web analytics
Evil Dead Rise

Чи вийдуть «Зловісні мерці повстають» в Україні, і що (й кого) від них чекати

Автор: Микола Єрьомін

Без перебільшення культова франшиза “Зловісні мерці” (Evil Dead), яка налічує чотири повнометражні фільми, серіал на три сезони і безліч коміксів та ігор (остання з яких, Evil Dead: The Game, розійшлася, мов гарячі пиріжки з сумнівним м’ясом) наразі часто потрапляє в новини. Причин багато: тут і вихід в прокат довгоочікуваного п’ятого фільму “Зловісні мерці повстають” (Evil Dead Rise) і десята річниця (Божечки, як час сплив настільки швидко?) четвертого фільму, який називався просто “Зловісні мерці” (Evil Dead; різниця з назвою першого фільму — відсутність артиклю “The”).

Схований у назві Evil Dead Rise каламбур практично неможливо перекласти коректно на українську, адже в назві обіграно те, що дія стрічки вперше відбувається не тільки в хатинці посеред лісу, а у висотній будівлі (high-rise) — мерці підійматимуться не лише з могил, а й сходами.

У США фільм виходить в широкий прокат 21 квітня 2023 року. А от в Україні може не вийти зовсім, і це буде не перший подібний випадок. У цій статті розберемо, чому українським шанувальникам, ймовірно, доведеться чекати нового фільму довше, і яких цікавинок ми можемо в ньому дочекатись.

В Україні діє цензура. Ви не знали?

Десять років тому зі сайтів кінотеатрів зникли “Зловісні мерці” (Evil Dead), черговий сиквел-ремейк (таким комбо є кожен фільм франшизи, навіть перший — він став таким собі перепродовженням короткометрівки Within the Woods). Тож у кінотеатрах українські прихильники “Зловісних” нового фільму не дочекались, і знято його було без видимих причин. У такому випадку зазвичай пояснення банально просте — фільму не видали прокатне посвідчення.

Таке неодноразово траплялося з напрочуд кривавими фільмами жахів. Зокрема, “Техаська різанина безнопилкою” 2003 року, одразу кілька фільмів франшизи “Пила” і як мінімум перший “Хостел” теж не отримали прокатне посвідчення через занадто вже вигадливе насильство на екрані (хоч у випадку останнього, ймовірно, зіграла ще роль згадка про секс-туризм в Україні).

І дійсно, вперше за (тоді) 32 роки існування серії на неї знову було досить-таки страшно дивитись. Режисера вибрав особисто творець “Зловісних мерців” Сем Реймі, намагаючись за багатонадійними короткометрівками знайти таланта, схожого на себе. І в нього вийшло. Уруґвайський самородок Феде Альварез пішов навіть далі, ніж творець першого фільму, зробивши дійсно жорсткий боді-горрор, дивитись на який було боляче навіть власникам міцних нервів і шлунку (трейлер зі “жорсткими кадрами” можете переглянути на власний ризик).

Evil Dead Rise розвиває також і здобуток Альвареза. Після відносно балаганного серіалу “Еш проти Зловісних мерців” (Ash vs. Evil Dead) дивитися трейлер фільму (цього разу від ірландського самородка Лі Кроніна) дійсно трохи боляче, надто в “червоному” варіанті без цензури.

Якщо ж ви ще не впевнені, то слід зазначити, що за підрахунками режисера фільму Лі Кроніна творча група залила всі декорації 1500 ґалонами несправжньої (на щастя, бо в попередніх фільмах траплялось всіляке) крові. Це, на хвилиночку, 6500 літрів.

Так чи інакше, не схоже, щоб це приємно вразило відповідні українські структури, хоча в порівнянні з тим, що ми зараз щоденно бачимо в новинах, а нерідко і просто на вулицях. Найгірше, що, здається, може зробити фільм жахів у дорослої людини — це максимум триґернути вже наявну траму. А з цим іноді чудово справляється досить сімейний “Щедрик” (наш огляд), тож можна було б уже і не морочити нікому голову. Тим не менш, маємо майже повний повтор ситуації 10-літньої давнини, і щось не схоже, що коли зловісні мерці повстануть, вони дістануться українських теренів. Чи не єдина українська мережа кінотеатрів, яка принаймні має сторінку фільму в себе на сайті — Multiplex. Дати релізу там, втім, досі нема, але можна підписатись, щоби знати, чи вона з’явиться. Це вже щось.

А Еш вийде?

Повертаючись до плутаного всесвіту “Зловісних мерців”, фільм Феде Альвареза за трейлерами виглядав як ремейк першого фільму (про створення якого більше можна прочитати тут), однак чимдалі у фільм просувались ті, хто в темі, тим більше ставало ясно, що події розгортаються в уже сталому всесвіті “Зловісних”. Фінальним акордом стали чудові від початку до кінця фінальні титри (попередження: музика має по собі звуки, схожі на повітряну тривогу), посеред яких переможно і моторошно зазвучав аудіозапис професора Ноубі з оригінального фільму (з 4-ї хвилини на відео)…

…а після титрів з’явилась неповторна зірка франшизи Брюс Кемпбелл в ролі Еша.

До ролі, яка зробила його впізнаваним і подарувала дійсно професійну кар’єру Кемпбелл ставиться не те щоби прохолодно, але з очевидною втомою. Крім того, що актор повноцінно грав цю роль у трьох фільмах і трьох сезонах серіалу, всі з яких позначились на його тілі фізичними травмами, він озвучував Еша у двох відеоіграх (Evil Dead: Regeneration та вже згдана Evil Dead: The Game). Після кожного разу Кемпбелл каже, що це була остання поява Еша в його виконанні, але потім усе одно повертається. Чи станеться так цього разу? І так, і ні.

Отже, одна з перших речей, яку сказав Кемпбелл стосовно Evil Dead Rise — він повернеться винятково як продюсер (що він теж робить у франшизі з першого фільму). Але він говорив так само і в 2013 році, а вийшло… те, що вийшло.

Через деякий час Кемпбелл став трошки більш приязним до свого старого приятеля Ешлі “Еша” Вільямса, і на нещодавній панелі п’ятого фільму на кінофестивалі SXSW вже сказав, що буде розглядати повернення до ролі за однієї умови — повернення Сема Реймі в режисерське крісло. Вочевидь, сам Сем Реймі це почув, бо невдовзі Кемпбелл запостив у своїх соцмережах наступне:

Одразу після прем’єри Evil Dead Rise на SXSW Сем Реймі відправив мені цю картинку [промо-фото першого фільму — прим. PlayUA] зі загадковою приміткою “іди в спортзал, жиробас”.

Утім, якщо все це стосується переважно перспектив шостого фільму, режисер Лі Кронін відкритим текстом підтвердив у інтерв’ю виданню Empire, що Брюс Кемпбелл навіть без ролі Еша точно має якесь камео у фільмі. Ба більше — пообіцяв цілих 50$ першому, хто його знайде.

Брюс захований десь у фільмі. Він має маленьку появу. Перший, хто довідається, де саме і надішле мені твіт, отримає від мене 50 баксів.

Дійсно цікаво, що в цьому випадку Кронін принаймні впевнений, що можливо знайти Кемпбелла у фільмі, бо де той Том Гарді в четвертій “Матриці”, досі ніхто не знає. Жодних підказок він не давав, однак можливо, що вони будуть якось пов’язані з попередніми фільмами. Тож чом б й не перелічити, які великодки можна розгледіти і почути в основних на даний момент трейлерах?

Зловісні мерці нагадують

Пройдемося більшістю згадок різних частин франшизи у відносно хронологічному порядку. Звісно, що найбільше тут буде великодок до першого фільму 1981 року, бо доведеться знову нагадувати глядачеві всю іконографію, іноді навіть буквально. Сему Реймі, який сповідує юдаїзм, тим не менш чомусь дуже близька християнська символіка, тож уявити без неї цю франшизу буде важко. Часто символіка досить прихована, як тут це зроблено з ліхтарним стовпом. Однак настільки відкрито розп’яття в цих фільмах ми ще не бачили, бо зазвичай це імровізовані хрести (хоча і їх тут повно). Приблизно з тієї ж теми — левітація над водою. До того у франшизі (і зокрема в першому фільмі) над нею носився лише (не дуже Божий) дух, аналогічні кадри маємо і тут. Однак ще в трейлері ми бачимо над нею повноцінну левітацію одержимої людини-дедайта (deadite). Частково це теж було показано у першому фільмі, однак переважно в приміщеннях.

Серед сюжетних перетинів з першим фільмом маємо ще одну затишну хатинку посеред лісу, запис із голосом ученого (цього разу на вініловий платівці і датований 1923 роком) та пряму згадку про міфічний Кандар. Трохи складніше буде провести візуальні паралелі й перетини з цілими сценами оригіналу. Наприклад, дівчинці дарують браслет, а в іншому кадрі вона з ним намагається поповзом втекти від дедайтів у кадрі, який майже один-в-один повторює аналогічну ситуацію з першого фільму (тільки замість браслета було намисто зі збільшувальним склом). Звідти ж — подряпана нога. Ще одна сцена-паралель — це двері зі захисним ланцюжком, які практично аналогічні люку в підвал у оригінальному фільмі.

Деякі ж об’єкти й ситуації з першого фільму помітити зовсім не важко: годинник, бензопила, кров у несподіваних місцях (в оригінальному фільмі вона текла з розеток і лампочки, тут — із яєць і кнопок ліфту) і всюдисущі мухи. Яких, щоправда, в оригінальному фільмі було лише чутно, бо знімали його пізно восени.

У порівнянні з першим фільмом посилань до не менш (якщо не більш) культового сиквелу Evil Dead II відносно мало. Втім, рушниця, яку тут важко розгледіти (її трохи більше видно на фото зі знімального майданчика), саме в другому фільмі стала двоствольною. Аналогічно лише в другому фільмі оригінальної трилогії стало бюджету на те, щоби книга сама по собі перегортала сторінки. Всіляка перебільшена жорстокість злих сил теж походить переважно з більш комедійного продовження — знесення людини з ніг, вирване з корінням волосся й те, що у трейлері виглядає дуже схоже на ампутацію кінцівки бензопилкою. Тільки тут, вочевидь, мова піде про ногу, а не руку.

Найбільш комедійний сиквел “Армія темряви” (Army of Darkness) переважно обійшли стороною, і на те є певні причини — авторські права на стрічку досі належать Universal Pictures. Саме тому досить мало великодок і посилань на цей фільм було і в серіалі “Еш проти Зловісних мерців” (Ash vs. Evil Dead). Чи то щоб дистанціюватись від фігури Еша, чи то через аналогічні диспути з авторськими правами, поки що в трейлерах нового фільму не було жодної відсилки на цей серіал, окрім хіба демонів, зображених у Книзі Мертвих. А от чого повно, то це прямих і не дуже посилань на фільм 2013 року. Його, як і Evil Dead Rise, фільмували в Новій Зеландії, що спричинило силу-силенну ляпів із тамтешніми рослинами (які ніяк не схожі на американські). Залишивши це ботанікам, слід одразу ж підкреслити, що дизайн дедайтів очевидно натхненний саме цим фільмом, від кольору шкіри до закривавлених очей. Про оригінальний фільм, втім, теж не забули — крім чорних вен на фірмових “молочних” очах із оригінальної трилогії, є великодки у книзі та кадризі закочуванням очей. Дизайн книги явно теж натхненний фільмом Феде Альвареза, але найбільше Лі Кронін почерпнув у ньому саме захмарне і болюче на вигляд насильство: радикально крупні плани очей в міліметрах від чогось гострого, горіння заживо, запихання скла до рота тощо.

Оскільки відсилки на інші фільми жахів — це теж свого роду традиція “Зловісних мерців”, Лі Кронін вирішив, що необхідно відразу в трейлері процитувати не тільки попередні фільми, а ще й цілий стос класики:

  • Кадр із матір’ю в ліжку навряд чи випадково схожий на оригінальний “Світанок мерців” (Dawn of the Dead, 1978);
  • Причал на озері майже повністю повторює “П’ятницю 13” (Friday the 13th, 1980);
  • Фрази й ходіння по стінах очевидно нагадують “Екзорциста” (The Exorcist, 1973);
  • Кадр із ліфтом, повним крові, впізнають навіть ті, хто повністю не дивився “Сяйво” (The Shining, 1980) Стенлі Кубрика;
  • А от використання операторської техніки розділеного діоптрію (два об’єкти одночасно у фокусі) в кадрі з двома сестрами навряд багато людей пов’яжуть із прийомом режисера Браяна Де Пальми та його фільмом 1972 року “Сестри” (Sisters). Просто тому що він маловідомий.

Що буде, те й буде

До речі, Де Пальма є великим шанувальником Альфреда Гічкока, а Лі Кронін, здається, великий шанувальник обох. Бо пісня “Que Sera, Sera (Whatever Will Be, Will Be)” (“Що буде, те й буде”) вперше прозвучала у фільмі Гічкока “Людина, яка забагато знала” (The Man Who Knew Too Much) 1955 року.

З останнім трейлер ще й ріднить музичний інструмент у одній з кімнат, вінілова платівка й тема взаємин матері та дитини. Але найцікавіше тут те, що “Людину” часто називають одним із найкращих ремейків усіх часів, просто тому що, це ремейк однойменного фільму самого ж Гічкока 1934 року. Чи пов’язано це якось із сюжетом фільму, і чи зможемо ми на власні очі побачити нових “Зловісних мерців” у кінотеатрах, щоби самим розгадати цю таємницю?

Що буде, те й буде.

TMNT Donatello

Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA

На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!

Підтримати

Останні статті

Усе, що треба знати про ремейк Until Dawn

Автор: Віталій Тарнавський

until dawn logo

Які бувають типи геймерів, і який ігровий ноутбук ідеально підходить для кожного з них

Автор: PlayUA

1920x1080 intel 01 01

Як підвищити продуктивність ноутбука без втручання в «начинку»

Автор: PlayUA

gaming laptop 01

Античіт не потрібен: Valve випустили оновлення для CS2 з брелоками

Автор: Андрій Присяжний

p.ua.Зброярня cs2

Silent Hill 2, Call of Duty: Black Ops 6, Dragon Age: The Veilguard — Порадник Ґеймера: Жовтень 2024

Автор: Владислав Папідоха

lis de max caulfield hero shot 2

Настільні ігри для навчання і саморозвитку: обираємо і дізнаємось нове про себе

Автор: PlayUA

Топ-50 блогерів України: підтримайте друзів порталу PlayUA

Автор: Андрій Присяжний

p.ua.топ 50 vote

Які заходи варто відвідати на другому фестивалі «Книжкова країна»?

Автор: Андрій Присяжний

p.ua.Книжкова країна