Цього місяця порталу справжнього ґеймерського духу PlayUA виповнюється 6 років, тому ми проводимо конкурс із цінними подарунками. Нижче — конкурсна робота, у якій збережено авторський стиль, пунктуацію і всі-всі-всі помилки. Автор: Нагорний Микита.
«Бий її, бий!» — голосно кричали мені друзі, поки я лупцював хвойд Вайс-Сіті, явно не очікувавших на удари такої потуги від маленького кулачиська Мерседес Кортез. Потоптавши останню мертву повію, я сів у старенький «Запорожець», загнав його у воду і поплив, дивлячись, як сонце поринає у безмежну синь, залишаючи Місто Пороку у темряві.
Гадаю, саме такі спогади відтворюються у вашій пам’яті, коли ви чуєте слово «моддинґ». Але за ним ховається дещо більше, ніж декілька «народних солянок», пара корисних скриптів та безліч різноманітних баґів. Якщо ви хочете дізнатися, що саме — гайда за мною!
Що це таке?
Сьогодні кожне сучасне інтернет-видання часто пише про моди. Вийде нова гра, недоліки якої фанати виправлять ще до першого офіційного патчу, чи хтось зробить ремейк старої, користуючись новітнім рушієм, а в журналістів вже готова пачка статей. Тож про моддинґ зараз знають всі. Але якщо ви не читаєте модних інтернет-видань, а цей текст вам роздрукував друг і приніс у вашу лісову печеру, зараз ми остаточно розберемося з цим питанням.
Почнемо з того, що модифікація (мод) — це ігровий контент (тривимірні моделі, текстури тощо), маючий певні відмінності від оригінальної версії.
За різними параметрами моди розподіляються на декілька типів. Звісно, моддинґ — не наука, тому не існує канонічної класифікації модів, але ж спробуємо визначити основні типи.
-
Глобальні моди — це модифікації, які змінюють більше 70% ігрового контенту. Вони найчастіше мають новий сюжет, нову мапу, важать майже як оригінальна гра та зривають дахи ґеймерам обсягами змін. Найвідоміший приклад глобального моду — Counter-Strike. Так-так, це спочатку була модифікація легендарної Half-Life, але згодом вона стала повноцінною грою, яку… теж почали модифікувати. Ох уж ці модмейкери!
-
Іноді в окремий різновид глобальних модів виділяють ремейки, такі як Black Mesa — модифікація Half-Life 2, метою якої є відтворення класичної Half-Life з використанням можливостей рушія Source. Теж стала самостійною грою.
- Також можна виокремити збірки модів. Це ті самі «народні солянки». Чесно кажучи, якщо це були б справжні супи-солянки, навряд чи знайшлася б людина, що погодилася б з’їсти хоча б ложку того варива. Як правило, «солянки» збираються з купи модів (іноді несумісних), обгортаються разом з оригінальними файлами гри в автоінсталювач, котрий обов’язково виснутиме, і все це діло посипається зверху баґами і двома-трьома вірусами.
-
-
Мутатори — це маленькі моди, змінюючі тільки якийсь один елемент гри. Наприклад, це може бути скрипт, додаючий в гру озброєного охоронника головного героя. Важливою особливістю мутаторів є потенціальна можливість поєднання декількох таких модів.
-
Підвидами мутаторів є аддони — мутатори, які додають новий елемент у гру, та реплейсери — мутатори, які замінюють вже існуючий елемент. (Можливо, є люди, яким кортить замінити снайперську гвинтівку на фалоімітатор, але все ж таки краще, якщо він опиниться у грі, не чипаючи існуючу точну зброю.)
-
А як це зробити?
Якщо у вас виникло таке питання, можливо, ми невдовзі побачимо нову DayZ або Nehrim. Або не побачимо. У всякому разі, якщо ви дочитали до цього місця, вам буде цікаво дізнатися про розробку модів.
Отже, для розробника модів існують два шляхи: використання офіційного інструментарію і… розробка власного.
З першим варіантом, я думаю, все ясно. Фанати, наприклад, The Elder Scrolls ніби і не працюють у поті чола, а просто насолоджуються процесом. А що? У них в руках майже ті сами редагувачі, в яких створювався оригінальний контент гри, тож можливість зліпити файл, який призведе до помилки після запуску гри, замалий. З технічних деталей їм треба знати тільки основи, тобто механізм роботи програм та вміст експортованих файлів їх не хвилюють. Не життя, а казка!
А ось фанатам, наприклад, Grand Theft Auto довелося не так солодко. Після виходу кожної нової гри вони бачать ігрові файли, з якими сам біс не знає, що робити. І тут настає час зворотної розробки — процесу відновлення алгоритмів, згідно з якими гра читає файли з ігровим контентом. Треба мати певний досвід, аби, переглядаючи двійкові файли у HEX-редагувачу, бачити, дані якого типу містить файл. Потім треба дизасемблювати виконуваний файл, аби зрозуміти, як гра працює з файлами. Потім — намагатися створити ігровий файл власноруч, щоб перевірити, як на нього відреагує гра. І нарешті, — застосувати свої програмістські навички, аби написати саморобний редагувач. Фух, я втомився навіть просто перелічувати ці пункти. Тепер уявляєте, як важко це все зробити?
До того ж, розробники ігор часто шифрують та стискають ігрові ресурси, що ще дужче ускладнює роботу. Саме цьому моддинґ ігор без офіційного інструментарію розвивається повільно і поступово: спочатку виходять модифікації, змінюючі швидкість машин, потім реплейсери текстур і тільки через кілька років глобальні моди на кшталт GTA IV: San Andreas.
І навіщо це все?
Мотивація людей — взагалі складне питання. Важко сказати, чому модмейкери починають займатися цим. Легше перелічити результати, яких досягли найталановитіші з них.
-
DayZ. Розробник цієї модифікації Дін Голл починав зі створення тренувального полігону для збройних сил Нової Зеландії шляхом модифікування гри ArmA 2, але після того, як його керівництво не зацікавилося проектом, він не зневірився в ньому і переробив його на розважальний мод. Що було далі, ви знаєте: мод сягнув шаленого успіху, і тепер Голл розробляє власну гру.
-
Falskaar. А цей мод гри The Elder Scrolls: Skyrim розробив школяр зі США Александр Веліцки. Хлопець знайшов для озвучування 29 акторів, вигадав оригінальний саундтрек і задіяв у розробці близько сотні людей, вдало керуючи ними. В решті решт його запросили на роботу конкуренти Bethesda, компанія Bungie, і він приступив до роботи. Там він працює і зараз.
До речі, компанія Valve дуже любить влаштовувати на роботу модмейкерів: автори Counter-Strike, Garry’s Mod і DotA 2 вже давно працюють в корпорації.
-
S.T.A.L.K.E.R.: Lost Alpha. Проект міжнародної команди розробників dez0wave викликає масу суперечок серед фанатів серії. Але в одному вони згодні: робота була пророблена титанічна. Цим і приваблює тисячи фанатів з різних куточків світу цей мод. Його розробники стали чимось типу вищих істот в міжнародній спільноті любителів S.T.A.L.K.E.R. Більше того, команда отримала визнання і допомогу від саміх GSC Game World. Григорович навіть планував випустити цей мод офіційно, але не вийшло.
- Аматорські українізатори. Так-так, локалізація гри технично є саме модифікацією. Ось вам ще привід займатися модами: отримавши деякий досвід, ви зможете радувати своїх співвітчизників якісними українськими версіями ігор.
Ось і закінчилася наша подорож у всесвіт ігрових модифікацій. Тепер ви знаєте, які можливості відкриваються перед звичайними гравцями, якщо їм заманеться зазирнути за ширму хитрого механізму, тож затямте: якщо вам щось не подобається у грі, просто змініть це!
Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA
На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!