Огляд фільму «Перший месник: Протистояння»

Автор: Alex Korchevski @alexkorchevski

Коміксомани «Civil War» зачекалися, і нарешті можуть спокійно видихнути, адже екранізація цих смаколиків від Marvel вже демонструється безліччю кінотеатрів. Здається, кіностудії вирішили підкинути багаття у вогонь під назвою “фільми із супергероями”, і тепер ми маємо, з чого обирати. Чи зігріє нас цими вечорами новий фільм Месників Vol. 2,5 «Перший месник: Протистояння», чи горіння відбудеться усередині нас з інших причин, ми спробуємо порозмірковувати із вами разом.

Ліпший із..?

Ми вже 5 років спостерігаємо за розвитком всесвіту «Месників», і вони кардинально виросли, навіть якщо порівнювати їх виключно з «Ерою Ультрона» (огляд).

Нам обіцяють ще мінімум трилогію із Капітаном Америкою, і корпорація планує ще мінімум 10 фільмів із супергероями «Месників», в тому числі — і сольні.

Сценарій до «Першого месника: Протистояння» писали вже у кінці 2013-го, з надією на швидку екранізацію, але процес був дещо призупинений братами Руссо, які прагнули додати Зимового солдата до “Громадянської війни”. Вони довго вивчали ринок, і зрозуміли, що очікувана реакція буде радше позитивною, і вирішили ризикнути.

Кевін Файґі, голова корпорації, і не обіцяв зайвого, що комікси будуть відтворені цілком, та наголошував на можливих розбіжностях, адже вони прагнули підкреслити, що в епоху Ультрона герої по-різному переживають те, що сталося, і один обирає стратегію згладжувати провину грошима, а інший — активною роботою, але будь-яка дія змушує уряд задавати запитання.

Огляд фільму Перший месник: Протистояння / Captain America: Civil War

Фільм був відзнятий у штаті Джорджія на Pinewood Atlanta Studios, зокрема і всі локації, які були представлені у фільмі, та став першиму світі, відзнятим на IMAX 2D-камери, які дали особливу різкість цифрової картинки, яку потім зліплювали у 3D-відбиток.

І ось і перший відгук по цьому фільмові — слід підкреслити жовтим маркером і поставити кілька знаків оклику біля цієї фрази — “найліпший фільм всесвіту Marvel”.

Це правда, окільки «Ера Ультрона» була далеко не такою видовищною, і все ж — навіть попри глибокі внутрішні конфлікти кожного із героїв, не настільки драматичною. Навіть гострий екшон, якого у цих «Месниках» на радість простому глядачу показали з динамічною і красивою картинкою, відрізняється. Він якісніший. Між іншим, Тоні Старка за задумом сценаристів мало бути набагато менше, у відповідь на що Роберт Дауні Молодший взагалі хотів відмовитись від зйомок, якщо тільки його роль не допишуть.

Тому можна не боятись, що десь у сценарії ви відчуєте уривчастість із Старком: вона є, але цей чоловік віджартує половину усіх жартів, які будуть у фільмі. Ще одна риса, яка відрізняє цей фільм від решти, відзнятих Marvel — жартів небагато, і вони зосереджені переважно у другі частині фільму. Хочеться щиро сміятись з цих жартів і вони не набивають оскомину: це не саркастичний Дедпул, та це хороша іронія. Втім, хотіти від фільму по книзі, чи по коміксові, як у даному випадку, аби вони були реалізовані із усім багатством деталей та були ліпшими — це мабуть означає бути підлітком-максималістом.

Ще одна прекрасна деталь: озвучення цього фільму українською більш, ніж вдале, тому настійно рекомендую залишатися та подивитись не тільки кілька сцен опісля титрів, а й список тих, хто займався озвученням та поаплодувати їм за хорошу роботу.

Обов’язково посмакуйте моментами, коли матір Тоні Старка співає за фортепіано, і насолодіться чистотою її голосу. Такі сцени — відверта рідкість у кіно, тим паче у такому, тому ця хвилинка ліричності додає атмосферності, і її варто оцінити самому.

Огляд фільму Перший месник: Протистояння / Captain America: Civil War

Також, спробуйте не залишитися обманутим, коли вам здасться, що Тоні Старк “ламатиме четверту стіну” і говоритиме з вами. Це не спойлер, а радше щире співчуття тому, що твої очікування не справдилися. А момент був би вкрай гарний.

У фільм «Перший месник: Протистояння» не обійшлось без спрощень сюжету і  дивного переплетення деяких логічних ланцюжків. Наприклад, не досить ясно, чому Соколине око обирає позицію саме Капітана Америки, а не Тоні Старка. Здавалось би, ідея фільму доволі проста: взяти за основу протистояння не “друг-ворог”, а “друг-друг” та спробувати стерти межі між чіткими рішеннями, котрі кожен з супергероїв приймає. В цьому і справді дуже багато життя, бо далеко не завжди ми чітко знаємо, хто бажає нам добра. Фільм показує просто таки суперпотужний вінегрет із величезної кількості супергероїв, хоча, мабуть, це варто відзначити як фішку Marvel: стикати лобом до лоба друзів, породжувати внутрішні конфлікти в команді. Але давайте будемо чесними: всі ми працюємо в колективах і розуміємо, що суперечки і чвари там — річ звичайна. І справді: буває таке, що колектив розділяється з приводу якоїсь думки і починає висловлювати своє “фе”, викрикуючи аргументи голосно і розмахуючи кулачками. Але, чи справді Акт про реєстрацію супергероїв може викликати такі сильні емоції? Адже це лише один клаптик паперу, який по суті, можна легко обійти, тим паче таким “розумникам”, як Месники?

Ми бачимо, що Marvel намагається створити обстановку неоднозначності, намагається змусити глядача подумати над тим, чи правильний вибір робить кожен із Месників, але в них вийшло не до кінця. Особливо напружує персонаж Чорної Вдови, який то співчуває героям, то потім змінює свою позицію і допомагає Капітану втекти разом із Зимовим солдатом. Людина-Мураха, Зимовий солдат, Людина-Павук… Супергероїв на квадратний метр стає надто багато, і стає складно відслідкувати дії кожного. Чи справді ця тяганина — це те, що демонструє кульмінацію душевних терзань кожного? Перед тим Marvel протягує непогану нитку, пов’язуючи помилки минулого і теперішні дії того ж таки Тоні Старка, Чорної вдови чи Капітана Америки, і це доволі непогане підґрунтя для роздумів опісля фільму, адже далеко не кожен із нас здатен прийняти те, що було, відпустивши його і залишивши безцінний досвід. Саме ця думка напевне була маленькою “хвилинкою філософії”, за яку Marvel можна віддячити переглядом цього фільму.

Сварки Капітана Америки та Залізної людини відверто нагадують сварки старого подружжя, яке обізве один одного останніми словами, але вже надвечір заварить одне одному міцної кави з молоком та підіткне пледика під натомлене тіло.

Огляд фільму Перший месник: Протистояння / Captain America: Civil War

В їхнє протистояння навіть під час фінальної боївки повірити цілком не вдається, особливо враховуючи фрази Тоні “А тепер не жалкуй його!”.

Мабуть тільки лінивий не тицьне тендітним пальчиком у неправильні відмінки російської на справах, що стосуються Зимового солдата, незрозумілі написи на снігоході, і не закотить очі від того, що у найхолоднішому місці світу (йдеться про Оймякон) на замкові навіть нічого не намерзає, хоча бувалі читачі мабуть знають, що іноді навіть за ніч замок у складські поміщення буває відкрити дуже важко. Втім тут електроніка не хибить і все працює справно. У найхолоднішому місці світу, Карл! Електроніка, Карл!

Втім, чи можна вимагати багато від фільмів про супергероїв, які радше реалізовують мрію людства, а не показують нам реальність? Але є одна серйозна обставина: бюджет цього фільму сягнув 250 мільйонів доларів, а деякі метри кінематографу знімають на такі ж гроші по кілька стрічок. Чи є сенс вимагати від такого дорогого фільму відповідності якимось своїм канонам якісного (у художньому аспекті) кіно — це вже і справді, вибір кожного. В будь-якому разі, «Captain America: Civil War» — це кіно не про реальні обставини, а лише відмальовка коміксу. Без зайвої деталізації. Але зате яка красива, вона і справді має високі шанси вам сподобатися.

Дивним виглядає розділення думок у команді, а найдужче — це саме персонажі, які стають по один бік барикад із Кепом. Вони, здавалось би, мають чим ризикувати, і найдужче зацікавлені у тому, аби прийняти сторону, яка іде на нейтралітет, втім… Варто дивитись самому, аби оцінити всю іронію і водночас складність моменту.

Marvel знімає по суті один і той же стрижневий конфлікт, використовуючи ті ж засоби, що й раніше, але намагається експериментувати з рецептурою, як гурман-кулінар із спеціями до різотто, але рис залишається при цьому недовареним.

Огляд фільму Перший месник: Протистояння / Captain America: Civil War

Коли ти приходиш у гості до когось, то очікуєш, що тобі виявлять повагу і згадують твоє ім’я і принаймні запитають, як твої справи. Що ж до героїв всесвіту Marvel — то їх силоміць звели разом, не відділивши появі кожного стільки ж уваги, аби зрозуміти у чому логіка,і  чому кожен із цих персонажів справді важливий.

Чи був новий фільм протистоянням? Безперечно! Але чи був він громадянською війною? Тут явно фільм вирішив не наслідувати комікс, а піти своєю стежинкою, де без успіху заблукав.

Особливої уваги заслуговує поява Людини-павука, який постає перед нами невпевненим у собі юнаком, якому так потрібен авторитет, якого він знаходить у особі Залізної людини та за допомогою його “грантової допомоги” шиє собі костюм і знаходить нових пригод на голову. Непоганий виверт сюжету: організувати такі популярні серед молоді фінансові транші за “талановитість” та дати його супергероєві, які сором’язливо приймає його, але тепер може брати участь у серйозних справах, бо він правильно реалізував ці кошти. Але чи це те, чого ми прагнули побачити? Людина-павук зі своїми здібностями може дати ще того м’ясця, тоді як на екрані навіть за не дуже добре відретушованою графікою, він справді повзає маленьким павучком, який час від часу по-дитячому ошивається навколо Старка. Справді, важко розгледіти у ньому особитість, доки він ледь не плазує перед авторитетом Залізної людини.

Якщо не зважати на несподівану появу у фільмі без яскраво виражених особистих мотивів, то кожен із супергероїв втім не втрачає своєї ідентичності, вони не схожі один на одного і коли вони вступають у бій, тобі щиро цікаво, як кожен вивертатиметься, аби вразити противника, та не потрапити під удар самому.

Огляд фільму Перший месник: Протистояння / Captain America: Civil War

В цілому, варто помітити, що деталі, якими Marvel всипає сюжет, доволі цікаві: напевне тільки сліпий не помітив красиве і ненав’язливе камео Стена Лі, якого здається збережуть як символ кожного нового фільму від цієї корпорації.

Нещодавно стало відомо, що актор, який зіграв Бакі (Зимового солдата) — Себастьян Стен — підписав контракт на ще 9 фільмів від Marvel. Чи у кожному ми зустрінемо Стена Лі, і у якій іпостасі — це інтригуюча оставина, яка ризикує швидко набриднути.

“І все у світі від того, що ми не говоримо”

Чомусь під час усього перегляду не покидає враження, що DC та Marvel починають приділяти надто багато уваги тому, аби допрацьовувати свої сторони, які вони вважаюnь слабкими. Та у гонитві за досконалістю вони втрачають своє істинне обличчя. DC із своїм «Бетменом проти Супермена» (огляд) вирішили додати більше сцен із діями, ще більше технологій, втім Бетмен все одно виглядає слабким і залежним від тих же hi-tech наворотів, до того ж додали надто великої емоційності головним героям, що виглядає як надмірна істеричність та депресивність. В той же час Marvel перетворила взаємодію між героями на бразильський серіал з не до кінця зрозумілими мотивами. Так, безперечно: певна серіальність у Marvel є їхнім козирем, але здається, сам сюжет витягує джокера, який зливає цю партію.

Огляд фільму Перший месник: Протистояння / Captain America: Civil War

“Протистояння”, як вирішили його “переназвати” українські перекладачі, відбуваєтья виключно від того, що герої не можуть знайти спільну мову і приділяють своїм інтересам надто багато уваги, при цьому забуваючи, що є речі, які мають бути обговорені з іншими. Попри усю болючість, попри те, що ці речі можуть бути вкрай особистими. Бо ж якщо ви вирішуєте працювати разом в одній команді, будь-який момент із минулого може становити загрозу, і якщо ти — супергерой, який відповідає за сотні тисяч життів, чи не важливіше відкрити своє минуле таким же, як ти, аби потім не наражати життя всієї країни смертельній загрозі? Власне, це довга стрічка про те, як люди не можуть порозумітися, тому що всі обставини навколо минулого Капітана Америки та Тоні Старка запнуті мороком таємниці виключно через їхню власну гординю.

І як сказав хтось із відомих, “все у світі від того, що ми не говоримо”. Мабуть, виключно заради цього варто було б знімати фільм, але спостерігати за цим вкрай боляче, тому що ти швидко розумієш цю помилку, яку здійснюють Месники.

Вам сподобається цей фільм. Справді, я гарантую вам це. Але не забувайте, поміж усіма хвалебними піснями, які йому ще заспівають, що кіно, тим паче таке дороге, варто знімати якісно і відповідати за те, що ти в ньому показуєш. Тим паче, що це чергове брендове кіно від Marvel, а як написано у одній із маркетингових аксіоматичних книжок “Споживач не зобов’язаний любити людей, він повинен любити ваш бренд”. Тому це цілком розвінчує всю атмосферу навколо нового фільму від всесвіту Месників, який виглядає компромісом між дещо пласкуватим бойовиком та екранізацією коміксу.

74

Варте уваги

Вдалося

  • ви любите фільми про супергероїв;
  • ви любите дорогі спецефекти, піу-піу та вибухи;
  • ви Стен Лі;

Не вдалося

  • ви цінуєте реалістичність у фільмах;
  • не любите довгих зав’язок і вас нудить від Роберта Дауні Молодшого;
  • не розумієте боївок із великої кількістю супергероїв;
BMAC Zelda

Сподобалася публікація? Підтримай PlayUA

На платформі Buy Me a Coffee ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Buy Me a Coffee отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!

Підтримати

Останні огляди

Затягне і не відпустить — Огляд Balatro

90

Автор: Барлет Ярослав

balatro

Огляд Pepper Grinder

77

Автор: Барлет Ярослав

pepper grinder

ЗАМІНИВ МЕНІ ПК — Огляд ноутбука Acer Predator Helios 16 (PH16-71)

Автор: Володимир Бортюк

predator helios 16 review site a 01

Справжнє виживання — Огляд настілки Resident Evil 3: The Board Game

Автор: Владислав Папідоха

Resident Evil 3: The Board Game PlayUA

Шедевр в жанрі контролю територій — Огляд настілки «Ель Гранде»

Автор: Малютенко Михайло

Ель Гранде

Огляд Alone in the Dark (2024)

74

Автор: Владислав Папідоха

Alone in the Dark (2024)

Огляд фільму «Дюна. Частина 2»

Автор: Владислав Папідоха

Дюна. Частина 2 / Dune: Part Two

Справа життя і смерті. Огляд Banishers: Ghosts of New Eden

73

Автор: Володимир Вітовський

Banishers: Ghosts of New Eden