Кіберкрай

Неоновий Павло Зібров. Огляд коміксу «Кіберкрай»

Автор: Владислав Папідоха @vpapidokha

Колишня зірка української естради кришить роботів у альтернативному Києві 80-х, насвистуючи «Хрещатик». Саме цим нас намагалася принадити до «Кіберкраю» команда The Will Production, пообіцявши карколомну подорож сторінками альтернативної української історії. І все це у коміксі таки є, та десь таки не допрацювали.

За вікном альтернативні 80-ті. Кубань залишилася частиною незалежної України, Північний Льодовитий океан завдяки атомному очищенню дещо більший, ніж зазвичай, а у київське метро небезпечно заходити без кисневої маски. Роботи заполонили світ, замінивши людей майже у всьому. Залізяки працюють таксистами та правоохоронцями, працюють у “Київській перепічці” і навіть збирають на концертах стадіони. А уже завтра вибори, на яких новим гетьманом стане суперкомп’ютер «Оріон-1». Людям, що співають, не залишилося місця у новому світі.

Розпочався золотий вік людства

Павло Зібров

Втім, колишня рок-зірка не розкисла і натомість стала приватним детективом. У перервах між походами до місцевого бару Павло Миколайович шукає вкрадених на металобрухт псів і з гіркотою згадує старі дні. Аж поки йому не дають замовлення, що змінить його життя. Робо-зірки почали підозріло часто помирати, а місцевий бандюк, що стриже на них грошву, незадоволений таким перебігом справ. У ході пошуку серійного робо-вбивці, Зі (так тут кличуть співака) знайомиться з потенційною винуватицею. Таємнича дівчина в червоному латексі з‘ясувала, що роботи не в змозі створювати нового, тож усі свіжі музичні хіти – переспіви давно забутих композицій. Вона бажає роздобути докази цього і запобігти тотальній владі машин. Павло Миколайович за 2 панелі змінює гнів на милість, вірить хакерці на слово і разом з нею дає відсіч потенційному очільнику країни. Мимохідь запалюючи натовп концертом на Олімпійському, звісно ж.

Кількість візуальних та текстових великодок вражає. Чого тільки вартує роботизований Маріо, якому вчергове довелося змінити професію. Локальні жарти те й діло викликають посмішку і стають розрядкою навіть для найбільш абсурдних сцен. Втім, простежується й брак ідей. «Кіберкраю» катастрофічно бракує чогось свого. «Воля» загравала з малодослідженим у популярних медіа історичним періодом, старалася викрутити градус абсурду до максимуму і щокілька сторінок кидала в читача черговим кумедним дивацтвом. «Кіберкрай» же невпинно дарує можливість сказати уже звичне «Це ж було вже!».

Сюжет «Кіберкраю» скидається на старі випуски «Бетмена»: псевдодетективний фон для хвацько намальованих бійок. Так, йому вдається тримати темп і виправдовувати зображувану штовханину. Та всоте переповідаючи історію про спробу повстання машин, «Кіберкрай» сам складає враження твору, написаного роботом. Історією про бунт техніки проти своїх господарів уже давно нікого не здивуєш. Заграванням із альтернативною історією також. А втиканням у сюжет Зіброва, який і так у кожній українській теле-бочці затичка — тим паче. Інша справа, що автори й не намагаються цього робити. Творчий колектив «Кіберкраю» явно робив ставку на вау-ефект від ретро-футуристичного Києва, зіркового головного героя, нестримного трощіння залізяк та якості малюнку.

У коміксі багато круто зроблених екшн-сцен. Павло Миколайович хвацько роздає копняків людям та роботам, ганяє містом на супербайку «Дніпро-1» та рятує прекрасних дам. Візуальне наповнення «Кіберкраю» вражає. Та не завжди якістю. Поруч із класно пропрацьованими сценами сусідить розворот з Майданом Незалежності, який мовби недоробили, але додали до коміксу, бо шкода було викинути. Візуальний стиль дуже схожий до «Волі. Том 2», тільки переїхав у 80-ті з роботами. Тут вам і летючі тролейбуси, і модернова зброя з рахівником набоїв з газової трубки. Зображуване відсилає радше до ретро-футуризму, ніж до того, що ми звикли бачити у кіберпанк-творах. А загалом картинка соковита і наповнена деталями.

Окремо варто сказати про обкладинку. У додаткових матеріалах автори показали три варіанти, один із яких потрапила на стилізовану під VHS-касету суперобкладинку для передзамовників. Та у якості основної немов навмисно обрали таку, що відсилає до паршивих обкладинок бульварного фентезі початку 00-х. Як так вийшло — залишається загадкою.

«Кіберкрай» вийшов вдалим розширенням комікс-всесвіту видавництва The Will Production. Продовживши тему загравання з альтернативною історією України, автори змінили декорації та порекламувалися серед мас коштом сучасного мемного персонажа. Читаючи, відчуваєш, що автори отримували кайф під час створення коміксу і ні в чому себе не обмежували. Не слід покладати на цю роботу великих надій, але вона в змозі повеселити і розбавити вечір. А часом більшого й не потрібно.

Придбати комікс «Кіберкрай» можна за цим посиланням.

Останні огляди

Але він перетвориться в зірку. Огляд фільму «Їжак Сонік 2»

Автор: Микола Єрьомін

Їжак Сонік 2 / Sonic the Hedgehog 2 (2022)

Ретроспектива Resident Evil. Випуск 08: Resident Evil 4 (2005)

Автор: Андрій Нагорний

Resident Evil 4

COTY — Огляд Stray

83

Автор: Владислав Папідоха

Stray

Найкраще цього року! Огляд аніме «Сім’я шпигуна»

Автор: Дмитро Джугалик

spy x family

Прогулянки Нью-Йорком у пошуках самоствердження. Огляд фільму «Морбіус»

Автор: Микола Єрьомін

Джаред Лето

Ретроспектива Resident Evil. Випуск 07: Resident Evil Zero (2002)

Автор: Андрій Нагорний

Resident Evil Zero

Сім’я понад усе. Огляд коміксу «Сага. Книга 4»

Автор: Дмитро Джугалик

saga review cover

Людина, яка нагадує. Огляд фільму «The Batman»

Автор: Микола Єрьомін

The Batman

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: