Загадкова людина в кадрі і поза ним: помер актор Роберт Блейк

Біографію Роберта Блейка, якого не стало 9 березня 2023 року у віці 89 років, залишила по себе більш питань ніж відповідей. Ветеран екрану, що він знімався з дитинства, але останні 26 років практично не знімався взагалі… Через звинувачення у вбивстві власної дружини… за яке він був виправданий. У автобіографії “Що я зробив для кохання” (What I Did For Love) Блейк начеб-то нічого й не ховає, але питань від того стає лише більше.

Кар’єра актора який надихав Тарантіно і знімався у Лінча почалася у далекому 1939 році. Шостирічний Майкл Джеймс Віченціо Ґубіотзі (а саме так насправді звали актора) дебютував у комедії “Люкс для молодят” (Bridal Suite), а вже невдовзі, ще під справжнім ім’ям став членом шалено популярної групи яка називалась то “Наша банда” (Our Gang), то “Маленькі пройдисвіти” (The Little Rascals). Шаленим було і робоче навантаження, але Мікі швидко заробив репутацію і ділив екран з самими Гемфрі Боґартом та Клінтом Іствудом. А от дома все було зовсім погано. Батько-алкоголік лупцював сина (який приносив найбільший дохід у сім’ї), в школі з талановитого актора знущались, а в автобіографії Блейк писав що і це не найгірше, що ставалося з ним за зірковими лаштунками, стверджуючи про фізичне та сексуальне насилля з боку обох батьків. Не дивно, що в 14 років актор втік з дому. Вже в 9 років він використовував псевдонім Боббі Блейк, позбавившись прізвища батька.

У 17 років актор пішов служити в армію США, а пішовшви звідти у віці 21 року виявив себе остаточно забутим Голівудом. Це підкосило юнака, який не лише сам “підсів” на кокаїн та героїн,  ще й продавав зілля на вулиці. Однак через два роки отямився, опинився на акторських курсах відомого характерного актора Джеффа Корі та зробив себе заново. У 1956 році батько Мікі покінчив життя самогубством, а той остаточно зрікся його прізвища та імені ставши Робертом Блейком, вперше у титрах “Потасовки у доках” (Rumble on the Docks).

Роками “завжди молода” і ексцентрична зовнішність приносила Блейку роботу в кіно і на телебаченні. Саме на останньому Блейк отримав другий у житті акторський джекпот: з 1975 по 1978 рр. він грав головну роль хитромудрого детектива та майстра маскування Тоні Баретти в серіалі “Баретта” (Baretta), за який отримав Еммі.

Подальша кар’єра Блейка була типовою для телезірки яка вийшла “в тираж”: телефільм за телефільмом і так усі 1980-ті і першу половину 1990-х. Перша дивина з кастинґом, яку слід запам’ятати наперед: у 1993 році Блейк зіграв відомого вбивцю своїх дружини та дітей Джона Ліста у телефільмі “Судний день: Історія Джона Ліста” (Judgment Day: The John List Story).

У середині 1990-х Роберт Блейк отримав дзвінок який тоді без перебільшення хотів отримати кожен актор: запрошення у проєкт Девіда Лінча. Зустрівшись з режисером Блейк сказав дві речі: він однозначно “на борту” і… він геть нічого не зрозумів у сценарії “Шосе в нікуди” (Lost Highway). Персонаж Блейка, вказаний в титрах третім по важливості, тим не менш не має імені і прописаний просто як “загадкова людина”. Чи то ввижаючись головним героями, чи то дійсно зустрічаючись з ними він натякає на-, а іноді і прямо стверджує неможливі речі, як от знаходження у двох місцях одночасно.

Без перебільшення, уявити цей фільм без Роберта Блейка і його внеску неможливо. Бознаяк і бозна де Лінч розгледів щось настільки потойбічне й шалене у акторі, який починав дитячими комедіями, але той загорівся цією ідеєю, що додав багато штрихів до ролі самостійно, включно з відстуніми бровами і білим обличчям. Режисер і актор погодились, що те що в них вийшло це “магія”, працювати над якою майже й не доводилось.

Інша магія, страшна, почалася вже після фільму, за сюжетом якого персонажа Білла Пуллмана звинувачують у вбивстві дружини, якого він згадати не може. 4 травня 2001 року другу дружину Блейка, Бонні Лі Бейклі було застрелено на парковці перед рестораном. Дивного в цій справі було дуже багато. І те, що у Блейка був пістолет, але застрелено Бейклі було не з нього. І те, що свідки один за одним висували суперечливі твердження. І те, що попри повне виправдання у 2005 році Роберта Блейка ніхто і ніде більше не звав зніматись. “Шосе в нікуди” так і залишилось його останнім фільмом. І те, що попри це виправдання Блейк досі був дуже злий на другу дружину, у якої був десятим чоловіком…

Я думаю, що я щось на кшталт мутанта, або підвиду.

— сказав актор у скандальному інтерв’ю 2012 року, де зізнався, що нікого не звинувачує у важкій долі і що… Його мати намагалася абортувати його двічі і не вийшло.

Інтерв’ю, нечисленні появи в пресі, продаж сувенірів та книжки — все що залишалося актору в старості для підтримання фінансової ситуації, стабільною якою ніяк не назвеш, адже борги актора після кількарічної судової тягананини становили $3M.

У січні 2019 року актор несподівано з’явився у документальному серіалі 20/20 в серії про вбивство дружини, а трохи пізніше того ж року завів власний канал на YouTube з промовистою назвою “Роберт Блейк — Я ще не помер”. Останнє відео на цьому каналі вийшло у червні 2022 року. Ще одна подія яка, здавалось би ніяк не була пов’язана з Блейком теж сталася у 2019 році, а саме вихід фільму Квентіна Тарантіно “Одного разу в… Голлівуді” (наш огляд), просто-таки наповненого алюзіями на реальні страшні історії за лаштунками фабрики мрій. Персонаж Бреда Пітта і ситуація навколо вбивства його дружини досить-такі збірні, однак те що саме ситуацією з Блейком Тарантіно надихався у тому числі легко підтверджує пряма посвята в книжці “Одного разу в… Голлівуді”, яку українською видали у видавництві А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА. От тільки якщо в книзі Тарантіно може собі дозволити прямо сказати вбив все-таки свою дружину Бут, чи ні, то загадкова людина Роберт Блейк поніс цей секрет (як і багато інших) в могилу.

Читайте також

Фінальний фільм Тарантіно розповість історію відомої кінокритикині Полін Кел

Квентін Тарантіно

Не лише Сонні з “GTA: Vice City”: помер актор Том Сайзмор

Джон Карпентер — ідеальний режисер для кіноверсії Dead Space (але це навряд чи станеться)

dead space carpenter1

Помер художник, скульптор, музикант та піонер експериментального кіно Майкл Сноу

Michael Snow

Дійсно новорічне кіно: як не підмінити Новий Рік Різдвом і все одно мати гарний настрій

Four Rooms

Помер культовий британський режисер та сценарист Майк Годжес

Mike Hodges

Помер легендарний композитор Анджело Бадаламенті

Анджело Бадаламенті

Помер зірка “Твін Піксу” Ел Стробел

Al Strobel

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: