Судячи з усього, нового “Бетмена” (The Batman) ми подивимось вже після перемоги України у війні з Росією (які фільм взагалі нормально не побачили, що не може не радувати), проте у світі нуарний блокбастер Метта Рівза вже впевнено зібрав $609 мільйонів і продовжує рухатись у тому ж напрямку. Підігрівають цікавість до фільму і новоявленої франшизи (окрім серіалу про ґотемську поліцію який десь на стадії сценарію перетворився на дещо інше “зелене світло” вже дали окремому серіалу про Пінгвіна у виконанні Коліна Фаррелла) різноманітні цікавинки, що їх підкидає як приз за розгадані загадки «сайт Загадника» rataalada.com. Якщо досі це переважно були ексклюзивні фото з майданчику та концепт-арти, то після релізу фільму його творці вирішили вже розщедритись по повній: ціла вирізана сцена!
В принципі Warner Bros. роблять так з фільмами DC не вперше: замість сцени після титрів у “Бетмен проти Супермена: Світанок справедливості” (наш огляд) в Інтернеті ще до кінця прокату з’явився фрагмент, якого в фільмі не було — контакт Степпенвульфа з Лексом Лутором. Але це був малесенький шматочок на менше ніж хвилину.
В порівнянні з цим подаруночок від Метта Рівза нагадує таку традиційну для американських коміксів промоцію як нульовий випуск журналу: часто менший за обсягом, але справжній комікс, який розкриває щось цікавеньке, що не вмістилося в основну серію. Такий собі пролог. Це я веду до того, що сильно хвилюватись з приводу спойлерів якщо вам дуже хочеться хоча б на п’ять хвилин у Ґотем де похмуро і дощить (а головне — мало росіян) не варто. Окрім того що ми вже знаємо або припускаємо з трейлерів тут є лише один вагомий момент, який не розкрили до цього. Один-однісінький.
Тож, якщо ви хочете-таки пережити один мікро-спойлер…
Так, це той хто ви думаєте. Чутки про те що ірландський актор Баррі Кеоґан, зірка фільмів “Вічні” (Eternals) і “Убивство священного оленя” (The Killing of a Sacred Deer) дійсно грає тутешню інтерпретацію Джокера повністю підтвердились. Цікаво, що на кадрах з трейлеру, де Кеоґан імовірно є серед поліцейських все одно дуже може бути він — за підтвердженими даними щоб зплутати навіть членів знімальної групи в тому що коїться Рівз дійсно зняв Кеоґана у ролі поліцейського Стена Меркеля в кількох сценах, яких навіть немає в справжньому сценарії фільму. Як відомо, не сильно допомогло, але тим не менш.
Одже, головна новинка цієї сцени — його величність, архіворог Бетмена. Візуально версія очевидно натхненна варіантами Джокера з творів Брайана Азарелло і Лі Бермехо (що не дивно, бо саме їх твором є Batman: Noel, який є одним з основних джерел натхнення Метта Рівза в цьому фільмі). Але є у цьому без перебільшення гротескному монстрі ще кілька сторінок з історії коміксів про людину-кажана. Зокрема проглядається тут і Джокер з альтернативної стімпанківської Землі-19, комікса Брайана Оугустіна та Майка Міньйоли “Ґотем у газовому світлі” (Gotham by Gaslight), від якого тут навіть зуби. До речі, настільки спотвореним клоуна-лиходія ми бачили до того лише у останній серії серіалу “Ґотем” (Gotham), де намагались максимально чесно показати, що буде з людиною, якщо вона встигла скупатись у кислоті.
Оскільки дія фільму офіційно відбувається у 2019 році, то перша поява Джокера у всесвіті Метта Рівза датується десь так 2018 роком: лиходій приязно називає візит Бетмена до нього роковинами, порівнюючи стосунки з романтичними. Насправді, звісно ж, Бетмен прийшов не для того, а щоб проконсультуватись з серійним вбивцею як зловити іншого серійного вбивцю. Якщо вам спадає на думку “Мовчання ягнят” (Silence of the Lambs), то тут є два відчутних “але”. По-перше, письменник Томас Гарріс, якому ми завдячуємо Ганнібалом Лектером вперше використав подібний сюжет ще у першій же книзі циклу, “Червоний Дракон” (The Red Dragon). Першу, маловідому екранізацію цього роману, “Мисливець на людей” (Manhunter) Рівз як раз і вказав виданню Variety як натхнення для цієї сцени. По-друге він його не те що б вигадав, а сильно розвинув з реального випадку відомого американського серійного вбивці Теда Банді, який консультував ФБР щодо тоді ще неспійманого “Вбивці Ґрін Рівер” Гері Ріджвея. Як і у випадку Джокера, Банді давали папку з матеріалами справи які, втім, довелося забрати, бо маніяк почав використовувати їх трохи не за призначенням. До речі, Бетмен знехтував досить елементарним правилом безпеки коли видав папку Джокеру, бо в ній є один з хрестоматійних матеріалів для відмичок — скріпка. Те що Джокер не скористався цією нагодою є цікавим нагадуванням про те, що в коміксах тікати з Аркхемської психіатричної лікарні не є для лиходія ані трохи складною задачею, але він може залишатись там роками, бо це комфортне для нього середовище. Або, як варіант, там кілька скріпок.
Нагадати ця сцена може також і серіал від Девіда Фінчера “Мисливець за розумом” (Mindhunter), який теж розповідає про справжніх серійних вбивць, але є тут і ще один привіт Фінчеру — понівечені пальці Джокера, які в такому варіанті, скоріше за все, не придатні для ідентифікації особи за відбитками пальців, реверанс в сторону класичного вже нео-нуару 1995 року “Сім” (Se7en).
Розкривати кореляцію цієї сцени з фільмом вже точно буде спойлером, але мені хочеться додати що українців, можливо, чекає зовсім особливе розуміння його тематики після повномасштабного російського вторгнення.
Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA
На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!