web analytics

Ліквідація національної кіноспадщини: Довженко-Центр збираються реогранізувати

Національний кіноцентр Олександра Довженка, відомий також як “Довженко-Центр” це, перш за все, національний кіноархів, який почав працювати у 1994 році. Єдиний в Україні член Міжнародної федерації кіноархівів (FIAF), він досить часто стає об’єктом цікавості як іноземних, так і українських філантропів та інвесторів. Але це не завадило Державному агентству України з питань кіно прийняти щонайменше вельми сумнівне рішення, надто під час війни, але і загалом теж. Наказ Держкіно №100 від 5 серпня 2022 року  (який в самому “Довженко-Центрі” порівнюють з сумнозвісною “чорною міткою”) означає фактичну ліквідацію національного кіноархіву і розділення його між різними інстанціями.

Перша з них — Науковий центр кінематографії України, якому повинен дістатися весь архів та кінофонд “Довженко-Центру”, а також його майно. Чи є при цьому у Наукового центру необхідне устаткування та приміщення не відіграє особливої ролі (хоча це теж нікому не відомо), тому що він навіть не є принагідною установою і підпорядкований Міністерству освіти України, оскільки напрямком діяльності центру офіційно зазначена “вища освіта”. Заснований цей центр був у жовтні 2011 року, тобто за часів правління Віктора Януковича і якщо навіть цікавлячись українським кіно ви про нього анічогісінько не чули, ви такі не одні. Чим саме займається ця установа ніхто достеменно сказати не може, однак в коментарі виданню The Village співробітники “Довженко-Центру” заявили що це “спляча” установа, яка з часів заснування не здійснювала жодної діяльності. Враховуючи брак будь-яких про неї новин за 11 років існування повірити в це не важко.

За тим же наказом зі структури центру повинне бути виокремлене нове державне підприємство — “Українська анімаційна студія”, якій передадуть авторські права на українську анімацію, які зараз належать центру. Нащо це потрібно робити (тим більше зараз, у скрутних умовах воєнного стану) у наказі не зазначено, як і, власне, жодної причини реорганізації в принципі.

Масштаб подій, які відбуваються, втім, колосальний і потребує дуже значних коштів з бюджету, оскільки Довженко-Центр це не лише кіноархів на 60000 одиниць (більш як 10000 найменувань) кінострічок, а ще музей на 400 експонатів, архів з 24000 унікальних документів та єдина в Україні кінокопіювальна лабораторія, яка дозволяє цілісний цикл сканування з плівки на цифрові носії. “Довженко-Центр” також здійснював величезну кількість заходів.

Проблеми з намаганнями прибрати “Довженко-Центр” та впливати на його роботу були певною мірою завжди, але значно активізувалися у 2020-2021 рр. У 2020 році на території центру проводили обшуки. У 2021 році Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко звернувся до “Довженко-Центру” з проханням предивитись результати відкритого конкурсу на посаду генерального директора інституції, фактично лобіюючи “свого” кандидата на цю посаду — Олексія Душутіна, який поскаржився міністру на “дискримінацію”: Душутін як громадянин Канади не міг перебувати на території Міністерства без дозволу СБУ. Втім, не дивлячись на канадське громадянство Душутін довго жив і працював… в Росії. Директором військово-будівельного управління Москви. І навіть там він був засуджений на 5 років за незаконний продаж 17 об’єктів нерухомості. Жодних знань щодо кінокультурної спадщини чи досвіду роботи в сфері культури Душутін, звісно ж, не мав.

Ткаченко вже не перший міністр, хто намагається розформувати чи закрити Довженко-Центр. Як зазначає колишній генеральний директор інституції у 2016-2021 рр. Іван Козленко, накази про ліквідацію установи в тому чи іншому вигляді видавалися у 2005, 2007 та 2010 рр. Причини в різних місцях описані по-різному від банального намагання щось зробити з вигідною нерухомістю в Києві до особистої ворожнечі.

Втім, з 2022 підпорядковується Довженко-Центр Мінкульту вже не напряму, а через Держкіно. Таким чином Міністерство “вимило руки” що зараз досить офіційно ретранслює через свої сторінки у Twitter, просячи не теґати їх. Втім, схоже потім цей твіт спішно видалили. Після того як вони кілька разів реагували на цю новину, але видаляли пости та коментарі, в соцмережах нарешті з’явився офіційний пост з позицією Мінстерства на цю тему. В ній знову ж таки наголошується на тому, що Довженко-Центр підпорядкований Держкіно, а воно в свою чергу з 2021 року підпорядковане виключно Кабінету міністрів України. Втім, офіційно Мінкульт принаймні засуджує рішення про реорганізацію.

Слід наголосити що увага світової спільноти до українського кіно, яка і без того стабільно росла останні роки, має зараз безпрецедентний масштаб, а істотну кількість запитів опрацьовує в тій чи іншій мірі саме Довженко-Центр.

BMAC Zelda

Сподобалася публікація? Підтримай PlayUA

На платформі Buy Me a Coffee ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Buy Me a Coffee отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!

Підтримати

Читайте також

Не пропустіть безкоштовні показ фільму “Люксембург, Люксембург” та лекцію про акторство на Поляні ВДНГ 17 липня!

Планета Онлайн: мережа кінотеатрів Планета Кіно відкриває онлайн-кінотеатр

Планета Кіно

З посади голови Держкіно України звільнили одіозну Марину Кудерчук

Розчарування цілого покоління. Огляд фільму «Ти мене любиш?»

Карина Химчук

“Світова прем’єра фільму, який не є фільмом”: на кінофестивалі в Карлових Варах покажуть “Реал” Олега Сенцова

Олег Сенцов

«Війна в об’єктиві»: авторів найкращих журналістських робіт про війну нагородять на фестивалі документалістики в Києві

День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу: що подивитсь та послухати на цю тему

Хайтарма

Режисерка Ірина Правило отримала першу в Україні докторську ступінь з аудіовізуального мистецтва та виробництва