Улюбленець Стенлі Кубрика і зірка всесвіту Blade Runner: помер легендарний актор Джо Таркел

27 червня (хоча відомо це стало лише 1 липня) у місті Санта-Моніка у віці 94 років помер легендарний характерний актор Джо Таркел, один з тих людей яких ви гарантовано бачили в кіно безліч разів, проте скоріше за все не знали як саме його звуть. Уродженець Брукліну з польским та еврейським корінням, у віці 17 років Джозеф “Джо” Таркел добровольцем пішов на фронт Другої світової війни і встиг взяти участь у Європейських кампаніях армії США. Після повернення додому Таркел вирішив стати кіноактором. Його дебютом став фільм-нуар (більше про цей жанр читайте в огляді на фільм “Алея жаху”) “Місто за річкою” (City Across the River) 1948 року, а вже невдовзі Таркел став дуже затребуваним в цьому жанрі через характерну зовнішність і встиг переграти безліч злочинців. Він також з успіхом знімався на телебаченні, яке у 1950-ті ставало все більш розгалуженим. Саме завдяки великий кількості ролей у нуарах Таркел отримав роль у фільмі легендарного Стенлі Кубрика “Вбивство” (The Killing) у 1956 році. Співпраця Кубрика і Таркеля на цьому не закінчилася і актор з’явився у ще двох легендарних фільмах — військовій драмі “Шляхи слави” (The Paths of Glory) і горорі  “Сяйво” (The Shining), ставши лише одним з двох акторів (разом з Філіпом Стоуном), хто знімався у Кубрика в серйозних ролях більше двох разів. У класичній вже екранізації роману Стівена Кінґа Таркел втілив образ бармена готелю Оверлук на ім’я Ллойд, не лише не загубившись у спільних сценах з Джеком Ніколсоном, а й зробивши не менш іконографічного для фільмів жахів персонажа.

Ще одну відому роль Таркел зіграв через два роки вже в екранізації роману Філіпа К. Діка “Чи мріють андроїди про електричних овець” (Do Android Dream of Electric Sheep?). У культовому фільмі Рідлі Скотта “Той, хто біжить по лезу” (Blade Runner) знадобилися як досвід Таркела у нуарах (якими фільм сильно натхненний в плані візуальної складової), так і його хист до незвичних ролей загалом. Хоча текст давався актору складно, доктор Елден Тайрелл, могутній голова корпорації і творець реплікантів став одним з центральних образів стрічки наповненої яскравими персонажами у виконанні чудових акторів.

За кар’єру у майже 50 років Таркел зіграв більш як 150 ролей у кіно та на телебаченні. Закінчити кар’єру актор вирішив у 1990-х за які з величезною перервою зіграв лише дві ролі. Останньою роллю Таркела в кіно у 1990 році став культовий у вузьких колах науково-фантастичний b-movie “Темна сторона Місяця” (The Dark Side of the Moon), однак у 1997 році для гідного завершення фільмографії актор вибрав комп’ютерну гру за мотивами одного з найбільш відомих своїх фільмів, Blade Runner (наш огляд). Як і фільм, на якому заснована гра, цей страшенно варіативний (для свого часу) та атмосферний point-and-click став без перебільшення культовою класикою, а Таркел отримав можливість значно  розширити роль Тайрелла: події гри відбуваються одночасно з фільмом однак рідко перетинаються з ними.

Хоча від акторства Джо Таркел офіційно відійшов у 1998 році, прихильники могли можливість часто бачити улюбленого актора на конвентах, де він щедро роздавав автографи та інтерв’ю, дивитися які досі цікаво. В одному з них актор зізнався що вважає найкращою своєю роботою і найкращим фільмом в якому він знімався “Шляхи слави” Кубрика, в якому зіграв коли йому було 30 років. До самої смерті актор працював над своїми мемуарами під назвою “Жалюгідність успіху” (The Misery of Success). Книжка вийде пізніше у 2022 році.

BMAC Zelda

Сподобалася публікація? Підтримай PlayUA

На платформі Buy Me a Coffee ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Buy Me a Coffee отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!

Підтримати

Читайте також

Чи вийдуть «Зловісні мерці повстають» в Україні, і що (й кого) від них чекати

Evil Dead Rise

Воюйте з пітьмою у настільній грі «Сяйво»

Сяйво Glow настільна гра

Чотири вершники надії. Огляд фільму “Стукіт у двері”

Дейв Батіста

Помер художник, скульптор, музикант та піонер експериментального кіно Майкл Сноу

Michael Snow

Дійсно новорічне кіно: як не підмінити Новий Рік Різдвом і все одно мати гарний настрій

Four Rooms

Помер композитор і виконавець Vangelis

Vangelis

Вийшов перший трейлер аніме у всесвіті Blade Runner

Blade Runner: Black Lotus

Ремастер Blade Runner перенесли на 2021 рік

Blade Runner

Популярне