web analytics

Оголошено лавреатів Шевченківської премії-2023

Попри повномасштабне російське вторгнення в Україну, минулоріч вручення Національної премії України імені Тараса Шевченка сталося вчасно, 9 березня 2022 року. Цьогоріч чи не найголовніша культурна нагорода України асоціюється зі скандалом і перенесеннями. Почалося все з посту, що його голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, Юрій Макаров запостив на своїй сторінці у Facebook 10 березня 2023 року (тобто вже із запізненням у день). У ньому мова іде про те, що за офіційним Положенням, в змаганні мають право брати участь твори, оприлюднені не пізніше, ніж за півроку до подання, більшість представлених творів було створено до повномасштабного вторгнення. В результаті Макаров особисто звернувся до Президента України з проханням доповнити існуючу премію на час воєнного стану додатковим конкурсом “За внесок у перемогу”, щоб мати можливість розглянути позачергово істотну кількість творів, які були створені вже після початку вторгнення та/або завершені в його умовах.

Ініціатива викликала неоднозначну реакцію спільноти і зокрема культурних діячів. Переважно через те, що цьогоріч оголошення лавреатів основної премії не просто забарилося, а ще й не відповідає (принаймні поки що) всім нормам. Зазвичай лавреати анонсуються указом Президента на офіційному сайті, однак наразі є лише підтвердження Комітету, яке ще й прийшло із запізненням у кілька днів. Жорсткій критиці такі дії зі сторони Комітету піддав, зокрема, режисер Михайло Іллєнко.

Список лавреатів додаткового конкурсу “За внесок у перемогу” Комітет обіцяє оголосити 22 травня 2023 року. Відпочатку планувалося оголосити всіх лавреатів саме у цей день (символічна дата перепоховання Тараса Шевченка), однак список переможців третього туру було, все ж, оприлюднено під громадським натиском.

Так чи інакше, лавреатів було анонсовано 11 березня 2023 року.

  • Література — поетична збірка “Орден мовчальниць”, поетеса Катерина Калитко;
  • Музика — альбом гурту Хорея Козацька (у складі Тараса Компаніченка, Максима Бережнюка, Северина Данилейка, Ярослава Крисько та Сергія Охримчука) “Пісні Української революції”;
  • Літературознавство і мистецтвознавство — книга «Крім «Кобзаря». Антологія української літератури. 1792-1883» у двох частинах, автор Михайло Назаренко;
  • Журналістика, публіцистика — Віталій Портніков за публіцистичні статті та виступи останніх років;
  • Кіномистецтво — документальний фільм Земля блакитна, ніби апельсин, режисерка Ірина Цілик.

Чи з’явиться повний список лавреатів в указі Президента України лише після оголошення лавреатів додаткового конкурсу наразі невідомо.

BMAC Zelda

Сподобалася публікація? Підтримай PlayUA

На платформі Buy Me a Coffee ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Buy Me a Coffee отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!

Підтримати

Читайте також

Не пропустіть безкоштовні показ фільму “Люксембург, Люксембург” та лекцію про акторство на Поляні ВДНГ 17 липня!

Планета Онлайн: мережа кінотеатрів Планета Кіно відкриває онлайн-кінотеатр

Планета Кіно

З посади голови Держкіно України звільнили одіозну Марину Кудерчук

Розчарування цілого покоління. Огляд фільму «Ти мене любиш?»

Карина Химчук

“Світова прем’єра фільму, який не є фільмом”: на кінофестивалі в Карлових Варах покажуть “Реал” Олега Сенцова

Олег Сенцов

«Війна в об’єктиві»: авторів найкращих журналістських робіт про війну нагородять на фестивалі документалістики в Києві

День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу: що подивитсь та послухати на цю тему

Хайтарма

Режисерка Ірина Правило отримала першу в Україні докторську ступінь з аудіовізуального мистецтва та виробництва