Огляд Mafia III

Автор: Михайло Петрунів

Так, так, так, Mafia III не є тією Мафією, яку знали й полюбили мільйони гравців. Втім, якщо ви тільки не сиділи півтора роки в танку, то це не мало би стати для вас несподіванкою. Ці ігри мають різну подачу, різний ігролад, розробники не чехи, а американці й через це маємо різні пріоритети при розробці. Але чи може Mafia III бути хорошою грою? Усе ж нам не вперше підсовують інший продукт із відомою назвою й попри це, для прикладу Макса Пейна 3, ми все ж полюбили. І саме це, чи хорошою є грою 3-тя Мафія, ми й постараємося розібрати.

Документальний бойовичок

З усього хорошого завжди вилізе щось погане, а в усіх паскудних ідеях знайдеться щось хороше й ось такою є вся Mafia III, якість якої нестабільно літає усю гру.

Mafia III / Mafia 3

Для прикладу, сюжет. Історія одразу зацікавлює завдяки подачі у вигляді документального фільму, де головними оповідачами будуть детектив та священик,  і якщо перший говорить про головного героя як про злочинця, то другий – як про людину. Далі ще більше вражень, оскільки перші 3 години кат-сцени тішать хорошою постановкою та крутезною лицьовою анімацією і видно, що розробники розуміють це та вичавлюють з усіх персонажів різні емоції. Самі ж персонажі стали набагато природніше виглядати й загалом здебільшого усі озвучені на відповідно хорошому рівні, з відповідними акцентами та репліками. Чого вартий лише один Донован, який крутості та веселості може запросто заткнути за пояс Джо Барбаро з Mafia II. Однак це лише перші 3 години, а потім гра різко збавляє темп, усе вищезгадане зводиться до мінімуму і гра вводить свою головну фішку, навкруг якої крутиться історія й ґеймплей.

Добре, погано, добре, погано, добре…

Після того, як мафія використала та вбила сім’ю головного героя Лінкольна Клея (не хвилюйтесь, це не спойлер), Лінкольн вирішує “несподівано” помститись і зробити так, як це його вчили у В’єтнамі, тобто забрати у ворога все й лиш у кінці зустрітися з ним і глянути йому в очі. Й ось цим будемо займатись усю гру: валити бізнес, захоплювати території, відловлювати родичів та спільників антагоніста, словом ламати усю його імперію.

На словах це може звучати кльово, але на ділі не все так добре. По-перше, з таким підходом Mafia III тепер більше схожа на американський бойовик, а не на історію з реалістичним присмаком, якою були перших дві частини. Нам із самого початку говорять, що Лінкольн зробив більше проблем, ніж усілякі природні катастрофи в Нью-Бордо, тобто отримуємо Карателя у всесвіті Мафії.

Mafia III / Mafia 3

По-друге, принцип захоплення територій повторюється 9 разів, бо саме стільки цих територій є. Щоб отримати контроль над територію потрібно знешкодити її “боса” й ось ці місії є найцікавіші, оскільки всі вони мають вигадливі декорації, постановку і кат-сцени, як перші 3 години гри. Але щоби знешкодити головного посіпаку,  потрібно відібрати 2 бізнеси його спільників. Щоби дістатися до спільників, потрібно завдати збитків на певну суму, а це ще 3–5 завдань і всі ці завдання, крім зустрічі з “босом”, зводяться до “приїдь сюди та знищ, вбий, допитай, врятуй тощо” й маємо добрих дві третини гри безжалісних повторів. Проте, як вже було сказано, навіть у найгірші ідеї є щось хороше й розробники справді дуже постаралися згладити одноманітність завдяки:

Місто. Насправді Нью-Бордо не має стільки пам’ятних місцевостей як Емпайр-Бей Мафії II, однак сплановане місто чудово. Яке б завдання не було, завжди є декілька можливостей потрапити в потрібне місце, від банального чорного ходу до каналізацій і горищ.

Екшн. Hangar 13 вдалося вивести перестрілки на видовищний рівень. Усі локації мають багато укриттів, однак всидіти на місці все одно не вийде, бо якщо укриття не зламається, то Лінкольна закидуватимуть гранатами, коктейлями молотова або просто будуть обходити. А стріляють противники влучно й боляче, тому доведеться часто міняти укриття або взагалі старатись обійти.

На противагу екшну є стелс, але на жаль, із ним біда повна й ігролад зводиться до “свиснув — вбив”. В усіх ворогів зі слухом клінічна проблема, зір слабенький, а мізків, як у динозавра. Для того щоби Клея помітили, потрібно попасти в невелике поле зору ворога на 2 секунди й тільки, можливо, тоді здійметься тривога. Противники навіть не звертають уваги на NPC, які коли бачать, що творить Лінкольн починають верещати й бігати, але для мафіозі це немає ніякого значення. Ну подумаєш, кричить пачка людей, що там “ніґер” когось вбив.

Відповідність. Хоч принцип завдань схожий, але локації, опис і діалоги будуть відповідати бізнесу, якому ви завдаєте шкоду. Для прикладу, якщо це підпільні азартні ігри, то часто потраплятимете в місця з гральними автоматами, покером та рулеткою. Якщо це секта расистів, прийдеться їхати за місто визволяти темношкірих. А якщо це викрадення машин, ми будемо відвідувати майстерні й гаражі з елітними машинами.

Час. Більшість завдань є 5-ти хвилинними, а інколи достатньо менше хвилини, однак здебільшого це завдяки вже згаданому інтелекту наших противників.

Поїздки. Управління автівками, хоч і аркадне, але комфортне. Симулятивний режим додає лише реалістично неконтрольовані заноси, але нічого поганого в цій аркадності немає, оскільки вона як мінімум не викликає відразу, як це було у Watch Dogs. Втім, поїздки приємні не своїм кермуванням, а завдяки неперевершеному радіо. З ним розробники не мали права халтурити й вибрали найкращі зразки музики 60-их. Однак, хоч треків більше, ніж у 2-й Мафії, але Mafia II проходилася за 15 годин, а на 3-тю в мене пішло 35 і останні години гри хочеться почути щось нове.

Mafia III / Mafia 3

Й от цього всього вище написаного достатньо на годин 15–20, аби розважати, а далі потроху стає нудно, а наприкінці вже позіхати хочеться і виконуєш усе на автоматі, не вникаючи, що і для чого робиш, аби швидше дійти до фіналу й побачити красиві кат-сцени. І якби всі ці завдання зменшили наполовину й хоча б трошки більше додали скриптових рівнів, можливо тоді розробники втримали би баланс цікавості і взятого на старті темпу гра би не втратила.

Розділяй та володарюй

Після захоплення району, гра показує ще одну свою родзинку й нам потрібно віддати територію одному з наших спільників: Віто, Берку чи Касандрі.

Віддавати території важливо, оскільки кожний із цієї трійці дає 2 якихось смаколики. Наприклад, Кассандра за потребою викличе магазинчик на колесах зі зброєю, Берк може підкинути хорошу машину, а Віто надішле одного свого підручного, аби він забрав у вас готівку й поклав у сейф.

Mafia III / Mafia 3

Процес передачі території здебільшого цікавий через те, що кожний старається переконати вас у своїй манері віддати район йому, а якщо ви когось довго будете ігнорувати, він повстане проти Лінкольна. Однак розробники не змогли витягнути це на всі 100%. Віто, Касандра й Берк яскраві персонажі, але діалогів із ними мало, а поставлених ще менше. Причина віддавати все комусь одному лише одна – заради досягнення, а не заради надання переваги. Один Віто, який у Mafia III став трішки емоційнішим, зміг би багато розповісти зі свого минулого і я з особливою цікавістю завжди слухав його, аби почути якісь відсилки до попередньої частини і вони були, але всього 2–3 на 35 годин.

“Безмежність та завершеність”

Оскільки Mafia III представляє із себе пісочницю, гра має давати гравцю ще якісь інші завдання, крім проходження сюжету і вони є.

Перше — збиральництво. У грі є багато колекційних речей типу еротичних картинок, провокаційних постерів, обкладинок альбомів і, звісно, журналів PlayBoy, Hot Rod і в порівнянні з Mafia II розробники пішли ще далі, оскільки журнал представляє із себе не лише одну картинку, а і скани різних статей.

Друге…, а другого немає. Це все. Експериментувати зі світом не цікаво, бо все що вміють NPC це бігати і кричати та дзвонити в поліцію. Копи, які були одною з головних фішок серії тепер не слідкують за ПДД, можна їхати 120, на червоне світло й не переживати що буде штраф. Але якщо вже влетіти машиною в них то почнеться напружена погоня, оскільки поліція, коли ви в машині, завжди влучно стріляє по колесах. Принцип втечі від них, таки й же, як у GTA IV. Перевдягання й заміна номерів нічого не дасть, як мінімум через те, що в грі немає автомайстерень і магазинів одягу.

За чутками, розробники в майбутньому мають додати в гру можливість перевдягнути Клея, але це вказує лише на одне – гра не дороблена. І від цього не втечеш. Відчуття недоробленості присутнє всюди. У грі є багато магазинів, які позначенні на мапі, але взаємодіяти з ними не можна. Присутні декілька кат-сцен поза сюжетною лінією, які мали бути краще зрежисовані, але зроблено це поспіхом, абияк. Розумієш, що NPC мали краще взаємодіяти, але вони цього не роблять. Машини мають фізичну модель руйнування, але цього непомітно, при тому, що катери руйнуються, навіть краще, ніж в GTA V. Багато цікавих графічних технологій, динамічні хмари, цікавий дощ, HDR, але місцями картинка настільки паскудна. Mafia II була теж недоробленою грою, однак те що видали було вилизане, а з Мафією 3 такого відчуття немає.

Варто / не варто / варто / не варто / ВАРТО! Але…

І що ми в результаті маємо? Непоганий бойовик, з добре поставленими кат сценами, добре передана атмосфера кінця 60-х, неперевершена музика, яскраві персонажі, комфортний екшн і водночас недоробленість, деяка затягнутість, ніякий штучний інтелект, нестабільна картинка тощо. І головне питання, чи варто купувати гру? За повну ціну ні, оскільки за недороблену гру платити потрібно відповідно. Втім, сама гра хороша, я очікував набагато гіршого, тому на знижках це те, що треба, лише при купівлі не забувайте одного –  це вже не Мафія.

70

Вподобайка

Вдалося

 • прекрасні кат-сцени
 • радіо
 • режисура головних завдань
 • шутерна складова

Не вдалося

 • пустий світ
 • надто багато одноманітних обов'язкових завдань

Останні огляди

Огляд Seven: The Days Long Gone

49

Автор: Владислав Папідоха

Seven: The Days Long Gone

Огляд фільму «Вогнеборці»

Автор: PlayUA

Вогнеборці / Only the Brave (2017)

Огляд Need for Speed Payback

59

Автор: Михайло Петрунів

Need for Speed Payback

bit’ання з минулого: Flashback (1992)

Автор: Андрій Нагорний

Flashback (1992)

Огляд Destiny 2

83

Автор: Роман Береговий

Destiny 2

Огляд Super Lucky’s Tale

68

Автор: Володимир Вітовський

Super Lucky's Tale

Огляд Star Wars: Battlefront II

61

Автор: Роман Береговий

Star Wars: Battlefront II

Огляд фільму «Ліга Справедливості»

50

Автор: Олег Куліков

Ліга Справедливості / Justice League (2017)
 • creosine

  3тя мафія прекрасна!

 • UterSC

  Мафія в стилі янкі) Відчувається, що робили не чехи. Ну і я повністю згідний з тим, що дуже багато чого, що задумувалось – не реалізовано. Тут або докинуть фічі апдейтами, або це провал. Хоча свої моменти в грі є, саме в сюжетці.

 • Михайло

  Все ясно, краще пройду повз неї!

 • eMtrikS

  Дякую за огляд, дуже інформативно. Скажу лише, що наскільки я розумію, то проблема в тому, що гра вийшла в цілому непоганою але значно гіршою за своїх попередниць і причина тут як на мене досить таки проста: Ну не можуть американці робити хороші ігри про американців. Не можуть і все тут! Варто уточнити, що я не маю на увазі всі ігри, ні справа якраз у таких ось GTA-подібних іграх як Мафія. Річ у тому, що розробники ну дуже вже намагались зробити саме реалістичну історію, показати нам саме таку Америку яка вона тоді була. І тим самим, вони самі собі і напаскудили. Для прикладу ті ж таки ігри серії GTA, які розробляла не американська а саме британська філія «Rokstar North» брали якраз своєю сатирою, хоча там був і зазвичай хороший сюжет і крутий ігролад, але найбільше допомагало поринути в атмосферу саме це тонке а іноді не дуже, висміювання американців, їхніх звичок та стереотипів. Саме ця грань між напруженим всесвітом і банальною сатирою, створювала ту атмосферу за яку ми так любимо GTA. А все тому, що ігри робили не американці. Стосовно двох попередніх частин мафії то тут на мою думку зіграло якраз банальне представлення чехів про італійську мафію. І я не кажу, що це погано, навпаки. Для більшості людей фраза: італійська мафія, відразу асоціюється з такими фільмами як «Хрещений батько», «Обличчя зі шрамом» або «Скажені пси». І саме ці фільми сформували більшість тих стереотипів за якими ми і уявляємо собі звичайного мафіозі, незважаючи на те, що більшість з них є вигаданими. Наприклад з фільму Хрещений батько, ми знаємо, що наркотики це табу для мафії. Хоча насправді Коза Ностра ніколи не перебирала способами заробітку. Але люди не хочуть грати за покидьків, їм потрібні харизматичні герої зі своїм кодексом та правилами а це саме вигаданий кіношний образ мафії. І чехи якраз так і зробили, подали сюжет як фільм, як драму і не прогадали. Саме у цьому і є проблема американців у третій мафії, вони намагалися нав’язати нам героя покидька яким нікому не цікаво грати, намагались показати реалістичну Америку тих років, а самі ж ще в інтро почали вибачатися за гру і засуджувати будь-які прояви расизму. Натякаючи гравцям: забийте на атмосферу, це все не справжнє, не вірте в це. І саме тому, я думаю гра так не зайшла, ні вона непогана але небільше. Ну не можуть американці робити хороші ігри про американців. Не можуть і все тут!

  • sixshooter

   У вас істерика, прийміть ліки. Гта, доречі, розроблено зусиллями всіх підрозділів разом. Все решта з написаного це як то кажуть *висєр*, прошу пана

   • eMtrikS

    1.Ніякої істерики, прочитав огляд, подякував, висловив свою думку, до того ж нікому її не нав’язуючи.
    2.Ліки від чого? Від здорового глузду? Ну вибачте якщо я вас цим якось принизив.
    3.Розробники та творці серії ігор GTA, британська компанія DMA Design, зараз відома як Rockstar North. І подивившись офіційну вікі сторінку (en) будь якої з частин GTA, від першої 1997 року до п’ятої 2013. У строці Developers (Розробники) Ви всюди побачите одну лиш назву, не Rockstar San Diego, не Rockstar Toronto а саме Rockstar North.
    4. Не знаю де і хто вам каже такі страшні слова як *висєр*, але якщо ви десь з кимось не згодні, то раджу використовувати термін “суб’єктивна думка”. Він менш образливий, і з ним є набагато менша вірогідність, що вас пошлють на три літери.
    5.Не зовсім розумію, про що і якого пана ви просите, і якщо чесно не хочу знати.

    PS. Дякую за коментар, але якщо ви з чимось не згодні, або вам щось не зрозуміло, конкретизуйте з чим або що саме і я спробую пояснити. Або взагалі не пишіть нічого а просто втуліть дизлайк, з рештою вони для того й існують, “замість тисячі слів” хД.
    .

 • ХОРОБРЕ СЕРЦЕ

  Я пройшов цю гру задоволений, так вона має свої недоліки, і деякі серйозні навіть ,але гра чудова

 • Oleksandr Masnyi

  на рахунок великого коментаря нижче – згоден цілком
  додам від себе,що ця мафія – це не мафія.заголовок тут зовсім незаслужений.це швидше дуже невдала спроба скопіювати стиль ігр юбіків,спробувавши замісити це все в тісті італійської мафії.

 • Чому 2к просто не дали чехам працювати над грою?

  • Oleh Kulikov

   Бо 2К не компанія добра

   • UterSC

    Порівняно з Activision — 2K ангелята

    • Але це не стаття-порівняння компаній. Ти або компанія добра, або ж ні. Ніякого компромісу

     • З огляду на ті ігри, які видавали і продовжують видавати 2К — називати їх “компанією зла” через неоднозначність третьої мафії? Фу такими бути :)

  • UterSC

   2K Czech реструктурували, що фактично закрили

  • Не факт, що ця студія після Mafia II змогла б щось зробити добре без Данієля Вавра.

 • Дмитро

  як на мане защедро – історія трішки банальна, а баги конкретно псують враження – мій максимум 6/10

  • Можливо мені щастило або я просто не шукав баґів, але за своє проходження в мене лише 2-чі неправильно заспавнилась машина і один раз втікач сів у взірвану машину. Це все.

 • Vhirran

  Насправді варто було написати
  Не варте уваги якщо ви
  -Цінуєте свій час
  – Грали в ГТА5, Batman Arkham Knight чи будь яку іншу сучасну пісочницю

  Серйозн, як можна було такому дну поставити 70/100?
  Сюжетки майже немає, геймплею теж – один тупий грінд, збиральництво плейбоїв? Я ліпше в інеті гляну колекцію. 40/100 і один із головних кандидатів на розчарування року.

 • ZeRM

  гра = шлак