Спершу xCloud, тепер Fortnite — Apple стає ворогом ігрової індустрії. І до чого тут 30%?
Усього кілька днів тому компанія Apple сказала, що її пристрої не будуть підтримувати xCloud, Stadia, GeForceNOW та загалом будь-які сервіси стрімінгу ігор, бо компанія не зможе напряму контролювати вміст, який стрімитимуть користувачі. Сьогодні техногігант із Купертіно пішов далі та повністю прибрав Fortnite з AppStore, бо Epic Games без дозволу запровадили у своїй грі можливість придбати скіни чи внутрішньоігрову валюту напряму, не сплачуючи 30% комісії AppStore. Причому паралельно з цим розробники знизили вартість цих предметів на аналогічну суму, яку теоретично могли би заощадити завдяки обходу AppStore, фактично показуючи, що роблять це не задля наживи. Аналогічна ситуація склалася і на Android, проте Google не стала блокувати доступ чинним гравцям та відразу випустила офіційну заяву, де висловила готовніть піти на діалог з Epic Games, щоби якнайшвидше повернути Fortnite до Google Play.
У відповідь на блокування гри Epic Games блискавично запустили і в соцмережах, і всередині Fortnite міні-кампанію, присвячену боротьбі проти тиранії Apple, а також подали в суд на технологічного гіганта на підставі порушення антимонопольних законів та провадження нечесної конкуренції. Представники Epic Games зауважили, що вони не хочуть ні грошової компенсації (навіть судових витрат), ні особливого ставлення до себе та своїх товарів. Їхня вимога — повністю переглянути розподіл прибутків у цифровій крамниці та зменшити комісію, яка шкодить і користувачам, і розробникам.
Повний текст позову можна знайти за ось цим посиланням, і навіть якщо вас не надто цікавлять юридичні подробиці, я все ж неабияк раджу вам прочитати першу сторінку — це такий медійний ляпас, що аж ух! Мовляв, колись Apple подавала себе як борця супроти диктатури ІВМ (заодно експлутаючи мотиви роману Дж. Орвелла “1984”), а тепер компанія перетворилася на зажерливого монополіста, навіть більшого за свого колишнього “ворога”. Цю ж легендарну рекламу першого комп’ютера Macintosh “епіки” обернули тепер проти самої Apple. [оновлено: після блокування гри у Google Play, Epic Games подала в суд і на Google на таких самих підставах ]
Що станеться далі — поки загадка. Бо якщо кілька років тому окремі гучні заяви Epic Games викликали тільки сміх (якщо пригадуєте, свого часу Тім Суїні звинувачував Windows 10 та UWP у “знищенні” ваших ПК, а потім хотів іти війною на Steam), то зараз ця компанія готова і до судового, і до медійного бою. До всього, Epic Games тепер має не тільки достатньо грошей та впливу — вони переслідують цілком справедливу мету.
Казка про 30%
Цю історію якраз розповідав Джон Ромеро на минулорічному Comic Con Ukraine. Мовляв, у сиву давнину розподіл прибутків від проданих ігор був аж ніяк не на користь розробників. 50% здавалися недосяжною мрією — здебільшого ігротворцям перепадало близько 10%, або й менше. Виходом було або шукати лояльного видавця і вибивати вигідні для обох умови довготривалої співпраці, або ж займатися виданням гри самостійно. Так тривало понад десятиріччя, аж ось прийшла Apple, явила світові AppStore, новітнє контенту в цифровому вигляді, а потім добила й без того вражену спільносту однією фразою: “Ми візьмемо 30% за розміщення, а решта повністю йтиме творцям контенту”.
AppStore з його новітнім розподілом прибутків учинив справжній фурор, а 30% мимоволі стали стандартом для цифрових крамниць. Google, Microsoft, Sony, Nintendo, Valve — усі вони неухильно трималися вектора, обраного Apple. Втім, якщо на консолях альтернатив не було, бо це ж закриті екосистеми, то ПК формально не належав нікому. Тому Electronic Arts i Ubisoft подивилися на Blizzard, якій відсутність співпраці з дядьком Ґейбом ніяк не заважала домінувати на цій платформі, та запустили свої цифрові крамниці, Origin та Uplay відповідно.
Та “норма” має тенденцію змінюватися, коли люди знайдуть щось зручніше. На PS та Xbox чимало компаній виписували доволі жирні чеки, щоби сплачувати не 30%, а суттєво менше. З виходом TES V: Skyrim Bethesda уклала з Valve ексклюзивну угоду дистрибуції на ПК, яка теж передбачала певне зниження комісійних ставок. Щоправда, з появою Bethesda.net партнерство було розірвано, але після невтішних кількох років Bethesda он знову повернулася в теплі обійми дядечка Ґейба. На мобільних платформах 30% теж не були залізними: Apple неодноразово укладала “угоди ексклюзивної спвпраці”, причому таємно. Наприклад, кілька тижнів тому стало відомо, що Amazon Prime Video, з’явившись в AppStore у 2017 році, сплачував 15% комісії з кожної підписки, а не 30%. Ба більше, коли в Amazon Prime Video з’явилася можливість здійснювати придбання через мобільний додаток на iOS (чому сама Amazon довго опиралася), Applе не знімала комісію взагалі.
Тім Суїні, голова Epic Games, роками за кожної нагоди стверджував, що 30% комісії мобільних та інших цифрових крамниць уже давно не виправдовують себе, а навпаки шкодять творцям сторонніх сервісів та усувають чесну конкуренцію. Як приклад цього, у березні 2019 року засновник Spotify подав скаргу на Apple до Європейської Комісії зі захисту прав споживачів, бо ці 30% автоматично змушували підняти вартість послуг Spotify для користувачів iOS, що робило цей сервіс відчутно дорожчим за Apple Music. Ту справу, до речі, творець Spotify таки виграв.
Ну а на завершення Cуїні запровадив в Epic Games Store 12 % комісії крамниці (які за певних умов можна звести до 8%, або й нижче), його риторику про усунення 30% підхопили Ubisoft, THQ Nordic, Devolver і навіть CAPCOM зі Square Enix. До всього, Суїні за останніх кілька років настільки задобав Ґейба і компанію, що Valve уперше переглянули свою комісійну політику. Відтепер якщо гра заробить понад 10 млн доларів, то далі Steam забирає 25% з кожного примірника, а якщо понад 50 млн, то комісійна ставка падає до 20%. Варто зауважити, що Steam змінив розподіл прибутків майже одночасно з виходом EGS, тому зважаючи на загальний прогрес цього питання не здивуюся, якщо за наступний рік-два відсоткова частка розробникам ще трішки збільшиться.
Примітка: у наш час якою б не була комісія, приблизно 5% з неї в будь-якому разі будуть технічними витратами стосовно самого платежу (банківське обслуговування, оренда серверів, послуги зв’язку тощо). А от решта — це чистий прибуток власника крамниці. Далі рахуйте самі, але не забувайте — що менше йде крамниці, то більше йде розробникам. Тому, скажімо, якщо ви надумаєте придбати собі Сyberpunk 2077 на ПК, найкращий спосіб подякувати CDPR, підтримати розробників гривнею та доклатися до фінансування четвертого “Відьмака” — це придбати гру не в Steam, і навіть не в EGS, а в GOG. Оскільки це їхня власна крамниця, то розробникам дістанеться 95% вартості гри, а не 88 чи 70.
Минулого року саме Fortnite призвела до того, що ми тепер маємо кросплей між PlayStation та Xbox, хоча обидва платформотримачі роками казали, що це “неможливо”. Звичний для індустрії розподіл прибутків теж потроху змінюється з подачі Epic Games. Можна як-завгодно ставитися до Fortnite, EGS чи Epic Games, але марно заперечувати, що Тім Суїні та його компанія — неабиякі впертюхи. І тим цікавіше поглянути, чи в оцій ситуації з Apple вони зможуть вкотре пробити головою стіну, яка роками нікому не піддавалася… чи все ж розіб’ють голову.
Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA
На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!