Хороші й погані новини для горор-франшиз: кого не підвів Гелловін у 2025 році

Традиційно в жовтні кінокомпанії дістають із запилених шаф давніх і не дуже монстрів, щоб наголосити на їх легендарному статусі. У когось це виходить гарно і зі смаком, у когось — хаотично і зі скандалами, а у когось не виходить узагалі. У цій статті подивимось на стан справ горор-франшиз цього жовтня.

«Крик» і «Жахаючий»

«Крик 7» (Scream 7) мав усі шанси стати поверненням франшизи на рейки після спірного шостого фільму, якби не вийшов скандал: Мелісса Баррера була звільнена з сьомого фільму через підтримку Палестини, після неї з проєкту вже добровільно пішли Дженна Ортеґа та команда режисерів і продюсерів Radio Silence, і навіть повернення в якості нового режисера творця франшизи Кевіна Вільямсона не дуже глушить заклики бойкотувати реліз щонайменше двадцятьма організаціями.

Творець франшизи «Жахаючий» (Terrifier) Деміен Леоне декларував свою аполітичність, але від скандалів його це теж не вберегло. В той час як Леоне буквально нещодавно дописав сценарій четвертої частини, акторка Кетрін Коркоран, яка знімалася ще в першому фільмі, подала на його творців в суд за невиплату 1% від усіх доходів франшизи та неправомірне використання сцен, де вона оголена. Чому саме зараз, якщо умови контракту, якому більше 10 років передбачали перше і не передбачали друге, можна лише здогадуватись. Крім того, коли акторка давала інтерв’ю про фільм у 2023 році, нічого також не віщувало судових позовів для творців франшизи.

«Чорний телефон»

Почнемо з франшизи, яка лише нещодавно стала такою (якщо не рахувати маленький натяк на дії в тому ж всесвіті в V/H/S/85). «Чорний телефон 2» (Black Phone 2) ще не закінчив прокат, але проміжні результати впевнено натякають на успіх для студій Universal і Blumhouse. Крім того, що фільм при бюджеті в 30 мільйонів доларів упевнено зібрав вже майже 90 млн. А ще головний антагоніст, Хапач (The Grabber), з’явився в Fortnite, а це теж свого роду показник успіху.

«Кошмар на вулиці В’язів»

У той час як Хапач лише в другому своєму фільмі почав приходити до жертв у сни, неодмінно треба згадати лиходія, який робив це ще до того, як це стало мейнстрімом. Минулоріч франшиза «Кошмар на вулиці В’язів» (A Nightmare on Elm Street) святкувала 40-річчя, але свого роду святкування продовжуються і в 2025-му. Зокрема, власну зірку на Алеї Слави в Голівуді 31 жовтня отримає виконавець ролі Фреді Крюґера, геніальний характерний актор Роберт Інґлунд.

Цікаво, що це вже не перша зірка на Алеї Слави, яку цьогоріч видали живому класику жанру – легендарний режисер, композитор (та ґеймер) Джон Карпентер також отримав зірку в квітні цього року.

«Гелловін»

Карпентер, до речі, невдовзі зможе пограти персонажем, якого створив у 1978 році. Поки з фільмами після трилогії Девіда Ґордона Ґріна простій, і йдуть стримані розмови про серіал, повним ходом іде розробка повноцінної горор-гри з Майклом Маєрсом. Та ще й з максимально оригінальним — виконавець ролі в оригінальному «Гелловіні», актор і режисер Нік Касл, повернувся до ролі. Карпентер також залучений до створення гри, проте в якій якості поки не розголошується. Нещодавно він дебютував у світі відеоігор з Toxic Commando, але до нього, на жаль, причетна компанія російського походження Saber Interactive. У Halloween російського сліду не помічено.

Натомість, творці гри на Unreal Engine 5 обіцяють дещо дуже автентичне, варіативне, та з численними відсилками до оригінальних фільмів. Заради гри «воскресили» навіть студію Compass International Pictures, яка перестала функціонувати під такою назвою в 1981 році. Вихід гри слід очікувати 8 вересня 2026 року (і вона вже є в Steam).

Старожили згадають, що це вже друга гра за мотивами цієї кіносерії. Перший Halloween з’явився на Atari 2600 в жовтні 1983 року і викликав справжній скандал тим, як він показував насилля. Магазини відмовлялись продавати відеогру, а критики лякались тому, що вона може зробити з дитячою психікою.

Гра при цьому виглядала так:

«П’ятниця 13-е»

Іншій слешер-франшизі, «П’ятниця 13-е» (детальніше про неї в цій статті), з іграми явно щастило більше і краще, але часто діло закінчувалось сумно: в 2020 і 2023 роках відповідно Friday the 13th: The Game та Friday the 13th: Killer Puzzle припинили своє фактичне існування через проблеми з авторськими правами.

Прихильники вже очікували, що навіть серіал у франшизі теж опиниться там само ще до старту виробництва, але ні. «Кришталеве озеро» (Crystal Lake) в цьому місяці закінчило зйомки сезону. Хоча Браяна Фуллера на посту шоуранера змінив Бред Калеб Кейн, навряд чи це сильно зашкодить серіалу. Хоча б тому, що Кейн — теж досить відомий і талановитий сценарист в царині жахів. Іншою його спеціалізацією є історичні драми, а якраз суміш цих двох компонентів і потрібна франшизі для без перебільшення довгоочікуваного (вперше анонсованого в 2022 році) приквелу.

Universal Monsters

Не слід забувати і про найбільш класичну франшизу з монстрами. Universal Monsters (детальніше про них у цій статті) впевнено почуваються навіть через 102 роки фільмів різної якості. «Вовкулаку» (Wolf Man) назвати видатним успіхом не можна, але чуток про нові фільми більш ніж багато, включно з відносно свіжими, про можливу четверту «Мумію» з Бренданом Фрейзером.

Разом із тим присутність франшизи в соцмережах регулярно радує прихильників і підтверджує, що є її частиною, а що ні, як у випадку з постом на день народження легендарного «Дракули», Бели Луґоші.

Окрему невелику радість цьогоріч принесла фантам класичних жахастиків реклама інтернет-провайдера та мобільного оператора Xfinity, яка задіяла класичне Чудовисько Франкенштейна в досить чудернацьких сценаріях, пов’язаних з інтернетом. В рамках цієї рекламної кампанії він також з’явився в популярному веб-серіалі Subway Takes, де відносно відомі особистості діляться своїми думками в потягах метрополітену.

Загалом цей рік не підвів тих, хто хотів би більше бачити Франкенштейна. Екранізація від  Ґільєрмо дель Торо вже збирає схвальні оцінки обмеженим прокатом та на Netflix, у той час як в березні 2026 року вийде «Наречена!» (The Bride!) — нуарний варіант вічної історії, що переносить її в Чікаґо 1930-х рр. Складеного з трупів гангстерів Чудовиська грає Крісітан Бейл, у той час як головну роль Нареченої Франкенштейна у фільмі зіграє Джессі Баклі. Цікаво, що «Наречена!» теж якийсь час була проектом Netflix, але згодом їх перехопили Warner Bros.

Микола Єрьомін

Кандидат політичних наук, міжнародник, незалежний кінематографіст, перекладач, ретроґеймер, трохи електронний музикант, колекціонер усілякої дивини.

Predator та Nitro роблять ігрові світи напрочуд реальними: Acer представляє свої ігрові флагмани на Computex 2026

Ігрові ноутбуки, портативні консолі та справжні монстри з GeForce RTX 50 для безкомпромісного ґеймінґу: 2-6…

17 години

Розумна міська мобільність: Acer представляє розумний підключений електротранспорт на Computex 2026

На виставці Computex 2026 компанія Acer представляє широкий асортимент електровелосипедів і електросамокатів та сумісне уніфіковане…

18 години

11 ігор на двох, які перевірять ваші стосунки

Колись спільна гра перед одним телевізором асоціювалася з Mortal Kombat та Need for Speed. Проте…

19 години

Вийшов трейлер фільму “Натиск”… І дещо дуже нагадує

Новий бойовик жахів (як ще це назвати?) від A24 "Натиск" (Onslaught) за режисурою Адама Вінґарда…

22 години

Творець Mewgenics i The Binding of Isaac образився на українських гравців

Інді-розробник Едмунд Мак-Міллен, відомий за Super Meat Boy, The Binding of Isaac і нещодавньою Mewgenics…

2 дні

Call of Duty: Modern Warfare 4 не матиме “клоунських” скінів, обіцяють розробники

Скіни найдивніших персонажів стали вже рутинними для Call of Duty, але схоже франшиза збирається повертатись…

3 дні

This website uses cookies.