Оголошено лавреатів Шевченківської премії-2023

Попри повномасштабне російське вторгнення в Україну, минулоріч вручення Національної премії України імені Тараса Шевченка сталося вчасно, 9 березня 2022 року. Цьогоріч чи не найголовніша культурна нагорода України асоціюється зі скандалом і перенесеннями. Почалося все з посту, що його голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, Юрій Макаров запостив на своїй сторінці у Facebook 10 березня 2023 року (тобто вже із запізненням у день). У ньому мова іде про те, що за офіційним Положенням, в змаганні мають право брати участь твори, оприлюднені не пізніше, ніж за півроку до подання, більшість представлених творів було створено до повномасштабного вторгнення. В результаті Макаров особисто звернувся до Президента України з проханням доповнити існуючу премію на час воєнного стану додатковим конкурсом “За внесок у перемогу”, щоб мати можливість розглянути позачергово істотну кількість творів, які були створені вже після початку вторгнення та/або завершені в його умовах.

Ініціатива викликала неоднозначну реакцію спільноти і зокрема культурних діячів. Переважно через те, що цьогоріч оголошення лавреатів основної премії не просто забарилося, а ще й не відповідає (принаймні поки що) всім нормам. Зазвичай лавреати анонсуються указом Президента на офіційному сайті, однак наразі є лише підтвердження Комітету, яке ще й прийшло із запізненням у кілька днів. Жорсткій критиці такі дії зі сторони Комітету піддав, зокрема, режисер Михайло Іллєнко.

Список лавреатів додаткового конкурсу “За внесок у перемогу” Комітет обіцяє оголосити 22 травня 2023 року. Відпочатку планувалося оголосити всіх лавреатів саме у цей день (символічна дата перепоховання Тараса Шевченка), однак список переможців третього туру було, все ж, оприлюднено під громадським натиском.

Так чи інакше, лавреатів було анонсовано 11 березня 2023 року.

  • Література — поетична збірка “Орден мовчальниць”, поетеса Катерина Калитко;
  • Музика — альбом гурту Хорея Козацька (у складі Тараса Компаніченка, Максима Бережнюка, Северина Данилейка, Ярослава Крисько та Сергія Охримчука) “Пісні Української революції”;
  • Літературознавство і мистецтвознавство — книга «Крім «Кобзаря». Антологія української літератури. 1792-1883» у двох частинах, автор Михайло Назаренко;
  • Журналістика, публіцистика — Віталій Портніков за публіцистичні статті та виступи останніх років;
  • Кіномистецтво — документальний фільм Земля блакитна, ніби апельсин, режисерка Ірина Цілик.

Чи з’явиться повний список лавреатів в указі Президента України лише після оголошення лавреатів додаткового конкурсу наразі невідомо.

BMAC Zelda

Сподобалася публікація? Підтримай PlayUA

На платформі Buy Me a Coffee ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Buy Me a Coffee отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!

Підтримати

Читайте також

Конфліктологія українського кіно: чому Шевченківську премію цьогоріч не отримає не лише “Памфір”, а взагалі жодна стрічка

Безкоштовні книжки про українське мистецтво від «Мистецького Арсеналу»

arsenal03

Суспільне Медіатека: унікальний онлайн-архів відео та аудіо доступний в режимі бета-версії

Суспільне Медіатека

Довгоочікуваний український нуар “Генделик” виходить в широкий прокат 16 листопада

Генделик

“Мої думки про кіно”: відомий український режисер Антоніо Лукіч завів канал на YouTube

Мої думки про кіно

Український режисер Дмитро Сухолиткий-Собчук підписав контракт з американським агентом

Дивіться “Літургію протитанкових перешкод” Дмитра Сухолиткого-Собчука безкоштовно на сайті The New Yorker

Літургія протитанкових перешкод

Українець, без якого б не існувало кінематографу. Історія Йосипа Тимченка

Популярне