Оголошено лавреатів Шевченківської премії-2023

Попри повномасштабне російське вторгнення в Україну, минулоріч вручення Національної премії України імені Тараса Шевченка сталося вчасно, 9 березня 2022 року. Цьогоріч чи не найголовніша культурна нагорода України асоціюється зі скандалом і перенесеннями. Почалося все з посту, що його голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, Юрій Макаров запостив на своїй сторінці у Facebook 10 березня 2023 року (тобто вже із запізненням у день). У ньому мова іде про те, що за офіційним Положенням, в змаганні мають право брати участь твори, оприлюднені не пізніше, ніж за півроку до подання, більшість представлених творів було створено до повномасштабного вторгнення. В результаті Макаров особисто звернувся до Президента України з проханням доповнити існуючу премію на час воєнного стану додатковим конкурсом “За внесок у перемогу”, щоб мати можливість розглянути позачергово істотну кількість творів, які були створені вже після початку вторгнення та/або завершені в його умовах.

Ініціатива викликала неоднозначну реакцію спільноти і зокрема культурних діячів. Переважно через те, що цьогоріч оголошення лавреатів основної премії не просто забарилося, а ще й не відповідає (принаймні поки що) всім нормам. Зазвичай лавреати анонсуються указом Президента на офіційному сайті, однак наразі є лише підтвердження Комітету, яке ще й прийшло із запізненням у кілька днів. Жорсткій критиці такі дії зі сторони Комітету піддав, зокрема, режисер Михайло Іллєнко.

Список лавреатів додаткового конкурсу “За внесок у перемогу” Комітет обіцяє оголосити 22 травня 2023 року. Відпочатку планувалося оголосити всіх лавреатів саме у цей день (символічна дата перепоховання Тараса Шевченка), однак список переможців третього туру було, все ж, оприлюднено під громадським натиском.

Так чи інакше, лавреатів було анонсовано 11 березня 2023 року.

  • Література — поетична збірка “Орден мовчальниць”, поетеса Катерина Калитко;
  • Музика — альбом гурту Хорея Козацька (у складі Тараса Компаніченка, Максима Бережнюка, Северина Данилейка, Ярослава Крисько та Сергія Охримчука) “Пісні Української революції”;
  • Літературознавство і мистецтвознавство — книга «Крім «Кобзаря». Антологія української літератури. 1792-1883» у двох частинах, автор Михайло Назаренко;
  • Журналістика, публіцистика — Віталій Портніков за публіцистичні статті та виступи останніх років;
  • Кіномистецтво — документальний фільм Земля блакитна, ніби апельсин, режисерка Ірина Цілик.

Чи з’явиться повний список лавреатів в указі Президента України лише після оголошення лавреатів додаткового конкурсу наразі невідомо.

Читайте також

Українське документальне кіно «Життя на межі» виходить у національний прокат

Життя на межі

“Борщ. Секретний інгредієнт” прямує на Netflix

Євген Клопотенко

Українська короткометражка «Перший сніг» здобула три нагороди в Лас-Вегасі

Перший сніг

Українську спортивну драму «Пульс» додали на Netflix

Наталія Бабенко

Український фільм “Щедрик” вже доступний для перегляду на цифрових платформах

Еволюція українських реалій: дивіться фільм “Сильніше, ніж зброя” безкоштовно

Babylon'13

10 гривень з кожного проданого квитка на фільм “Мирний-21” підуть на ЗСУ

Андрій Мостренко

Кіно, якого зараз потребують українці. Огляд фільму «Щедрик»

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: