Прев’ю Master of Orion: Conquer the Stars

Коли я отримав до ознайомлення новеньку Master of Orion, то відразу зрозумів, що написати про неї буде не просто. Адже востаннє достойна гра в жанрі 4X виходила в далекому… 2014-му (ну, погодьтесь, для ігрової індустрії 2 роки — це ціла епоха), а минула частина серії Master of Orion вийшла взагалі в 2003 році.

Якщо ви забули

4X — це піджанр покрокових стратегій, де на гравця покладається обов’язок керування територіальною одиницею величезних масштабів, як то країна, планета, чи ціла галактика. Основними складовими 4X-ігор є поняття: eXplore, eXpand, eXploit, eXterminate (досліджуй, розширюй, експлуатуй, знищуй). Найвідомішим представником жанру є добре всім знайома Civilization Сіда Меєра. Уперше ж поняття 4Х-стратегії було використано відомим ґеймдизайнером Аланом Емріком, саме стосовно найпершої Master of Orion 1993 року.

Нова ж Master of Orion (запис стріму) з підзаголовком Conquer the Stars є квінтесенцією співпраці аргентинської NGD Studios та білоруського видавця Wargaming. У 2013 компанія викупила права на франчайз, та обіцяла розробляти наступну частину з належною турботою та повагою до всіх фанатів, до яких вони зараховують і себе. Отож цікаво, наскільки видавці дотрималися свого слова, і наскільки добре своє завдання зрозуміли аргентинці, у доробку котрих до цього часу не було жодної вартісної гри.

Олдфаґи vs. Ньюфаґи

Гра зустрічає нас вікном вибору рас. У ранньому доступі можна обрати: алкарі, булраті, люди, марршани, псілони та саккра.

Master of Orion: Conquer the Stars | Огляд | Обзор

Про деяких із них ми детально розповідали в багаточисельних матеріалах, присвячених грі. Деякі ж залишаються таємницею й досі, і тільки олдфажні фанати серії нишком посміхаються, знаючи, що дочекавшись повноцінного релізу, зможемо пограти й за дарлоків, клаконів, меларів і силікоїдів.  Також, як зазначає відповідна, хоч і досі не активна, кнопка в меню вибору, буде можливість створити власну расу зі своєю історією, особливостями та модифікаторами.

Ігролад не дає багато часу на роздуми. Тільки-но починається гра, нас викидають в пустельну незаселену і геть невідому галактику, надавши власну планету, корабель розвідки та початкові настанови. Я обрав Булраті, адже брутальні ведмедеподібні представники ґрінпісу здалися дуже поважними, а їхні модифікатори дозволили селитися навтіь на планетах з нищівним показником гравітації. Таким вибором я зробив конкретний крок до завоювання якомога більшої території і галактичного панування над всякими там ящірками і сфінксами.

Перемоги бувають різними

Як і в Цивілізації, нам надають кілька варіантів для успішного закінчення гри, серед них: перемога повною домінацією, для якої необхідно до останнього ходу мати найбільшу кількість очок; перемога дипломатією, для якої треба, щоб на загальній раді (подібно до ради ООН в Цивілізації) вас обрали головою, що можливо тільки за умови дружби з усіма іншими расами,  військова перемога, де вам необхідно захопити рідні планети всіх суперників та перемога наукою, де необхідно зробити низку відкриттів з останніх гілок розвитку.

Master of Orion: Conquer the Stars | Огляд | Обзор

Поріг входження у гру геть низький для всіх, хто колись грав у подібні забавки, адже інтерфейс та основні принципи повністю співпадають з тією ж Цивілізацією, що дозволяє швидко адаптуватися та набивати вологі носи Марршанів вже в перші 20-ть ходів.

У бій!

Система бою в грі — це не просте тицяння на юніта суперника і споглядання того, як браві підопічні виконують вашу волю. Тільки-но почнеться баталія, вам відкриється тактична мапа, на якій можна поспостерігати за боєм, або ж узяти в ньому активну участь, керуючи своєю флотилією та віддаючи їй накази. До слова, в бою можуть брати участь і космічні станції, якщо ви побудуєте їх у точках варпу, які найчастіше стають жертвами піратів/суперників.

Недосвідчений гравець буде губитися і трощити периферію, адже впоратися із десятьма кораблями водночас — завдання не з простих. Та для таких казуальників і створена функція симуляції бою, в якій гра розрахує результати сутички, та слухняно вас про них повідомить.

Добряче допомагає й шкала, на якій розрахована ймовірність перемоги. Та, не знаю, чи пов’язано це з дорелізною версією, чи ні, та  зірок з неба система розрахунку не хапає, чим кілька разів змусила мене читати довжелезні некрологи на похоронах моїх пілотів.

Лише для розвинутих

Великою несподіванкою і чимось новим серед 4X-сратегій є система модифікації кораблів, що дозволяє після кожного важливого науково відкриття в сфері мілітаризму навісити на фрегати новенькі щити, гармати й броню. Уже на 240-му ході мій есмінець отримав п’ятнадцяте покоління вдосконалень та змушував піратів капітулювати одним своїм виглядом.

Розвиток науки є невід’ємною частиною загального розвитку. Відмовившись від нього ви будете приречені на безцільне поневіряння нескінченними просторами галактики. Адже з кожним новим відкриттям збільшується і кількість будівель, конструкцій та оборонних споруд, доступних для будівництва. І захопившись глибокою розвідкою, або будівництвом і розмальовуванням корабликів, легко забути, що у твоїх суперників кожен крейсер під зав’язку забитий ядерними бомбами, які ти, ще навіть не відкрив, як власне і сам крейсер.

Master of Orion: Conquer the Stars | Огляд | Обзор

Тому перемога наукою здається найбільш імовірною. Після того, я к я кинув всі сили на науку, та продовжив слухняно виробляти кораблики, мої досягнення стали ласим шматочком для колег, і не проходило й 5 ходів, як кожен з них горів бажанням викупити в мене якусь новітню технологію. І всі вони робили пропозицію, від якої неможливо відмовитися, адже дипломатія в грі непродумана, безглузда, і є єдиним, що може вкрай зіпсувати враження від Master of Orion.

Недопередипломатія

Головний дипломатичний принцип — ти жалюгідний, і ні на що не впливаєш. Домовитися про якусь банальну послугу з расою, з якою в тебе протягом 200 ходів чудові стосунки — фактично неможливо, а тільки-но ти відмовиш у продажі якоїсь дрібнички, ставлення до тебе може стати діаметрально протилежним.

А ось ще одна ознака того, що гра не вміє думати — на 15-ому ході Мршани оголосили війну більшості рас. Так, мені ще не вдалося з ними всіма познайомитись, а Марршани вже були в стані війни геть з усіма. І, кілька разів відмовившись від конфронтації з вищеназваними котоподібними негідниками, я піддався на вмовляння ближче до кінця кампанії і оголосив військовий стан. Щоправда, зфейлившись у кількох боях я уклав мирну угоду, після чого всі інші гравці висловили мені недовіру і додали в свій „чорний список“.

Повернемося після перерви на рекламу

Упевнений, вам не надто цікаво читати про те, як проходила моя кампанія, набагато краще придбати гру і спробувати самому. Адже, попри вищеназвані недоліки, іграшка затягує, і в тобі прокидається, знаний фанатам Цивілізації, «Синдром останнього ходу». Хочеться грати, грати і грати. Хочеться захопити всіх цих нахабних рептилоїдів, відкрити для себе найпотаємніші закутки галактики, колонізувати все, що тільки можна, а на чому не можна — використати технологію терраформування і все одно колонізувати.

Master of Orion: Conquer the Stars | Огляд | Обзор

Значним розвантаженням під час напружених моментів є місцеві випуски новин, у яких  гуманоїдоподібні роботи розповідають про найсвіжіші події галактики, в стилі „Марршани захопили ще одну планету, Булраті накопичують військову потужність, а у вождя Саккрів неймовірно товста матінка“. Моменти, коли з’являється цей дайджест, є гарно виваженими і допомагають ще більше поринути в місцеву атмосферу.

Гонитва за мрією

Колонізація планет — здавалося би другорядна річ у всьому цьому кругообігу дипломатії, мілітарії і наукових досягнень. Але саме вона допомагає відчути себе в космосі.

Десятки днів розвідки і кілька надважливих технологій допоможуть вам знайти найбільш ласий шматочок — планету Оріон. І якщо сил вашої флотилії вистачить на те, аби відлупцювати місцевих жителів, планета з найвищими показниками всього буде до ваших послуг, а шанси на перемогу збільшаться принаймні вдвічі.

Master of Orion: Conquer the Stars | Огляд | Обзор

Якщо ж пошуки „синього птаха“ не для вас — доведеться задовольнятися маленькими планетками, які за кілька етапів тераформування (зміни клімату і поверхні планети) таки стануть домівкою для тисяч представників вашої раси. Кожен планетоїд у грі особливий і має гору властивостей, що впливатимуть на добування ресурсів, самопочуття жителів, екологію тощо. А пояси астероїдів придатні тільки до побудови маленьких заводів або блокпостів.

Графонію недоперезавезли

Я свідомо оминув все, що стосувалося графічної складової, адже, я впевнений, графончик міг бути навіть піксельним, і це ніяк не зашкодило би проекту. Музика ж виявилась дуже приємною, релаксивною, подекуди епічною, і гарно доповнює все, що відбувається на екрані. На жаль мені не вдалося пограти в мережевому режимі і позмагатися з кимось, хто не оголосить війни в перші кілька хвилин гри, та це пов’язано з тим, що на етапі дочасного доступу вільних кімнат просто немає, а якщо є, то приватні.

Загалом Master of Orion справляє дуже приємне враження, і моя спрагла до 4X-стратегій душа знайшла прихисток у далекій-далекій галактиці, витративши понад 20-ть годин за три доби на побудову своєї маленької авторитарної імперії ведмедів-ґрінпісівців. З великим нетерпінням чекаю на додання нових рас та допрацювання всіх функцій, хоч на цьому етапі гра й не здається сирою, нам обіцяли дещо більше, ніж наразі доступно.  У моїй чудовій історії з підкорення галактики не обійшлося без ложки дьогтю, та, загалом, гра є хорошим аперитивом перед черговим проектом Меєра або йому подібних, і рекомендується всім, хто любить покрокові стратегії, космос і надирати дупи рептилоїдам. Цінник у $10 сприяє придбанню і є цілком справедливим з огляду на кількість контенту.

ВІДЕОПРЕВ’Ю

Читайте також

World of Warships: Legends вже у дочасному доступі

World of Warships: Legends

Зіграй першим в World of Warships: Legends!

World of Warships прямує до нових світів

World of Warships

Шалений коктейль з World of Warships Blitz та дівчат з аніме

Художник культового коміксу Tank Girl створив танк для World of Tanks Blitz

World of Tanks Blitz

Нові німецькі бомбардувальники під музику Kreator

World of Warplanes

Київська студія Frag Lab та Wargaming роблять ММО-шутер нового покоління

Warface

World of Tanks вирушає на «Лінію фронту»

World of Tanks

Популярне