віковий дисклеймер 14+ на коробці досить точний і я точно не став би пробувати цю гру з молодшими гравцями.
«Топ 10» ще з 2022 року була, мабуть, однією з найбільш очікуваних мною українських локалізацій. І якби мені довелося оцінити її за шкалою від 1 до 10, я без особливих роздумів віддав їй картку зі значенням 9.
Це однозначно один із найкращих патіґеймів сучасності, який, на мій погляд, має абсолютно всі шанси стати класикою. А додати «Топ 10» до своєї колекції ви можете за посиланням.
Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA
На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!